Najciekawsze nowości z CES 2025 [stały update]

1 dzień temu
Zobacz też: najciekawsze nowości zeszłorocznego CES 2024 (BeamO – foto: withings.com)

Targi CES śledzę od prawie dekady. Jak co roku, zbieram najciekawsze wieści z expo w jednym zestawieniu. Poniżej lista premier, prototypów, zapowiedzi i przeróżnych nowinek z expo w Las Vegas.

Na Consumer Electronics Show przygotowuje się sporo marek. Od gigantów elektroniki, po małe startupy. Wszyscy chcą przyciągnąć uwagę swoimi najnowszymi rozwiązaniami. Część firm odsłania urządzenia/aplikacje jeszcze przed startem imprezy, ale najwięcej dzieje się w dniach 7-10 stycznia, gdy hale są pełne odwiedzających.

Propozycje z tegorocznej imprezy podzieliłem na sekcje (w ramach konkretnych kategorii nowych technologii, którymi na blogu zajmuję się najczęściej. Z materiałem wystartowałem jak zwykle jeszcze przed startem targów, gdyż wielu wystawców demonstruje swoje nowości wcześniej, a potem chwali się nimi już na swoich stoiskach. Przegląd będzie akutalizowany jeszcze wiele dni po zamknięciu wydarzenia, więc zapraszam do okazjonalnego zaglądania.


Urządzenia smart home (i inne rozwiązania dla domu)

W trakcie CES najwięcej sprzętu obejmuje elektronikę użytkową dla domu. Od wielu lat uwzględniając integrację ze smart sieciami oraz światem Internetu Rzeczy. Początek roku to okazja to zapowiedzi oferty na kolejne dwanaście miesięcy. Kilku producentów robi to w Las Vegas regularnie od wielu lat. Wśród nich zawsze są marki z Korei Południowej, czyli LG i Samsung.

Smart lampa LG z mini ogródkiem (CES 2025)

Smart lampa LG na CES 2025 (foto: lgnewsroom.clom).

Na CES LG przedstawiło kilka pierwszych urządzeń RTV/AGD, a także dziwnych „mebelków”, np. lampkę z domowym mini ogródkiem (a adekwatnie rodzajem smart doniczki w efektownym wydaniu). To dość nietypowe połączenie ma chyba wpływać pozytywnie na nasz nastrój. Nie tylko oświetleniem, ale i roślinnością. Klimatu ma dodawać też estetyczny, nowoczesny format. LEDy mają tu dwa zadania. Pierwsze ma po prostu wprowadzić do wnętrza przyjemne światło. Drugie wspomoże wzrost zieleni. LG zaprojektowało dwie odmiany swojej oryginalnej lampki. Jedna jest na nóżkach, drugą postawimy na blacie.

Koreańska marka wzięła temat na poważnie, co widać po opcjach dostosowania – od roślin ozdobnych po te bardziej praktyczne, czyli przyprawy jadalne. Z tego co widzę, pojawił się tu też moduł podlewający oraz aplikacja zintegrowana z platformą ThinQ. Można w niej kontrolować diody oraz harmonogramować podlewanie. Nie jestem pewien, ale to nie jest pierwsze podejście LG do domowego smart ogródka z podobnym podejściem, ale innym designem. Zobaczymy, czy projekt otrzyma w trakcie CES datę premiery i cennik, czy jest to tylko rozwiązanie typowo pokazowe.


LG UltraGear 5K2K z zakrzywionym panelem WOLED

LG UltraGear 5K2K (foto: LG).

Tradycyjnie już, bezpośrednio przed targami w Las Vegas, marka LG prezentuje nowe odmiany monitorów serii UltraGear. W 2025 roku flagowym modele będzie giętki panel typu OLED z rozdzielczością 5K. Zakrzywiane, gamingowe wyświetlacze nie są niczym nowym, ale te zmieniające swój promień wciąż należą do bardzo niszowych. Tutaj za specjalistę zaczyna robić LG. Ich najnowszy LG UltraGear OLED Bendable Gaming Monitor z wyświetlaczem WOLED ma kilka cech, które gracze gwałtownie docenią (no, pewnie poza ceną). Monitor przygotowany na targi CES to przedstawiciel serii GX9. 45-calowa odmiana otrzymała trzy wyróżnienia w ramach amerykańskich targów i ma być jedną z gwiazd tegorocznej edycji.

Koreańczycy promują model 5K2K jako inteligentny monitor do gier typu all-in-one. Oznacza to, iż na jego pokładzie znajdziemy m.in. system webOS. Cechą szczególną będzie mechaniczna zmiana zakrzywienia ekranu (od płaskiej po 900R). Oprócz tego widzę też specjalne warstwy zapobiegające odbijania światła. Nowością (w porównaniu do modelu z 2023 roku) będzie tryb Dual Mode do szybkiego przechodzenia przyciskiem między rozdzielczościami i odświeżaniem (tu z reakcją choćby 0.03 ms GtG). LG chwali się smukłym obramowaniem, proporcjami 21:9, czy wsparciem DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1. Nie mogło zabraknąć zgodności ze standardami AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync. Warto dodać, iż w tym roku producent proponuje też mniejszą wariacją tego modelu z przekątną 32″.


Nowości LG w ramach ThinQ i SIGNATURE (CES 2025)

Nowy monitor gamingowy i lampa z ogródkiem to nie jedyne nowości kategorii RTV/AGD od LG na CES 2025. Koreański producent niemal w każdym roku odświeża sporo swoich inteligentnych urządzeń dla domu właśnie na styczniowe expo w USA. Nie inaczej jest i w tym roku. Już na jego początku poznajemy propozycje w ramach platformy ThinQ i drugiej generacji SIGNATURE, czyli urządzeń premium. Tegoroczną wystawę promowano hasłem Live Beyond.

Spora część nowych smart AGD od LG objęła kuchnię. Foto: LG

Wśród nowości jest kilka typowych artykułów gospodarstwa domowego. Większość nowej oferty to generalnie ulepszenia już istniejących modeli (szczególnie w warstwie systemu uwzględniającego AI). Myślę, iż wszystkie z integracją z serwisem ThinQ, który przecież w tym roku uzyska „kopa” związanego z integracją z urządzeniami third-party i hubem Homey. W wybranych jednostkach zobaczymy dostęp do ThinQ Smart Home Dashboard.

  • LG SIGNATURE French Door Refrigerator (lodówka z przezroczystym ekranem T-OLED). Jak zwykle z opcją podglądu wnętrza InstaView bez potrzeby otwierania drzwiczek.
  • nowy system AI-driven ThinQ Food (technologie do rozpoznawania wnętrza lodówki – prawdopodobnie z nowymi algorytmami wspieranymi Sztuczną Inteligencją z opcjami planowania posiłków na bazie posiadanych składników)
  • LG SIGNATURE Over-the-Range Microwave (z podglądem gotowania w czasie rzeczywistym przez kilka kamerek i 27-calowy wyświetlacz Full HD wspierający cały proces pomocami)
  • LG Slide-in Double Oven Induction Range (model z rozwiązaniami Gourmet AI rozpoznającymi składniki pod sugestie przepisów, które można wykorzystać w trakcie przyrządzania posiłków)
  • LG SIGNATURE Dishwasher (zaawansowana zmywarka z nowymi technologiami QuadWash Pro i Dynamic Heat Dry – na razie nie wiem dokładnie, co konkretnego oferują)
  • LG SIGNATURE Washer & Dryer (inteligentna pralka i suszarka z nowym AI Direct Drive 2.0)

Soundbar Hisense HT Saturn z Dolby Atmos

Hisense kojarzymy głównie z telewizorów, a ostatnio też projektorów, tymczasem Chińczycy proponują w swoim portfolio usług również nagłośnienie. Najnowszy HT Saturn to bezprzewodowy system audio z Dolby Atmos oraz technologiami kalibrowania dźwięku, który ma uzupełniać największe z ekranów marki. Hisens wyraźnie podkreśla, iż Saturn ma wraz z telewizorami (sugerowane są 85″ lub większe) utworzyć pełny system audio/video. Premierę zestawu przygotowano na targi CES w Las Vegas. Składa się z pięciu elementów: czterech satelitek oraz subwoofera.

Hisense HT Saturn (foto: Hisense).

W sumie trzynaście głośniczków w bezprzewodowym surround zgodnym z Dolby Atmos i DTS:X. W ramach kalibracji dźwięku do pomieszczenia można wykorzystać jeszcze głośnik samego telewizora. System uwzględnia porty HDMI eARC, optyczny i Bluetooth 5.3. Z tego co widzę, satelitki przystosowane do ściennego montażu. Nie zabraknie też opcji EQ do większej personalizacji pod różne „sceny” (filmy, muzykę, gry itd.). Cena zostanie pewnie przedstawiona w Las Vegas.


Samsung Premiere 8K – pierwszy projektor z certyfikacją 8K Association

Telewizory 8K to wciąż nowość i droga rozrywka, ale powolutku i ta rozdzielczość staje się standardem. Nie do końca jestem przekonany, czy potrzebujemy aż tylu milionów pikseli na ekranie (bo już 4K zdaje się wystarczające), ale branża kieruje się w tę stronę. Samsung posiada w swojej ofercie telewizory 8K, a od 2025 roku dołoży do nich pierwszy na świecie laserowy model projektora z certyfikacją 8K oraz bezprzewodowymi możliwościami. Premiere 8K ma zadebiutować już na styczniowych targach CES 2025 w Las Vegas. 8K Association powołano już w 2019 roku, by ujednolicić wymagania dla najwyższej klasy urządzeń w obrębie rozdzielczości, jasności, kontrastu, odwzorowania barw, dynamiki zakresu, czy choćby brzmienia.

Projektor Samsung Premiere 8K o ultra krótkim rzucie (foto: news.samsung.com)

Samsung Premiere 8K nie jest pierwszym projektorem z 8K, bo kojarzę jednostki od Hisense i JVC, ale będzie pierwszym z odpowiednią certyfikacją (oraz nowym oznaczeniem). Wygląda na to, iż rozpocznie się promowanie nowego standardu. Nowy projektor koreańskiej marki dopiero przedstawi swoje pełne adekwatności, ale już teraz znanych jest kilka konkretnych parametrów. Sprzęt będzie klasy premium i z ultra krótkim rzutem. 7680 x 4320 pikseli wyświetli choćby w 150 calach, a jasność ma wchodzić w zakres 4500 ISO lumenów. Spodziewam się adekwatnych do flagowca możliwości (no i wysokiej ceny, choć nie wydaje mi się, iż na CES będzie już dokładnie określona). Technologie One Connect mają ułatwić bezprzewodowe połącznie, a także elementy „huba” dla treści. Cloud gamingowe parametry mają być tu w standardzie, a ogromny obraz i wysoka rozdzielczość wykorzystywać opcję podziału ekranu na cztery sekcje z multi-view. Jednostka od Samsunga wygląda na stylową. W konstrukcji pojawi się wyższej jakości brzmienie z Dolby Atmos 8.2.2.


Projektory LG CineBeam S i lifestyle’owy CineBeam PF600U

Nie koniec nowości od LG. Wśród nowej elektroniki są też projektory w dwóch różnych wydaniach. Koreańczycy przedstawili następcę CineBeam Q, czyli model S oraz czysto lifestyle’owego PF600U, który konstrukcją przypomina… wiatrak. Od wielu miesięcy podkreślam na blogu większe zainteresowanie rzutnikami, co widać właśnie po ich ciekawszych konstrukcjach. Widać wyraźnie, iż producenci szukają przewag w odróżnianiu swoich jednostek od propozycji coraz liczniejszej konkurencji.

