Linie lotnicze Delta Air Lines ogłosiły plany zainstalowania w swoich samolotach komercyjnych nowych ekranów 4K HDR QLED, dzięki którym pasażerowie będą mogli cieszyć się rozrywką w ultrawysokiej rozdzielczości na bardzo dużych wysokościach.
Wiadomość przyszła jako część wiadomości Delty Przemówienie na targach CES w Sphere w Las Vegasgdzie planowano również uczcić swoje stulecie występem muzycznym Lenny’ego Kravitza. Linia lotnicza ogłosiła szereg nowych funkcji dla podróżujących samolotami, w tym nowe partnerstwa z YouTube i Uberem, a także nowy chatbot oparty na sztucznej inteligencji do obsługi klienta.
Jednak decyzja o dodaniu ekranów 4K do swoich samolotów z pewnością spodoba się każdemu podróżnikowi, który kiedykolwiek wzdrygał się na myśl o średniej jakości dostępnych w tej chwili wyświetlaczy na oparciach siedzeń.
Wiadomość ta pojawiła się w ramach przemówienia Delta na targach CES w Sphere w Las Vegas
Delta twierdzi, iż współpracuje z Thales Avionics, firmą zajmującą się technologią pokładową, która pomaga również w instalowaniu ekranów o wysokiej rozdzielczości w Airbusach A350-900 Emirates. Ale nie szukaj jeszcze nowych ekranów: Delta twierdzi, iż nie rozpocznie dostarczania usprawnień do samolotów wcześniej niż w 2026 roku.
Kto jednak faktycznie uzyska dostęp do ekranów, odpowie na pytanie, czy Delta widzi w tym technologię dla wszystkich pasażerów, czy tylko dla tych w pierwszej klasie. Rzecznik Delty nie odpowiedział od razu na pytania dotyczące dostępu.
Delta też była testowanie łączności Bluetooth od kilku lat za rozrywkę pokładową, a choćby zaczął po cichu wprowadzać tę funkcję do niektórych samolotów, jak odkrył a Użytkownik TikToka. Teraz linia lotnicza twierdzi, iż planuje zaoferować Bluetooth „we wszystkich kabinach, aby podróżni mogli sparować swoje osobiste urządzenia bezprzewodowe”, choć nie podała żadnych szczegółów poza tym.
Rozrywka pokładowa Delta będzie także obejmować „zaawansowany silnik rekomendacji”, dostosowany do indywidualnych upodobań każdego pasażera. Ponownie brakuje nam szczegółów na temat tego, co napędza ten silnik i w jaki sposób będzie on rozpoznawał Twój szczególny gust. Jednak pod koniec 2025 r. uzyskamy lepszą „łączność” dzięki partnerstwu z dostawcą Wi-Fi Hughes, który zastąpił Intelsat w 2023 r. Delta twierdzi, iż umożliwi to „łączność między wieloma sieciami”, zapewniając bardziej „niezawodność” i „stabilność” Internet w samolocie.
To z pewnością pomoże podczas przesyłania strumieniowego YouTube, co członkowie SkyMiles będą mogli robić bez reklam, dzięki nowemu partnerstwu platformy z Deltą. Nowy tryb „Nie przeszkadzać” na ekranie w oparciach siedzeń zapewni pasażerom spokojny sen.
Delta unowocześnia swoją aplikację, włączając chatbota „Concierge” opartego na sztucznej inteligencji, a także funkcję „multimodalną”, która obejmie Ubera, a docelowo taksówki powietrzne od Joby.
Funkcja Concierge wykorzysta lokalizację podróżnego oraz informacje o przylocie i wyjeździe, aby zaproponować bardziej efektywne trasy i powiadomić użytkowników o zbliżającym się wygaśnięciu ważności paszportu lub wymogach wizowych. Delta twierdzi, iż „w nadchodzących latach” funkcja ta będzie w stanie przedstawiać bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące pakowania i planowania pogody.
Delta oferuje także klientom SkyMiles możliwość połączenia konta Uber w celu gromadzenia mil i innych korzyści. Należą do nich:
Członkowie SkyMiles mogą zarobić 1 milę za dolara wydanego na przejazdy z UberX na lotniska i z powrotem, 2 mile za dolara na przejazdy premium i 3 mile za dolara wydanego na przejazdy Uber Reserve. Dodatkowo 1 mila za dolara wydanego na kwalifikujące się zamówienia w restauracji i sklepach spożywczych.
I na koniec, Delta twierdzi, iż współpracuje z Airbusem nad projektowaniem bardziej oszczędnych samolotów. Delta stwierdziła, iż jej celem jest, aby do 2050 r. co najmniej 95 procent zużycia paliwa lotniczego pokrywało co najmniej 95 procent jej zużycia paliwa. Jednak osiągnięcie zerowej emisji netto będzie dla linii lotniczej trudnym zadaniem i będzie wymagało ponownego przemyślenia każdej części działalności.
Teraz Delta twierdzi, iż będzie współpracować z Airbusem w celu zwiększenia wykorzystania zrównoważonego paliwa lotniczego, czyli głównie biopaliw wytwarzanych z materiału roślinnego lub zwierzęcego. Obie firmy będą współpracować przy projektach lotów napędzanych wodorem, a także nad nowymi projektami, takimi jak bardziej oszczędne skrzydła lub nowe formacje umożliwiające „odzyskiwanie energii pobudzeniowej” – mówi Delta.