W szczególności system będzie wykorzystywany do precyzyjnego przewidywania eksperymentów i tworzenia scenariuszy działania w projekcie ITER, który jest promowany jako projekt międzynarodowy oraz w projekcie Satellite Tokamak (JT-60SA), który jest promowany w ramach szerszego podejścia działalności oraz do projektowania reaktorów DEMO. Projekt DEMO promuje wielkoskalowe obliczenia numeryczne na potrzeby projektowania DEMO oraz badań i rozwoju w celu przyspieszenia realizacji reaktora DEMO, który przyczyni się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Ponadto NIFS będzie prowadził badania symulacyjne numeryczne z wykorzystaniem superkomputera na potrzeby systemów wieloskalowych i wielofizycznych, w tym plazmy termojądrowej, w celu szerokiego przyspieszenia badań nad nauką i zastosowaniami plazmy termojądrowej, a także jako Międzyuczelniany Instytut Badawczy zapewni uniwersytetom i instytutom badawczym w całym kraju możliwości prowadzenia wspólnych badań przy użyciu najnowocześniejszego superkomputera.
Nowy system składa się głównie z 360 procesorów NEC LX 204Bin-3 (łącznie 720 procesorów Intel Xeon 6900P) i 70 procesorów NEC LX 401Bax-3GA (łącznie 280 procesorów AMD Instinct MI300A), o łącznej teoretycznej wydajności wynoszącej 40,4 petaflopów mocy obliczeniowej . Teoretyczna wydajność obliczeniowa będzie około 2,7 razy wyższa niż łączna wydajność dwóch superkomputerów zainstalowanych oddzielnie w QST i NIFS. NEC LX 204Bin-3 jest wyposażony w moduły MRDIMM, które charakteryzują się wysoką wydajnością w programach HPC.
System superkomputerów składa się głównie z „serii LX”, która została opracowana poprzez połączenie technologii pakowania o dużej gęstości i technologii chłodzenia o wysokiej wydajności, którą firma NEC rozwijała przez wiele lat w ramach rozwoju superkomputerów. Procesory graficzne Intel „CPU Xeon6900P”, „MRDIMM” i AMD „Instinct MI300A” zainstalowane w tych grupach serwerów to pierwsze tego typu wprowadzenie w Japonii. Ponadto środowisko sieciowe wykorzystuje „InfiniBand” z oprogramowaniem NVIDIA „QM9700”, „Altair PBS Professional” oraz harmonogram zoptymalizowany dla AMD Instinct MI300A. Ponadto jako środowisko przechowywania zostanie wdrożony DDN „ES400NVX2” o łącznej pojemności 42,2 petabajtów z równoległym systemem plików Luster „EXAScaler”. NEC zintegruje te komponenty wraz z optymalizacją oprogramowania.
NEC będzie w dalszym ciągu przyczyniać się do rozwoju najnowocześniejszych technologii, promując rozwój wysokowydajnych serwerów nowej generacji jako podstawy ich wykorzystania w zastosowaniach przemysłowych i domenach AI/Big Data, a także w konwencjonalnych obszarach zastosowań superkomputerów. NEC będzie także wspierać działalność badawczą w domenie akademickiej, udostępniając infrastrukturę informacyjną badań akademickich z rozwiązaniami HPC jako jedną z ofert BluStellar.
„Intel z dumą współpracuje z firmą NEC przy zasilaniu systemu w Narodowych Instytutach Nauki i Technologii Kwantowej oraz Narodowym Instytucie Nauk o Fuzji. Dzięki integracji serii Intel Xeon 6900P, pierwszego procesora serwerowego obsługującego moduły MRDIMM i pierwszego w Japonii, zapewniamy skok w wydajności i przepustowości pamięci, co stanowi idealny wybór do złożonych obliczeń i symulacji wymaganych w badaniach nad syntezą termojądrową”. — Ogi Brkic, wiceprezes i dyrektor generalny, biuro ds. budowania rynku i akceleracji technologii, grupa ds. sprzedaży i marketingu, Intel
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż firma NEC zdecydowała się na współpracę z AMD w celu zasilania superkomputerów nowej generacji zamówionych zarówno przez Narodowy Instytut Nauki i Technologii Kwantowej, jak i Narodowy Instytut Nauki o Fuzji w Japonii. Doceniamy fakt, iż firma NEC wybrała procesor AMD Instinct MI300A i wybór ten jest kolejnym dowodem na to, iż procesory graficzne AMD z serii MI300 oferują atrakcyjne rozwiązanie w postaci akceleratora superkomputerów. Wierzymy, iż innowacje AMD w połączeniu z zaawansowanymi możliwościami technologicznymi firmy NEC będą w dalszym ciągu wnosić znaczący wkład w badania prowadzone w Narodowych Instytutach Nauki i Technologii Kwantowej. oraz Narodowy Instytut Nauk o Fuzji.” – Jon Robottom, wiceprezes korporacyjny, dyrektor przedstawicielski i dyrektor generalny AMD Japan
„DDN ma zaszczyt w dalszym ciągu wspierać najnowocześniejsze badania nad syntezą jądrową w Narodowych Instytutach Nauki i Technologii Kwantowej oraz Narodowym Instytucie Nauk o Syntezie Syntetycznej dzięki naszej ścisłej współpracy z NEC. Połączenie wysokowydajnego rozwiązania do przechowywania danych DDN i doskonałej technologii NEC będzie zapewniają stabilną wydajność i szybkie przetwarzanie dużych zbiorów danych w celu wspomagania złożonych symulacji i zaawansowanych analiz w badaniach nad syntezą termojądrową. Jesteśmy przekonani, iż dzięki tej współpracy będziemy w stanie przyspieszyć innowacyjne odkrycia i rozwój technologii. —Robert Triendl, wiceprezes ds. sprzedaży międzynarodowej, DataDirect Networks, Inc. (DDN)
„Dzięki naszym specjalistycznym rozwiązaniom firma Giga Computing z dumą wspiera misję zarówno Narodowych Instytutów Nauki i Technologii Kwantowej, jak i Narodowego Instytutu Nauk o Fuzji, w zakresie wspierania odkryć naukowych. W przypadku tego klastra nasza technologia została zastosowana w serwerach serii NEC LX z jednym z naszych modeli wyposażonym w procesory Intel Xeon z serii 6900P i technologią MRDIMM, podczas gdy drugi wykorzystuje procesor graficzny AMD Instinct MI300A. To wysokowydajne rozwiązanie wykorzystuje wydajne chłodzenie cieczą, aby zapewnić niezwykłe prędkości przetwarzania w przypadku syntezy jądrowej i złożonych symulacji plazmy. umożliwia instytutom szybsze i dokładniejsze wyniki w dziedzinie zaawansowanych badań nad syntezą jądrową.” — Freya Yu, dyrektor sprzedaży, Giga Computing
„Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą NEC przy wyborze Altair PBS Professional do systemu superkomputerowego nowej generacji w Narodowych Instytutach Nauki i Technologii Kwantowej oraz Narodowym Instytucie Nauk o Fuzji. Jesteśmy przekonani, iż Altair PBS Professional jest liderem w branży najbardziej zaawansowanego systemu do zarządzania obciążeniem i planowania zadań dla HPC i obliczeń o dużej przepustowości oraz iż przyczyni się ono do poprawy produktywności systemu superkomputerowego oraz optymalizacji jego wykorzystania i wydajności. Będziemy przez cały czas współpracować z firmą NEC, aby pomóc naszym klientom w rozwiązywaniu ich problemów .” – Eiichi Kazono, prezes i dyrektor przedstawicielski Altair Engineering, Inc.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż mogliśmy wesprzeć budowę środowiska sieciowego we współpracy z NEC Corporation. NVIDIA QM9700 to przełącznik sieciowy wykorzystujący technologię szybkich połączeń wzajemnych i zoptymalizowany pod kątem środowisk obliczeniowych o dużej skali, zwłaszcza pod kątem sztucznej inteligencji i badań akademickich. Pokazuje swoją prawdziwą wartość w przesyłaniu danych do analiz numerycznych i symulacji, które wymagają masowego przetwarzania danych. Jesteśmy przekonani, iż jeszcze bardziej przyspieszy to projekty badawczo-rozwojowe w Narodowych Instytutach Nauki i Technologii Kwantowej oraz Narodowym Instytucie ds. Fusion Science i wspieramy podstawy technologiczne w celu uzyskania bardziej innowacyjnych wyników. Będziemy przez cały czas wzmacniać naszą współpracę z NEC w zakresie produktów sieciowych, aby przyspieszyć postęp badań naszych klientów. — Yukihiro Tsujii, dyrektor generalny działu rozwiązań biznesowych, Ryoyo Electro Co.