LG CineBeam S (foto: lgnewsroom.com)
LG PF600U (foto: lgnewsroom.com)

LG PF600U ma oryginalny format i korzysta z niego w sposób maksymalny. To oczywiście przede wszystkim projektor, ale na charakterystycznej, wysokiej nóżce. Umożliwia to swobodniejszą lokalizację urządzenia w naszym pomieszczeniu, ponieważ sprzęt nie wpływa jakoś negatywnie na estetykę wnętrza. Sprawę ułatwia inna rola modelu – lampa LED. W swojej innej roli dostarcza nastrojowego światła. To nie wszystko, bo pozostało tryb głośnika Bluetooth. Mamy tu zatem 3 w 1. jeżeli chodzi o najważniejsze parametry to: obraz FHD rzucimy choćby w przekątnej 120 cali przy 300 ANSI lumenach jasności. Na pokładzie jest oczywiście autorski webOS.

LG CineBeam S to z kolei chyba najmniejszy projektor 4K z ultra krótkim rzutem od koreańskiej marki. Dysponuje maksymalną przekątną 100″, rozdzielczością UHD oraz jasnością 500 ANSI lumenów. Urządzenie można postawić stosunkowo blisko ekranu/ściany. W zasobach widzę też wsparcie Dolby Atmos, no i platformę webOS. Kompaktowość ułatwi szybką zmianę miejsca projektora.


LG QNED evo – telewizory LCD na 2025 z bezprzewodowym 4K (True Wireless 4K)

LG QNED evo LCD TV na 2025 (foto: lgnewsroom.com)

Pod sam koniec roku (a jeszcze przed targami CES 2025) marka LG odświeża modele telewizorów QNED evo. To seria premium z ekranami LCD, której na nowy sezon dodano kilka usprawnień. Jedno z nich było dotąd zarezerwowane dla droższej linii OLED evo M. Telewizory z zakresu odmian 40-100″ w przystępniejszym wydaniu będą mogły odbierać bezprzewodowo video w 4K dzięki True Wireless 4K.

Tryb ten wymaga użycia Zero Connect Box, więc nie ma tu dosłownej bezprzewodowości, ale po podpięciu urządzenia do tego urządzenia nasz nowy TV będzie mógł odtwarzać obraz w 4K/144Hz do około 10 metrów odległości. Seria QNED evo otrzymała też rozwiązania Dynamic QNED Color Solution, czyli lepsze odwzorowanie barw. Pojawi się też więcej algorytmów AI. Sztuczna Inteligencja wspomoże upscaling, czy poprawę dźwięku. W zestawie znajdzie się AI Magic Remote z przyciskiem AI do personalizowania rekomendacji i preferencji w ramach smart systemu. Pilot wprowadzi po prostu nową funkcję powiązaną z promptami do sugerowania treści do obejrzenia. Cennik nowych QNED evo poznamy pewnie w trakcie styczniowego CES 2025.


Transparentny i bezprzewodowy telewizor LG OLED T trafia do sprzedaży

Rok temu na styczniowych targach CES 2024 firma LG demonstrowała transparentny telewizor OLED, który przyciągał wzrok odwiedzających efektownym wyświetlaczem oraz konstrukcją w formie meblościanki. Koreański producent wprowadza w końcu sprzęt do sprzedaży. Przezroczysty LG OLED T wyceniono na 60 tysięcy dolarów! Sprzętu nie mogło zabraknąć na tegorocznej wystawie. LG chwali się gotową, konsumencką wariacją modelu.

LG OLED T ma transparentny panel 4K o przekątnej 77 cali i przycisk pozwalający na natychmiastową zmianę trybu wyświetlania obrazu (między standardowym a przezroczystym). Oprócz tego cechą wyróżniającą telewizor ma być bezprzewodowa transmisja dla audio/video Zero Connect Box. Podobne rozwiązania były już testowane w eksperymentalnych modelach innych producentów. Nowy TV od LG jest unikatowy i pozwala na ciekawsze rozmieszczenie urządzenia w mieszkaniu. Niektóre opcje marka przedstawiała w materiałach promocyjnych. W systemie operacyjnym oferowanych jest kilka dedykowanyc motywów dla transparentnego formatu T-Objet Always-On-Display (m.in. Księżyc czy wirtualne akwarium z rybkami). Charakterystyczny jest też tzw. T-Bar do pokazywania powiadomień, np. pogodowych lub wyników spotkań sportowych.

