Mobilna fotografia #149 (przegląd tygodnia)

2 tygodni temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 148 – vivo X200 (foto: vivo.cn)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Qualcomm przedstawia Snapdragona 8 Elite
  • dron DJI Air 3S z podwójną kamerką
  • OnePlus 13 zadebiutuje pod koniec października
  • premiera Oppo Find X8 już jutro
  • Galaxy Z Fold6 Special Edition to pierwszy „składak” z aparatem 200 megapikseli
  • Honor zwiastuje serię Magic7 na Snapdragon Summit
  • Huawei nova 13 i 13 Pro debiutuje w Chinach
  • Insta360 Ace Pro 2 nagra w 8K i z optyką Leica
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Możliwości Snapdragona 8 Elite

Przegląd tego tygodnia wypada zacząć od najnowszego układu obliczeniowego dla nowych flagowych telefonów. Qualcomm zaprezentował możliwości Snapdragona 8 Elite, czyli układu dla telefonów premium. CPU, GPU i NPU mocno przyspieszyło, a to korzyści m.in. w procesie obrazowania. Jeszcze w październiku, a także w listopadzie, kilku topowych producentów przedstawi swoje modele z dopieszczonymi modułami fotograficznymi, które skorzystają z nowego Snapdragona. Część z nich już zapowiadałem, a w podpunktach poniżej jeszcze przypomnę. Swoje telefony pokaże m.in. OnePlus, Oppo, Xiaomi, Honor, czy Realme.

Rozwinięcie potencjału zobaczymy pewnie przy okazji premier powyższych telefonów, ale część z usprawnień jakich można się w takich konstrukcjach spodziewać zapowiedział sam Qualcomm. Mowa m.in. o:

  • głębszej integracji procesora przetwarzania sygnału obrazu (ISP) z nowym Haxagonem NPU
  • dzięki AI układ ma poprawić efekty zdjęć, np. w obrębie odwzorowania tonacji skóry, dynamiki HDR, kolorystyki nieba, a także przyspieszyć pracę autofocusa
  • moc obliczeniowa poradzi sobie z obsługą sensorów choćby do 320 megapikseli (choć jest to tylko wartość liczbowa, gdyż na ten moment nie jest przewidywana premiera takiego aparatu)
  • chip umożliwi nagrywanie 4K w 120 fps (co uzyskiwały już niektóre układy)
  • Sztuczna Inteligencja ma też zaoferować „Limitless Segmentation”, które rozpozna w kadrze mnóstwo obiektów, by na ich podstawie dobierać ustawienia poszczególnych obszarów fotografii
  • lepsze AI poprawi też skuteczność i jakość usuwania niechcianych obiektów

2. DJI Air 3S z podwójną kamerką

DJI cały czas usprawnia swoją powietrzną flotę dronów. Kolejnym modelem, który przeszedł właśnie mały upgrade jest Air trzeciej generacji. W odmianie „S” zyska kilka kolejnych ciekawych rozwiązań. Niektórymi parametrami DJI Air 3S przebija choćby Mavica 3 Pro. W tym przeglądzie interesują najbardziej parametry kamerek. Są dwie, więc możliwości nagrywania video nieco więcej. Dron otrzymał zaawansowany system obiektywów. Kamerka główna do 1-calowa matryca CMOS, a towarzyszy jej teleobiektyw 70 mm. Nagrania wykonamy w jakości 4K przy 120 fps (w HDR z 60 fps), a zdjęcia w rozdzielczości 50 mega. Producent zapewnia, iż z powietrza uzyskamy efektowne panoramy, ale też niezłe zbliżenia.

Teleobiektyw ma pomóc w docieraniu do detali z dalszych odległości. W tym zakresie zaproponowano tryb Free Panorama i 2.7K Vertical Shooting. Nagrania wykonamy z 10-bitowym D-Log oraz HLG, więc powinniśmy uzyskać odpowiednie efekty choćby przy gorszych warunkach świetlnych. W przestrzeni powietrznej przyda się system omijania przeszkód również po ciemku. Opcja ActiveTrack 360° umożliwi śledzenie obiektu w kadrze. Maksymalne ISO do 12800, a i kompresja wygląda dobrze. Redukuje wagę nagrań choćby o 30%. Czas pracy określono na 45 minut. Cenę określono na 1119€.


