Komisja Europejska poinformowała o przyjęciu dwóch decyzji na mocy aktu o rynkach cyfrowych. Wymuszają one na Apple wprowadzenie kolejnych zmian do swoich sprzętów i systemu w celu zapewnienia interoperacyjności urządzeń innych producentów. Tym samym europejscy konsumenci mają zyskać dostęp do znacznie większej liczby produktów kompatybilnych z ofertą technologicznego giganta. Już niedługo iOS ma działać lepiej z innymi zegarkami niż Apple Watch – czekacie na to?
Apple Watch nie będzie oczywistym wyborem dla fanów iOS
Pierwszy zestaw środków ma bezpośredni wpływ na osoby korzystające z iPhone’a lub iPada, a przy okazji posiadające inteligentne zegarki, słuchawki nauszne oraz telewizory zewnętrznych producentów. Unia Europejska chce, by dziewięć funkcji dołączanych do systemu iOS działało nie tylko z takimi sprzętami jak Apple Watch czy AirPods, ale też z szeregiem innych. Mowa o rozwiązaniach bezpośrednio wchodzących w integrację z danym sprzętem. Zmiany wejdą w życie najpóźniej do końca 2025 roku.
Mowa przede wszystkim o otwarciu dostępu do powiadomień iOS. w tej chwili wyłącznie Apple Watch pozwala na wyświetlanie i wchodzenie w interakcję z notyfikacjami, co jest dosyć ograniczające. Do tego dochodzi funkcja pozwalająca na działanie aplikacji w tle bez jakiejkolwiek przerwy. Dzięki temu z poziomu zewnętrznych sprzętów będziemy na bieżąco z pogodą czy wiadomościami nadsyłanymi na naszego iPhone’a. To oczywiście nie wszystko.
Apple musi też udostępnić rozwiązanie SharePlay (przesyłanie strumieniowo programów TV, filmów, muzyki w trakcie połączeń ze znajomymi poprzez FaceTime). Pojawi się również opcja prostego przełączania dźwięku pomiędzy różne urządzenia. w tej chwili sytuacja wygląda tak, iż możemy odtwarzać muzykę na iPadzie, ale odbierać połączenia przychodzące na telefonie. Wszystko bez konieczności grzebania w ustawieniach. Nie zabraknie też szybszego przekazywania danych czy łatwiejszego konfigurowania urządzeń.

Czy nadchodzące zmiany dokonają przełomu?
Mowa przede wszystkim o możliwości wysyłania i odbierania danych przez AirDrop i AirPlay po połączeniu z urządzeniem Apple. System iOS (w ramach aktualizacji 18.4 także zyskamy kilka przydanych udogodnień) natomiast będzie zmuszony do obsługiwania alternatyw dla wyżej wymienionych usług (czy takie w ogóle istnieją?). Unia Europejska chce też zadbać o przyjemniejsze oraz bardziej dostępne płatności zbliżeniowe. Wszystko to brzmi ambitnie i bez wątpienia spodoba się wielu konsumentom.
Jeśli zaś chodzi o drugi zestaw środków, to ten skierowany jest przede wszystkim do deweloperów. Obejmuje on lepszy dostęp do dokumentacji technicznej danych poszczególnych funkcji, a także terminową komunikację i przekazywanie aktualnych informacji. Co więcej, podjęte właśnie decyzje są wiążące, więc Apple musi wprowadzić zmiany – jeżeli nie, to firma zapłaci wielomilionową karę.
Sam technologiczny gigant będzie oczywiście walczył z wykonanymi środkami. Przedstawiciele koncernu twierdzą, iż wymagania narzucane przez UE są złe nie tylko dla ich produktów, ale też dla europejskich użytkowników, cokolwiek to znaczy. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by Apple stworzyło smartfon bez portów.
Źródło: Komisja Europejska / Zdjęcie otwierające: Apple, unsplash.com (@alexart251)