Unia Europejska ogłosiła nową strategię rozwoju technologii kwantowych, której kluczowym elementem jest zwiększenie udziału prywatnego kapitału w sektorze. Celem jest uniezależnienie się od Stanów Zjednoczonych i Chin oraz uzyskanie globalnego przywództwa do 2030 roku. Zmiana podejścia ma pomóc Europie w pełniejszym wykorzystaniu potencjału rynku wartego według szacunków biliony dolarów.
Ambitne plany Europy na rynku technologii kwantowych
Komisja Europejska zaprezentowała EU Quantum Strategy, która ma umożliwić państwom członkowskim przełamanie dotychczasowej dominacji publicznych dotacji na rzecz aktywniejszego pozyskiwania prywatnych inwestorów. Jak podkreśliła Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji, tylko 5% globalnych prywatnych inwestycji w technologie kwantowe trafia w tej chwili do Europy.
„Musimy teraz skupić się na finansowaniu prywatnym, bo w finansowaniu publicznym jesteśmy już bardzo silni” – stwierdziła Virkkunen podczas konferencji prasowej.
W ciągu ostatnich pięciu lat Komisja Europejska oraz państwa członkowskie przeznaczyły na rozwój technologii kwantowych ponad 11 miliardów euro. Jednak bez zaangażowania sektora prywatnego Europa nie będzie w stanie konkurować z dynamicznymi ekosystemami inwestycyjnymi w USA czy Chinach.
Współpraca, ochrona i nowe regulacje
Nowa strategia przewiduje również współdzielenie kompetencji i zasobów w zakresie badań, budowy infrastruktury kwantowej oraz rozwoju ekosystemów startupów i scale-upów. Szczególną wagę przywiązuje się do zastosowań podwójnych – zarówno cywilnych, jak i w sektorze bezpieczeństwa oraz obronności.
„Europejskie startupy kwantowe są narażone na wykupy przez podmioty zagraniczne lub migrację do regionów o lepszym dostępie do finansowania. Dlatego najważniejsze jest podjęcie zdecydowanych działań już teraz” – podkreśliła Virkkunen.
Zapowiedziano również, iż w 2026 roku Komisja przedstawi projekt tzw. Quantum Act, czyli pierwszego kompleksowego aktu prawnego dla technologii kwantowych, mającego wzmocnić strategię oraz bezpieczeństwo branży.