Władze USA chcą zakazać TikToka? Atrakcyjną alternatywą może być aplikacja Zigazoo

1 rok temu

Dlaczego TikTok jest taki popularny?

TikTok to serwis społecznościowy, który błyskawicznie skradł serca młodych ludzi na całym świecie. Z czasem do grona fanów z „pokolenia Z” dołączyli też starsi użytkownicy. W czym jednak tkwi sekret wyjątkowości tej aplikacji? Wydaje się, iż jego główną i najważniejszą zaletą jest bardzo szerokie spectrum możliwości wyrażania siebie. Tworzenie, edytowanie i udostępnianie materiałów na TikToku w mgnieniu oka stało się nie tylko atrakcyjnym sposobem komunikacji z innymi użytkownikami, ale również doskonałą przestrzenią do rozwijania biznesu i monetyzacji indywidualnych działań marketingowych.

Dowiedz się więcej: Jak zarabiać na Tik Toku? 5 najlepszych sposobów

Warto mieć na uwadze również fakt, iż od momentu swojego powstania TikTok jest sukcesywnie rozwijany. Obecnie, oprócz wrzucania własnych materiałów, pozwala m.in. na tworzenie duetów z innymi użytkownikami, udostępnianie swoich materiałów w innych aplikacjach społecznościowych, eksperymentowanie z długością video czy pozycjonowanie ich dzięki hasztagów – tak, aby znalazły się w najczęściej przeglądanej sekcji „Dla Ciebie”. Na osobną uwagę zasługują też tiktokowe „Trendy”, które są niczym innym, jak modą na konkretną rzecz wśród użytkowników. Może to być np. taniec, konkretny utwór czy filtr. Wymienione przykłady to tylko część atutów, które składają się na sukces i popularność aplikacji TikTok wśród użytkowników na całym świecie.

Ale to nie wszystko. choćby jeżeli nie masz TikToka na swoim telefonie, to nic straconego, bo również możesz przeglądać znajdujące się tam treści. Jak? Wszystko wyjaśniamy w tekście: TikTok bez rejestracji. Jak oglądać filmy na Tiktoku bez konta?

Więcej informacji na temat TikToka znajdziesz też tutaj:

Jak najlepiej nagrywać TikToki? Poradnik jak zacząć na TikToku

Jak zablokować lub odblokować kogoś na TikToku?

Dlaczego TikTok jest popularny? Kreatywność, muzyka i mówienie (nie)swoim głosem

Czy TikTok może być niebezpieczny?

Przy całym wachlarzu wymienionych wyżej zalet, trzeba przyznać, iż TikTok niesie za sobą nie tylko pozytywy, ale niestety bywa czasem także źródłem rozmaitych zagrożeń. Mimo iż twórcy aplikacji starają się na bieżąco wprowadzać udoskonalone funkcje, stojące na straży bezpieczeństwa użytkowników, to jednak wpływ materiałów umieszczanych na platformie jest na nich znaczący, a przy tym nie zawsze dobry i daje się łatwo okiełznać. Przykładem takiej sytuacji mogą być szkodliwe i nieakceptowalne społecznie trendy na TikToku oraz szeroko działająca dezinformacja społeczna.

Zakaz TikToka w USA – o co chodzi?

W obliczu powyższego, nikogo nie dziwi fakt, iż bezpieczeństwo na TikToku jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w debacie publicznej – w zasadzie od początku istnienia platformy. Wracają do niego z różną częstotliwością specjaliści na całym świecie. Nie inaczej jest i tym razem.

Donosy zza oceanu mówią, iż amerykański rząd chce ograniczyć, a choćby całkowicie zakazać korzystania z TikToka na terenie USA. Początkowo sytuacja ta miała dotyczyć wyłącznie pracowników administracji rządowej, ale coraz śmielej mówi się, iż może dotknąć wszystkich użytkowników TikToka w Stanach Zjednoczonych. Skąd taka decyzja?

Jak twierdzą zagraniczne media, głównym powodem takiej sytuacji mają być powiązania TikToka z Chinami, które w oczach rządu USA stanowią spore zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Dokładniej, chodzi o to, iż pakiet informacji zbieranych o użytkownikach przez TikToka może dać pekińskiemu rządowi możliwość szpiegowania najważniejszych informacji – zarówno osobistych, jak i kluczowych dla ochrony bezpieczeństwa. Nazwisko, wiek, nazwa użytkownika, numer telefonu, zdjęcie profilowe, adres e-mail, hasło, wiadomości prywatne, transakcje czy szczegółowe informacje o materiałach umieszczanych przez użytkowników – to tylko część wrażliwych danych, które według amerykańskiego rządu mogą być w ten sposób inwigilowane.

Póki co, dostęp do aplikacji został faktycznie zakazany w ponad połowie stanów USA, a w ostatnich dniach Biały Dom nakazał wszystkim pracownikom federalnym usunięcie aplikacji. Mimo natychmiastowej reakcji przedstawicieli TikToka, rząd USA pozostaje nieugięty w tej kwestii. Co więcej krążą też plotki, iż wzorem innych krajów, kolejnym krokiem może być całkowite zbanowanie TikToka w Stanach Zjednoczonych. Warto pamiętać, iż m.in. ze względów bezpieczeństwa zrobiły to już np. Indie.

Zigazoo. Aplikacja, która może zastąpić TikToka?

Coraz częściej pojawiające się plotki na temat ograniczenia lub całkowitego zakazu dostępu do TikToka w różnych krajach otwierają pole manewru i sposób na zdobycie równie dużej popularności dla innych aplikacji społecznościowych. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestię inwigilowania danych. Szczególnie narażone na oddziaływanie toksycznych treści kreowanych na platformach SM są dzieci, które coraz chętniej ściągają je na swoje telefony. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Od jakiego wieku można założyć konto na Tik Toku i jak dbać o bezpieczeństwo dzieci na tej platformie?

Jedną z alternatyw dla obecnych aplikacji, w tym TikToka, może być serwis Zigazoo, który wprost mówi o sobie jako następcy TikToka i medium „wolnym od toksycznych materiałów”. Składa się on w zasadzie z dwóch części: Zigazoo i Zigazoo Kids.

Jako pierwsze powstało Zigazoo Kids. Było ono odpowiedzią na potrzeby najmłodszych użytkowników, urodzonych po 2010 roku, którzy chcieli bez ograniczeń korzystać z mediów społecznościowych, a nie zawsze było to możliwe. Teraz, w obliczu informacji, iż również starsi entuzjaści social mediów będą chcieli „przenieść się” na inne pola aktywności, twórcy aplikacji postanowili pójść o krok dalej i proponują dodatkowo Zigazoo, które jest wersją dla starszych pokoleń, korzystających w tej chwili m.in. z TikToka i mających więcej, niż 13 lat.

„Nietoksyczne media społecznościowe” – to najważniejsze motto, które przyświeca obu wersjom aplikacji Zigazoo. Twórcy innowacyjnego podejścia do socialmediowych aplikacji zapewniają, iż zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy Zigazzo będą mogli wyrażać siebie poprzez różne materiały, a przy tym nie muszą obawiać się krytyki i płynących z niej złych emocji. Platforma zapewnia, iż jest miejscem wolnym od trollingu, nienawistnych komentarzy i cybernękania, czyli zjawisk, które można spotkać na w tej chwili funkcjonujących portalach społecznościowych.

Sposobami na spełnienie tych obietnic ma być fakt, iż aby skorzystać z Zigazoo trzeba zostać zaproszonym. Możliwość rejestracji w serwisie jest więc ograniczona. Co więcej, program nie zezwala na komentarze tekstowe, a dodatkowo umożliwia przyznawanie wyłącznie pozytywnych emotikon do opublikowanych materiałów. o ile ktoś chce natomiast odpowiedzieć na film, musi stworzyć własny, a to wymaga większego zaangażowania i refleksji, a także niweluje problem anonimowości.

Obie wersje aplikacji są dostępne w sklepie Google Play oraz w AppStore.

fot. AppStore

Jak widać aplikacja Zigazzo zapowiada się całkiem atrakcyjnie i ma szansę przypaść do gustu osobom, które są szczególnie zmęczone ciemnymi stronami cyberprzestrzeni.

Na koniec mała refleksja. Pamiętajmy, iż niemal każde miejsce w sieci niesie za sobą jakieś ryzyko zagrożeń, które prędzej czy później dochodzą do głosu. W końcu sieć społecznościową tworzą ludzie, a jak wiadomo wszyscy jesteśmy różni i wnosimy w nią co innego. Do korzystania z aplikacji społecznościowych trzeba zatem zawsze podchodzić „z głową”, pamiętając przy tym o zasadzie ograniczonego zaufania i traktując nieco z przymrużeniem oka wszystko to, co tam widzimy.

Przeczytaj też:

Social media a jakość życia. Amerykanie chcą usuwać Instagrama

Kampanie polityczne w internecie i social mediach

Jak media społecznościowe wpływają na nastolatków? Brytyjscy eksperci mają swoją teorię

Korzystanie z platform społecznościowych powinno budzić obawy? Zadaj sobie te pytania przed zrobieniem selfie

Źródła:
  • https://zigazoo.com
  • https://time.com/6263851/why-us-wants-to-ban-tiktok
  • https://www.zdnet.com/article/congress-proposes-2-bills-to-ban-tiktok-heres-what-they-mean
  • https://www.zdnet.com/article/looking-for-a-less-toxic-tiktok-alternative-this-could-be-it
Idź do oryginalnego materiału