Dziś chciałbym podzielić się z Wami ciekawostką z pogranicza działów fintech i technika, którą odkryłem zupełnym przypadkiem. W trakcie zabawy akumulatorową latarką warsztatową Parkside, kupioną przeze mnie na promocji w Lidlu za 19,99 złotych (polecam!), zauważyłem coś ciekawego. Magnes, w który wyposażono wspomnianą latarkę, niespodziewanie przyciągnął jedną z leżących przede mną polskich monet. Innymi nie był „zainteresowany”. O co chodzi? Dlaczego niektóre polskie monety reagują na magnes, a inne nie? Już wyjaśniam.
Magnes i polskie monety po 2014 i 2019 roku
Przyznam szczerze, iż byłem odrobinę zdziwiony tym, iż tylko jedna spośród kilku znajdujących się przede mną monet (50-groszowa) zareagowała na magnes. Nie zdziwiłbym się, gdyby ten nie zrobił wrażenia na żadnej lub umożliwił podniesienie wszystkich. Tajemnicę rozwiązała wizyta na grupach numizmatycznych i forum kolekcjonerów monet. Polskie monety w 2014 i 2019 roku przeszły mały „lifting”.
Zmiany w obrębie „srebrnych” polskich monet zaczęły się w 2019 roku, kiedy to obok monet jednozłotowych miedzioniklowych pojawił się w ramach testów bilon ze stali powlekanej miedzioniklem. Od 2020 roku wszystkie polskie monety o nominałach 10 groszy do 1 złotego wykonywano już ze stali pokrytej miedzią i niklem. To właśnie stal w monetach sprawia, iż reagują one na magnes. Skąd jednak pomysł na takie zmiany?

Bilon traci na wartości, więc jest „odchudzany”
Czy zastanawialiście się może, kiedy ostatnio kupiliście coś w cenie poniżej złotówki? Na sklepowych półkach powoli brakuje takich towarów. W portfelach wielu osób coraz rzadziej pojawiają się monety o nominałach takich jak 1 grosz, 2 grosze lub 5 groszy. W 2014 roku NBP ograniczył koszty związane z emisją tych monet, a mosiądz manganowy zastąpiono stalą powlekaną mosiądzem. Powód był trywialny: koszt produkcji monet zdawkowych zaczął przewyższać ich realną wartość. Stalowe monety są również uznawane za trwalsze, a trend zmniejszania kosztów emisji bilonu jest międzynarodowy. Kilka lat później w Polsce zmieniono również stop w monetach powszechnego obiegu.
Jeżeli macie magnes w domu, zobaczcie jak reagują na niego monety polskie o nominałach 10, 20, 50 groszy oraz 1 złotego wybite w 2019 roku oraz wcześniej. Sprawdźcie też, jak wygląda sytuacja z monetami 1, 2 i 5-groszowymi z roku 2014 i późniejszych oraz z lat poprzedzających zmiany.
Uznajcie to za wiedzę bezużyteczną, ale wydało mi się to na tyle ciekawe, iż chciałem, abyście byli tego świadomi.
Źródło: mat. własny, Monitor Polski