Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- aktualizacja systemu watchOS 10.2 wprowadza komendy Siri z nadgarstka dla danych zdrowotnych (tylko Apple Watch Series 9 i Ultra 2). Możemy poprosić o podgląd części odczytów poleceniem głosowym
- Apple rozpoczęło sprzedaż etui z USB-C do AirPods Pro (można zmienić etui do swoich słuchawek, które w pierwszej generacji bazowało na złączu Lightning. AirPods Pro 2 zaoferowały transporter z bankiem energii z portem USB-C). od dzisiaj jest dostępne do zakupu też bez słuchawek – cena: 499 zł…
1. watchOS 10.2 – co nowego?
Spora grupa Apple Watchów otrzymała kolejny pakiet aktualizacji systemu operacyjnego. adekwatnie to wszystkie kompatybilne z watchOS 10, czyli SE i każdy Series od czwartej generacji plus oba Ultra. W nowym watchOS 10.2 pojawiły się poprawki błędów, ale i większe ulepszenia. Lista nie jest specjalnie długa, a część z nowości dotyczy wybranych generacji smart zegarka z Cupertino.
- apka Odtwarzane z automatycznym wyświetlaniem, gdy zegarek pojawi się w pobliżu HomePoda (2. generacji) lub HomePoda mini odtwarzających multimedia w serwisach Muzyka lub Podcasty (ta nowość tylko dla Apple Watch Series 6 lub nowszych oraz Apple Watch Ultra)
- w Ustawieniach pojawiła się opcja zmiany tarczy zegarka gestem przesunięcia
- w Ustawieniach pojawiła się opcję potwierdzania zakończenia treningu
- priorytetyzowanie głośności muzyki lub głosu instruktorów w większości treningów Fitness+ (tam gdzie usługi są dostępne)
- problem z brakiem pojawiania się tarczek dodawanych w iPhone nie powinien już występować
- komendy Siri wywołujące dane z aplikacji Zdrowie (nie wiem czy to nie opcje regionalne). Umożliwiają dostęp do wybranych odczytów z aktywności poprzez polecenie głosowe (rozwiązanie dostępne tylko w najnowszych Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2
2. Huawei FreeClip (słuchawki tygodnia)
Huawei oberwało banami, ale przez cały czas liczy się w świecie technologii. Potrafi projektować dobre urządzenia, ale na razie przechodzi pewne perturbacje (częściowo gigant będzie wspierany krajowymi środkami). Podczas niedawnego eventu „Creation of Beauty” w Dubaju, gdzie przedstawiono nowy tablet i laptop, firma pokazała też nowe słuchawki klasy TWS. FreeClip wyróżniają się otwartą i bardzo stylową konstrukcją (wciąż jednak „douszna”). Oryginalny design jest wycelowany w grupę kliencką, która nie chce całkowicie odcinać się od warunków otoczenia. Słuchawki przypominające nieco klipsy do uszu wcale nie są skierowana do pań. Ich nietypowy format powstał na podstawie ponad 10 tysięcy uszu ludzi z globalnego przekroju społeczeństwa. Ma to zagwarantować uniwersalność i komfort.
Mimo dziwnego kształtu słuchawki mają zapewnić wszystkie najważniejsze standardy prawdziwie bezprzewodowych „pchełek”. Przetworniki mają 10.8 mm (podwójny magnes „pchający” dźwięki w stronę ucha z systemem „reverse sound wave system” gwarantującą prywatność odsłuchu i połączeń telefonicznych). Jest też Bluetooth 5.3 (podwójne połączenie jednocześnie), certyfikacja IP54 i aż 8h czasu pracy na jednym ładowaniu (36h łącznie z etui). W Europie Huawei FreeClip mają kosztować 199€.
- Plusy: alternatywna forma słuchawek typu TWS i otwarta konstrukcja (jeśli ktoś woli)
- Minusy: brak opcji odcięcia się od otoczenia (zaleta jest jednocześnie wadą, więc zależy od której strony na nią patrzeć – jest zależna od potrzeb klienta)
3. Zegarek Black Shark S1 Pro (globalnie)
We wrześniu seria Black Shark została rozwinięta o nowe gadżety i akcesoria. Należąca do Xiaomi linia produktów gamingowych (m.in. telefony) otrzymała kolejną odmianę zegarka. Przedstawiony wtedy Black Shark S1 ma teraz mocniejszego brata – wydanie Pro. Model otrzymał wzmocnioną konstrukcję i lepszą szczelność (IP68). Do tego asystent głosowy współpracujący z ChatGPT. Oczywiście w wybranych językach. Nie będzie to drogi gadżet, bo kosztujący niecałe 70$, więc nie spodziewałbym się fajerwerków. Jest spory ekran AMOLED 1.43″ (466 x 466) i lekkie oprogramowanie FreeRTOS, jak w większości smartwatchy Xiaomi, czyli dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Mowa choćby o 15 dniach.
Producent oferuje też całodobowy monitoring pracy serca oraz analizy saturacji. Jest też ponad 100 dyscyplin sportowych. Jest też Bluetooth Calling, czyli rozmowy z poziomu nadgarstka i NFC, więc być może również płatności zbliżeniowe (w innych smart zegarkach Xiaomi są).
