Nie ulega wątpliwości, iż w obecnych czasach oczekujemy od naszych komputerów niezawodnego i szybkiego działania. Nieustanny rozwój technologiczny umożliwia stały przyrost wydajności nowych urządzeń, jednak najczęściej poruszanymi tematami są moce obliczeniowe kart graficznych czy procesorów gamingowych. Tym razem zajmiemy się „cichymi bohaterami” błyskawicznej pracy współczesnych laptopów i PC-tów — mowa oczywiście o nośnikach półprzewodnikowych. Wymienimy także najważniejsze cechy tych magazynów pamięci i podpowiemy, jaki dysk SSD warto kupić.
Spośród dostępnych w sklepach ofert wyselekcjonowaliśmy 10 niezawodnych propozycji, które podzieliliśmy na dwie kategorie: wewnętrzne i zewnętrzne. Zawarte w niniejszym artykule nośniki z pewnością zadowolą zarówno osoby poszukujące magazynu danych do zamontowania w swoim komputerze czy laptopie, jak i tych, którzy podłączą go przewodem do dowolnego z posiadanych przez siebie sprzętów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych dysków SSD!
Na co zwracać uwagę wybierając dysk SSD?
Zanim odpowiemy na pytanie, jaki dysk SSD wybrać, powinniśmy rzucić okiem na najważniejsze parametry, jakimi charakteryzują się urządzenia tego typu. Choć część z nich omawialiśmy już przy okazji artykułu, w którym pomagamy wybrać dysk SSD do laptopa, ponowne zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli nam lepiej zrozumieć działanie takiego sprzętu i kupić odpowiedni model do naszych potrzeb.
Dysk SSD (ang. Solid State Drive) to najprościej mówiąc magazyn danych, którego działanie oparto na technologii półprzewodnikowej. Jest to istotny fakt, gdyż takie konstrukcje nie posiadają żadnych ruchomych części, a operacje na plikach wykonywane są o wiele szybciej w porównaniu z tradycyjnymi dyskami typu HDD (ang. Hard Disk Drive). Choć omawiane nośniki są w użyciu od względnie niedługiego czasu, zyskały zaufanie i sympatię wielu użytkowników komputerów osobistych i laptopów.
Pierwszą kwestią, jaką należy rozpatrzyć, jeżeli chodzi o dysk SSD, jest jego typ. Możemy tu wyróżnić dwa główne rozwiązania:
- Dysk wewnętrzny — wykonany w formacie 2,5″ lub M.2, montowany we wnętrzu naszej jednostki komputerowej. Najczęściej wykorzystuje się go do jednoczesnego rozruchu systemu operacyjnego oraz przechowywania plików, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu dysk przeznaczyć na sam odczyt i zapis najważniejszych danych.
- Dysk zewnętrzny — taki dysk do połączenia z komputerem wykorzystuje przewód zakończony najczęściej złączem USB-A lub USB-C. Przenośny charakter tego typu konstrukcji sprawia, iż doskonale nadaje się do transportu i pracy w podróży.
Gdy zastanawiamy się, jaki dysk SSD do komputera stacjonarnego wybrać, powinniśmy zdecydować się na konstrukcję przeznaczoną do zamontowania w jego wnętrzu. W takiej sytuacji pierwszymi elementami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, są format oraz interfejs wybranej jednostki. Tutaj ponownie możemy wyróżnić dwa główne rozwiązania obecne wśród dostępnych na rynku propozycji:
- SATA 2,5″ — popularny format dysku wewnętrznego SSD montowanego dzięki specjalnych śrubek w obudowie laptopa lub komputera. Do transferu danych wykorzystuje interfejs SATA w wersji III, który najczęściej oferuje realne prędkości zapisu i odczytu na poziomie maksymalnie 600 MB/s. Warto pamiętać, iż w przypadku zdecydowania się na taki format, nie wystarczy tylko podłączyć go kablem do płyty głównej, ale również dostarczyć mu zasilanie odpowiednim przewodem z zasilacza.
