Kiedy wydaje Ci się, iż wymagania, które stawiasz swojej bazie danych, są zbyt wysokie, może najwyższa pora pomyśleć o rozwiązaniu, które nie będzie spędzać Ci snu z powiek, a przy okazji nie zrujnuje Cię finansowo. Dzisiaj przyglądamy się Google Cloud Spanner.
Baza danych może być z jednej strony potężnym narzędziem, ale również takim, które przyprawi Cię o ból głowy. Tradycyjne bazy danych bywają trudne w utrzymaniu oraz często kosztowne, a kiedy uda Ci się wreszcie dostosować je do swoich potrzeb, to przy konieczności skalowania zaczynają stawiać stanowczy opór. Czy mierzyłeś się kiedyś z problemem niespójności danych lub wciąż rosnącym kosztem utrzymania bazy danych?
Google Cloud Spanner — co to takiego?
Google Cloud Spanner jest globalną, w pełni zarządzaną relacyjną baza danych, czerpiącą ze struktury baz relacyjnych przy jednoczesnej łatwości skalowania horyzontalnego charakterystycznego dla baz danych typu NoSQL (tzw. nierelacyjnych). Jest to rozwiązanie, które zapewnia przodującą dostępność na poziomie sięgającym choćby 99,999%.
Skalujesz zgodnie z potrzebami. Ta globalnie rozproszona chmurowa baza danych działa zgodnie ze standardem ACID, automatycznie obsługując repliki, a skalowanie horyzontalne przeprowadzasz bez limitu. Zerowy downtime dla planowanych konserwacji i zmian schematów wpływa na wysoką dostępność bazy danych, a prosty interfejs sprawia, iż zarówno tworzenie, jak i skalowanie globalnie replikowalnej bazy danych wymaga tylko kilku kliknięć, zmniejszając tym samym koszt utrzymania.
Funkcje Cloud Spannera — na co pozwala to narzędzie?
Przyjrzyjmy się kilku funkcjom Google Cloud Spannera.
Automatyczny sharding (automatic database sharding)
Zyskujesz optymalną wydajność dzięki automatycznemu dzieleniu danych na fragmenty (sharding) na podstawie ich rozmiaru oraz obciążenia żądaniami. Sprawia to, iż skalowanie bazy następuje bez konieczności kosztownego i czasochłonnego zmieniania jej architektury.
Pełne zarządzanie
Funkcja pełnego zarządzania wpływa na łatwość wdrożenia bazy danych na każdym etapie i dla dowolnej wielkości. Korzystasz ze wbudowanej synchronicznej replikacji oraz konserwacji.
Silna spójność transakcyjna
Google Cloud Spanner powstał z myślą o spójności zewnętrznej, zapewnionej bez uszczerbku dla skalowania i dostępności.
Konfiguracja regionalna lub multiregionalna
Nie musisz przejmować się tym, gdzie znajdują się użytkownicy, gdyż aplikacje wspierane przez Google Spanner odczytują i zapisują spójne dane na całym świecie, a proces uruchamiania instancji chroniony jest przed awariami regionalnymi.
Oparcie w sieci Google Cloud
Dzięki oparciu się o dedykowaną sieć Google korzystasz z niskiej latencji, przy zapewnionym bezpieczeństwu i niezawodności obsługi użytkowników na całym świecie.
Łączenie Cloud Spannera z innymi usługami Google — jak to zrobić i dlaczego warto?
Pozostając w środowisku Google Cloud możesz łączyć Cloud Spannera z innymi usługami dostępnymi na platformie, jak m.in. Looker Studio.
Aby to zrobić:
- Zaloguj się do Looker Studio.
- W lewym górnym rogu kliknij „+”, a następnie wybierz źródło danych.
- Wybierz łącznik Cloud Spanner.
- Jeżeli wystąpi taka potrzeba, zostaniesz poproszony o upoważnienie Looker Studio do dostępu do bazy danych.
- Teraz skonfiguruj połączenie z bazą danych (po lewej stronie). Musisz wprowadzić:
- ID projektu,
- ID instancji,
- ID bazy danych.
- W polu tekstowym wprowadź zapytanie SQL.
- W prawym górnym roku wybierz opcję „Connect”.
Po chwili pojawi się lista pól źródeł danych. Teraz wystarczy kliknąć opcję „Create Report” lub “Explore”, aby rozpocząć wizualizację danych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Google Cloud Spanner lub potrzebujesz pomocy w konfiguracji Google Cloud, napisz do nas. Nasi eksperci chętnie Ci pomogą.