Jak używać wieży temperatur w Cura – proste wyjaśnienie

1 tydzień temu
Zdjęcie: ezgif-5-b2e8021619


Wieże temperaturowe zostały zaprojektowane, aby pomóc wybrać najlepsze ustawienia dla filamentu. Zasadniczo są to modele, które obejmują zmiany temperatury po określonej liczbie warstw lub określonej odległości na osi Z. Po zakończeniu drukowania model daje możliwość porównania wszystkich segmentów temperatury i zdecydowania, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Drukowanie wieży temperaturowej, zwłaszcza podczas pracy z nowym filamentem, jest kluczem do ulepszenia wydruków. W tym artykule omówimy, jak skonfigurować wieżę temperaturową w programie Cura i jak odczytać gotowy wydruk.

Gdzie szukać

Istnieje kilka różnych opcji, jeżeli chodzi o uzyskanie wieży temperaturowej. Na początek najłatwiejszą opcją jest pobranie gotowego projektu z Thingiverse lub innego repozytorium STL. Niektóre projekty są tak proste, jak bloki ułożone jeden na drugim. Inne oferują więcej szczegółów i testów oprócz kontroli temperatury. Na przykład Smart compact temperature calibration tower od użytkownika Thingiverse gaaZolee pokazuje, w jaki sposób temperatura wpływa na wiele ważnych czynników na wydruku, od przyczepności warstw po nitkowanie.

Jeśli jednak jesteś biegły w projektowaniu 3D, możesz zaprojektować własną wieżę temperaturową. Daje to możliwość skupienia się na punktach, które są dla Ciebie najważniejsze. Kluczową decyzją projektową będzie sposób pomiaru odległości między zmianami temperatury. Można to zrobić poprzez zliczanie warstw lub pomiar wzrostu wzdłuż osi Z. Obie opcje wyjaśniono poniżej.

Konfiguracja w programie Cura

Aby rozpocząć proces, należy otworzyć wybrany plik STL w programie Cura, wybierając opcję „Otwórz plik(i)” z menu Plik. Wybierz pobrany lub zaprojektowany plik. Gdy to zrobisz, możesz rozpocząć przeglądanie ustawień.

  • Ustawienia temperatury: Temperatura drukowania musi być ustawiona na temperaturę odpowiadającą pierwszemu blokowi w wieży, aby hot-end drukarki został podgrzany do odpowiedniej temperatury. Korzystanie z podgrzewanej platformy pomoże w większości przypadków z przyczepnością i może być ustawione na wartość, o której wiesz, iż działa dla używanego materiału.
  • Prędkość drukowania: Prędkość drukowania należy ustawić na wartość, którą drukarka może wygodnie obsługiwać. Na przykład, Ender 3 V2 może być ustawiony na około 50 mm/s podczas drukowania PLA.
  • Wypełnienie: Ogólnie rzecz biorąc, ustawienia wypełnienia mogą być stosunkowo niskie i proste. Wypełnienie na poziomie 20% jest dobrym średnim punktem wyjścia, aby zapewnić, iż wieża nie jest słaba i może utrzymać swój własny ciężar, jeżeli niektóre warstwy nie przylegają dobrze do siebie.
  • Wysokość warstwy: Jest to bardzo ważne w przypadku testów wieży temperaturowej i będziesz musiał ostrożnie ustawić wysokość warstwy, aby upewnić się, iż drukarka 3D jest w stanie zmieniać się w żądanych punktach. Ogólnie przyjmuje się, iż wysokość warstwy 0,2 mm jest dobrą liczbą do pracy (pięć warstw to 1 mm), będąc jednocześnie użyteczną wartością dla wysokości warstw w samym wydruku.

Dodanie zmian temperatury

W tym miejscu sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku zwykłego pliku do druku 3D.

