NETAC Dysk SSD z Chin – czy warto?
W sieci krąży powszechnie znana opinia, która mówi jasno – „pamięci z Chin nie kupujemy!”.
Postanowiłem sprawdzić czy to prawda. W jaki sposób? Kupując dysk SSD 1TB firmy NETAC w serwisie AliExpress. Oczywiście cena grała kluczową rolę, ale nie sugerowałem się nią w 100% bo to oczywiste, iż poniżej pewnej zdroworozsądkowej ceny kupimy jakiś „szmelc”, a nie działający dysk. Mimo to wybrałem markę dosyć popularną w Chinach. Netac to odpowiednik polskiego GoodRamu.
NETAC N600S – Parametry techniczne dysku SSD
Dysk, który zakupiłem to model N600S, parametry pracy i dane techniczne od producenta:
- Typ pamięci flash typu NAND: TLC
- Typ interfejsu: SATAIII
- Pamięć podręczna: 32 MB
- Prędkość R/W: 500 MB/s 400 MB/s
- Współczynnik kształtu: SATA6Gb/s 2,5 cala
- Temperatura przechowywania:-40 ℃-85 ℃
- Temperatura pracy: 0 ℃-70 ℃
- Wilgotność: 5%-95%
Co otrzymujemy po zamówieniu?
Dysk, podobnie jak z resztą cała reszta dysków innych producentów, przychodzi w niewielkim pudełku, ale poza samym dyskiem otrzymujemy jeszcze worek – siateczkę, w którym możemy przenosić dysk. Niekoniecznie jest to bezpieczny sposób transportu. Chyba, iż ten worek ma inne zastosowanie, o którym nie wiem, ale chętnie się dowiem. Dajcie znać w komentarzach
Poza powyższym, w zestawie jest oczywiście dysk i instrukcja, ale w języku chińskim.
Muszę przyznać, iż to co zwróciło moją uwagę, to wykonanie samego dysku. Nie jest to plastik jak w większości konkurencji. Cała obudowa jest wykonana prawdopodobnie z aluminium, co moim zdaniem powinno wpłynąć na polepszenie jakości chłodzenia, o ile wewnątrz nie ma zjawiska poduszki powietrznej, a chociaż w jakimś miejscu znajdują się termopady połączone z obudową. Niestety jednak sądzę, iż byłoby to zbyt piękne, aby było prawdziwe.
Sprawdzamy działanie dysku NETAC
Dysk montuję w laptopie ASUS TUF GAMING F15 dzięki dedykowanej przejściówki.
Sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy dysk jest wykrywany przez UEFI
Jak widać dysk został wykryty. Śmiało uruchamiam system na drugim dysku i przeprowadzę testy wydajności (benchmark). Nim jednak zobaczycie wyniki, muszę przyznać się, iż dysk używałem w innym laptopie od 2017 roku! Posiada on dwie partycje – na jednej był zainstalowany system, a na drugiej przechowywałem pliki lub instalowałem gry. Przez ten czas dysk nie powodował jakichkolwiek problemów!
Zobaczmy teraz wyniki z CristalDiskMark
Jednak by mieć odniesienie do tego co oferuje producent, wykonałem test jeszcze raz, ale tym razem z takim samym ustawieniem jak na zdjęciu w opisie produktu. Uwaga, jest to klatka z filmu, który jest dostępny na naszym kanale YT:
Praktycznie większość wyników można uznać za „beat”, po ponad 7 latach działania dysku! W mojej opinii duże wow dla dysku jak i firmy Netac.
Podsumowanie
Na podstawie przeprowadzonego testu jasno można stwierdzić, iż stwierdzenie by nie kupować dysków (lub ogólnie pamięci) z Chin jest błędne! Po wielu latach używania dysku przez cały czas zachowuje on doskonałe parametry wydajności. Potwierdza to test w programie CristalDiskMark jak również potwierdzam to ja, ponieważ do dzisiaj użytkuję ten dysk. Na plus przemawiają do mnie przede wszystkim budowa urządzenia oraz – moim zdaniem – travel bag. Jest to coś, co wyróżnia produkt NETAC na tle konkurencji.
Z racji, iż Netac dysk SSD w wersji N600S jest trudno dostępny, ale jest, podrzucam Wam również link do zakupu jego odpowiednika – model N500S w oficjalnym sklepie Netac: