Panele charakteryzujące się zarówno wysoką jasnością, jak i energooszczędnością są niezbędne w telewizorach AI, ponieważ wykorzystują funkcję skalowania, która analizuje zawartość w czasie rzeczywistym, aby zapewnić ultrawysoką jakość obrazu do 8K. W branży uważa się również, iż wyższa jasność jest kluczowym czynnikiem jakości obrazu, ponieważ umożliwia uzyskanie żywszych obrazów, zbliżonych do naturalnego wzroku ludzkiego.
Panel telewizora OLED czwartej generacji LG Display spełnia wymagania wydajnościowe najbardziej zaawansowanych telewizorów ze sztuczną inteligencją, wchodząc w interakcję w czasie rzeczywistym z sztuczną inteligencją telewizora, aby zapewnić doskonały obraz w każdym środowisku.
Innowacyjność nowego panelu opiera się na strukturze tandemowej Primary RGB, będącej zastrzeżoną technologią LG Display, która wykorzystuje niezależne stosy elementów RGB do wytwarzania światła. Wcześniej korzystał z trójwarstwowego źródła światła, składającego się z dwóch warstw niebieskich elementów emitujących w jednej warstwie stosunkowo krótkie fale energii obok elementów czerwonych, zielonych i żółtych.
Struktura Primary RGB Tandem zastosowana w panelu telewizora OLED czwartej generacji organizuje źródło światła w cztery stosy, dodając dwie warstwy niebieskich elementów i niezależne warstwy elementów czerwonych i zielonych. Poprawia maksymalną jasność poprzez zwiększenie ilości światła wytwarzanego przez każdą warstwę w porównaniu do poprzedniej konstrukcji.
Oprócz zwiększenia maksymalnej jasności, LG Display zwiększył jasność kolorów najnowszej generacji paneli OLED. Czystość kolorów jest zwiększona poprzez rozdzielenie elementów czerwonego, zielonego i niebieskiego – trzech podstawowych kolorów światła – na odrębne warstwy, co daje jasność kolorów na poziomie 2100 nitów, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z poprzednią generacją (1500 nitów).
Ponadto zmaksymalizowano efektywność energetyczną, zgodnie ze znacznie wyższym oczekiwanym zużyciem energii przez telewizory AI. Udoskonalając konstrukcję panelu telewizora OLED czwartej generacji oraz system zasilania, LG Display obniżył jego temperaturę i osiągnął o około 20% większą efektywność energetyczną niż poprzednia generacja (w przypadku panelu 65-calowego).
Zapewnia także obsługę klienta, która przesuwa granice wyświetlania dzięki oszałamiającej jakości obrazu, doskonałej czerni i bogatym kolorom w każdym środowisku.
Ogólnie rzecz biorąc, na reprodukcję kolorów wyświetlacza wpływa światło zewnętrzne. Ponieważ ekran odbija światło otoczenia w jasnym pomieszczeniu, czerń może wydawać się szara, a nakładające się odbicia pobliskich obiektów mogą zakłócać wrażenia wizualne. Na przykład podczas oglądania treści przedstawiających nocne niebo w salonie w środku dnia poczucie zanurzenia zostanie zerwane, jeżeli niebo będzie wyglądało na zamglone lub odbite meble będą nakładać się na ekran.
Aby rozwiązać tę niedogodność dla klienta, firma LG Display opracowała specjalną folię, która kompensuje zarówno światło odbite od powierzchni wyświetlacza, jak i światło pochłonięte i odbite wewnątrz panelu. Dzięki tej technologii o ultraniskim współczynniku odbicia, panel telewizora OLED czwartej generacji blokuje 99% wewnętrznych i zewnętrznych odbić światła, zapewniając idealną czerń jak w kinie przy wyłączonym świetle, choćby w południowym salonie ( 500 luksów).
Gama kolorów i dokładność wyświetlacza również dramatycznie spadają, gdy otoczenie oglądania staje się jaśniejsze. Jednak ten panel telewizora nie widzi praktycznie żadnych zmian w gamie kolorów i oferuje 100% dokładność kolorów przy 500 luksach. Jest to zatem jedyny wyświetlacz, który przezwycięża ograniczenia środowiska oglądania charakterystyczne dla konwencjonalnych wyświetlaczy.
Tymczasem panel telewizora OLED czwartej generacji zapewnia klientom zróżnicowaną wartość dzięki technologiom przyjaznym człowiekowi, na przykład emitując jedynie 45% niebieskiego światła w porównaniu z poziomem 70–80%, który zwykle wytwarza ekran LCD. Wiadomo, iż niebieskie światło negatywnie wpływa na wzrok i rytm dobowy użytkowników.
Dodatkowo wyróżnia się jako zrównoważony ekspozytor, stosując przyjazne dla środowiska metody w całym cyklu życia produktu, od opracowania do masowej produkcji, w tym wykorzystując o ponad 90% mniej surowców plastikowych niż wyświetlacze LCD i poprawiając wskaźnik recyklingu produktów wycofanych z eksploatacji części do ponad 92,7%.
Aby umocnić swoją dominację na rynku telewizorów premium, LG Display zastosuje w tym roku panel telewizorów OLED czwartej generacji w swojej najwyższej klasy, masowo produkowanej ofercie.
Następnie firma planuje stopniowo stosować technologię Primary RGB Tandem w swojej ofercie Gaming OLED, ukierunkowanej na rynek gier high-end z różnorodną gamą paneli. Obejmuje to już najszybszy na świecie panel monitorowy wyposażony w najwyższą w branży szybkość reakcji i częstotliwość odświeżania, które są ważnymi specyfikacjami monitorów do gier, a także giętkie panele, które dostosowują swoją krzywiznę do treści gry.
„Panel OLED czwartej generacji to esencja innowacji, która przekracza ograniczenia istniejących wyświetlaczy dzięki zastosowaniu unikalnych technologii LG Display, takich jak podstawowy tandem RGB i technologia o ultraniskim współczynniku odbicia” – powiedział Hyeon-woo Lee, starszy wiceprezes i dyrektor ds. jednostka biznesowa dużych wyświetlaczy w LG Display. Dodał: „Zapewnimy klientom bezprecedensowe doświadczenia wraz z doskonałą jakością obrazu i przyjazną dla użytkownika technologią, jednocześnie wzmacniając naszą wiodącą pozycję w technologii OLED”.