LG OLED T jest drogi, więc nie mogło w nim zabraknąć specyfikacji premium. Wyświetlacz oferuje odświeżanie 120Hz i wsparcie NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync Premium, więc ma się sprawdzić też przy grach. Procesor α11 AI ma podnieść jakość obrazu i dźwięku.


Samsung z pierwszym gamingowym monitorem OLED z 27″

Samsung Oddysey 3D G90XF (foto: Samsung)

Samsung jest aktywny również w segmencie gamingowym. Tu głównie w ramach serii monitorów Odyssey (kiedyś również gogli, co może w tym roku powrócić za sprawą nowej generacji sprzętu XR). Koreańska marka przywiozła na CES nowe ekrany do grania. Wśród nich jest model G81SF (seria G8), czyli pierwszy monitor OLED 4K w przekątnej 27″. Panel ma odświeżanie 240Hz i reakcję na poziomie 0.03 milisekundy (gray-to-gray). Tak wysoka rozdzielczość przy małej przekątnej (jak na 4K) oferuje efektowne upakowanie pikseli na cal. Podano współczynnik 165 ppi.

W linii Odyssey są też inne nowe monitory. G60SF (seria G6) ma niższą rozdzielczość (2560 x 1440), ale wyższe odświeżanie (500Hz). W obu podanych odmianach jest certyfikacja VESA True Black 400 dla HDR. Jeszcze ciekawiej prezentuje się wariant G90XF (seria G9). To kolejny z monitorów z kamerkami stereo do konwersji obrazu 2D na 3D bez potrzeby używania okularów. W procesie tej konwersji uczestniczą algorytmy AI. To nie pierwszy taki sprzęt na rynku, ale propozycji jest bardzo malutko. Miałem okazję testować podobne rozwiązania ThinkVision od Lenovo. Miałem mieszane odczucia, ale i mało czasu w przyzwyczajenie wzroku.


Smart lodówki Samsung Bespoke z AI Vision Inside

Inteligentne lodówki Samsunga są oferowane już od wielu lat. Wiele z nich z generacji na generację zyskuje kolejne smart rozwiązania, a większość z nich jest demonstrowana jako pierwsza już na początku roku podczas targów CES. O ile dobrze pamiętam, AI Vision Inside do rozpoznawania zawartości było już w Las Vegas demonstrowane. Technologie pomagające w lepszej orientacji odnośnie posiadanej żywności (także do jej wykorzystania przy posiłkach) będą oferowane też w serii lodówek Bespoke. To ta linia do zabudowy z przeróżnym wykończeniem paneli. W najnowszej propozycji lodówki mają przeistoczyć się też w osobistego asystenta dla produktów spożywczych, ale to we współpracy z Instacart, czyli głównie na rynek amerykański. Lodówka sama ma zamawiać kończące się produkty, które i tak regularnie kupujemy. Całość we współpracy ze wspomnianą Sztuczną Inteligencją. Ma rozpoznawać 37 najpopularniejszych pozycji i synchronizować bazę z aplikacją Samsung Food.

Samsung Bespoke AI Vison Inside w modelu z 2024 roku (foto: Samsung)

System ma uwzględniać też planowane posiłki. jeżeli w aplikacji wybierzemy konkretny przepis, a wśród zawartości lodówki wykryte zostaną niedobory, to program automatycznie dopisze składniki do listy zakupów. Integracja z Instacart ma pojawić się w najnowszych modelach lodówek Bespoke (z 32-calowymi ekranami AI Family Hub+ oraz 9-calowymi AI Home). Starsze modele też otrzymają te elementy przez aktualizację. Moje pytanie brzmi: jak bardzo ufać takim technologiom? Na koniec dodam jeszcze, iż w 2025 roku w inteligentnych lodówkach Samsunga zadebiutują technologie AI Hybrid Cooling do lepszej optymalizacji chłodzenia. Ma to poprawić oszczędność, ale też kontrolę temperatury panującej wewnątrz AGD.