- M.2 PCI-e NVMe — dysk w formie małej płytki drukowanej z umieszczonymi na niej układami elektronicznymi. Takie konstrukcje montujemy bezpośrednio na płycie głównej, dzięki czemu możemy uniknąć zamieszania w okablowaniu. Choć dyski w formacie M.2 obsługują nieraz przesył danych przez interfejs SATA III, zdecydowanie warto wybrać te wyposażone w obsługę protokołu NVMe, zapewniające transfery na poziomie choćby 3000-7000 MB/s (w zależności od wspieranej wersji standardu PCI-e zarówno przez dysk, jak i płytę główną).
Jeżeli chodzi o dysk zewnętrzny SSD, nie musimy się tutaj martwić o jego format. Jednostki produkuje się w zbliżony do siebie sposób, jednak w różnych rozmiarach fizycznych, co pozostaje tylko kwestią preferencji użytkownika. W ich przypadku powinniśmy jednak zwrócić uwagę na obsługiwany interfejs. Obecne na rynku konstrukcje wspierają najczęściej standard USB 3.2 w wersji Gen 1, Gen 2 lub Gen 2 x 2, o odpowiednio szybszym zapisie i odczycie danych z każdą kolejną wersją. Ważne, aby nasz komputer czy laptop również wspierał taki standard, gdyż w innym wypadku nie wykorzystamy pełni potencjału wybranego nośnika.
Pojemność dysku określa ilość danych, jaką jest on w stanie pomieścić. Niezależnie od tego, czy zadajemy sobie pytanie, jaki dysk zewnętrzny SSD wybrać, czy rozglądamy się za rozwiązaniem do wykorzystania we wnętrzu naszej jednostki, warto uzbroić się w model zapewniający nam odpowiednio dużą pojemność. Parametr ten wyraża się w gigabajtach (GB) lub terabajtach (TB), a im większa jego wartość, tym więcej plików zapiszemy na dysku.
Warto jednak pamiętać o tym, iż producenci podają pojemność w systemie dziesiętnym, a komputery operują na systemie dwójkowym. Przekłada się to na nieco mniejszą pojemność, niż deklaruje się na opakowaniu, co powoduje wiele nieporozumień wśród użytkowników. W praktyce kosztem takiej konwersji jednostek urządzenie na przykład o pojemności 1 TB oferuje realną przestrzeń dyskową na poziomie ok. 930 GB.
Bardzo istotnym parametrem w przypadku obu typów dysków SSD jest prędkość zapisu i odczytu danych. Wyraża się ją w megabajtach na sekundę (MB/s), a im większa jej wartość, tym szybszy transfer plików oferuje wybrana jednostka. Należy zaznaczyć, iż prędkości są zwykle trochę niższe, niż obiecuje producent, ponieważ jest to zależne od wielu czynników, wśród których wymienić można rodzaj i rozmiar danych, na jakich działamy.
Rodzaj kości pamięci determinuje ilość bitów przechowywaną w każdej komórce dysku. Działa to w dość prosty sposób: im jest ich mniej, tym dysk jest mniej awaryjny i szybciej można zapisać na nim dane. Dzieje się to jednak najczęściej kosztem pojemności, gdyż wydajniejsze i szybsze kości są droższe w produkcji. Istnieje wiele technologii w tym zakresie, wśród których wyróżniamy:
- MLC — 2 bity na komórkę, bardzo szybki zapis do zastosowań profesjonalnych, najwyższa cena.
- TLC — 3 bity na komórkę, nieco mniejsza prędkość, ale też niższa cena.
- QLC — 4 bity na komórkę, najmniejsza prędkość, najniższa cena.