3. OnePlus 13 (zapowiedź)

OnePlus 13 Hasselblad (foto: OnePlus na Weibo)

Jednym z pierwszych telefonów ze wspomnianym na początku Snapdragonem 8 Elite na pokładzie będzie OnePlus 13. telefon zostanie oficjalnie przedstawiony 31 października, a więc dopiero pod koniec miesiąca, ale chińska marka już teraz odsłania jego wygląd. Najnowszy Android będzie nawiązywał stylistycznie do poprzedników, ale w module fotograficznym zniknie charakterystyczny obszar łączący „wysepkę” z krawędzią urządzenia. Był to element wyróżniający konstrukcję na tle pozostałych telefonów, ale najwyraźniej marka oceniła, iż nowy design będzie estetyczniejszy.

Na „pleckach” telefona wciąż widać logotyp szwedzkiego Hasselblad, ale współpracy między markami można się było spodziewać, bo jej efekty są oferowane w OnePlusach już od kilku lat. Pierwsze foto z kanału Weibo potwierdza też paletę kolorystyczną urządzeń. Jak widać, telefon jest teraz bardziej kanciasty, co sugeruje inspirację iPhone’ami. Wcześniejsze przecieki na temat OnePlusa trzynastej generacji sugerują, iż w zestawie sensorów znajdziemy:

  • 50 mpx (Sony LYT-808)
  • Samsunga ISOCELL JN1 (ultra wide)
  • Sony LYT-600 (teleobiektyw ze zbliżeniem 3x)

4. Oppo Find X8 (zapowiedź)

Tydzień wcześniej od OnePlusa, a konkretnie jutro, swojego flagowca pokaże Oppo. Oppo, które obiecywało, iż właśnie od tej generacji zaoferuje swoje high-endowe Androidy również w Europie. Prawda, iż co najmniej dziwne, iż chiński producent promował się w trakcie meczów Ligi Mistrzów, a nie oferował nam swoich najważniejszych urządzeń? W każdym razie, seria Find X8 powinna w końcu dotrzeć też na Stary Kontynent. Już w kilku wcześniejszych przeglądach podawałem kilka konkretów dot. modelu, m.in. jego wygląd, info o przycisku Quick Capture, czy kilku sampli zdjęć. Teraz Billy Zhang publikuje jeszcze detale modułu fotograficznego na swoim „tweeterowym” kanale (obecnie serwis X). Niektóre źródła podają, iż firma skorzysta z układu Dimensity 9400, inni, iż ze Snapdragona 8 Elite. Moim zdaniem bazowy duet będzie oferował chip MediaTek, a dopiero odmiana Ultra sięgnie po ten Qualcomma.

Oppo Find X8 na pierwszych oficjalnych renderach (foto: Oppo na Weibo)

Według kilku źródeł, Oppo Find X8 potrzyma potrójne 50 mega (aparat główny, peryskopowe tele Sony LYT-600 z zoomem 3x oraz obiektyw ultra wide).


5. Samsung Galaxy Z Fold6 Special Edition z sensorem 200 mega

Galaxy Z Fold6 Special Edition (foto: samsung.com)

Samsung jest liderem segmentu składanych telefonów, ale paradoksalnie ma chyba najgorszego folda na rynku. Wiem, Galaxy AI, prestiż brandu i globalna dostępność Androida, ale… no… Galaxy Z Fold6 parametrami przegrywa chyba ze wszystkimi rywalami. Niby sześć generacji, ogromne know-how, a w rankingu nisko. Koreańczycy pokazują teraz, iż tak naprawdę to dysponują lepszymi technologiami, ale wyłącznie w ramach specjalnej edycji na rodzimy i chiński rynek. Galaxy Z Fold6 Special Edition jest smuklejszy, ale też ciekawiej wyposażony jeżeli chodzi o aparaty fotograficzne. Liczyłem, iż skoro data premiery pokrywa się z prezentacją nowego Snapdragona, to może Samsung włoży do niego tenże układ, ale jednak nie.

Mimo smuklejszego profilu nowy Galaxy Z Fold6 Special Edition otrzyma sensor o bardzo wysokiej rozdzielczości 200 megapikseli. To pierwszy „składak” na rynku z taką matrycą. Oczywiście ze wsparciem OIS (optycznej stabilizacji obrazu). W normalnym Foldzie jest kamerka 50 mpx. Z kolei obiektywowi ultra wide 12 mpx dodano autofocus. Towarzyszy im jeszcze tele 10 mpx z optycznym zbliżeniem 3x, a w obu ekranach zmieszczono te same kamerki co wcześniej, czyli 10 mpx w ekranie zewnętrznym i 4 mpx ukryte pod wyświetlaczem głównym (tym składanym).


6. Honor Magic7 na Snapdragon Summit

Jeszcze inną chińską marką, która w październiku przedstawi swojego flagowca ze Snapdragonem 8 Elite będzie Honor. Producent planuje zademonstrować w przyszłą środę nową nakładkę MagicOS 9.0, a więc akurat na kolejny mój przegląd tygodnia, natomiast w kolejnym tygodniu serię Magic7, która jako pierwsza niej skorzysta. Producentowi udało się choćby zaprezentować mocniejszy model swojego Androida w trakcie Snapdragon Summit, na którym Qualcomm przedstawiał swój nowy układ. Na oficjalnych zdjęciach widać model Honor Magic7 Pro, który od poprzednika odróżni się liczbą czujników. Nowy telefon otrzyma cztery sensory, a więc o jeden więcej niż poprzednio. Honor pokazał głównie tył telefona, ale można być pewnym, iż ekran w Pro ponownie otrzyma szerszy otwór na aparat selfie i czujnik 3D ToF. Z przecieków wynika, iż teleobiektyw w nowym Magicu ma dysponować optycznym zbliżeniem 6x i 100x hybrydowym.

Exciting times are ahead

Thrilled to give a glimpse into the future here at #SnapdragonSummit.#HONORMagic7Pro pic.twitter.com/vUd9PvChwB

— HONOR (@Honorglobal) October 22, 2024


7. Huawei nova 13 i 13 Pro z selfie 60 mega

Huawei nova 13 Pro (foto: Huawei)

Seria nova od Huawei jest oferowana w naszym kraju, ale przeważnie w innych wariacjach niż te bazowe. Przykładowo, dwunasta generacja trafiła do nas w odmianach 12s, 12i i 12 SE. Częściowo te Androidy otrzymały jednak wybrane funkcjonalności modeli 12 i 12 Pro. Czy podobnie będzie z najnowszą, trzynastą generacją telefonów Huawei? Na razie trudno powiedzieć, ale warto zerknąć, czym nova 13 i 13 Pro dysponuje. Chińska marka przedstawiła duet w swoim regionie, więc na razie jednostki będą dostępne wyłącznie tam.

Telefony oczywiście z efektownymi ekranami OLED i niezłym designem. Mnie jednak interesuje bardziej moduł fotograficzny w modelu Pro. Wciąż w tym „jajowatym” formacie. Zestaw sensorów czerpie część rozwiązań z flagowych telefonów Huawei. Na tyle jest zmienna przesłona, a na przodzie podwójna kamerka selfie.

  • 50 mpx ze zmienną przesłoną (f/1.4-f/4.0) z PDAF i OIS
  • 12 mpx z f/2.4 (teleobiektyw z optycznym 3x) z PDAF i OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 112˚) z AF
  • selfie: 8 mpx z f/2.2 (tele 2x z AF) + 60 mpx z f/2.4 (ultra wide 100˚ z AF)

W bazowej odmianie nova 13 zabrakło teleobiektywu, a aparat główny pozbawiono zmiennej przesłony (jest f/1.9). Z przodu tylko jedna kamerka – ta z 60 mpx. Cennik startuje odpowiednio od 2699/3699 juanów. Na polskie ceny z uwzględnieniem VAT i ceł lepiej poczekać, więc nie przeliczam (pewnie głównie z uwagi na inną ofertę odmian).


8. Insta360 Ace Pro 2 z 8K i Leica

Jest odpowiedź Insta360 na nowe kamerki GoPro i DJI. Firma początkowo kojarzona głównie ze sferycznymi modelami (stąd nazwa) już od jakiegoś czasu oferuje bardziej klasyczne modele do nagrywania akcji. Nowa Insta360 Ace Pro 2 zarejestruje obraz w 8K, wykorzysta do nagrywania algorytmy AI, ale też optykę Leica. Już te trzy elementy brzmią zachęcająco, a przecież to nie wszystko. Gadżet wyceniono na 450€, czyli taniej niż w przypadku poprzednika.

Konstrukcja oczywiście inspirowana GoPro, ale ten format kamerek akcji jest już powszechny. Insta360 w najnowszej propozycji posiada ekraniki z obu stron, ale ten frontowy wyświetli wyłącznie podstawowe informacje. Więcej nie musi, bo ten główny jest odginany i pozwoli na podgląd w stylu selfie. Panel ten ma 2.5″, lepszą jasność i ostrość (gęstość pikseli na cal). Obudowa gadżetu jest wzmocniona i wodoszczelna (wraz z precyzyjną kontrolą pod wodą). Obraz we wspomnianym 8K będzie zapisywany w 30 fps, natomiast 4K już ze 120 fps. Sensor jest spory, bo ma 1/1.3″ i aż 157-stopniowe pole widzenia z optyką Leica Summarit (oczywiście z systemowymi profilami kolorystycznymi).

Wspomnę na koniec o algorytmach Sztucznej Inteligencji. AI ma poprawiać efekty nagrań w trudniejszych warunkach świetlnych. PureVideo zredukuje szumy, a przy okazji poprawi jasność, więc w kadrze zobaczymy więcej detali. Te rozwiązania będą dostępne jedynie w najpopularniejszym trybie 4K/60fps). Do dyspozycji jest też bezstratne zoomowanie 2x. Czas pracy kamerki określono na ok. 3 godziny.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. #ShotOnXiaomi (przypomnienie o Xiaomi Imagery Awards 2024)

Xiaomi szykuje się do prezentacji nowej serii flagowych Androidów ze Snapdragonem 8 Elite, a w „międzyczasie” przypomina o konkursie Xiaomi Imagery Awards 2024, do którego można już od jakiegoś czasu zgłaszać swoje prace. Nagrodą główną jest aż 10 tysięcy dolarów, więc warto zaproponować swoje zdjęcia (koszt zgłoszenia to 1$, więc składamy się na wyróżnienia dla najlepszych). Jedną z kategorii, którą w ostatnim poście na X marka promuje, jest #OnylAtNight. Przypadkowo się składa, iż wszystkie załączone w galerii obrazki wykonano najnowszym Xiaomi 14T Pro

Capture nocturnal imaginations with the #OnlyAtNight category at #XiaomiImageryAwards2024.

Every submission adds $1 into the prize pool, so submit as many entries as you like to win up to $10,000!

Submit now:

Bobby Anwar (IG: bobbyanwar) pic.twitter.com/q8lHciDmSD

— Xiaomi (@Xiaomi) October 18, 2024


10. #HuaweiXmage

Huawei z kolei (rywal z tego samego regionu co Xiaomi) chwali swoje topowe Pura 70 Ultra przy okazji jesiennej pory roku. Oczywiście motywami charakterystycznych, ciepłych barw, a nie zimnego i ponurego mroku (ten dobrze uchwycony tobiektywem też potrafi mieć klimat!). Trwa jesień, więc warto ten najlepszy dla zdjęć okres (gdy liście na drzewach kolorowe) wykorzystać. Załączam kilka inspiracji:

As colourful leaves fall and the air cools, take a moment to enjoy nature’s charm. Capture the beauty of autumn with the #HUAWEIPura70 Ultra. #HUAWEIXMAGE pic.twitter.com/bDDOiQ97kd

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) October 22, 2024


11. #OPPOimagineIF

Obiecywałem, iż będę w najbliższych tygodniach przypominał o najlepszych zdjęciach niedawno zakończonego #OPPOimagineIF – konkursu fotograficznego, w którym zgromadzono mnóstwo wyjątkowych ujęć. Jedną z tegorocznych kategorii była „Youth Special”, a więc zdjęcia okiem młodszych fotografów. Wiek to tylko liczba. Każdy może zrobić efektowne zdjęci.

The future of photography is bright

Congratulations to the winners of the #OPPOimagineIF „Youth Special” category

Discover more stunning photography pic.twitter.com/N8QOYAc9aw

— OPPO (@oppo) October 18, 2024


12. #ShotOnSnapdragon

Niebawem zobaczymy efekty obrazowania telefonami wyposażonymi w Snapdragony 8 Elite, ale wcale nie potencjał obliczeniowy i megapiksele decydują o udanych pracach. Lubicie czarno-białe zdjęcia? Ja bardzo! A jeszcze jak w tle uwiecznione coś interesującego i przy wykorzystaniu odbicia. Na kanale Motoroli znalazłem foto zgłaszane w ramach #ShotOnSnadpragon. Wykonane telefonem Edge 50 Pro. Podejrzewam, iż w kolorach efektu by nie było. Czasem wystarczy zdjęcie pozbawić kolorów i wygląda bardziej artystycznie.

Watery city….

#MotorolaEdge50Pro
#MotoVATOR
#ShotOnSnapdragon pic.twitter.com/Ud6cuCssEr

— Dave West (@OfficialMr_West) October 15, 2024


13. #HonorMagicMoments

Honor to kolejna z chińskich marek, która szykuje się do prezentacji flagowca. Na X wyróżniła jednak zdjęcie wykonane słabszym/starszym ze swoich Androidów (co potwierdza moją uwagę sprzed chwili – dobre foto można uchwycić dowolnym aparatem). Oto ciekawie ujęty zachód słońca modelem serii Honor Play. Tu akurat największą robotę robi natura.

Here is a sunset shot i took with my good old Honor Play#shotonhonor #honormagicmoments pic.twitter.com/fjFGQvhJeb

— mahfooz ceecy (@mahfoozceecy) October 17, 2024


14. #TeamPixel

A jeżeli chodzi o naturę to są na naszym globie miejsca, która zasługują na zapis. Robią największe wrażenie na żywo, ale umiejętnie ujęte w kadrze pobudzają wyobraźnie oglądających prace. Oto słynny już na cały świat przesmyk Lower Antelope Canyon, gdzie górzysty teren wije się w niesamowity sposób. Na poniższym foto został uwieczniony przy użyciu Pixela 8 Pro.


15. #ShotOniPhone

Są momenty, które zdarzają się stosunkowo rzadko. Takie „anomalie” są warte pstryknięcia telefonem, bo efekt może wyjść imponująco. Widzieliście już pewnie niejedno zdjęcia balonu na niebie. Tym kolorowym obiektom można zrobić zdjęcie na wiele sposób, ale najlepiej wyglądają te rzadziej spotykane. Z zupełnie innej perspektywy. Mam w swojej galerii na Instagramie podobne. Też miałem okazję znaleźć się pod startującym, kolorowym balonem. Pstryk!


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


17. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


18. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

19. Testy: 200 mega w Honor 90 i flagowy Magic 5 Pro

Wśród ostatnio przeprowadzanych foto-testów miałem okazję ocenić aparaty dwóch telefonów marki Honor. W średniopółkowym Honor 90 sprawdziłem sensor 200 megapikseli oraz funkcje przygotowane w obrębie tej kamerki. Zestaw fotograficzny oceniałem w niezbyt przyjaznej zdjęciom porze roku (zima), ale była to okazja do sprawdzenia urządzenia w trudniejszych warunkach. W zasadzie, udało mi się trafić ledwie na jeden słoneczny dzień w trakcie moich testów, ale z efektów prac i tak byłem zadowolony.

Test możliwości fotograficznych Honor Magic 5 Pro

Honor Magic 5 Pro to z kolei topowy flagowiec w segmencie telefonów. Android o potrójnym zestawie 50-megapikselowych sensorów, który uzyskał w rankingu DxOMark bardzo dobre wyniki i wysokie miejsce wśród najlepszych fotosmartfonów na rynku. Model ten ma już swojego jeszcze lepszego następcę, ale i ten wcześniejszy jest warty uwagi. Pstryknąłem nim kilka tysięcy zdjęć. Do galerii wybrałem oczywiście wyłącznie te najlepsze. Ten telefon z racji mnogości funkcji przeanalizowałem znacznie dokładniej od Honora 90.

  • mój test Honora 90
  • test Honor Magic 5 Pro

20. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


21. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

22. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.


Idź do oryginalnego materiału