AI i kwantowe kropki – telewizory Samsung 2025

6 godzin temu

Do sprzedaży trafiły już telewizory Samsung na 2025 rok. To zupełnie przebudowana oferta telewizorów, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Kwantowe kropki to technologia, która od ponad dekady jest w telewizorach koreańskiego producenta. Telewizory QLED zadomowiły się na rynku – nie każdy jest jednak taki sam. O co w tym chodzi i co jeszcze ma do zaoferowania Samsung w swoich telewizorach na rok 2025? Wyjaśniam.

W gamie telewizorów Samsung od lat mogliśmy wyróżnić takie ekrany jak QLED i Neo QLED, a są także OLED-y. W tych nazwach można się pogubić, zwłaszcza gdy nie interesujemy się technologią i właśnie teraz, po 5, 7 czy 10 latach chcemy kupić nowy, duży, świetny telewizor, oczywiście jak najtaniej. Dlatego warto zacząć od tego, iż na rynku mamy dwie podstawowe technologie wyświetlaczy w telewizorach – ekrany OLED oraz LCD.

Ekrany OLED to wyświetlacze samoemisyjne, gdzie każdy piksel jest zarządzany niezależnie. Dlatego też najnowszy telewizor OLED Samsung S95F ma zaledwie 11 mm grubości. To ekrany o rewelacyjnej czerni i kontraście, jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie. I co ciekawe, ekrany takie jak S95F także korzystają z kropek kwantowych dzięki temu, iż są wyposażone w panel QD-OLED. Ale to już zagadnienia dla tych, którzy chcą się naprawdę zagłębić w temat.

Drugą technologią, która jest z nami znacznie dłużej, bo już prawie 30 lat, ale wciąż ewoluuje – wciąż inżynierowie takich firm jak Samsung starają się wycisnąć z niej jeszcze więcej – jest technologia LCD. Ciekłokrystaliczna matryca jest podświetlana, w przeszłości przez świetlówki, w tej chwili przez diody Mini LED. Technologia ekranów LCD zdecydowanie nie jest jednolita, w tej chwili na rynku stosuje się różne typy podświetlania, rodzaje matryc, a choćby rozdzielczości matryc. Ekrany LCD mogą być naprawdę bardzo różnorodne. Na przykład w tym roku Samsung wprowadził do oferty fantastycznie się zapowiadający 32-calowy ekran Full HD H5002F, czyli mały telewizor z nowoczesnym Smart TV za około tysiąc złotych. A jednocześnie mamy też w tym roku premierę modelu QN92F, który będzie dostępny w 98 i 115 calach – i ten telewizor właśnie będzie oferował matrycę z kropkami kwantowymi i podświetlanie Mini LED. Natomiast na technologicznym szczycie są telewizory Samsung Neo QLED 8K, modele QN900F i QN990F – z matrycami LCD i wielostrefowym podświetlaniem tysiącami diod mini LED, matrycą QLED, a także rozdzielczością 8K.

Z powyższego widać, iż telewizory mogą być w różnych technologiach, z różnym systemem podświetlania. Ale, co istotne, mogą być z kropkami kwantowymi lub bez. Czym zatem są te kropki kwantowe?

Kropki kwantowe to ultradrobne cząstki półprzewodnikowe, które emitują światło o różnych kolorach w zależności od ich wielkości, tworząc wyjątkowo czyste i żywe odcienie. Producenci telewizorów wykorzystują ten najnowocześniejszy materiał do zwiększenia wydajności wyświetlaczy. Kropki kwantowe to nanoskalowe kryształy półprzewodnikowe o unikalnych adekwatnościach elektrycznych i optycznych. Mierzone w nanometrach (nm) – czyli wielkościach jednej miliardowej metra – cząstki te mają zaledwie kilka tysięcznych grubości ludzkiego włosa.

Kropki kwantowe przyciągnęły uwagę inżynierów z różnych dziedzin, w tym zajmujących się ogniwami słonecznymi, fotokatalizą, medycyną i informatyką kwantową. Jednak to branża wyświetlaczy jako pierwsza z powodzeniem skomercjalizowała tę technologię. Kropki kwantowe tworzą ultraczyste kolory – czerwony, zielony i niebieski (RGB) – poprzez kontrolowanie światła w nanoskali, wytwarzając wąskie pasmo i silną fluorescencję. By skutecznie wykorzystać kropki kwantowe w technologii wyświetlania, materiały i struktury muszą utrzymywać wysoką wydajność przez długi czas, w trudnych warunkach. Matryca Samsung QLED osiąga to dzięki zastosowaniu folii z kropkami kwantowymi. Jest ona wytwarzana poprzez dodanie roztworu kropek kwantowych do bazy polimerowej podgrzanej do bardzo wysokiej temperatury, rozproszenie kropek w cienkiej warstwie, a następnie utwardzenie. Choć może to brzmieć prosto, rzeczywisty proces produkcji jest bardzo złożony.

Udana komercjalizacja telewizorów z kropkami kwantowymi nie tylko wyznaczyła nowy kierunek badań i rozwoju, ale także odegrała kluczową rolę w przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2023 r. za odkrycie i syntezę kropek kwantowych.

Na rynku nie brakuje także innych telewizorów QLED. Technologia ta stała się powszechnie stosowana w świecie wyświetlaczy. Natomiast okazuje się, iż sam fakt zastosowania kropek kwantowych nie wystarczy, aby uzyskać odpowiednie efekty w postaci wyrazistych kolorów, odpowiednio szerokiej palety kolorów itd. Folia z kropkami kwantowymi musi zawierać wystarczającą ich liczbę, by działać efektywnie. To właśnie ta warstwa kropek kwantowych musi być głównym czynnikiem tworzącym kolory, aby telewizor realnie korzystał z możliwości tej technologii. Jednocześnie warto pamiętać, iż na jakość obrazu wpływa znacznie więcej elementów, takich jak sposób podświetlania matrycy, algorytmy sterujące tym podświetlaniem, czy wreszcie procesor przetwarzający obraz.

Za doświadczenia z seansów przed telewizorem coraz częściej odpowiada też sztuczna inteligencja. W przypadku telewizorów Samsung 2025 AI to nie są gadżety, to funkcje, które mają ułatwić użytkownikowi komfortowe oglądanie ulubionych treści, a adekwatnie wszystkich treści w każdych warunkach. Algorytmy sprawiają, iż telewizor sam rozpoznaje, czy oglądamy film, serwis informacyjny, mecz, czy gramy w grę. Dostosowuje kolorystykę, nasycenie, a także informacje z czujnika jasności, by dobrać jasność w zależności od pory dnia i oświetlenia. Co więcej, ten inteligentny tryb możemy nauczyć, jak chcemy oglądać treści.

Jakie telewizory QLED znajdziemy w ofercie Samsung 2025?

  • Q7F, Q8F – to podstawowe telewizory QLED,
  • QN70F, QN80F, QN85F, QN92F – telewizory Neo QLED z podświetlaniem Mini LED,
  • QN900F i QN990F – telewizory Neo QLED 8K,
  • LS03F i LS03FW – telewizory The Frame wyglądające jak obraz.

To różnorodne telewizory dostępne w rozmiarach od 43 do choćby 115 cali. Każdy znajdzie coś dla siebie zarówno pod względem rozmiarów, możliwości, stylistyki, jak i budżetu.

Materiał powstał we współpracy z marką Samsung Electronics Polska

Jeśli artykuł AI i kwantowe kropki – telewizory Samsung 2025 nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Idź do oryginalnego materiału