Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, iż doszło do przegłosowania ustawy umożliwiającej wdrożenie przełomowej nowości do mobilnej aplikacji mObywatel. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od początku przyszłego roku każdy obywatel uzyska ułatwiony dostęp do informacji emerytalnej. Kilka kliknięć ma wystarczyć, by poznać szereg interesujących danych i tym samym posiąść niejako wiedzę dotyczącą swojej przyszłości – przynajmniej tej finansowej.
Informacja emerytalna w aplikacji mObywatel
Obecna sytuacja pogodowa i hydrologiczna nie napawa optymizmem. Warto zatem zdawać sobie sprawę z obecności funkcji Alert powodziowy wewnątrz tytułowej aplikacji. gwałtownie możecie sprawdzić aktualne ostrzeżenia, które są na bieżąco aktualizowane przez IMGW. Nie brakuje też przydatnych informacji dotyczących rozsądnego postępowania w razie powodzi. Teraz rozwiązanie jest szczególnie przydatne, zwłaszcza jeżeli mieszkacie w określonych miejscach kraju.
- Złóż wniosek o nowy dowód osobisty, teraz wystarczy mObywatel
Jak informują przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, uchwalono właśnie ustawę umożliwiającą użytkownikom aplikacji uzyskać dostęp do informacji o prognozowanej emeryturze. Teraz stosowny projekt trafi pod obrady Senatu. Nic jednak nie wskazuje na to, by miało dojść do jakichkolwiek problemów czy sprzeciwów. Władze są przekonane, iż nowe rozwiązanie jest znaczącym krokiem w stronę uproszczenia systemu i oszczędnego podejścia do cyfryzacji usług publicznych. Jak to wszystko będzie dokładnie działać?
mObywatel (Android) – przygotuj się na wdrożenie informacji emerytalnej
Plan jest następujący: już od 1 stycznia 2026 roku pojawi się możliwość udostępniania danych dotyczących m.in. prognozowanej emerytury bezpośrednio wewnątrz usługi mObywatel. Szykuje się zatem łatwy i wygodny dostęp do istotnych informacji emerytalnych. Co ciekawe, aplikacja zyska również dane pochodzące z dobrowolnych programów oszczędzania – niezbędne okaże się jednak zawarcie odpowiednich porozumień.

Rozwiązanie ma posiadać mnóstwo zalet
Jedną z największych zalet nadchodzącej nowości jest fakt braku konieczności tworzenia nowych systemów czy obciążania budżetu państwa. Dojdzie też do uchylenia ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (2021) – jej wdrożenie miałoby podobno poskutkować poniesieniem ogromnych kosztów i zdublowaniem istniejących już narzędzi. Powstająca funkcja realizowana jest ponadto we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Ministerstwo Cyfryzacji daje przy okazji znać o chęci uwzględnienia postulatów deregulacyjnych i dalszym rozwoju aplikacji mObywatel tak, by stanowił główny kanał cyfrowych usług publicznych. Wprowadzane zmiany mają też przyczynić się do zmiany w podejściu do relacji z lokalnymi czy państwowymi urzędami.
- Jesteś studentem? Zerknij na cyfrową legitymację
Tak jak wspomniałem wyżej, stosowna funkcjonalność powinna zasilić popularną aplikację już 1 stycznia 2026 roku – czekacie?
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: Ministerstwo Cyfryzacji, unsplash.com (@jusfilm)