Światowy rynek komputerów osobistych odzyskuje wigor po latach stagnacji, jednak w Stanach Zjednoczonych narasta atmosfera niepewności. Podczas gdy globalne dostawy rosną, amerykańscy konsumenci i firmy wstrzymują się z zakupami, obawiając się nadchodzących ceł i wzrastających cen.
Globalna odbudowa rynku – wzrosty w Azji i Europie
Według najnowszych danych IDC, światowe dostawy komputerów osobistych w drugim kwartale 2025 roku osiągnęły 68,4 mln sztuk, co oznacza wzrost o 6,5% rok do roku. Kluczowym motorem tego ożywienia są rynki poza USA, gdzie trwa wymiana przestarzałego sprzętu i migracja do Windows 11. Liderem pozostała firma Lenovo, która dostarczyła 17 mln urządzeń (wzrost o ponad 15%), tuż za nią uplasowało się HP z wynikiem 14,1 mln. Imponująco wzrosły także wyniki Apple – o 21,4%, do 6,2 mln komputerów – oraz ASUS (16,7% wzrostu, 4,9 mln sztuk).
Ożywienie notują zwłaszcza kraje azjatyckie i europejskie, gdzie inwestycje w IT przyspieszyły po pandemii, a firmy i konsumenci chętniej sięgają po nowe technologie. Wzrosty sprzedaży napędza także dynamiczny rozwój rynku edukacyjnego oraz rosnące wymagania wobec sprzętu w zastosowaniach biznesowych.

Źródło: IDC
Cła paraliżują amerykański popyt
Tymczasem w USA rynek gwałtownie zwalnia. IDC alarmuje, iż amerykańscy klienci i przedsiębiorstwa odkładają decyzje zakupowe w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące ceł importowych.
„Spodziewaliśmy się, iż rynek w USA ostygnie z powodu nadmiaru zapasów, ale obecna sytuacja sugeruje głębsze spowolnienie związane z niepewnością co do nowych taryf” – komentuje Jean Philippe Bouchard, wiceprezes IDC ds. badań.
Eksperci podkreślają, iż konsumenci rezygnują z modernizacji sprzętu, czekając na to, jak bardzo wzrosną ceny po wprowadzeniu ceł. Sytuację pogarsza rosnąca inflacja oraz obawy sprzedawców przed nadmiernym gromadzeniem zapasów, które mogą okazać się trudne do sprzedaży po wyższych cenach.
Niepewność przed III kwartałem
Chociaż niektóre firmy notują rekordowe wyniki, choćby one pozostają ostrożne. Dell jako jedyny spośród czołówki odnotował spadek dostaw o 3% (9,8 mln sztuk), a tzw. kategoria „Others” pozostaje stabilna.
„Nikt nie chce przegapić okazji, ale jednocześnie utrzymywanie na stanie dużych zapasów jest w tej chwili ryzykowne” – zauważa Ryan Reith z IDC.
Producenci mogą niedługo rozpocząć krótkoterminowe promocje, by opróżnić magazyny przed spodziewanymi podwyżkami cen.
Przed branżą PC rysuje się więc scenariusz dużej zmienności. jeżeli cła faktycznie zostaną wprowadzone, można spodziewać się gwałtownych wzrostów cen, spadku popytu i serii desperackich promocji.