Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM 2×24 GB 8400 MT/s – recenzja

2 dni temu

W świecie pamięci RAM stosunkowo rzadko mamy do czynienia z jakimiś większymi przełomami. Od strony konsumenckiej podstawową decyzją większości osób na etapie dokonywania zakupu, jest wszak odpowiedzenie sobie na pytanie o to, po jaką ilość pamięci RAM sięgnąć w komputerze. Kiedyś standardem było 4 GB, później 8 GB, a dziś w przypadku rozrywki i pracy jest to 16 GB. Mniejsza część konsumentów jest świadoma istnienia kolejnych „generacji” pamięci i wie, iż najnowsze komputery wykorzystują moduły DDR5. Małą rewolucję w tym segmencie przygotowała firma Kingston, a to za sprawą nowych pamięci DDR5 CUDIMM, które mamy już w swojej redakcji. Czym jest ta godna uwagi technologia?

Artykuł sponsorowany na zlecenie marki Kingston. Producent nie miał wpływu na ocenę autora recenzji.

Kingston bije rekord podkręcania pamięci RAM imponującym wynikiem

12108 MT/s. Ten astronomiczny wynik udało się wykręcić na chłodzonych ciekłym azotem kościach nowej generacji Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM, przy wykorzystaniu platformy Intel Z890. Dla porównania, kości RAM DDR działają od taktowania 4800 MHz wzwyż, przy czym naprawdę szybkie pamięci osiągają 7200 MHz. Przypominam, iż od jakiegoś czasu taktowanie efektywne wyrażane w MHz zamieniono na MT/s, więc przelicznik wynosi de facto 1:1. Na czym polega fenomen pamięci CUDIMM Kingston FURY Renegade 8400 MT/s?

Co to są pamięci CUDIMM?

JEDEC, organizacja wyznaczająca standardy pamięci RAM, od 2023 roku wymaga wykorzystania modułu CKD (Client Clock Driver) w pamięciach UDIMM i SODIMM o prędkościach 6400 MT/s i szybszych. Układ ten buforuje i ponownie wysyła sygnał zegara z procesora, zwiększając integralność sygnału w modułach, eliminując jitter i szum. JEDEC dla rozróżnienia nowocześniejszych modułów zaproponowało nazwy CUDIMM (Clocked UDIMM) i CSODIMM (Clocked SODIMM).

Firma Kingston wprowadziła moduły CUDIMM w ramach serii FURY Renegade DDR5, oferując prędkości od 8400 MT/s i pojemności 24 GB oraz zestawy 48 GB. Taki zestaw, wyceniony na ok. 1699 złotych, trafił do redakcyjnego komputera.

Moduły CUDIMM są kompatybilne z nowymi chipsetami Intel serii 800, które jako pierwsze wykorzystują technologię CKD. Dzięki zastosowaniu technologii CKD, moduły CUDIMM oferują lepszą integralność sygnału, co przekłada się na wyższe prędkości i stabilne działanie, szczególnie istotne w zaawansowanych zastosowaniach, takich jak gry, projekty kreatywne czy obliczenia naukowe.

Warto zauważyć, iż moduły CUDIMM i standardowe UDIMM korzystają z tych samych 288-pinowych złączy, co zapewnia kompatybilność ze starszymi płytami głównymi. Te po prostu ze względu na brak wsparcia dla modułu CKD będą działać z nieco gorszymi parametrami – wspieranymi przez dany chipset i procesor. o ile planujesz zakup wydajnego komputera do pracy, na przykład z układem Intel Core Ultra 9 285K, propozycja jest godna rozważenia.

Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM w akcji

Korzystając ze sposobności i faktu posiadania platformy z procesorem Intel Core Ultra 9 285K, zaprzągłem zestaw Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM 8400 MT/s CL40-52-52 1.45 V do działania. Z kolei aby pamięci CUDIMM w pełni rozwijały skrzydła na platformie AM5 i robiła ona użytek z modułu CKD, należy poczekać na nadchodzące aktualizacje BIOS dla wybranych modeli płyt głównych. W przypadku płyty głównej z chipsetem Intel Z890 (MSI Z890 Tomahawk WiFi) kości po włożeniu po prostu działają. Pamięci mogłem porównać z klasycznym zestawem konkurencyjnej firmy 2 x 16 GB 7000 MT/s, CL32, a więc o niezłych parametrach, ale w trzykrotnie niższej cenie. W komputerze był obecny jeszcze m.in. układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 4090.

Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM to ładnie wykonane i podświetlane kości, wykorzystujące słynące ze świetnego potencjału OC pamięci SK Hynix. W sprzedaży są też ich białe warianty oraz takie bez iluminacji. Wysokie taktowanie, niskie timingi… zapowiada się świetnie, a w praktyce?

  • AIDA Read (MB/s) – 106346 vs 118762 MB/s
  • AIDA Write (MB/s) – 90183 vs 93957 MB/s
  • AIDA Latency (MB/s) – 89,5 vs 88,4 ns
  • Blender (CPU Junk Shop) – 172.9 vs 180.7
  • Cinebench 2024 (Single Core) – 143 vs 146
  • Cinebench 2024 (Multi Core) – 2430 vs 2482
  • Geekbench (CPU 1T) – 3302 vs 3392
  • Geekbench (CPU nT) – 22584 vs 24289
  • F1 2024 (1080p, ust. średnie) – 419 vs 479
  • Shadow of the Tomb Raider (1080p, ust. średnie) – 290 vs 308
  • Cyberpunk 2077 (1080p) – 143 vs 150
  • Forza Motorsport (1080p) – 144 vs 143

Jak widać na przykładzie testów syntetycznych różnica jest znacząca, zwłaszcza w prędkości odczytu danych. Kilkuprocentowa poprawa jest widoczna również w zapisie i opóźnieniach. Nie spodziewałem się żadnej różnicy w Cinebenchu, ale… była. Nie inaczej wygląda sytuacja w grach, choć tutaj – podobnie jak w przypadku programów – różnice bywają większe lub mniejsze, ale są. Wzrost w F1 2024 był zaskakujący, a i w Cyberpunku 2077 niemały. Czy różnica w wydajności jest warta całkiem sowitej dopłaty? Powiedziałbym, iż tak: w przypadku osób, dla których czas to pieniądz.

Z perspektywy przeciętnego gracza, chcącego kupić możliwie najwydajniejszy sprzęt w najniższej cenie zakup takich pamięci nie będzie miał tyle sensu, co w przypadku twórców muzyki (DAW!), wideo i grafików. Większa przepustowość pamięci przyda się w obróbce wideo 4K i 8K lub pracy na plikach graficznych o wysokiej rozdzielczości. Symulacje fizyczne, analiza danych w dużej skali, obliczenia CFD, modelowanie molekularne, AI, uczenie maszynowe, czy choćby serwery i chmury obliczeniowe z technologii CUDIMM zrobią użytek.

Podsumowanie – dla kogo pamięci Kingston CUDIMM?

Wydaje się, iż na ten moment przede wszystkim dla osób, które skorzystają z ich szybkości i niezawodności. Dla osób pragnących zbudować sobie absolutnie najwydajniejszy komputer z procesorem Intel Core Ultra 200S, mający działać tak stabilnie, jak to tylko możliwe. Zestaw Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM 2 x 24 GB kosztuje niemało, ale dla osób chcących wykorzystać takie lub jeszcze większe ilości bardzo szybkiej pamięci nie będzie to stanowiło przeszkody.

Nowa technologia jest z pewnością godna uwagi i pozostaje trzymać kciuki za jej upowszechnienie oraz nieco przystępniejsze ceny nowych rozwiązań. „Zwykłe” pamięci RAM DDR5 też były jeszcze niedawno drogie, a teraz…

Przed ewentualnym zakupem pamięci Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM zalecamy sprawdzić ich kompatybilność na stronie producenta płyty głównej. Można też zerknąć do konfiguratora Kingston.

Mocne strony:

  • tak powinny działać pamięci DDR5!
  • realna różnica na plus w wydajności na platformie Intel Z890
  • spory potencjał OC

Słabe strony:

  • wymagają określonej platformy, aby rozwinąć skrzydła
gamingKingstonkomputeryRAM
Idź do oryginalnego materiału