Jeżeli zastanawiamy się, jaki dysk SSD do PC kupić i interesuje nas wybór modelu o określonych kościach pamięci, nie ma z tym większego problemu, gdyż producenci niemal zawsze umieszczają odpowiednią wzmiankę w specyfikacji. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku dysków zewnętrznych — wytwórcy takich konstrukcji stosunkowo rzadko umieszczają informację o kościach w opisie produktu na rzecz kilku innych istotnych parametrów, opisanych w dalszej części artykułu. Da się jednak z dużą pewnością stwierdzić, iż zdecydowana większość jednostek zewnętrznych pracuje na kościach typu TLC.
W przypadku wyboru dysku wewnętrznego warto pamiętać o dwóch parametrach określających żywotność i wytrzymałość jednostki. Są nimi MTBF (ang. Mean Time Between Failures) oraz TBW (ang. Terabytes Written), podawane kolejno w godzinach i terabajtach. Pierwszy z nich określa prawdopodobną ilość godzin pracy urządzenia bez żadnej awarii, a drugi determinuje ilość danych możliwych do zapisania przez cykl żywotności modelu. Choć są to jedynie wartości szacunkowe, różniące się w zależności od egzemplarza, są jednocześnie istotnym wyznacznikiem w kwestii wytrzymałości. Niestety producenci dysków zewnętrznych zwykle nie podają tych danych w specyfikacji.
Jeżeli mamy zamiar zakupić dysk zewnętrzny SSD, powinniśmy pamiętać o kilku parametrach unikatowych dla tego typu jednostek. Pierwszym z nich jest waga — mając na uwadze przenośny charakter takich urządzeń, dobrze jest wyposażyć się w model, który możemy z łatwością wziąć ze sobą bez odczuwania jego ciężaru.
Inną istotną kwestią jest również materiał obudowy, który nierzadko determinuje odporność dysku na upadki, wstrząsy i wibracje, mogące uszkodzić delikatne elektroniczne komponenty. Korpus nośnika ma także wpływ na skuteczność odprowadzanie ciepła wytwarzanego w trakcie pracy. Producenci coraz częściej decydują się również na zaprojektowanie dysku w taki sposób, aby był odporny na wodę i pył, co potwierdza certyfikat IPxx. Więcej informacji na temat tego certyfikatu znaleźć można w naszym artykule na temat najlepszych głośników przenośnych.
Dysk wewnętrzny SSD — najlepsze modele
Dysk SSD przeznaczony do zamontowania w obudowie komputera czy laptopa to świetne rozwiązanie dla osób, które planują wykorzystywać magazyn danych do rozruchu systemu operacyjnego lub lokalnego przechowywania plików. Wśród wybranych przez nas modeli zawarliśmy zarówno konstrukcje typu SATA 2,5″, jak i M.2 PCI-e NVMe, dzięki czemu zwolennicy każdego z tych rozwiązań powinni znaleźć odpowiadającą im opcję.
1. GOODRAM CX400 1 TB
- Format: 2,5”
- Interfejs: SATA III
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 120 GB, 250 GB i 500 GB)
- Maksymalna prędkość odczytu: 550 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 500 MB/s
- Rodzaj kości pamięci: TLC
- Radiator: nie
- Niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
- Współczynnik TBW: 720 TB / 1 TB
- Cena: ~ 250 zł
Nasze zestawienie otwiera model GOODRAM CX400, zapewniający dobrą wydajność w stosunku do swojej ceny. Mamy tu do czynienia z kośćmi TLC cechującymi się bardzo dużą trwałością i wytrzymałością, a deklarowane prędkości sięgają tych rzędu 500-550 MB/s. Na uwagę zasługuje imponująca długowieczność urządzenia, którą producent określił na choćby 2 000 000 godzin (teoretycznie około 228 lat ciągłej pracy).
Jeżeli zastanawiamy się, jaki dysk SSD do komputera stacjonarnego kupić, a w obszarze naszego zainteresowania znajdują się modele w tradycyjnym formacie 2,5”, będzie to trafiony wybór. Warto jednak pamiętać, iż opisywany dysk potrafi nieco zwolnić, gdy osiągniemy wysoki stopień jego zapełnienia, co wynika bezpośrednio z zastosowanego tu kontrolera pamięci.
Na plus
- Zadowalająca prędkość zapisu i odczytu
- Bardzo wysoka wartość współczynnika MTBF
- Bardzo wysoki współczynnik TBW
- Niskie temperatury pracy
Na minus
- Spowolnienie pracy dysku przy osiągnięciu wysokiego stopnia zapełnienia
Kup GOODRAM CX400 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny GOODRAM CX400 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM CX400 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM CX400 1 TB w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM CX400 1 TB w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM CX400 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM CX400 1 TB w OleOle
2. Crucial P3 1 TB
- Format: M.2
- Interfejs: PCI-e 3.0 NVMe
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 500 GB, 2 TB i 4 TB)
- Maksymalna prędkość odczytu: 3500 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 3000 MB/s
- Rodzaj kości pamięci: QLC
- Radiator: nie
- Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
- Współczynnik TBW: 220 TB / 1 TB
- Cena: ~ 250 zł
Kolejne miejsce w naszym rankingu należy do modelu Crucial P3, którego wydajność zadowoli osoby chcące zakupić bardzo szybką jednostkę za niewielką sumę pieniędzy. Deklarowane przez producenta prędkości oscylują w okolicach 3000 MB/s, a to za sprawą wykorzystania standardu NVMe i interfejsu PCI-e 3.0. Całość pracuje na kościach typu QLC i cechuje się wyjątkowo stabilnym działaniem.
Interesując się zakupem tego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę jego dość niski współczynnik TBW — choć nie określa on jednoznacznie żywotności dysk i jest jedynie wartością szacunkową, warto o tym pamiętać. o ile jednak przymkniemy na tę kwestię oko, Crucial P3 jawi się jako świetna odpowiedź na pytanie, jaki dysk SSD M2 wybrać.
Na plus
- Bardzo dobra prędkość zapisu i odczytu
- Wysoki poziom współczynnika MTBF
- Naklejka odprowadzająca ciepło
- Stabilna wydajność
Na minus
- Dość niski współczynnik TBW
Kup Crucial P3 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny Crucial P3 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Crucial P3 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Crucial P3 1 TB w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Crucial P3 1 TB w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Crucial P3 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę Crucial P3 1 TB w Avans
3. Samsung 870 Evo 1 TB
- Format: 2,5”
- Interfejs: SATA III
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 250 GB, 500 GB, 2 TB i 4 TB)
- Maksymalna prędkość odczytu: 560 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 530 MB/s
- Rodzaj kości pamięci: TLC
- Radiator: nie
- Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
- Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
- Cena: ~ 400 zł
Kolejnym polecanym przez nas modelem dysku SSD w formacie 2,5” jest Samsung 870 EVO — bardzo udany i godny zaufania magazyn danych. Pamięci produkcji Samsunga nie bez powodu cieszą się dużą popularnością, wyposażone są bowiem we wszelkie technologie i przydatne funkcje, jakich można wymagać od tego typu urządzenia. 870 EVO pracuje na kościach TLC, a dane zapiszemy i odczytamy z prędkością sięgającą 550 MB/s, co stanowi sprzętowy limit interfejsu SATA III.
Zarówno niezawodność MTBF, jak i współczynnik TBW stoją tu na wysokim poziomie, a wszystkie komponenty zostały zamknięte w solidnie wykonanej obudowie. Na wyróżnienie zasługuje dołączone oprogramowanie służące do aktualizacji oprogramowania, na jakim pracuje dysk, oraz do zarządzania nim. Szczerze mówiąc, ciężko się tu do czegoś przyczepić, a Samsung 870 EVO pozostaje sprawdzonym wyborem w kwestii wewnętrznych dysków SSD o rozmiarze 2,5”.
