W stwierdzeniu, iż lepsze jest wrogiem dobrego pozostaje sporo prawdy, ale… nie w kontekście światłowodu. Trudno mieć wątpliwości, iż to przeskok jakościowy – nowa technologia dostarczania internetu. Jakie są konkretne różnice między nią a standardowym łączem internetowym, które znamy od lat?
By kompleksowo spojrzeć na to, jak zmienia się internet wraz ze zmianą technologii niezbędne jest zrozumienie, w jaki sposób działa światłowód. To determinuje różnice pomiędzy nim a wcześniejszymi opcjami sieci.
Jak działa światłowód – skąd ta różnica?
Jeśli spojrzeć na to od strony czysto technicznej, internet światłowodowy przesyła dane w formie impulsów świetlnych. Proces ten odbywa się przez szklane lub plastikowe włókna. W rezultacie dochodzi do skutecznego wyeliminowania części ograniczeń charakterystycznych dla standardowych łączy internetowych. Dotyczy to głównie przewodów opartych na miedzi. Biorąc pod uwagę to, iż typowy internet opiera się na danych przesyłanych poprzez sygnały elektryczne, potencjalne ryzyko zakłóceń i zwalniania prędkości jest większe.
Szybkość – prawdziwa magia światłowodowa
Wybór światłowodu najczęściej podyktowany jest chęcią korzystania z jeszcze szybszego niż dotychczas łącza. Internet światłowodowy zapewnia prędkości, które są znacznie wyższe niż większość tradycyjnych form połączeń.
Trudno tego nie docenić – szczególnie w czasach, gdy w domu kilka osób jednocześnie jest w stanie intensywnie wykorzystywać swoje łącze równolegle. W efekcie instalacja światłowodu przekłada się na szybsze przeglądanie internetu, ale także na dużo bardziej komfortowe granie online, udostępnianie i oglądanie materiałów filmowych czy po prostu połączenia w ramach pracy zdalnej.
Wytrzymałość – światłowód jest trwalszy
Oczywiście kwestia potencjalnych uszkodzeń łącza nie jest tak istotna, jak szybkość, ale też może mieć pewne znaczenie. Można przyjąć, iż światłowód jest – względem typowych łączy – bardziej niezawodny. Jest odporny na zakłócenia wywołane pogodą – okazuje się bowiem, iż wyładowania związane z burzą mogą zakłócać łącze standardowe, ale nie światłowodowe. Dodatkowo światłowody są mniej podatne na obciążenia, co oznacza, iż połączenie jest bardziej stabilne, choćby podczas szczytowego korzystania z internetu.
Sporo zalet, ale czy są wady?
Tak, zdarza się – światłowód nie jest bez wad. Podstawowa to cena: za wyższą jakością idzie nieco wyższy koszt instalacji. Dodatkowo sama dostępność usługi jest ograniczona głównie do większych miast i obszarów miejskich. Oznacza to, iż dla wielu użytkowników, zwłaszcza na obszarach wiejskich, światłowód pozostaje niestety przez cały czas tylko wizją. Stopniowo się to zmienia, ale w Polsce następuje to bardzo powoli – wolniej od oczekiwań konsumentów.
Ile kosztuje światłowód? Sprawdzić to można na platformie PanWybierak.pl – wpisując konkretny adres potencjalnej usługi otrzymasz kompleksowe zestawienie ofert od dostawców.
Niezależnie jednak od szczegółów, można założyć, iż światłowód oferuje wiele korzyści, takich jak wyższe prędkości i większa niezawodność. Rekompensuje to wyższe koszty; problemem pozostaje więc ograniczona dostępność.
Jaki światłowód wybrać do domu?
Kluczową kwestią jest szybkość łącza. Prędkość światłowodu, która będzie wystarczająca w mieszkaniu zamieszkiwanym przez 4 osoby, zależy przede wszystkim od typu wykonywanych online aktywności. Załóżmy, iż mamy do czynienia ze standardową rodziną, która korzysta z internetu przede wszystkim do przeglądania stron, streamowania filmów, gier online oraz pracy czy nauki zdalnej. W takiej sytuacji poziom ok. 300-500 Mb/s powinien być w pełni wystarczający do tego, by mieć płynne i niezawodne połączenie.
Analizując oferty, warto rozważyć opcję planu z symetrycznym łączem, co oznacza, iż prędkość pobierania i przesyłania danych jest taka sama. To idealne rozwiązanie dla osób, które przesyłają regularnie duże pliki lub uczestniczą w wideokonferencjach.