Mobilne granie #178

3 tygodni temu
Zobacz też: Mobilne granie #177 – ROG Phone 9 Pro (foto: Asus).

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad sto siedemdziesiąte podsumowanie rynku mobilnego grania! Tyle kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • nominacje do gier roku w App Store Awards 2024
  • Tencent 3D One czy to przyszłość handheldów?
  • ONEXFLY F1 Pro z AMD Strix Point już w sprzedaży
  • powstaje mobilne PlayStation 5?
  • OneGx 2 – handheld w postawi mini laptopka
  • czym jest Samsung Cloud Gaming for Galaxy?
  • Ultrawide DS – panoramiczny handheld DIY
  • Playtron OS dla PC-konsolek w wersji alpha 2
  • kolejne wieści na temat Nintendo Switch 2
  • iQOO Neo10 Pro niedrogim Androidem do gier
  • nowe gry w Nintendo Switch Online Expansion Pack
  • ceny MSI Claw 8 AI+ i MSI Claw 7 AI+
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Nominacje do gier roku w App Store Awards 2024

W zeszłym tygodniu przedstawiałem Wam najlepszy gry na Androidy, a teraz czas na najlepsze tytuły w sklepiku Apple. W tym przypadku jednak w formie nominacji, bo ogłoszenie zwycięzców nastąpi w przeciągu najbliższych tygodni. W ramach Apple App Awards 2024 amerykańska spółki ogłosiła tytuły, z pośród których wybierze te, które najlepiej odwzorowują podejście do innowacyjności, projektu i jakości w interakcji (to wytyczne Apple).

W Apple App Store Awards 2024 określono gry roku na wszystkie platformy, ale ja wybrałem tylko te mobilne:

  • Gra roku na iPhone’a: AFK Journey, The WereCleaner, Zenless Zone Zero
  • Gra roku na iPada: Assassin’s Creed Mirage, Disney Speedstorm, Squad Busters
  • Gra roku w Apple Arcade: Balatro+, Outlanders 2, Sonic Dream Team
  • Gra roku na Apple Vision Pro: Loóna, THRASHER, Vacation Simulator

2. Tencent 3D One czy to przyszłość handheldów?

Mobile gaming rośnie w siłę, ale przez cały czas przed nim spory bufor, który można wykorzystać. Rynek nie jest nasycony, bo adekwatnie dopiero się rozwija. Handheldy to nic nowego. Segment ma już kilka dekad. Dopiero od ok. dwóch lat zainteresował jednak grupę klientów, która do tej pory trzymała się wyłącznie przenośnych konsol. Od niedawna w mobilnym wydaniu można też kupić miniaturowe PC. Właśnie ten dział mobilnych urządzeń do gry zaczyna ciekawić bardziej hardcore’owych graczy. Na swoim blogu przedstawiałem już dziesiątki PC-konsolek. Myślę, iż pojawiło się już ponad 20 różnych propozycji. W ostatnim czasie wkraczają coraz odważniejsze. Tencent 3D One to najnowszy przykład. Nie jest to jeszcze projekt komercyjny. Bardziej koncepcyjny (eksperymentalny), ale pokazujący ewentualny kierunek rozwoju „handheldów”.

Tencent 3D One (foto: Tencent).

Ująłem nazwę w cudzysłów, bo przekątna ekran (11 cali) to już format tabletu, a nie kieszonsolki. Chińska marka zaprezentowała gadżet o sporych gabarytach, z odpinanymi w stylu Switcha i Legiona Go kontrolerów (a więc szerszego wykorzystania wyświetlacza), a także technologiami stereoskopowego (3D) obrazu bez użycia okularów. Testowałem niedawno takie ekrany Lenovo i nie byłem do końca zadowolony. Prototyp Tencent 3D One wyposażono w układ Intel Lunar Lake z grafiką Intel Arc. Wielkościowo sprzęt przypomina ONEXPLAYER X1, który też dysponuje tak dużym panelem. Nie wiem czy to tylko przypadek, ale na filmie promocyjnym sprzęt jest utrzymywany z podporą kanapy, a to sugeruje spory ciężar „zabawki”. Maszynka naprawdę spora, ale mająca sens. Posłuży grze z dużym wyświetlaczem, a w razie potrzeby sprawdzi się też jako komputer/tablet (z opcjonalnymi akcesoriami). Czy PC-konsolki pójdą w tym kierunku, czy będą trzymać się maksymalnie 7-8″?

