Zakaz fotografowania w Polsce od lat stanowił w polskich mediach bardzo nośny temat, który ostatecznie zmaterializował się w 2022 roku. Do tej pory istniały problemy z jego egzekwowaniem, ale już za kilka dni ma się to zmienić. Już od 17 kwietnia w Polsce wejdą w życie znowelizowane przepisy, a zakaz fotografowania wybranych obiektów będzie realnie działał
Zakaz fotografowania w Polsce od 17 kwietnia 2025 roku
W Polsce zakaz fotografowania wybranych obiektów o znaczeniu strategicznym jest umocowany w Ustawie o obronie Ojczyzny z 2022 roku. Do tej pory brakowało jednak zarówno procedur, jak i samego znaku zakazu. 17 kwietnia 2025 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej, a zakaz fotografowania w naszym kraju de facto zacznie obowiązywać.
Czego nie wolno fotografować w Polsce? Chodzi nie tylko o obiekty ważne dla bezpieczeństwa i obronności kraju, ale też infrastrukturę krytyczną, obiekty podległe MON oraz osoby i mienie znajdujące się na terenie wszystkich wymienionych tu obiektów. Znaki zakazu fotografowania mają być wyraźnie widoczne na ogrodzeniu lub elewacji budynku. Jak wyglądają?
Znak zakazu fotografowania w Polsce przyjmuje kształt tablicy o wymiarach 60×60 centymetrów z czerwoną obwódką i czarnym napisem „zakaz fotografowania”. Na tablicy widnieją przekreślone symbole aparatu, telefonu i kamery. Umieszczono na niej także tłumaczenie napisu „zakaz fotografowania” na języki rosyjski, angielski, niemiecki i arabski.

Kary za złamanie zakazu
Kary za złamanie zakazu fotografowania reguluje artykuł 683a Ustawy o obronie ojczyzny. Są nimi kara aresztu lub grzywny. Sąd może orzec także przepadek przedmiotów pochodzących z wykroczenia lub służących do jego popełnienia, choćby gdy nie stanowią własności sprawcy.
Istnieją wyjątki od zakazu fotografowania w Polsce. Osoby pragnące wykonywać zdjęcia określonych obiektów objętych zakazem mogą postarać się o stosowne zezwolenie. Fotograf musi złożyć wniosek papierowy lub cyfrowy opatrzony podpisem kwalifikowanym, na rozpatrzenie którego adekwatny organ ma 14 dni.
Źródło: mat. własny, sejm.gov.pl