Apple mocno naciskał na UE, aby uczynić iOS i iPadOS bardziej interoperacyjnym

cyberfeed.pl 3 dni temu


Unia Europejska opublikowała kilka zaleceń dla firmy Apple, aby zapewnić większą interoperacyjność systemów iOS i iPadOS z następującą po nich konkurencją we wrześniu wszczęto dwa odrębne postępowaniawywołując obawy producenta iPhone’a o prywatność użytkowników.

W środę o Komisja Europejska przedstawiła projekt zaleceń do Apple w sprawie zmian, które sprawią, iż system operacyjny iOS będzie bardziej kompatybilny z urządzeniami innych firm, takimi jak smartwatche, słuchawki douszne i zestawy słuchawkowe. Komisja proponuje również środki ulepszyć sposób, w jaki Apple komunikuje się z programistami, którzy zgłaszają prośby o interoperacyjność dla iOS i iPadOS, w tym zwiększyć przejrzystość w zakresie funkcji wewnętrznych i odrzuceń.

Zaproponowane przez UE środki w zakresie interoperacyjności systemu iOS obejmują funkcje interaktywne, takie jak automatyczne przełączanie dźwięku, aktywność w tle, np. utrzymywanie połączeń Bluetooth i sieciowych, oraz powiadomienia – co mogłoby stanowić odpowiedź na długotrwałe skargi użytkowników iPhone’a, którzy nie mogą wysyłaj szybkie odpowiedzi z podłączonych zegarków GarminNa przykład. UE proponuje również kilka środków mających na celu poprawę interoperacyjności przesyłania danych w systemie iOS za pośrednictwem Airdrop, Airplay, przesyłania multimediów, udostępniania Wi-Fi i przesyłania plików z bliskiej odległości, a także środki konfiguracji urządzeń obejmujące parowanie wyzwalane bliskością i automatyczną łączność Wi-Fi.

Jak można było się spodziewać, Apple wyraziło obawy dotyczące mandatów DMA dotyczących interoperacyjności. W opublikowanej białej księdze niedługo po ogłoszeniu decyzji UE Apple skrytykował „firmy żądne danych”, takie jak Meta, które składały liczne prośby o dostęp do narzędzi programowych producenta iPhone’a.

„Zagrożenia bezpieczeństwa byłyby znaczne i praktycznie niemożliwe do złagodzenia”

„Meta złożyła 15 wniosków (a liczba ta wciąż rośnie) w sprawie potencjalnie dalekosiężnego dostępu do stosu technologii Apple, który, jeżeli zostanie przyznany zgodnie z wnioskiem, ograniczy ochronę danych osobowych, jakiej nasi użytkownicy przyzwyczaili się oczekiwać od swoich urządzeń” – stwierdził Apple w oświadczeniu papier. „Jeśli Apple będzie zmuszony umożliwić dostęp do wrażliwych technologii, których nie jest w stanie chronić, ryzyko bezpieczeństwa byłoby znaczne i praktycznie niemożliwe do złagodzenia”.

Apple nie precyzuje, z którymi unijnymi propozycjami DMA się nie zgadza, uogólniając je w całości jako zagrożenie dla prywatności użytkowników. Meta odpowiedziała, iż ​​stała się celem skargi Apple i twierdzi, iż producent iPhone’a działa antykonkurencyjnie.

„Apple tak naprawdę twierdzi, iż nie wierzy w interoperacyjność” – anonimowy rzecznik Meta – napisano w oświadczeniu dla Bloomberga. „Za każdym razem, gdy Apple jest oskarżany o swoje antykonkurencyjne zachowanie, broni się, powołując się na względy dotyczące prywatności, które nie mają podstaw w rzeczywistości”.

Komisja prosi firmy poszukujące interoperacyjności z Apple o opinie do 9 stycznia 2025 r. Zalecenia dotyczące interoperacyjności zaproponowane przez Komisję Europejską mogą ulec zmianie w zależności od przesłanych opinii. Oczekuje się, iż ostateczne, prawnie wiążące środki mające zastosowanie do Apple zostaną sfinalizowane przed marcem 2025 r. o ile Apple nie zastosuje się do tych wymogów, UE może w przyszłym roku wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające i może zostać ukarana karami finansowymi w wysokości do 10 procent całkowitego rocznego obrotu obroty.



Source link

Idź do oryginalnego materiału