Tutaj dodasz modyfikacje do g-code, aby powiedzieć drukarce, kiedy chcesz zmienić temperaturę i do jakiej wartości. jeżeli chodzi o konkretne wartości, jeżeli pobrałeś plik, zwykle dołączone są instrukcje, które wyjaśniają, co należy ustawić. jeżeli korzystasz z samodzielnie zaprojektowanej wieży, odrobina matematyki powinna pozwolić ci ustalić, które wartości są najlepsze dla twojego pliku.

  • Aby uzyskać dostęp do ekranu, przejdź do „Extensions”, następnie „Post Processing”, a następnie „Modify G-Code”. Otworzy się nowe okno z opcjami dodawania potrzebnych elementów.
  • Wybierz „Add a script”, a następnie „ChangeAtZ”. Spowoduje to wyświetlenie szeregu ustawień, które pozwolą skonfigurować plik w oparciu o wysokość osi Z lub numer warstwy.
  • Ustaw „Apply to” na „Target Layer + Subsequent”. Oznacza to, iż temperatura zmieni się na ustawionej warstwie i utrzyma tę temperaturę do końca drukowania lub do momentu, gdy zostanie poproszona o ponowną zmianę.
  • Włącz przycisk „Change Extruder 1 Temp” (Zmień temperaturę ekstrudera 1), a następnie wybierz żądaną temperaturę.
  • Powtórz kroki od 2 do 3 dla tylu różnych sekcji temperatury, ile potrzebujesz dla wybranego pliku.

Jak odczytywać wyniki

Ostatecznie ocena tego, co uważasz za najlepsze, będzie się różnić w zależności od osoby i wydruku. Wieża temperaturowa nie jest jedynym narzędziem, którego należy użyć, aby upewnić się, iż wydruki będą jak najbardziej zbliżone do tego, czego potrzebujesz, ale może pomóc wskazać najlepsze ustawienia.

Trzy najczęstsze rzeczy na które ludzie zwracają uwagę używając wież temperaturowych to przyczepność warstw, nitkowanie i jakość powierzchni wydruku. Omówmy każdy z tych punktów bardziej szczegółowo.

Przyczepność warstwy

Przyczepność warstw jest najczęstszym aspektem jakości druku, którego ludzie szukają w wieży temperaturowej. Zmiany temperatury zmieniają sposób, w jaki warstwy wiążą się ze sobą, co wpływa zarówno na wytrzymałość modelu, jak i jego wygląd.

Jeśli materiał nie topi się wystarczająco, może nie wiązać się prawidłowo z warstwą poniżej. Oznacza to, iż na połączeniach warstw pojawią się słabe punkty, co może prowadzić do awarii wydruku lub wyjątkowej kruchości gotowej części. Po zakończeniu drukowania staje się to bardziej oczywiste, ponieważ warstwy można rozdzielić lub widoczne są przerwy między warstwami.

Nitkowanie

Inną popularną miarą jest ilość drgań spowodowanych różnymi ustawieniami temperatury. Chociaż nie ma to tak dużego wpływu na wydruk jak przyczepność warstwy, jest to najważniejszy wskaźnik tego, czy wydruk jest prawidłowo skonfigurowany. Większa ilość nitek oznacza, iż potrzebne będzie więcej przetwarzania końcowego, a gdy czas ma krytyczne znaczenie, może to być głównym czynnikiem.

Nitkowanie występuje, gdy niewielka ilość filamentu wydostaje się z dyszy podczas przemieszczania się z punktu do punktu. Może mieć różny wygląd, ale często wygląda jak drobne włoski między dwoma punktami, które nie powinny być połączone.

Powierzchnia wydruku

Jakość powierzchni wydruku nie jest często kojarzona z niewłaściwym ustawieniem temperatury filamentu, ale oba te czynniki są ze sobą bardziej powiązane, niż ludzie zdają sobie z tego sprawę.

Jeśli materiał nie topi się w stały, jednolity sposób, utracisz szczegóły wydruku. Może się to objawiać w wielu formach, w tym w postaci plam lub wyprysków na powierzchni lub krzywych wyglądających na schodkowe z powodu warstw, które nie łączą się w gładki sposób.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału