Na czym polega automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

1 rok temu
Zdjęcie: Na czym polega automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?


Nieustanny rozwój nowych technologii pozwala wielu firmom i zakładom zoptymalizować swoje działania zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Mowa tutaj zwłaszcza o automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, które przekładają się na sprawniejsze funkcjonowanie maszyn i nie tylko. Dzięki temu rola człowieka w takich działaniach sprowadza się do zarządzania automatycznymi systemami przemysłowymi, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności produkcji i skrócenie czasu pracy.

Czym jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

Dostarczanie najwyższej jakości produktów wiąże się z koniecznością wdrażania nowoczesnych rozwiązań, które usprawnią i przyspieszą poszczególne procesy produkcyjne. Automatyzacja i robotyzacja produkcji to przede wszystkim możliwość wykorzystania pełnego potencjału maszyn, które zmniejszają udział człowieka w wykonywanej pracy i jednocześnie zwiększają jej wydajność. Roboty przemysłowe spotkamy w praktycznie wszystkich obszarach przemysłowych — mogą być one dostosowane do potrzeb konkretnej linii produkcyjnej pod względem przestrzeni, ilości personelu czy ograniczeń finansowych.

Automatyzacja i robotyzacja w zakładach przemysłowych niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim wpływają one bezpośrednio na szybkość i jakość pracy związanej .in. ze składowaniem, pakowaniem oraz transportem. Nowoczesne maszyny, wykorzystujące zaawansowane technologie gwarantują precyzyjność w zakresie wszystkich procesów produkcyjnych, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku powtarzalnych zadań. Robotyzacja produkcji pozwala też odciążyć człowieka, który w przypadku zmęczenia fizycznego lub psychicznego, może popełniać błędy.

Ponadto w wielu sytuacjach pracownik nie musi mieć choćby odpowiedniego doświadczenia — roboty są zaprogramowane tak, by działać według schematu. Co więcej, maszyny mogą pracować choćby w bardzo trudnych czy szkodliwych warunkach, dzięki czemu chronione jest zdrowie pracowników. Ostatecznie więc można łatwiej i szybciej osiągać zamierzoną jakość produktu, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów finansowych.

Robotyzacja produkcji a roboty przemysłowe

Warto wiedzieć, iż automatyzacja procesów produkcyjnych polega m.in. na wykorzystywaniu robotów przemysłowych. Mogą być to maszyny sterowane automatycznie choćby z poziomu aplikacji — da się je także na bieżąco programować, by dostosowywać robota do konkretnego zadania. Wszystko jednak zależy od tego, jakie są potrzeby danej linii produkcyjnej.

W ten sposób minimalizuje się też ryzyko niebezpieczeństwa związanego z pracą w trudnych warunkach (np. przy szkodliwych substancjach chemicznych, wysokich temperaturach czy dużych wysokościach). Robotyzacja procesów produkcyjnych jest w tej chwili fundamentem działania niemal wszystkich zakładów przemysłowych i konieczną inwestycją, która jednak bardzo gwałtownie się zwraca dzięki optymalizacji kosztów. Automatyzacja produkcyjna to oszczędność czasu i niższe koszty produkcji, co przekłada się na większą sprzedaż i nowe możliwości.

Idź do oryginalnego materiału