Kanadyjska firma Xilica Audio Design wyspecjalizowała się w wysokiej klasy procesorach DSP dla branży pro audio. Oferuje zaawansowane produkty zarówno do zastosowań live, jak i instalacyjnych, a większość z nich charakteryzuje się dużą uniwersalnością i wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Stosowane są wyłącznie komponenty wysokiej jakości, a urządzenia są bardzo starannie zaprojektowane. Dotyczy to także opisanego w tym artykule procesora Solaro.
Omawiane urządzenie jest procesorem sygnałowym, który ma postać modułu rackowego o wysokości 1U i służy do do routingu, przetwarzania sygnału audio w zastosowaniach profesjonalnych. Znajdzie zastosowanie przede wszystkim w instalacjach audio, w których oczekuje się dużej elastyczności, wysokiej jakości dźwięku i możliwości dowolnej konfiguracji, która optymalizuje całość pod kątem konkretnych potrzeb. Naturalnym środowiskiem Solaro są zatem centra kongresowe, z dużą liczbą sal konferencyjnych, obiekty edukacyjne, hotele, restauracje, urzędy, szpitale, przychodnie itp. Choć w zasadzie powinniśmy powiedzieć, iż Solaro to rodzina urządzeń, na którą składają się dwa modele: większy, rackowy FR1, oferujący dużą liczbę kanałów, a także mniejszy QR1, dający się zamontować pod stołem, za wyświetlaczem lub w podwieszanym suficie i zasilany dzięki PoE. Urządzenia oferują częstotliwość próbkowania 48 kHz (mogą również z częstotliwością 96 kHz, co wiąże się z redukcją dostępnych kanałów Dante o połowę), zaś ich sercem jest chip Xilica X8™, charakteryzujący się dużą wydajnością przy minimalnym zużyciu energii. Dzięki 40-bitowemu przetwarzaniu zmiennoprzecinkowemu i 32-bitowej konwersji sygnału oferują dźwięk bardzo wysokiej jakości. Użytkownik może dowolnie dystrybuować sygnał audio, korzystając z wejść i wyjść audio, których liczna i konfiguracja zależy od tego, jakie karty włoży do slotów. Latencja nie przekracza 4 ms (dla 48 kHz), zaś urządzenie może także pracować w sieci Dante. Warto też podkreślić, iż obsługa jest relatywnie prosta i intuicyjna, a ponadto Solaro skonstruowano tak, spełnić najwyższe wymagania środowiska komunikacji internetowej. Oznacza to, iż z łatwością obsługuje takie platformy, jak Microsoft Teams, Zoom i Google Hangouts. Przy tym możliwa jest pełna synchronizacja głośności i wyciszenia dowolnych urządzeń peryferyjnych systemie, jak choćby różnego rodzaju mikrofony, w tym także konferencyjne, sufitowe.
Większy z modeli Solaro – FR1 i jego tylny panel oraz widoczne sloty na karty
Omawiane urządzenie oferuje także funkcję eliminacji echa akustycznego (HearClear™, skorzystanie z niej wymaga jednak zakupienia osobnej licencji), która gwarantuje uzyskanie czystego dźwięku w każdych warunkach, także gdy trzeba obsłużyć konferencję, szkolenie z dużą liczną mikrofonów i nagłośnieniem całej sali. Funkcja HearClear eliminuje echo odległych miejsc dzięki zaawansowanych algorytmów, aby zapewnić uczestnikom wydarzenia odpowiedni dźwięk. Silnik procesora Solaro pozwala na łatwą integrację w każdym środowisku, zaś jego wydajność umożliwia uruchomienie systemu AVC z minimalną liczbą składników. Urządzenie można wykorzystać w połączeniu (poprzez Ethernet) z ekranami dotykowymi i panelami ściennymi, jak XTOUCH, czy LUCIA, ale można także skorzystać z kontrolerów innych producentów, jak Crestron® (tutaj możemy posłużyć napisanym z myślą o omawianym urządzeniu module) i AMX®. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kontrolować Solaro FR1 czy też QR1 dzięki aplikacji na urządzeniach mobilnych, zarówno z systemem Android, jaki i iOS, czy też komputerem z Windows, względnie MacOS. Do sterowania systemem zbudowanym wokół procesora Solaro można wykorzystać standardową infrastrukturę sieciową. Pomoże w tym funkcja Solaro Layer 3 Dante™, ale możemy też wykorzystać sieci AV typu Ethernet-Ethernet (bez zastrzeżonych kabli i złączy). Dzięki wbudowanej podwójnej karcie NIC² mamy gwarancję bezpiecznej transmisji i fizyczną separację tej z danymi od tej audio.
Mniejszy z modeli, czyli Solaro QR1
Solaro FR1, większy z modeli, mający postać modułu rackowego (1U) charakteryzuje się atrakcyjnym, nowoczesnym wzornictwem i bardzo kompaktowymi rozmiarami, jeżeli wziąć pod uwagę jego możliwości. Waży zaledwie 5 kg, a pobór mocy nie przekracza 60 W. Zalecana temperatura otoczenia podczas pracy powinna zawierać się w przedziale od 0 do 40°C, przy wilgotności 0-98%. Biorąc pod uwagę, iż urządzenie przeznaczone jest do pracy wewnątrz budynków, są to absolutnie bezpieczne parametry, bowiem ich przekroczenie w zamkniętym pomieszczeniu wydaje się mało prawdopodobne (zwłaszcza, iż w tej chwili wiele z nich jest klimatyzowanych). Na panelu przednim mamy czytelny wyświetlacz OLED oraz przyciski nawigacji. Wszystkie przyłącza znajdują się z tyłu, przy czym na stałe mamy tu gniazdo na kabel zasilający oraz gniazda sieciowe dla sieci Dante (2 łącza) oraz Ethernet. Cechą charakterystyczną tego modelu jest jego modułowość, bowiem z tyłu znajduje się 16 slotów w które użytkownik może włożyć dowolnie wybrane karty (względnie injector PoE, oznaczony symbolem ACC-POE-95W), indywidualnie konfigurując urządzenie pod kątem własnych potrzeb. Karty te zawierają wejścia/wyjścia i mogą to być łącza analogowe, USB (z obsługą HID głośności/wyciszenia) czy GPIO, służące do sterowania przekaźnikami. Nabywca może dowolnie instalować te karty, wybierając jedną z oferowanych w ramach serii Solera:
• Solaro XC-SGP to 4-kanałowa karta GPIO,
• Solaro XC-SUB to dwukanałowa karta wejścia/wyjścia USB,
• Solaro XC-SLO to dwukanałowa karta analogowych wyjść audio,
• Solaro XC-SML to dwukanałowa karta analogowych wejść audio.
Widok QR1z tyłu na miejsce, gdzie znajdują się sloty na karty.
Nabywca może wybrać podstawowy model FR-1, względnie wyposażony w Dante FR1-D, obsługujący do dwukierunkowych kanałów audio przez Dante – połączenia używa się standardowych kabli CatX. Warto podkreślić, iż urządzenie charakteryzuje się doskonałymi parametrami audio, poziom zniekształceń harmonicznych i szumu (THD+N) w pełym zakresie wynosi tylko 0,002%. Przesłuchy na wejściach są pomijalne, zaś zakres dynamiki wynosi 110 dB. Solaro wyposażono w przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe bardzo wysokiej klasy, działające z rozdzielczością 32-bitową. Oferuje ono także zasilanie Phantom 48 V.
Xilica Solaro QR1 to według samego producenta jedyny konfigurowalny cyfrowy procesor sygnałowy w mikroformacie, który oferuje równie znakomity dźwięk jak większy brat, a także te same możliwości routingu, przesyłania dźwięku itp. Dzięki niewielkim rozmiarom (waży zaledwie kilogram) może być zamontowany dosłownie wszędzie, także pod biurkiem. Zasilany jest poprzez Ethernet PoE. Oferuje także dźwięk w sieci Dante/AES67 (4×4). Na panelu przednim mamy wejścia sieciowe Ethernet oraz Dante, zaś z tyłu 8 slotów na karty, takich samych jak we FR1. Jest on zatem doskonałym wyborem tam, gdzie sieć audio i konieczność routingu nie są tak złożone, jak w przypadku większych instalacji, co także pozwala zaoszczędzić koszty wdrożenia, przy zachowaniu znakomitej jakości dźwięku.
Procesor oprócz szeregu slotów na karty jest wyposażony również w dwa porty Dante: główny i zapasowy.
Podsumowanie
Współcześnie wiele instalacji, sieci audio wymaga wydajnego procesora sygnałowego, który będzie w stanie obsłużyć choćby bardzo złożony routing sygnałów, zagwarantować wysoką jakość dźwięku, kompensację akustycznego echa i wiele innych funkcji. Oba modele Xilica Solaro oferują wszystko, czego oczekuje najbardziej wymagający choćby użytkownik, integrują się z istniejącymi sieciami i infrastrukturą, umożliwiając także zdalną obsługę dzięki dodatkowych paneli i ekranów dotykowych. Ich wielką zaletą jest także modularna struktura, z możliwością samodzielnego wyboru ile i jakich łącz ma mieć urządzenie. To wszystko sprawia, iż są one propozycją, na którą bez wątpienia warto zwrócić uwagę. Producent oferuje także darmową aplikację o nazwie Solaro Console, dzięki które możemy stworzyć własny projekt instalacji. Większy model, FR-1 (względnie FR1-D, czyli z Dante) sprawdzi się choćby w dużych i wymagających instalacjach, w takich miejscach, jak centra kongresowe, sale konferencyjne, placówki edukacyjne, hotele, restauracje, urzędy, sądy, czy też przychodnie i szpitale – a choćby sale koncertowe. QR-1 nadaje się do mniejszych instalacji, jak sale konferencyjne, obiekty biurowe itp.
Wielką zaletą urządzeń rodziny Solaro jest łatwa obsługa, czytelny interfejs, a także wysoka jakość dźwięku. Oprogramowanie Xilica Designer jest bardzo przyjazne dla użytkownika, co również ułatwia pracę i konfigurację systemu. Urządzenia uwzględniają większość popularnych modeli urządzeń audio i producent oferuje gotowe moduły do ich sterowania. Ponadto użytkownik może dokupić licencję na oprogramowanie HearClear™ i skorzystać z bardzo skutecznej metody eliminacji akustycznego echa. Jak zatem widać, możliwości omawianego modelu są naprawdę bardzo duże, a sam nabywca finalnie decyduje o tym, jakie ma mieć wejścia, wyjścia i opcjonalne funkcje.
Producent, firma Xilica, przygotowała szeroki wybór kart rozszerzeń, w które w zależności od potrzeb można wyposażyć procesor Solaro.
TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”