Projektor Hisense L9Q TriChroma Laser TV

Nie tylko Samsung wykorzystał targi CES do prezentacji topowego projektora w swojej najnowszej ofercie. Hisense przywiózł na expo model L9Q TriChroma Laser TV, w którym pojawi się kilka nowych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż mówimy o urządzenia typu Ultra Short Throw, czyli z krótkim rzutem (100-150″ z niewielkiej odległości od ekranu). W odświeżonym modelu zmieniono estetykę, ale i pracę sprzętu. Producent proponuje w swoim projektorze na 2025 rok sporo efektownych parametrów. Ich odbiór trzeba jednak analizować przez pryzmat ceny, która zostanie podana w Las Vegas.

Hisense Unveils L9Q TriChroma Laser TV (foto: Hisense)
  • silnik potrójnego lasera ma zagwarantować pokrycie kolorystyki 110% BT.2020
  • jasność ma oferować choćby do 5000 lumenów i kontrastem 5000:1 (a więc pracę i w dzień)
  • kompatybilność z ekranami Ambient Light Rejection (ALR) o przeróżnych wielkościach (mają one jeszcze wzmocnić efekty i redukować niepożądane artefakty)
  • nie zabraknie Auto Screen Alignment i Manual Keystone Correction
  • wbudowane głośniki z systemem 6.2.2 (zgodne z Dolby Atmos, DTS Virtual X i eARC)
  • wbudowana platforma Google TV, czyli gotowość do obsługi aplikacji i obsługę przy użyciu asystentów głosowych (Asystent Google, Amazon Alexa oraz Siri od Apple)
  • łączność: HDMI 2.1, Wi-Fi 6E oraz NEXTGEN TV (ATSC 3.0)

Roborock Saros Z70 – robot sprzątający z… ramieniem

Segment autonomicznych robotów sprzątających ma już ponad dwadzieścia lat. Przez ten czas mocno wyewoluował. Roboty zyskiwały kolejne funkcje. Od trybu mopującego, przez stacje opróżniające zbiornik z kurzami, a choćby opcję pokonywania stopni. Zastanawiało was, co nowego branża spróbuje zaadaptować w ramach podnoszenia możliwości tego typu urządzeń? W ostatnim czasie trendy wyznaczają przedstawiciele chińskiej robotyki. Roborock kończy właśnie jedenaście lat i z chyba tej okazji prezentuje swoją wizję rozwoju robotów sprzątających. Roborock Saros Z70 ma być dokładniejszy w sprzątaniu dzięki ruchomemu ramieniu do usuwania większych nieczystości.

Roborock Saros Z70 (foto: Roborock)

Przyznaję, iż aż tak odważnej propozycji w dziale robotów się nie spodziewałem. Roborock skonstruował model robota sprzątającego do zadań specjalnych. Składane ramię OmniGrip przesunie przeszkody do 300 gramów, które stoją na drodze do pełnego sprzątnięcia mieszkania. Czyżby ulubiony kompan dzieciaków do sprzątania ich pokojów z porozrzucanych zabawek? W teorii Roborock poradzi sobie i z tym, ale a na niektórych materiałach promocyjnych widziałem też wyrzucanie papierków do śmietnika. Ciekawe! Tematem rozpoznawania obiektów zajmie się oczywiście AI. Domownicy będą mogli określić rolę (pracę) modułu OmniGrip. Warto dopisać na koniec, iż Roborock Saros Z70 to nie prototyp! W dodatku w high-endowym wydaniu, bo również ze stacją odświeżającą mopa. Ciekawe, ile ten robot będzie kosztował.

Idź do oryginalnego materiału