Spora część producentów szpikuje swoje platformy technologicznymi nowalijkami. Cieszy więc fakt, iż ciągle są firmy oferujące proste rozwiązania w korzystnych cenach.
Jak wiemy, procesory serii AMD Ryzen 9000 korzystają ze sprawdzonego gniazda AMD AM5. Oznacza to, iż posiadacze wcześniejszych generacji nie są zmuszeni do wymiany płyty głównej, jeżeli zdecydują się na zakup nowego procesora. Gdyby jednak z jakiegoś powodu było to koniecznie, a Wy nie jesteście fanami ekstremalnego podkręcania, podświetlenia RGB i masywnych radiatorów to BIOSTAR przygotował coś specjalnie dla Was.
Cena BIOSTAR B850MT-E Pro nie powinna przekroczyć 600 złotych
Tajwańczycy zaprezentowali płytę główną BIOSTAR B850MT-E Pro, a więc zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż debiutujące wcześniej układy AMD X870(E). Jest to platforma w formacie Micro ATX z gniazdem AMD AM5, która korzysta z prostej, 10-fazowej sekcji zasilania z fabrycznym radiatorem. Producent do naszej dyspozycji oddaje cztery banki dla pamięci RAM DDR5 (do 256 GB; 8000 MT/s) i po jednym gnieździe PCIe 5.0 x16 oraz PCIe 4.0 x16. Dla nośników danych przewidziano dwa porty SATA III i dwa M.2 2280 PCIe 5.0 x4.
Zastosowany kontroler sieciowy to 2,5-gigabitowy Realtek RTL8125D, a na kodek dźwiękowy wybrano leciwy już, ale przez cały czas popularny w tańszych konstrukcjach Realtek ALC897. Warto zaznaczyć, iż płyta BIOSTAR B850MT-E Pro nie została wyposażona w łączność Wi-Fi i Bluetooth – jeżeli chcemy z nich korzystać, musimy dołożyć dedykowaną kartę.
Jeśli chodzi o panel I/O, to znajdziemy tutaj po jednym porcie HDMI 2.1 i DisplayPort 1.2, dwa USB 2.0, cztery USB 3.2 Gen 1 oraz po jednym USB 3.2 Gen 2 typu A i C oraz złącze Ethernet. Całość uzupełnia przycisk aktualizacji BIOSu oraz trzy gniazda audio.
Płyta główna BIOSTAR B850MT-E Pro trafi na półki polskich sklepów w przeciągu najbliższych tygodni, a jej cena nie powinna przekraczać 600 złotych. Jest to zdecydowanie mniej niż wspomniane wcześniej platformy AMD X870(E), co powinno ucieszyć zwolenników prostszych konstrukcji, którzy nie wykorzystają potencjału topowych rozwiązań.