W odpowiedzi na rosnące potrzeby zrównoważonego zarządzania zasobami oraz wyzwania związane z bezpieczeństwem łańcuchów dostaw, Microsoft i Western Digital – we współpracy z firmami recyklingowymi – uruchomili w Stanach Zjednoczonych pilotażowy program odzysku metali ziem rzadkich z wycofanych z użycia mechanicznych dysków twardych. Projekt nie tylko wpisuje się w cele ESG, ale może również stać się wzorem dla globalnego przemysłu danych.
Recykling dysków twardych w nowym wydaniu
Western Digital ogłosiło rozpoczęcie zakrojonego na szeroką skalę projektu recyklingu metali ziem rzadkich z mechanicznych dysków twardych (HDD). W przedsięwzięciu uczestniczy również Microsoft oraz dwie firmy specjalizujące się w odzysku surowców – Critical Materials Recycling i PedalPoint Recycling.
W ramach programu przetworzono już około 22,7 ton zużytych dysków, obudów i innych komponentów pochodzących z amerykańskich centrów danych Microsoftu. To jeden z pierwszych na świecie projektów, w którym w sposób przemysłowy wydobywa się magnetyczne pierwiastki ziem rzadkich takie jak neodym (Nd), prazeodym (Pr) i dysproz (Dy), stosowane w głowicach dysków do precyzyjnego odczytu i zapisu danych.
Co istotne, odzysk cennych surowców odbywa się bez użycia kwaśnych reagentów – zastosowano przyjazną środowisku metodę ekstrakcji, dzięki której możliwe było także pozyskanie złota, miedzi, aluminium oraz stali. Surowce te mogą zostać ponownie wykorzystane w produkcji nowych komponentów elektronicznych.

Ekologia, strategia i bezpieczeństwo łańcuchów dostaw
Według Jackie Jung, wiceprezes Western Digital ds. globalnej strategii operacyjnej i zrównoważonego rozwoju, projekt ten „ustawia nowy standard dla zarządzania wycofywanym sprzętem do przechowywania danych”. Firma podkreśla, iż dzięki recyklingowi zamiast wydobycia pierwotnego możliwe jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych aż o 95%, co potwierdzają analizy cyklu życia (LCA).
Projekt to element strategicznych działań mających na celu uniezależnienie się USA od dostawców metali ziem rzadkich z Chin. W kontekście coraz bardziej napiętych relacji geopolitycznych i rosnącego zapotrzebowania na elektronikę, odzysk surowców z już istniejącej infrastruktury może stać się jednym z filarów przyszłego zrównoważonego bezpieczeństwa technologicznego.