- Plusy: niedrogi wariant smart zegarka z podstawowymi funkcjami
- Minusy: nie wiem jak z dostępnością (ofertę widzę na Ali)
4. Słuchawki vivo TWS 3e z ANC
Możecie mnie upominać, iż vivo uciekło z Polski, więc nie ma co po nich płakać i po prostu nie wspominać o nowych produktach, ale niby dlaczego? Ich urządzenia można importować. Chiński producent przy okazji prezentacji telefonów serii S18 przedstawił nową odmianę słuchawek True Wireless Stereo. vivo TWS 3e są tańszą odmianą ostatniej generacji. Wciąż jednak wyposażoną w aktywną redukcję szumów, czy przestrzenne stereo. W Chinach model kosztuje 180 juanów, czyli tylko 25$ (bez ceł i podatków). Trudno zatem powiedzieć, jaka będzie jakość oferowanych rozwiązań. Oto najważniejsze specyfikacje słuchawek vivo TWS 3e:
- aktywna redukcja szumów (ANC) + pasywne wkładki
- dynamiczne przetworniki 11mm
- wsparcie efektów 3D dla spatial audio
- czas pracy: do 11h na jednym ładowaniu (44h z etui)
- łączność: Bluetooth 5.3 z multi-pair
- tryb do gier (opóźnieniu do 55 ms)
- szczelność zgodna z normą IP54
Krótkie podsumowanie:
- Plusy: niedrogie ANC, spatial audio oraz czas pracy z aż 44h
- Minusy: trudna dostępność na polskim rynku
5. Kask Overade Life (crowdfunding)
Jak pewnie dobrze wiecie, lubię buszować po crowfundingowych platformach. Prawie każdego dnia można tam znaleźć jakiś interesujący projekt. jeżeli nie unikatowy to przynajmniej przystępniejszy cenowo z racji etapu realizacji pomysłu. Do aktualnego przeglądu trafia smart kask Overade Life, czyli kolejny z inteligentnym oświetleniem. Na rynku jest już sporo kasków ze zintegrowanymi LEDami. Life jest troszkę inny. Wyróżnia się wyjątkowo udaną stylistyką, czego brakuje u konkurencji. Propozycję przygotowała francuska firma, która wcześniej oferowała składany kask i kierunkowskazy do zamontowania na prawie dowolnym kasku.
Na pierwszy rzut oka Overade Life wygląda jak zwykły kask, ale w modniejszym wydaniu. Skrywa jednak lampkę COB LED i czerwoną na tyle. Mają odpowiednio 1200 i 400 lumenów jasności. Jedno ładowanie kasku powinno wystarczyć na ok. 20 godzin jazdy w trybie Steady (są jeszcze cztery inne). W zestawie kontroler do sterowania na kierownicę oraz kooperacja z oświetleniem OxiLum (to na kaska lub rower) zwiększająca bezpieczeństwo przez integrację obu gadżetów. Nie zabraknie połączenia z hamulcem przez specjalny moduł, czyli sygnalizowanie dohamowań. We wczesnej fazie zbiórki cena kasku startuje już od 89€ (to o połowie mniej od planowanej).
- Plusy: bardziej stylowy kask ze zintegrowanym oświetleniem
- Minusy: trzeba czekać do maja 2024 na pierwszą partę produktu
Znalezione na Kickstarterze
6. Ray-Ban Meta z przeszukiwaniem AI
Nowsza generacja okularów Ray-Ban od Meta miała oferować więcej inteligentnych opcji. Część z nich ma docierać do wearable etapowo. Amerykański gigant (właściciel Facebooka i Instagrama) przedstawił narzędzia widzenia komputerowego w wersji beta dla gadżetu na nos. Smart okulary mają zyskać wsparcie AI przy przeszukiwania otoczenia przez kamerkę (obraz). Mają to być funkcje działające w czasie rzeczywistym, a więc w formacie jakiego się od takiego rozwiązania oczekuje. Projekt zakłada multimodalny charakter, czyli łączący zapytania dla różnych źródeł (obraz/dźwięk/tekst) odnośnie środowiska, w którym się poruszamy.
Meta AI ma też uwzględnić zwracanie odpowiedzi związanych z daną chwilą (dane dot. sytuacji, w której jesteśmy, np. korków, czy aktualnych wydarzeń). Oczywiście wszystko ograniczone do rynku USA. Testy różnych rozwiązań trwają, by smart okulary miały taki sens jaki zakładały. Część multimodalnych rozwiązań przedstawiono w trakcie październikowego Connect. Inteligentne okulary mają być możliwie użyteczne. Aktualna faza rozwoju wydaje się daleka od mainstreamowej dostępności, ale zauważcie, jak gwałtownie rozwijają się w tej chwili technologie związane ze Sztuczną Inteligencją.
- Plusy: AI z widzeniem komputerowym prosto przed nosem
- Minusy: wciąż w fazie beta
7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
8. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie
Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.
Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.
Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)
Czytaj więcej o: watchOS 10
9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS