#LIFE_HACK_1: Audiobooki i podcasty, czyli jak żyć dwa razy?

dobrypoczatek.wordpress.com 9 lat temu

Wiele osób mówi (pisze) mi, iż zaczęło korzystać z Twittera, bo go polecałem albo czyta jakiś blog, bo wrzuciłem do niego link. No dobra, nie tak znowu wiele – kilka. No dobra, nie kilka – jedna. Ale choćby jedna to fajnie, tak? 🙂

Tym wpisem chciałbym zapoczątkować serię #LIFE_HACK, która z IT będzie miała mało wspólnego (lub nic). Rzeczy, o których będę tutaj pisał to krótkie porady, które mogą uprzyjemnić życie.

Absolutnie nie są one sprawdzone ani przebadane przez grono amerykańskich naukowców. Być może choćby nie działają, ale…”dziwne – u mnie działają”. To do dzieła.

Fenomenalną rzeczą jaką odkryłem, gdzieś około rok temu, są podcasty i audiobooki. Od zawsze wkurzało mnie marnowanie czasu w kolejkach na poczcie, w korkach czy w autobusach. Okej – w autobusie teoretycznie można czytać książkę, ale dopóki nie stanie nad Tobą zipiąca emerytka i sumienie nie zmusi Cię do przerwania lektury i ustąpienia miejsca starszej pani.

Ktoś kiedyś pokazał mi serwis audioteka.pl i od tej chwili moje życie jest znacznie przyjemniejsze. Teraz, gdy widzę kolejkę na poczcie to myślę: “O! Fajnie – kolejka! Będę mógł posłuchać audiobooka/podcastu!” Od tej chwili skończyły się wymówki “nie mam czasu w czytanie książek”. Słucham książek podczas wykonywania nudnych czynności typu zakupy, sprzątanie, jazda samochodem. Dzięki temu realnie żyję dwa razy! Coś wspaniałego! 🙂

Audiobooki

Audioteka.pl to polska firma zajmująca się dystrybucją audibooków. Mają ich całkiem niezłą kolekcję i ciągle wprowadzają nowości. Z ich strony można pobrać książki w formacie mp3, ale jest na to lepszy sposób. dzięki aplikacji Audioteka (która dostępna jest na wszystkich platformach – Android, iOS, Windows Phone) możemy kupić książkę w dowolnym momencie, a o ile mamy podpiętą kartę płatniczą to zapłacimy za nią jednym kliknięciem.

Audioteka proponuje kilka ciekawych modeli rozliczeń. Jednym z nich są karnety (http://audioteka.pl/karnety.html), dzięki którym możemy kupować książki w stałych cenach. Przy karnecie na 20 sztuk cena jednej książki to 21,95zł.

Istnieje również usługa Play (http://audioteka.pl/play), dzięki której możemy pobrać dowolnego audiobooka raz w miesiącu za 19,99zł (pierwszy gratis!).

Aplikacja daje również dostęp do aktualnych (i archiwalnych) czasopism w baaardzo przystępnych cenach. Osobiście kupuję Politykę (4zł za 3,5 godziny słuchania) i Forbesa (10zł za 4 godziny słuchania). Pełna lista dostępnych magazynów znajduje się pod tym linkiem.

Jeżeli baza książek Audioteki okaże się za mała lub chcemy połączyć słuchanie z nauką angielskiego to warto zapoznać się z aplikacją Audible, która daje dostęp do audiobooków Amazona.

Podcasty

Audiobooki mają taki minus, iż trzeba za nie płacić – chociaż ja uważam, iż absolutnie warto! Dla tych, którzy groszem nie śmierdzą jest jednak alternatywa w postaci podcastów, czyli słuchowisk możliwych do odtworzenia w dowolnym momencie.

Tak jak w przypadku książek można ściągać tradycyjne pliki mp3. Ale po co? Skoro są lepsze sposoby, czyli…a jakże…aplikacje. W systemie iOS aplikacja do podcastów jest już zainstalowana po wyjęciu telefonu z pudełka. W związku z tym baza słuchowisk jest znacznie większa niż na konkurencyjnych platformach.

Jeżeli ktoś nie posiada sprzętu Apple to też nie ma się o co martwić. Znacząca ilość podcastów jest dostępna dzięki aplikacji Stitcher na Androida i Zune na Windows Phone.

Lista moich ulubionych podcastów

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy.
Tematyka: Finanse i rozwój osobisty
Autor: Michał Szafrański
Podcast jest rozszerzeniem bloga www.jakoszczedzacpieniadze.pl. Michał opowiada w nim o zdrowym podejściu do pieniędzy. Dotyka również tematów rozwoju osobistego (ale bez szarlataństwa i dziwnych wymysłów) i przeprowadza wywiady z ciekawymi gośćmi.


Finanse bardzo osobiste.
Tematyka: Finanse osobiste
Autor: Marcin Iwuć
Tematyka podcastu bardzo podobna do Michała Szafrańskiego, więc o ile komuś podoba się to, co robi Michał to warto zapoznać się też z tym podcastem, który nagrywa autor bloga www.finansebardzoosobiste.pl


Mała wielka firma
Tematyka: Marketing i zarządzanie
Autor: Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk
Najlepszy podcast biznesowy w Polsce. o ile ktoś myśli o założeniu firmy lub ją prowadzi bądź interesuje się marketingiem to absolutnie jest to materiał obowiązkowy.


DevTalk
Tematyka: Programowanie
Autor: Maciej Aniserowicz
Pierwszy i jedyny, jak do tej pory, podcast dla programistów w Polsce. Maciej rozmawia z ciekawymi gośćmi o tematach, które każdego programistę na pewno zainteresują.


Życie jest piękne
Tematyka: Podróże
Autor: Michał Maj
Podcast dopiero się rozkręca, ale o ile autor będzie kontynuował swój pomysł to zapowiada się fajnie. Niestety innego podcastu o podróżach nie znam.



Nie ukrywam, iż ten wpis napisałem również (a może przede wszystkim) po to, żeby czegoś interesującego się dowiedzieć. o ile chciałbyś podzielić się swoim ulubionym podcastem lub czymkolwiek innym to możesz to zrobić w komentarzach pod wpisem. Zapraszam.

Cześć i czołem! 🙂

Idź do oryginalnego materiału