Wearables tygodnia #95 (co nowego?)

9 miesięcy temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #54 – OnePlus Buds 3 (foto: OnePlus na Weibo)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • w 2027 roku gogle Apple Vision Pro mają otrzymać drugą generację (z bardziej zaawansowanymi ekranami micro-OLED) | wg Omdia
  • 26 stycznia 2024 może ruszyć sprzedaż gogli Apple Vision Pro pierwszej generacji | wg Wall Street Insights

1. iSwimWeaR (wearable tygodnia) – CES 2024

Zwykle wearable tygodnia wybieram jakiś smartwatch, okulary, tracker aktywności lub słuchawki TWS. Są jednak ubieralne urządzenia, które wykorzystują swój specyficzny format konkretniej. iSwimWeaR to monitor pływania, ale też strażnik w wodzie. Pływacy też mogą dziś zbierać sporo danych w trakcie treningu, czy to z inteligentnych zegarków, czy wyspecjalizowanych okularków. Moduł, o którym teraz piszę jest przyczepiany do tych drugich. Analizuje ruch wraz z tętnem i HRV, wysyła dane do aplikacji, wykrywa styl pływacki, zlicza powtórzenia, a w razie wyraźnych spadków danych oddechu wyśle alert trenerowi/ratownikowi. Ciekawym elementem jest sygnalizacja LED pozwalająca pilnować tempa.

Został przygotowany na tajwańskim Industrial Technology Research Institute (ITRI), które przedstawi rozwiązanie na expo CES.
  • Plusy: tryb ratownika i kompleksowe analizy ruchu w wodzie
  • Minusy: wciąż prototyp, ale z modelem prezentowanym na CES

2. Snapdragon XR2+ Gen 2 zapowiedzią gogli XR

Ruszają targi CES, więc sporo informacji z przeglądu tygodnia obejmie pierwsze wieści z Las Vegas. Projektem tygodnia mogłoby być zatem wszystko, ale iż expo dopiero startuje to o wybór najciekawszego jest mi łatwiej (niż będzie w przyszłym tygodniu). Qualcomm przedstawił poprawki swojego chipsetu dla gogli i okularów w technologiach VR i AR (ogółem XR). Oczywiście propozycja pojawi się na CES 2024. W jaki sposób poprawiono chip i jak te ulepszenia wpłyną na headsety? Snapdragon XR2+ Gen 2 zyskał:

  • nieznaczny wzrost wydajności CPU (+20%) i GPU (+15% przy 50% mniejszy zużyciu energii)
  • wsparcie do 4.3K na oko (poprzednik oferował 3K)
  • obsługę do 12 kamer naraz (poprzednik do 10), czyli tryb passthrough lub śledzenie ruchu
  • obsługę passthrough (czyli widzenia otoczenia przez wspomniane wyżej kamery) w pełnym kolorze i opóźnieniem 12 ms
  • obsługę contentu do 90 fps
  • 2.5x lepsze osiągi GPU i 8x lepsze AI od XR2 Gen 1
  • nową generację procesora przetwarzającego sygnał obrazu Qualcomm Spectra
  • wsparcie łączności Wi-Fi 7, Wi-Fi 6 i 6E
Goertek z tobii i Snapdragonem XR2+ Gen 2 (foto: qualcomm)

Qualcomm nie zapowiedział jeszcze konkretnych modeli, które otrzymają chipset Snapdragon XR2+ Gen 2, ale wspomniał, iż dopracowanie układu będzie wykonywane wspólnie z Google i Samsungiem. W sumie opracowywanych jest już pięć urządzeń z XR2+ Gen 2 (m.in. jakieś HTC Vive). Pewnie niedługo zobaczymy też jakąś jednostkę referencyjną (Goertek z elementami śledzenia oczu od Tobii), która prezentuje potencjał chipa. Przypomnę, iż poprzednią generację tego Snapdragona znajdziemy m.in. w goglach Meta Quest 3.

  • Plusy: wydajniejsze headsety są na horyzoncie
  • Minusy: wciąż nie czuję spadku kosztów

3. OnePlus Buds 3 z podwójnym przetwornikiem (Chiny)

OnePlus Buds 3 (foto: OnePlus na Weibo)

Te słuchawki zapowiadałem w poprzednim przeglądzie. 4 stycznia odbyła się chińska prezentacja telefonów OnePlus Ace 3, przy okazji której producent zaprezentował też kolejne słuchawki klasy TWS. Na portalu Weibo zdradzono choćby kilka szczegółów na ich temat. Hearables przypominają stylistycznie droższe OnePlus Buds Pro 2, co prawdopodobnie będzie miało też związek z możliwościami audio. OnePlus w modelu Buds 3 chce dostarczyć elementy wyróżniające model na tle konkurencji w pięciu głównych aspektach: akustykę audio, bas, wokal i odwzorowanie dźwięku przestrzennego. Generalnie oferując efektowne specyfikacje True Wireless Stereo za niższą kwotę – „flagowy dźwięk” w dobrej cenie. Jakiej konkretnie? Tego dowiemy się na początku stycznia.

OnePlus Buds 3 mają posiadać część flagowych parametrów:

  • podwójne przetworniki (zajmujące się innymi zakresami dźwięku) – jak w Buds Pro
  • nową generację odszumiania (dźwięku oraz głosu przy połączeniach przez algorytmy AI) – kilka trybów ANC, m.in. 10 i 20 dB oraz maksymalne 49 dB (inteligentne i automatyczne dopasowanie do warunków)
  • wsparcie dźwięku spatial audio (przestrzennego stereo)
  • dopasowanie dźwięku do słuchu użytkownika

Do tego wkładki do pasywnego wyciszania, szczelność zgodna z IP55, potrójny mikrofon na słuchawkę, odtwarzanie w zakresie 15Hz-40KHz, wsparcie LHDC 5.0 Hi-Res Audio, opóźnienie do 94ms, rozwiązania Dynamic Bass i 6.5h pracy na jednym ładowaniu.

Wstępne podsumowanie:

  • Plusy: flagowe parametry dźwięku w niższej cenie (500 juanów, czyli ok. 60€ bez ceł i podatków)
  • Minusy: na razie dostępność tylko w Chinach

4. Redmi Watch 4 (zwiastun globalnej dostępności?)

Redmi Watch 4 (foto: Redmi na Weibo)

Jest szansa, iż Redmi Watch 4 zadebiutuje międzynarodowo szybciej od swojego poprzednika. Trzecia generacja budżetowego zegarka od submarki Xiaomi pojawiła się w marcu. sukcesor ma szansę na szybszy debiut, bo już w grudniu pojawiały się pierwsze doniesienia o wcześniejszej premierze międzynarodowej edycji smartwatcha. W Chinach gadżet pojawił się w listopadzie, natomiast dane z certyfikacji Bluetooth SIG sugerują, iż urządzenie może wejść do sprzedaży wkrótce. gwałtownie przypomnę, iż Redmi Watch 4 to wyraźny upgrade w kilku obszarach. Ekran urósł z 1.75 do 1.97 cala, wydłużono czas pracy na jednym ładowaniu do choćby 20 dni (wcześniej 12). Ciekawe, ile będzie kosztował w Europie?

  • Plusy: aluminiowa konstrukcja (wcześniej plastik) z ekranem AMOLED i najważniejsze standardy za niższą kasę
  • Minusy: to wciąż budżetowy, raczej prosty smart zegarek

5. XFlip – okulary AR z ChatGPT (crowdfunding)

XFlip to nie pierwsze smart okulary, które próbują zintegrować się z rozwiązaniami generatywnej Sztucznej Inteligencji. Zdaje się, iż dawałem na blogu przykłady ze dwóch podobnych wearables. Propozycje są jeszcze na tyle niszowe, iż każda nowa jest warta uwagi. Opisywany model bierze udział crowdfundingowej zbiórce na Kickstarterze. Kampania przedstawia projekt inteligentnych okularów w całkiem stylowym, kompaktowym wydaniu. Z nasłuchem promptów w głosowym wydaniu, odczytami danych ze sparowanego telefonu, opcją połączeń czy odsłuchu muzyki. Ekran MicroLED wyświetla dane w stylu HUD (wolę to określenie od AR). W tej chwili gadżet jest wyceniany na 343$ (to -41% z finalnych 586$). Minimum zbiórki osiągnięto w 35 minut od startu akcji, więc kwietniowa realizacja jest jak najbardziej możliwa.

Znalezione na Kickstarterze


6. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


6. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


7. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału