Rodzina urządzeń Motorola powiększyła się o najnowsze składane telefony razr, średniopółkowca moto g85 5G oraz lokalizator moto tag.
Motorola zaprezentowała najnowszą odsłonę swoich składanych telefonów, modele razr 50 ultra oraz razr 50.. Obudowy w kolorach Pantone, nie zabrakło eleganckiej oprawy z wegańskiej skóry. Motorola razr 50 ultra oraz razr 50 mają, zdaniem producenta, największy wśród wszystkich składanych telefonów zewnętrzny wyświetlacz. Jest nie tylko dodatkiem służącym do wyświetlania powiadomień, ale drugim ekranem, na którym użytkownik może uruchomić większość aplikacji mobilnych. W modelu razr 50 ultra wyświetlacz zewnętrzny ma rekordową wśród dostępnych na rynku telefonów z klapką przekątną 4”. Drugi z zaprezentowanych telefonów – razr 50 – ma zewnętrzny wyświetlacz o przekątnej 3,6”.
Oba telefony pozwalają na zewnętrznym ekranie korzystać z pomocy sztucznej inteligencji Google Gemini, dają błyskawiczny dostęp do Zdjęć Google, Spotify (łatwe zarządzanie muzyką) oraz Bose (sterowanie słuchawkami z serii moto buds oraz słuchawkami marki Bose). Motorola przygotowała także liczne opcje personalizacji zewnętrznego ekranu – od nowych tarcz zegara, poprzez tworzenie własnego wygaszacza, aż po generowanie indywidualnych tapet ekranu dzięki funkcji Style Sync wspieranej przez moto ai.
Motorola razr 50 ultra
Motorola razr 50 ultra to flagowy model wśród nowych składaków marki. Oprócz niebanalnej stylistyki producent chwali również wysoką wytrzymałość przeprojektowanego zawiasu, który pozwala rozkładać i składać telefon jedną ręką. Zewnętrzny wyświetlacz chroniony jest szkłem Gorilla Glass Victus, a samo urządzenie uzyskało certyfikację IPX8 – zapewniającą wysoki stopień odporności na zalanie oraz zanurzenie w słodkiej wodzie (nawet do głębokości 1,5 m na maksymalnie 30 minut). Ramka telefona wykonana jest z wysokiej klasy aluminium.
Zewnętrzny wyświetlacz pOLED o przekątnej 4” ma rozdzielczość 1272 × 1080 pikseli i odświeżany jest z częstotliwością do 165 Hz. Jego maksymalna jasność to 2400 nitów. Po otwarciu telefon oddaje do dyspozycji użytkownika ekran Foldable AMOLED o przekątnej 6,9” i rozdzielczości FHD+ (2640 × 1080 pikseli). Odświeżanie do 165 Hz, maksymalna jasność może osiągnąć choćby 3000 nitów.
Sercem najnowszej „klapki” jest procesor Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 wspomagany przez 12 GB pamięci RAM oraz 512 GB pamięci wewnętrznej w standardzie UFS 4.0. telefon zasila bateria o pojemności 4000 mAh, którą można ładować zarówno przewodowo (Turbo Power 45 W) jak i bezprzewodowo, z mocą 15 W. telefon zapewnia również bezprzewodowe ładowanie zwrotne o mocy 5 W. telefon wyposażony został w głośniki stereo ze wsparciem dla technologii Dolby Atmos oraz Spatial Sound, także w trzy mikrofony.
Jeśli chodzi o możliwości fotograficzne, nowością jest obecność teleobiektywu. Główny moduł aparatu w modelu razr 50 ultra składa się z dwóch sensorów: (50 Mpx f/1.7) z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) oraz teleobiektywu 50 Mpx f/2.0 z dwukrotnym zoomem optycznym). Główny moduł jest także dedykowanym zestawem do robienia zdjęć selfie. Można go używać, nie rozkładając telefona. Możliwości zablokowania zawiasu w różnych położeniach pozwalają na korzystanie z aparatu w trybie fotobudki, gdzie telefon sam pełni rolę statywu. Przedni aparat 32 Mpx (f/2.4) dostępny jest po rozłożeniu telefona.
Urządzenie oferuje szereg funkcji fotograficznych opartych na sztucznej inteligencji:
- Photo Enhancement Engine: wykorzystuje sztuczną inteligencję do jednoczesnego stosowania ustawień z różnych trybów fotografowania w jednym trybie, aby zapewnić efektowny wygląd każdego zdjęcia. Technologia ta dostraja obraz w celu uzyskania optymalnej szczegółowości, przejrzystości, świateł, cieni, kolorów i efektu bokeh;
- Stabilizacja adaptacyjna: ustala prędkość ruchu podczas filmowania i dynamicznie dostosowuje poziom stabilizacji, aby zapewnić najlepsze rezultaty – idealnie nadaje się do nagrywania wideo podczas biegu lub jazdy na rowerze.
- Zdjęcie w ruchu: automatycznie wydłuża i dostosowuje czas otwarcia migawki w zależności od różnych warunków oświetleniowych, gdy użytkownik chce uchwycić idealne zdjęcie skoków lub ulubionej dyscypliny sportu;
- Długi czas ekspozycji: do rejestrowania artystycznych smug świetlnych lub gładkich wodospadów jednym dotknięciem;
- Superzoom dodatkowo zwiększa możliwości fotografowania, poprawiając wyniki dzięki algorytmu uczenia maszynowego, aby uchwycić szczegóły choćby z dużej odległości.
Dzięki współpracy z firmą Pantone model razr 50 ultra dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: granatowej (Midnight Blue), zielonej (Spring Green), fuksji (Hot Pink) oraz w barwie Peach Fuzz (kolor roku 2024 Pantone).
Motorola razr 50
Drugi z zaprezentowanych składanych telefonów – motorola razr 50 – to sukcesor ubiegłorocznego modelu razr 40. Stworzono go dla osób, które myślą o urządzeniu z klapką i chciałyby zacząć swoją przygodę z rodziną razr, ale jednocześnie nie potrzebują rasowego flagowca i niższa cena sprzętu ma dla nich znaczenie.
Nowością jest obecność w modelu razr 50 pełnowymiarowego wyświetlacza zewnętrznego pOLED o przekątnej 3,6” (rozdzielczość 1056 × 1066 pikseli, odświeżanie do 90 Hz, jasność maksymalna 1700 nitów). Można na nim uruchamiać aplikacje mobilne. Po rozłożeniu urządzenia użytkownik może korzystać z ekranu Foldable AMOLED o przekątnej 6,9” w rozdzielczości FHD+, z odświeżaniem do 120 Hz i maksymalną jasnością 3000 nitów.
Motorola razr 50 wykorzystuje nowy procesor MediaTek Dimensity 7300X z 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej w standardzie UFS 2.2. Bateria ma pojemność 4200 mAh i ładuje się z mocą 30 W (lub 15 W bezprzewodowo). Są głośniki stereo oraz trzy mikrofony oraz obsługa eSIM jak w wyższym modelu razr 50 ultra. Główny aparat, podobnie jak w droższym modelu, może z powodzeniem zostać wykorzystany do robienia selfie. Składa się z modułu 50 Mpx (f/1.7) z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) wspieranego przez ultraszerokokątny sensor 13 Mpx (f/2.2). Przedni aparat to oczko 32 Mpx (f/2.4)
Od strony designu motorola razr 50 nawiązuje do droższego modelu. Konstrukcja ma certyfikację IPX8, aluminiowe ramki, a sam telefon wykończony jest wegańską skórą w trzech wersjach kolorystycznych: stalowej (Koala Gray), jasnoszarej (Beach Sand) oraz pomarańczowej (Spritz Orange).
Smartfon motorola razr 50 ultra (12/512 GB) jest dostępny w rekomendowanej cenie detalicznej 4999 zł. Kupując telefon pomiędzy 26 czerwca a 9 lipca (włącznie), konsumenci mogą skorzystać z programu Motorola „Trade in. Trade up”. Pozwala on na oddanie innego telefona do recyklingu – Motorola wraz z partnerem akcji wycenią oddawane w rozliczeniu urządzenie i wypłacą biorącemu udział w promocji konsumentowi gwarantowane 1000 złotych, powiększone o kwotę zaproponowanej wyceny. Szczegółowe informacje nt. programu „Trade in. Trade up” oraz lista telefonów, które konsument może oddać do recyklingu, są dostępne na stronie programu. Program nie obejmuje razr 50 ultra w kolorze fuksji, gdyż ten wariant zadebiutuje w sprzedaży dopiero po 9 lipca. Drugi z zaprezentowanych składanych telefonów marki Motorola został wyceniony na 3999 złotych (rekomendowana cena detaliczna). Data rozpoczęcia sprzedaży motorola razr 50 (8/256 GB) oraz dostępność urządzenia zostaną ujawnione w późniejszym terminie.
Motorola moto g85 5G – nowa propozycja na średniej półce
Motorola zaprezentowała najnowszego lidera z rodziny moto g. Nowością w moto g85 5G jest ekran o zakrzywionych krawędziach. Jest to wyświetlacz pOLED FHD+ o przekątnej 6,7” i odświeżaniu 120 Hz, który chroniony jest teraz szkłem Corning Gorilla Glass 5. Wyróżnia się również wysoką maksymalną jasnością sięgającą 1600 nitów.
Wśród nowości na pokładzie moto g85 5G znalazł się przeprojektowany moduł głównego aparatu – oparty na 50 Mpx (f/1.79) matrycy LYTIA 600 firmy Sony. Pozwala on na wykonywanie ostrzejszych zdjęć przy słabym oświetleniu. Dzięki stabilizacji optycznej (OIS) zdjęcia można robić również z ręki. Moduł główny jest wspierany przez ultraszerokokątną matrycę 8 Mpx służącą też do wykonywania zdjęć makro, a przedni aparat w moto g85 5G to sensor 32 Mpx (f/2.4).
Nowy telefon z serii moto g napędzany jest ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 6s Gen 1 wspieranym przez 12 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika producent oddaje 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 2.2. telefon obsługuje też karty microSD o pojemności do 1 TB. Sprzęt zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh wspierającą szybkie ładowanie TurboPower 30 W. Z wartych uwagi funkcji multimedialnych – w obudowie znalazły się głośniki stereo Dolby Atmos o dużej mocy, będące w stanie zdaniem producenta wygenerować choćby 4x silniejszy bass w stosunku do poprzedniej generacji. telefon wspiera również standard eSIM (fizyczna karta SIM + eSIM).
Smartfon moto g85 5G trafia na rynek w wariantach z pleckami z wegańskiej skóry. Użytkownicy mogą wybierać spośród trzech wersji kolorystycznych inspirowanych barwami Pantone: szarej (szkło akrylowe – PMMA), oliwkowej oraz fioletowej (skóra wegańska). telefon moto g85 5G (12/256 GB) w Polsce będzie dostępny w rekomendowanej cenie detalicznej 1499 zł.
moto tag
Ostatnim z nowo zaprezentowanych przez markę Motorola urządzeń jest lokalizator moto tag. To pierwszy w historii marki lokalizator, zaprojektowany do śledzenia cennych dla nas rzeczy. Moto tag jest łatwy w użyciu i kompatybilny z ekosystemem Androida. Dzięki szerokiej integracji z usługami Google można go używać na całym świecie. Sprzęt
oferuje możliwość zlokalizowania oznaczonych nim przedmiotów, ale można go również wykorzystać choćby jak zawieszkę do psiej obroży. Został specjalnie zaprojektowany do bezproblemowej współpracy z usługami trackingu Google umożliwiając użytkownikom dokładne określenie lokalizacji oznaczonych przedmiotów z niemal dowolnego miejsca na świecie. Działa on jednocześnie w paśmie Bluetooth (LE) oraz w technice komunikacji UWB (Ultra Wideband). Działa jeżeli w pobliży lokalizatora znajdzie się jakikolwiek telefon z Androidem – do śledzenia wykorzystuje bowiem globalną sieć Google Find My Device (Google Znajdź moje urządzenie).
Po sparowaniu ze telefonem z systemem Android obsługującym technologię Ultra Wideband (takim jak choćby motorola edge 50 ultra), moto tag zapewnia wysoką precyzję śledzenia. Dane o lokalizacji są szyfrowane na każdym etapie, co oznacza, iż tylko właściciel lokalizatora lub osoba, której właściciel udostępnił moto tag w aplikacji Find My Device, może namierzyć jego lokalizację. Tag moto jest również kompatybilny z automatycznymi alertami o nieznanych urządzeniach śledzących w systemach Android i iOS, tak by chronić prywatność użytkowników.
Moto tag posiada specjalny przycisk wielofunkcyjny. Wystarczy jedno naciśnięcie, aby zadzwonił telefon użytkownika, pomagając mu łatwo znaleźć zgubione urządzenie. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość używania lokalizatora jako pilota do robienia zdjęć na telefonie. Funkcja ta działa z każdym telefonie z systemem Android.
– Find My Device to naprawdę wyjątkowe doświadczenie dla użytkowników Androida, które dzięki naszemu otwartemu ekosystemowi daje ludziom swobodę wyboru i olbrzymią sieć ponad miliarda urządzeń do pomocy w znalezieniu zgubionych lub zaginionych przedmiotów i urządzeń, bez względu na to gdzie się znajdują – powiedział Erik Kay, wiceprezes ds. inżynierii w Google. – Jesteśmy dumni, iż możemy współpracować z partnerami, aby pomóc w łatwym i bezproblemowym znajdowaniu rzeczy przy pomocy Androida.
Aby zapewnić płynną konfigurację moto tag, wystarczy po zbliżeniu akcesorium do telefona sparować je dzięki Google Fast Pair. Od tego momentu użytkownicy mogą korzystać z kilku konfigurowalnych opcji, dostępnych w aplikacji moto tag. Mogą m.in.: zmieniać nazwy lokalizatorów, dostosowywać głośność alertów, sprawdzać żywotność baterii (ma ona wytrzymać rok) i wiele więcej. Urządzenie ma certyfikat IP67, co oznacza, iż jest wodoodporne i pyłoszczelne.
Lokalizator moto tag pojawi się w Polsce jeszcze latem bieżącego roku i będzie dostępny w dwóch kolorach (zielonym oraz granatowym), w rekomendowanej cenie detalicznej 169 złotych.
Motorola edge 50 pro – flagowy średniak