Na plus
- Zadowalająca prędkość zapisu i odczytu
- Wysoka wartość współczynnika MTBF
- Wysoki współczynnik TBW
- Niskie temperatury pracy
- Dedykowane oprogramowanie do aktualizacji i zarządzania dyskiem
Na minus
- Brak znaczących wad
Kup Samsung 870 Evo 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny Samsung 870 Evo 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 870 Evo 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 870 Evo 1 TB w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 870 Evo 1 TB w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 870 Evo 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 870 Evo 1 TB w Amazon.pl
4. GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB
- Format: M.2
- Interfejs: PCI-e 4.0 NVMe
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 2 TB i 4 TB)
- Maksymalna prędkość odczytu: 7000 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 5500 MB/s
- Rodzaj kości pamięci: TLC
- Radiator: tak
- Niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
- Współczynnik TBW: 700 TB / 1 TB
- Cena: ~ 550 zł
Jeżeli zastanawiamy się, jaki dysk SSD wybrać, gdy interesuje nas świetna wydajność, niska temperatura i niewygórowana cena, warto mieć na uwadze model GOODRAM IRDM Pro M.2. Wspomniany dysk wykorzystuje wszelkie dobrodziejstwa standardu PCI-e 4.0, dzięki czemu bazująca na kościach TLC konstrukcja wspiera prędkość odczytu na poziomie aż 7000 MB/s oraz zapis danych z prędkością ok. 5500 MB/s.
Czynnikiem wyróżniającym tę propozycję na tle konkurencji jest masywny radiator odprowadzający ciepło, umiejscowiony na płytce drukowanej. Niestety jest to też jego największa wada, gdyż uniemożliwia on montaż dysku w obudowie laptopa.
Na plus
- Świetna prędkość zapisu i odczytu
- Bardzo wysoki poziom współczynnika MTBF
- Bardzo wysoki współczynnik TBW
- Radiator odprowadzający ciepło
- Stabilna wydajność
Na minus
- Rozmiar radiatora uniemożliwiający skorzystanie z dysku w laptopie
Kup GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB w Avans
- Sprawdź aktualną cenę GOODRAM IRDM Pro M.2 1 TB w Amazon.pl
5. Samsung 990 Pro 1 TB
- Format: M.2
- Interfejs: PCI-e 4.0 NVMe
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersji 2 TB)
- Maksymalna prędkość odczytu: 7450 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 6900 MB/s
- Rodzaj kości pamięci: TLC
- Radiator: nie
- Niezawodność MTBF: 1 500 000 godzin
- Współczynnik TBW: 600 TB / 1 TB
- Cena: ~ 650 zł
Ostatnim polecanym przez nas wewnętrznym magazynem danych jest Samsung 990 Pro — prawdziwa gratka dla fanów najwyższej wydajności. Choć Samsung zrezygnował ze stosowania kości MLC w swoich topowych dyskach, bazująca na kościach TLC konstrukcja nie odstępuje im choćby na krok. Mamy tu do czynienia z absolutnie bezkompromisowymi rozwiązaniami, takimi jak: wsparcie PCI-e 4.0, zapis sięgający 7450 MB/s, odczyt na poziomie 6900 MB/s oraz wysokie wartości MTBF i TBW.
Nie obyło się jednak bez wad, wśród których wymienić możemy przede wszystkim konieczność zaktualizowania systemu samego dysku. Niestety po wyjęciu prosto z pudełka 990 Pro pracuje na nieco wadliwym kodzie, który nie sprzyja żywotności. Na szczęście prosty update załatwia sprawę.
Na plus
- Rewelacyjna prędkość zapisu i odczytu
- Wysoki poziom współczynnika MTBF
- Wysoki współczynnik TBW
- Naklejka odprowadzająca ciepło
- Dedykowane oprogramowanie do aktualizacji i zarządzania dyskiem
Na minus
- Konieczność zaktualizowania systemu w celu zwiększenia żywotności
Kup Samsung 990 Pro 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny Samsung 990 Pro 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 990 Pro 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 990 Pro 1 TB w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 990 Pro 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 990 Pro 1 TB w OleOle
- Sprawdź aktualną cenę Samsung 990 Pro 1 TB w Electro
Dysk zewnętrzny SSD — najlepsze modele
Dysk zewnętrzny SSD to idealna propozycja dla osób, które potrzebują godnego zaufania, mobilnego magazynu danych. Polecane przez nas modele to wytrzymałe i świetnie wykonane konstrukcje, dzięki którym nie musimy martwić się o szybki dostęp do najważniejszych plików bez potrzeby ciągłego przechowywania ich lokalnie.
1. WD Elements SE 1 TB
- Interfejs: USB 3.2 Gen. 1
- Złącze: USB Micro-B
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 480 GB i 2 TB)
- Kości pamięci: brak danych
- Maksymalna prędkość odczytu: 400 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 400 MB/s
- Dodatkowe informacje: zwiększona odporność na drgania, odporność na wibracje i upadki
- Waga: ~ 30 g
- Cena: ~ 320 zł
Pierwszy polecany przez nas model przenośny to WD Elements SE — bardzo solidny i tani dysk zewnętrzny SSD. Odporna na wibracje i upadki plastikowa konstrukcja zapewnia zupełnie zadowalające wartości transferu na poziomie 400 MB/s w przypadku zapisu i odczytu, a całość dopełniają kompaktowe wymiary i bardzo niska waga, które znacznie ułatwiająca transport nośnika.
Oprogramowanie do zarządzania dyskiem niestety nie zasługuje na szczególną pochwałę, a to ze względu na nieco problematyczne działanie. Nie jest to jednak aplikacja, z której zmuszeni jesteśmy korzystać, by używać samego dysku. Inną wartą wspomnienia kwestią jest nieco przestarzały port USB Micro-B, gdyż konkurencja używa już szybszego i lepszego USB-C.
Na plus
- Zadowalająca prędkość zapisu i odczytu
- Odporność na drgania i upadki
- Bardzo niska waga
- Kompaktowy rozmiar
- Dedykowane oprogramowanie do aktualizacji i zarządzania dyskiem
Na minus
- Problematyczne działanie dołączonego systemu WD
- Przestarzały port USB Micro-B
Kup WD Elements SE 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny WD Elements SE 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę WD Elements SE 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę WD Elements SE 1 TB w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę WD Elements SE 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę WD Elements SE 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę WD Elements SE 1 TB w Avans
2. ADATA SE800 1 TB
- Interfejs: USB 3.2 Gen. 2
- Złącze: USB-C
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersji 512 GB)
- Kości pamięci: TLC
- Maksymalna prędkość odczytu: 1000 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 1000 MB/s
- Dodatkowe informacje: odporność na wibracje i upadki, certyfikat IP68 i MIL-STD-810G 516.6
- Waga: 40 g
- Cena: ~ 350 zł
Jeżeli zastanawiamy się, jaki dysk zewnętrzny SSD wybrać, warto rozpatrzyć model ADATA SE800. Czynnikiem wyróżniającym tę propozycję wśród podobnych konstrukcji jest mnogość ciekawych rozwiązań, jakie zostały w niej zaimplementowane przy jednoczesnym zachowaniu przystępnej ceny. Mamy tu do czynienia z kośćmi TLC i transferem na poziomie 1000 MB/s, a całość zamknięto w solidnej obudowie spełniającej normy wytrzymałości oraz odporności na wodę i pył.
Cały nośnik jest stosunkowo niewielki i lekki, co świetnie sprawdzi się w podróży. Niestety powinniśmy pamiętać o często niższej prędkości pracy, niż deklaruje producent, choćby przy użyciu odpowiedniego interfejsu. jeżeli jednak interesuje nas solidny sprzęt za rozsądną sumę pieniędzy, ADATA SE800 będzie strzałem w dziesiątkę.
Na plus
- Dobra prędkość zapisu i odczytu
- Odporność na wibracje i upadki
- Niska waga
- Niewielki rozmiar
- Certyfikaty wodoszczelności i wytrzymałości
Na minus
- Prędkość pracy często nieco niższa od deklarowanej
Kup ADATA SE800 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny ADATA SE800 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę ADATA SE800 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę ADATA SE800 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę ADATA SE800 1 TB w Avans
- Sprawdź aktualną cenę ADATA SE800 1 TB w Empik
3. WD My Passport 1 TB
- Interfejs: USB 3.2 Gen. 2
- Złącze: USB-C
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 500 GB, 2 TB i 4 TB)
- Kości pamięci: TLC
- Maksymalna prędkość odczytu: 1050 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 1000 MB/s
- Dodatkowe informacje: zwiększona odporność na drgania, 256-bitowe szyfrowanie danych AES, odporność na wibracje i upadki, ochrona danych dzięki klucza dostępu
- Waga: 120 g
- Cena: ~ 450 zł
WD My Passport to kolejna w naszym rankingu propozycja amerykańskiego producenta, która zadowoli osoby oczekujące szybkiego i bezpiecznego przechowywania danych. Ponownie mamy tu do czynienia z kośćmi TLC i transferem rzędu 1000 MB/s, jednak tym razem wszystko to zostało wsparte 256-bitowym szyfrowaniem AES. Sprawia to, iż kilkoma kliknięciami w dedykowanej aplikacji możemy ustawić hasło dostępu i aktywować jeden z najbezpieczniejszych algorytmów ochrony plików.
Prędkość pracy jest niestety często niższa, niż powinna, a urządzenie waży nieco więcej od konkurencji. Nie jest to jednak wysoka cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za bezpieczne przechowywanie danych i szybki dostęp do nich z każdego miejsca, w jakie zabierzemy ten dysk.
Na plus
- Dobra prędkość zapisu i odczytu
- Odporność na wibracje i upadki
- Skuteczne szyfrowanie danych
- Dedykowane oprogramowanie do aktualizacji i zarządzania dyskiem
Na minus
- Prędkość pracy często nieco niższa od deklarowanej
- Nieco wysoka waga
Kup WD My Passport 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny WD My Passport 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę WD My Passport 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę WD My Passport 1 TB w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę WD My Passport 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę WD My Passport 1 TB w Avans
- Sprawdź aktualną cenę WD My Passport 1 TB w Amazon.pl
4. Samsung T7 Shield 1 TB
- Interfejs: USB 3.2 Gen. 2
- Złącze: USB-C
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 2 TB i 4 TB)
- Kości pamięci: TLC
- Maksymalna prędkość odczytu: 1050 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 1000 MB/s
- Dodatkowe informacje: 256-bitowe szyfrowanie danych AES, zwiększona odporność na drgania, odporność na wibracje i upadki, sprzętowe szyfrowanie, funkcja Dynamic Thermal Guard, certyfikat IP65, oprogramowanie Samsung Magician Software
- Waga: 100 g
- Cena: ~ 550 zł
Nadszedł czas na model Samsung T7 Shield — kolejną wytrzymałą „konstrukcję do zadań specjalnych”. Podobnie jak w przypadku poprzednio omawianej propozycji marki WD znajdziemy tu kości TLC pracujące z prędkością ok. 1000 MB/s. Producent zapewnia oprogramowanie do zarządzania dyskiem, za pomocą którego możemy między innymi ustawić hasło dostępu i aktywować szyfrowanie AES. Wszystkie te cechy uzupełnia gumowana, odporna na wodę i pył obudowa i zaimplementowana funkcja regulacji temperatury.
Mimo tych zalet znalazła się jedna warta poruszenia kwestia. Niektóre egzemplarze T7 Shield cierpią na nieco poluzowany port USB-C. Może to prowadzić do sytuacji, gdy podczas operacji na plikach połączenie z dyskiem zostanie nagle przerwane, gdy nim poruszymy. Choć jest to na szczęście stosunkowo rzadko pojawiający się mankament, warto mieć go na uwadze.
Na plus
- Dobra prędkość zapisu i odczytu
- Odporność na wibracje i upadki
- Skuteczne szyfrowanie danych
- Certyfikat wodoszczelności
- Dedykowane oprogramowanie do aktualizacji i zarządzania dyskiem
- Funkcja zarządzania temperaturą
- Gumowe pokrycie obudowy
Na minus
- Problematyczny port USB-C w niektórych egzemplarzach
Kup Samsung T7 Shield 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny Samsung T7 Shield 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę Samsung T7 Shield 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę Samsung T7 Shield 1 TB w RTV EURO AGD
- Sprawdź aktualną cenę Samsung T7 Shield 1 TB w Media Markt
- Sprawdź aktualną cenę Samsung T7 Shield 1 TB w NEONET
- Sprawdź aktualną cenę Samsung T7 Shield 1 TB w OleOle
5. SanDisk Extreme Pro Portable V2 1 TB
- Interfejs: USB 3.2 Gen. 2 x 2
- Złącze: USB-C
- Pojemność: 1 TB (dostępny również w wersjach 2 TB i 4 TB)
- Kości pamięci: TLC
- Maksymalna prędkość odczytu: 2000 MB/s
- Maksymalna prędkość zapisu: 2000 MB/s
- Dodatkowe informacje: zwiększona odporność na drgania, 256-bitowe szyfrowanie danych AES, certyfikat IP55
- Waga: ~ 80 g
- Cena: ~ 800 zł
Na samym szczycie naszego zestawienia znalazł się SanDisk Extreme Pro Portable V2 – propozycja dla osób wymagających szybkiego, wytrzymałego i bezpiecznego sprzętu. Kompaktowa i lekka konstrukcja opatrzona certyfikatem odporności na wodę i pył skrywa kości TLC zapewniające transfer na poziomie choćby 2000 MB/s, co dzieje się za sprawą wykorzystania standardu USB 3.2 Gen 2 x 2. Producent stworzył dedykowaną aplikację do zarządzania dyskiem, pozwalające skonfigurować szyfrowanie AES.
Wykorzystanie szybkiego standardu USB przyniosło wiele zalet, aczkolwiek warto pamiętać o pewnej dość istotnej kwestii. USB 3.2 Gen. 2 x 2 natywnie wspierają stosunkowo nowe urządzenia i płyty główne, a w przypadku starszych sprzętów do rozwinięcia pełnego potencjału dysku potrzebny jest zakup dedykowanego rozszerzenia. Nie zmienia to faktu, iż SanDisk Extreme Pro Portable V2 bez problemu współpracuje także z wolniejszymi slotami USB-C.
Na plus
- Bardzo dobra prędkość zapisu i odczytu
- Odporność na drgania i upadki
- Skuteczne szyfrowanie danych
- Certyfikat wodoszczelności
- Dedykowane oprogramowanie do zarządzania dyskiem
- Dość niska waga
Na minus
- Brak znaczących wad
Kup SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB
- Sprawdź aktualne ceny SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB na Allegro
- Sprawdź aktualną cenę SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB w Media Expert
- Sprawdź aktualną cenę SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB w Electro
- Sprawdź aktualną cenę SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB w Avans
Najlepsze dyski SSD — podsumowanie
Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia, w którym podpowiadamy, jaki dysk SSD wybrać. Liczba dostępnych w sklepach modeli może przyprawić o ból głowy, a choć różnice między poszczególnymi nośnikami na pierwszy rzut oka wydają się marginalne, to potrafią wpływać na wydajność sprzętu. Jesteśmy pewni, iż niniejszy ranking okaże się pomocny w kupnie niezawodnego magazynu danych, niezależnie od jego przeznaczenia.
Która propozycja z naszego artykułu najbardziej przypadła Wam do gustu? Czy preferujecie zapis danych na wewnętrznym, czy zewnętrznym nośniku? Na Wasze odpowiedzi czekamy w sekcji komentarzy poniżej!