Kropki kwantowe. Samsung przypomina o rewolucji w branży TV

1 miesiąc temu

Samsung poinformował o dziesiątej rocznicy opracowania technologii Real Quantum Dot, która przyczyniła się do przełomu w branży wyświetlania obrazu. Rozwiązanie pomaga przede wszystkim w odtworzeniu szerokiej gamy kolorów oraz ułatwia regulację natężenia światła na poziomie pikseli – dzięki temu czerń faktycznie jest odpowiednio głęboka. Kropki kwantowe znajdziecie chociażby w telewizorach z ekranami QLED, których oznaczenie nie bez przyczyny rozpoczyna się od „Q”.

Samsung przypomina: kropki kwantowe odegrały istotną rolę w rozwoju TV

Na samym początku warto pamiętać, iż w 2023 roku doszło do wręczenia trzem badaczom Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Aleksiej I. Ekimow to mężczyźni, o których po prostu warto wiedzieć. Gdyby nie ich udział w rozwój technologii, to prawdopodobnie kropki kwantowe byłyby dzisiaj tylko ciekawostką. Komercjalizacja i upowszechnienie tego zagadnienia to natomiast całkowicie inna kwestia. Tutaj cały na biało wchodzi południowokoreański gigant.

  • Sprawdź także: Recenzja Samsung OLED 55” S95D. Koreański szach-mat

Tytułowe kropki kwantowe są mikroskopijnymi cząstkami półprzewodnikowymi. Ich wielkość jest około kilkanaście tysięcy razy mniejsza od ludzkiego włosa. Zastosowanie technologii w wyświetlaczach zapewnia jednolitą luminację, a także pozwala na uzyskanie spójnych kolorów niezależnie od kąta patrzenia. Dzieje się tak za sprawą emitowania światła we wszystkich kierunkach. Do tego wszystkiego dochodzi minimalizacja ekspozycji użytkownika na niebieskie światło.

Komercjalizacja matryc wyposażonych w kropki kwantowe wciąż trwa, podobnie jak badania i rozwój technologii. Samsung mimo wszystko pokusił się o wyróżnienie trzech elementów, które sprawiają, iż dobrej jakości wyświetlacze QLED są aż tak wyjątkowe. Możecie je zobaczyć na poniższej grafice – zdawaliście sobie sprawę z istotności tych aspektów?

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora QLED / Źródło: Samsung

Co wyróżnia telewizory QLED?

Pierwszym elementem jest tzw. kwantowa dawka koloru. Wysokiej jakości matryca QLED powinna posiadać co najmniej 30ppm kropek kwantowych – dopiero wtedy użytkownicy będą w stanie dostrzec rzeczywistą różnicę w jakości obrazu. Mikroskopijne półprzewodniki emitujące światło muszą zatem zostać upakowane przez producenta dosyć gęsto, by ekspresja kolorów stała na najwyższym poziomie. Im wyższa wartość, tym lepiej.

QLED to również prostsza i bardziej wydajna struktura w porównaniu do ekranów LCD. Jak twierdzi Samsung, stosowana warstwa QD eliminuje potrzebę używania warstwy fosforu, bowiem sama w sobie już zwiększa poziom jasności i gwarantuje bardziej wyraziste kolory. Nie można też pominąć kwestii matrycy QD-OLED podświetlanej diodami organicznymi emitującymi światło niebieskie.

Ostatnią kwestią godną uwagi jest opracowanie technologii pozbawionej kadmu. Na wczesnym etapie opracowywania telewizorów wydawało się to niemożliwe, gdyż choćby dziś kadm jest uważany za materiał najlepiej nadający się do wdrożenia opisywanego rozwiązania. Pierwiastek jest jednak toksyczny i posiada niekorzystny wpływ na środowisko. Samsung wybrnął z tego na łamach 2014 roku. Moloch opracował i opatentował wtedy materiał wolny od kadmu. Rok później doszło do komercjalizacji rozwiązania, wtedy też wypuszczono pierwsze telewizory SUHD.

Samsung nie zamierza zaprzestać inwestycji

Inwestycje poczynione na przestrzeni lat / Źródło zdjęcia: Samsung

Wszystko zaczęło się już w 2001 roku, kiedy to Samsung rozpoczął badania nad technologią QD. Przełom nastąpił we wspomnianym wyżej okresie 2014-2015, kiedy to udało się stworzyć nanokryształy wolne od kadmu. Następnym momentem na linii czasu jest 2017 rok, kiedy to wypuszczono pierwszą gamę telewizorów QLED spełniających wymogi normy DCI-P3. Po raz pierwszy też osiągnięto 100-procentowe natężenie kolorów.

Dwa lata później zwiększono skuteczność świetlną niebieskich, samoistnie emitujących światło, diod QLED. Następnie przyszedł czas na wprowadzenie telewizorów QD-OLED w 2022 roku. jeżeli zaś chodzi o najnowsze innowacje, to są nimi modele Neo QLED, gdzie standardowe diody LED zastępowane są większą liczbą diod mini-LED. Dzięki temu konsumenci mogą liczyć na wyższy poziom szczegółowości obrazu. Samsung oczywiście wspomina o sztucznej inteligencji – rozwiązania AI Upscaling czy Vision AI.

Teraz pozostaje czekać na kolejne inwestycje i przełomy w branży TV.

Źródło: Samsung / Zdjęcie otwierające: Samsung

Kropka kwantowaSamsungtelewizory
Idź do oryginalnego materiału