źródło

3. ONEXFLY F1 Pro (pierwszy z AMD Strix Point) już w sprzedaży

Kilka tygodni temu One Netbook zapowiedział nową generację swojej PC-konsolki. ONEXPLAYER F1 Pro to pierwszy na rynku model handhelda z układami AMD Ryzen AI 9 HX 370 “Strix Point” o wyższej wydajności. W 2025 roku wielu bezpośrednich rywali będzie korzystać z tego chipsetu. Już wcześniej producent odsłonił kilka innych specyfikacji urządzenia. Teraz sprzęt trafił do przedsprzedaży, więc znane są wszystkie jego parametry.

F1 Pro ma otrzymać topowe rozwiązania i to w obszarze niemal wszystkich elementów konstrukcji. Bardzo dobrze prezentuje się chipset, ale i adekwatności wyświetlacza. Cennik startuje od 1099$ za słabszy układ i od 1339$ za ten nowszy, więc tanio nie będzie. Oczywiście mówimy o cenach w preorderach, a to oznacza finalnie jeszcze wyższe koszty.

  • AMD Ryzen AI 9 HX 370 z Radeonem 890M to 16 rdzeni RDNA 3.5 (skok jakości w grafice)
  • jest to opcja z AMD Ryzen AI 9 365 + Radeon 880M (12x RDNA 3.5)
  • NPU dysponuje Ryzen AI z 50 TOPS
  • wyświetlacz OLED (1080p) o przekątnej 7 cali z odświeżaniem 144Hz, 800 nitów szczytowej jasności
  • konfiguracje 16/32/64GB RAM (LPDDR5x-7500) i do 4TB na dane
  • bateria: 12600 mAh (48.5 Wh) z ładowaniem 65W GaN
  • aktywne chłodzenie z wiatraczkiem 4700 RPM
  • łączność: Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2
  • audio: głośniki stereo z Harman AudioEFX
  • system operacyjny: Windows 11
  • komplet przycisków (z podświetlanymi joyami z RGB)

4. Sony przygotowuje przenośne PlayStation 5?

PS5 i PlayStation Portal (foto: Sony)

Dopiero co Sony uruchomiło beta testy dostępu streamingowego w PlayStation Portal (docelowo miał służyć wyłącznie do gry zdalnej w obrębie sieci PS5), a już po sieci krążą konkretne plotki na temat w pełni natywnej odmiany przenośnej konsolki japońskiego giganta. Według Bloomberga Sony przymierza się do nowej generacji handhelda, a więc następcy PSP i PS Vita.

Wydaje się, iż nie muszą to być plotki, bowiem segment mobile gamingu przechodzi renesans, a PC-konsolki ściągają uwagę klientów. Mobilne PS5 miałoby zatem sens. Zawsze może połączyć cechy natywnej konsolki z gadżetem chmurowym. Przypomnę, iż w pierwszym kwartale przeszłego roku odbędzie się premiera następcy Switcha, który posiada przecież tryb przenośnej zabawy.


5. Samsung Cloud Gaming for Galaxy – ich własny streaming

Chmurowe granie to segment, który już od kilku lat próbuje przyciągnąć gamerów swoim formatem. Gra przez streaming ma swoje wady i zalety, co widać po krótkiej jeszcze historii zjawiska. Część usługodawców wzmacnia pozycję i inwestuje w cloud gaming, część się z niego wycofuje, bo nieumiejętnie budowało serwis (lub okazał się zbyt kosztowny). Generalnie jednak dostęp do gier przez Internet ma wiele pozytywów. Można zagrać bez mocnego hardware’u, wystarczy kompatybilny ekran i gamepad, a znaczenie ma głównie jakoś połączenia. Jakiś czas temu i Samsung zauważył korzyści z cloud gamingu, ale wszedł w temat asekuracyjnie, tj. przez Samsung Gaming Hub w systemie Tizen na swoje smart telewizory. Sprytny pomysł, zwłaszcza, iż wystarczyło przemodelować sekcję w platformie, a całą resztą zajmowały się aplikacje (od GeForce Now, przez Xboxa, aż po Lunę od Amazona). Teraz sam wchodzi w usługę, ale… inaczej.

Samsung Gaming Hub Instant Plays (foto: Samsung).

Cloud Gaming for Galaxy ma pozwalać na strumieniowanie mobilnych gier na Androida bez potrzeby ich instalacji. Te rozwiązania testowano już w Gamingu Hubie w zeszłym roku. Nie jestem pewien, czy ma to jakiś związek z Instant Plays, gdzie z poziomu telefona grało się właśnie bez pobierania aplikacji. Serwis Samsunga startuje z 23 tytułami. Wśród nich m.in. Monopoly Go, Candy Crush Saga, czy Honor of Kings. Lokalna zabawa jest pewniejsza, ale w dobie coraz „cięższych” aplikacji i zapychania pamięci telefonu gra zdalna może być rozwiązaniem. W telewizorach nie trzema mirrorować treści, bo przez streaming są wyświetlane od razu z chmury. Koreański gigant ma nadzieję, iż zwiększając wygodę gry przyciągnie nowych użytkowników. Developerzy już od jakiegoś czasu zapoznają się z usługami bypassu, więc z czasem do katalogu powinny przybyć bardziej wymagające pozycje. Zauważono już, iż jakość streamowanych gier jest nieco słabsza od gry lokalnej. Gry działają w szerszym formacie składanych Galaxy Z Fold, więc są przystosowane do różnych wyświetlaczy.


6. OneGx 2 – handheld w postaci mini laptopka

Nowy F1 Pro to nie jedyny interesujący projekt od One Netbook. W sieci pojawiły się informacje o PC-konsolce w formacie małego laptopa. W tym dziale specjalistą od tego typu konstrukcji jest GPD, który ostatnio buduje tradycyjne maszynki (np. Win), ale posiada też doświadczenie w budowaniu urządzeń w formie miniaturowych notebooków. Nowy OneGx 2 otrzymał taką budową, a od konkurencji różni się zdejmowaną z wierzchu klawiaturą. Pod nią ukryto małe joye i wygodniejsze podczas gry przyciski. Pierwsza generacja One Gx debiutowała w 2020 roku. Nowsza wariacja nie otrzymała jeszcze pełnej specyfikacji, ale chiński producent odsłonił już design urządzenia. Połączenie konsoli z formą laptopa ma podnieść ogólną użyteczność elektroniki. Z potwierdzonych wieści wiadomo o obecności portów USB4 typu C, USB-A oraz OCuLink. niedługo powinniśmy dowiedzieć się o najważniejszych kwestiach – adekwatnościach wyświetlacza, pamięci oraz układzie obliczeniowych.

OnexPlayer OneGx 2 mini Gaming laptop is a HX 370 device pic.twitter.com/NWIHGWecaK

— 孤城Hardware (@realVictor_M) November 27, 2024


7. Ultrawide DS – panoramiczny handheld DIY

Wybór przenośnych konsol jest dziś całkiem bogaty (co widać m.in. po aktualnym przeglądzie nowości). Nie wszystkim jednak wystarcza rynkowa oferta. Co bardziej zdolni myślą nad… produkcją własnego gadżetu. Oto przykład projektu DIY („zrób to sam”) odmiennego konstrukcyjnie handhelda klasy PC. Twórca Uttrawide DS skonstruował panoramiczną odmianę urządzenia do przenośnego grania. Otrzymał ekran o przekątnej 12.7″ w proporcjach pozwalających na wyświetlenie obrazu w 2880 x 864 piksele. Ma oczywiście odpowiednie odświeżanie (120Hz). Część wnętrza pochodzi z laptopa Lenovo Yoga 730 13″. Autor zaoferował spory gładzik, komplet przycisków i klawiaturkę. Cały proces powstania „wynalazku” na załączonym video.


8. Debiutuje Playtron OS dla PC-konsolek (wersja Alpha 2)

Osiem miesięcy temu przedstawiałem na blogu system Playtron. Powstał z myślą o przenośnych konsolkach klasy PC, w których pewną niedogodnością jest nie do końca przystosowany (jeszcze) do tego formatu Windows. Playtron OS w nowej wersji pozbył się błędów, załatał dziury, no a ma też wsparcie myszki i klawiatury. Udało się go też zoptymalizować w kwestiach zużycia energii. Wśród nowości widzę też wsparcie chmurowych zapisów dla gier z Epic Games i GOG.

Playtron OS (foto: playtron.one)

Czym jest PlaytronOS? To oprogramowanie na Linuksie, które ma zwiększyć kompatybilność obsługi gier tworzonych na PC. Jest zatem konkurencyjnym środowiskiem dla SteamOS i wspomnianego Windowsa. Bliżej mu do tego pierwszego. Ma natywnie wspierać gry i pozwalać na instalację na wielu różnych maszynkach dostępnych na rynku. Przy sofcie pracuje McMaster (od Cyanogena – customowego oprogramowanie na telefony). Finalna wersja powinna trafić na rynek w 2025 roku.


9. Nintendo Switch 2 tuż za rogiem?

Nintendo Switch Lite Hyrule Edition (foto: nintendo.com)

Telenowela związana z datą premiery Nintendo Switch 2 trwa. Nic dziwnego. Zainteresowanie debiutem jest przeogromne, a wszelkie wzmianki (niezależnie od ich prawdziwości) są na rękę japońskiej marce. Ważne, by o nadchodzącym sprzęcie dyskutować. Z pewnym informacji wiadomo, iż maszynka jest spodziewana w pierwszym kwartale 2025 roku. Od wielu tygodni rynek liczy na prezentację gadżetu jeszcze w tym roku, natomiast sprzedaż ruszyłaby zgodnie z przewidywaniami, czyli już po nowym roku.

Najnowsze przecieki pojawiły się na forum Famiboards, gdzie cytowane są ponoć wiarygodne źródła. Według nich Nintendo pokaże nową generację Switcha w styczniu, a więc już po okresie świątecznym. Sprzedaż miałaby zostać uruchomiona w marcu 2025. Przez ten czas graczy poprzedniej generacji czeka jeszcze kilka premierowych gier, więc w teorii można wcześniejszej platformie wydłużyć życie i podbić sprzedaż w ostatniej fazie cyklu życia produktu. Wśród nich m.in. Metroid Prime 4.


10. Gamingowy iQOO Neo10 Pro

iQOO Neo10 (foto: iQOO na Weibo)

Smartfonów marki vivo i iQOO (ta sama grupa kapitałowa) nie ma na polskim rynku, ale warto obserwować rozwój ich urządzeń, bo są warte uwagi. Najświeższy przykład? Nowy Android o efektownych specyfikacjach, które wykorzystano w promocji jako gamingowej konstrukcji do przenośnego grania. iQOO Neo10 Pro ma się czym pochwalić. Ma interesujące skonfigurowane wnętrze, szczególnie pod względem stosunku wydajności do ceny. Producent proponuje nowy telefon za 420€ (co choćby bez uwzględnienia ceł i podatków brzmi nieźle). Telefon bazuje na topowym układzie Qualcomm, ma bardzo dobry wyświetlacz i pojemną baterię.

Zerknijcie w najistotniejsze od strony gamingu specyfikacje iQOO Neo10 Pro:

  • ekran: 6.78″ AMOLED (1260p) z LTPO (144Hz) i jasnością szczytową aż 4500 nitów
  • chip w Neo10 Pro: MediaTek Dimensity 9400 (chipset najnowszej generacji, który udanie rywalizuje ze Snapdragonem 8 Elite – mowa przede wszystkim o kwestiach graficznych)
  • specjalne chłodzenie obniżające temperaturę wnętrza choćby o 30 stopni Celsjusza
  • stabilizacja utrzymania klatek w trakcie grania dzięki wsparciu specjalnego
    e-sportowego” chipa Q2, który utrzymuje jakość tekstur „na poziomie PC”
  • technologie zapobiegania migotaniu VAA + płynność „1.5K w 144 fps”
  • optymalizacja pewnych ustawień pod konkretne tytuły na Androida
  • konfiguracje pamięci z choćby 16GB (LPDDR5X Ultra) z 1 TB w UFS 4.1 (wariant entry level za rozsądniejsze pieniądze startuje od 12 GB)
  • motorek wibracyjny 4D (dla efektów haptycznych)
  • 23 anteny wokół konstrukcji (mają zapewnić odpowiednią jakość połączenia niezależnie od sposobu trzymania)
  • bateria: 6100 mAh z ładowaniem aż 120W (szkoda, iż bez opcji Qi)
  • system: Android 16 z nakładką OriginOS 5.0 (globalnie pewnie Funtouch)

11. Ceny MSI Claw 8 AI+ i MSI Claw 7 AI+

Nowe wersja PC-konsolek od MSI mają zadebiutować dopiero w 2025 roku, co wiadomo już od dłuższego czasu. Firma pokazała dwie wersje sprzętu na wrześniowych targach IFA w Berlinie. W ostatnim czasie przedstawiła też pełne specyfikacje, a teraz podała też cennik nadchodzących urządzeń. Mowa o modelach MSI Claw 8 AI+ oraz MSI Claw 7 AI+. Ten pierwszy to całkowicie nowa propozycja, natomiast druga to odświeżenie pierwszej generacji. Czyżby była szansa na debiut jeszcze w grudniu?

MSI Claw 8 AI+ (foto: msi.com)

MSI Claw 8 AI+ to wariant z ekranem o przekątnej 8 cali. Ma być oferowany z układami Intel Core Ultra 7 258V i Intel Core Ultra 7 256V. Różni je tylko konfiguracja pamięci operacyjnej. Do wyboru będzie 16 lub 32 GB RAM. Nowa generacja ma startować od 899$ i będzie o 100 dolarów droższa od pierwszego MSI Claw. W związku z większym panelem jest też większa bateria (80 Wh). jeżeli wierzyć plotkom, najnowszy wariant może trafić do sprzedaży w święta.

MSI Claw 7 AI+ to z kolei nieco odświeżony wariant już oferowanego MSI Claw. Zamiast układu Meteor Lake jest Intel Core Ultra 7 258V. Jak sama nazwa wskazuje, wyświetlacz będzie o cal mniejszy. Będzie miał też niższą rozdzielczość (1080p vs 1200p). W tym modelu do dyspozycji będzie mniej przestrzeni na dane (nie znajdziemy opcji z 1 TB). Bateria ma niższą pojemność 53 Wh. Mimo zmian (i delikatnych usprawnień), cena gadżetu pozostanie na poziomi 799$. Jest szansa, iż tańszy z duetu dotrze na rynek w początkowej fazie grudnia.


12. Kolejne gry w Nintendo Switch Online Expansion Pack

Tempo aktualizacji katalogu serwisu Nintendo Switch Online z klasykami z dawnych lat prezentuje się nieźle, szczególnie w obrębie tego droższego pakietu (Expansion Pack). W minionym tygodniu do biblioteki dołączyły trzy kolejne tytuły: platformer VectorMan, run-n-gunner Wolf of the Battlefield: MERCS oraz ToeJam & Earl in Panic on Funkotron. Wszystkie trzy to pozycje z SEGA Mega Drive. Warto dopisać, iż to pierwszy update gier na tę platformę od czerwca zeszłego roku, czyli praktycznie od półtora roku.


13. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

14. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu sześć pozycji. To ostatnio standardowy pakiet gier w coczwartkowych GFN. Na przełomie listopada i grudnia tylko jedna nowość.

Turn Black Friday into Green #GFNThursday.

Get 50% off the first 3 months of a new Ultimate or Performance monthly membership!

New games and deals this way pic.twitter.com/WJMiFlPnxz

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) November 28, 2024

  • New Arc Line (nowość na Steam)
  • MEGA MAN X DiVE Offline Demo (Steam)
  • PANICORE (Steam)
  • Resident Evil 7 Teaser: Beginning Hour Demo (Steam)
  • Slime Rancher (Steam)
  • Sumerian Six (Steam)

15. Grudzień w Apple Arcade

Jeszcze w listopadzie Apple przedstawiło obszerniejsze plany dla serwisu Arcade na najbliższy okres. Zapowiedziano aż 15 tytułów na grudzień i styczeń, ale nie wszystkim określono konkretne daty premiery. Być może część będzie dostępna w ramach świątecznego okresu. Na razie kanał na X jakby przycichł, więc zajrzałem do notki prasowej i sprawdziłem, co pojawi się w ramach platformy na abonament spółki z Cupertino. Na razie muszą nam wystarczyć dwie pozycje.

FINAL FANTASY IV 3D REMAKE (foto: apple.com)

5 grudnia: Talking Tom Blast Park (to propozycja dla młodszych graczy) – „strzelanka” zabawkową bronią w parku rozrywki

9 grudnia: FINAL FANTASY IV (3D REMAKE)+ (to już tytuł dla dojrzalszej widowni) ulepszona edycja jednej z części popularnej serii od Square Enix (w systemie Active Time Battle). W tej wersji poprawiono efekty wizualne, dodano dubbingowane partie i udoskonalono rozgrywkę.


16. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony przedstawiło tytuły na grudzień.

Od trzeciego grudnia w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

  • It Takes Two | PS4, PS5 (bardzo fajna i nagradzana platformówka 3D dla dwóch graczy)
  • Aliens: Dark Descent | PS4, PS5 (strategia czasu rzeczywistego w uniwersum Xenomorfów)
  • Temtem | PS5 (to tzw. monster-taming RPG aka klon Pokemonów)

The PlayStation Plus Monthly Games for December are:

It Takes Two
Aliens: Dark Descent
Temtem

All playable December 3: pic.twitter.com/dvWLQEuecF

— PlayStation (@PlayStation) November 27, 2024


17. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024


Idź do oryginalnego materiału