Wearables tygodnia #91 (co nowego?)

1 rok temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #90 – GUIDi (foto: ai-guided.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • 87% użytkowników smart zegarków potwierdza, iż zmieniło swoje podejście do ruchu w wyniku korzystania z wearable (47% podniosło częstotliwość aktywności, a 41% czas trwania ruchu) | wg badania IPSOS dla marki Huawei
  • 39% użytkowników dbało lepiej o sen, a 28% o dietę z uwagi na monitoring z wearables | jw
  • Strava pozwoli w końcu na komunikację między użytkownikami wewnątrz swojej aplikacji

1. ScanWatch Nova (smartwatch tygodnia)

Withings to francuska firma, której smartwatche przewijają się przez mój blog od pierwszych ich modeli. To hybrydowe zegarki o klasycznej konstrukcji z ukrytymi pod fizycznym cyferblatem inteligentnymi funkcjami. Producent odświeżył drugą generację gadżetu o wariant Nova. To po prostu bardziej luksusowa odmiana tego wearables. Odmiana ze stali nierdzewnej będzie kosztowała 600$.

Dla szybkiego przypomnienia. ScanWatch 2, a więc i Nova posiadają wbudowany czytnik tętna oraz HRV i moduł EKG. Zegarek potrafi wykrywać migotanie przedsionków i kondycję układu krążenia. Czujniki analizują też nieregularności w oddechu podczas snu oraz saturację. Wśród sensorów są też te mierzące temperaturę (nocą). Aplikacja jest zatem w stanie ocenić cykl wybudzeń oraz fazy i głębokość snu. Innymi słowy ScanWatch to przede wszystkim tracker ruchu i zdrowia. W edycji Nova wszystko obudowane lepszej jakości materiałami oraz szafirowym szkiełkiem. Z uwagi na hybrydową konstrukcję czas pracy na jednym ładowaniu to ok. 30 dni. Do sprzedaży ma wejść dopiero w lutym 2024 roku.

  • Plusy: bardziej luksusowe wykończenie dla hybrydowego zegarka
  • Minusy: dość wysoka cena, ale adekwatna dla tej klasy wariacji

2. Najlepsze smart zegarki na 2024 rok

Jak co roku, pod sam jego koniec, zaczynam publikację zestawień najlepszych urządzeń na przyszły rok. Rozpocząłem od smartwatchy. Wybrałem najciekawsze modele smart zegarków z wyższej półki, tj. tych bardziej zaawansowanych. Oferujących odpowiednio bogate funkcje. Postarałem się nie oceniać najlepszego, ale przy każdej z propozycji dodałem listę najlepszych cech oraz wad. Wskazałem też, dla kogo poszczególne modele będą najlepsze. Mam nadzieję, iż moja lista jest wystarczająco szeroka (kilka modeli jeszcze dołączy, ale trzeba poczekać na ich prezentację).

Czytaj więcej: najlepsze smartwatche (2024)


3. Amazfit Active Edge dostępny w Polsce

Kilkanaście tygodni temu Amazfit przedstawił dwa kolejne modele smart zegarków: Active i Active Edge. Jak zwykle duet o podobnych adekwatnościach, ale odmiennej stylistyce. Marka lubi dawać klientom wybór estetyki gadżetu. Urządzenia różnią się nieco specyfikacją. Ten okrągły pojawił się właśnie w polskim sklepie producenta. Przypomina trochę estetyką droższego T-Rexa. Też jest szczelniejszy od ogólnych standardów. Zapisane treningi i odczyty można w nim synchronizować z bazami danych w aplikacjach zewnętrznych np. Strava, Adidas runtastic, Apple Health, Google Fit, Komoot i Relive.

Amazfit Active Edge – okrągły TFT LCD 1.32″ (360 x 360), cztery przyciski, odporność 10ATM, ponad 100 tarczek i ponad 130 dyscyplin sportowych. Jest też ten sam BioTracker PPG i moduł GPS. Bateria wystarczy na choćby 16 dni pracy (20h z GPS). Łączność Bluetooth 5.0. Cena – 140$ (polska cena: 699 zł).

  • Plusy: całkiem interesujący zestaw funkcji w systemie Zepp OS i wzmocnienia koperty
  • Minusy: brak w sprzedaży drugiej opcji Amazfit Active Edge (ten z AMOLED)

4. Spore aktualizacje do Amazfitów

Kontynuując jeszcze wątek marki Amazfit. Chciałbym podkreślić spory pakiet aktualizacji, które producent zaoferował niedawno dla licznych modeli swojej oferty. Oferty, która obejmuje mnóstwo urządzeń. Myślę, iż to warte uwagi, gdyż wielu konkurentów Amazfita (tych podobnej klasy) nie rozwija się tak gwałtownie i tak dokładnie. Amazfit proponuje update’y dla wariantów: Cheetah, Falcon, T-Rex oraz Balance. O wszystkich na blogu wspominałem. Poniżej spróbuję wskazać najciekawsze z nowości dla wymienionych zegarków.

Have you downloaded the #winter sports update for your #Amazfit #TRexUltra, #TRex 2 or #Falcon yet? Take a closer look at how it’ll help you prep for the ultimate #Ski season #BraveYourAdventure #BreakingLimits #Skiing #Snowboarding pic.twitter.com/8OudiARnGl

— Amazfit (@AmazfitGlobal) December 1, 2023


Aktualizacja dla Falcon (sporty wytrzymałościowe) i T-Rex Ultra (outdoorowy):

  • mapy offline 15 000 ośrodków narciarskich z całego globu (do pobrania przez apkę Zepp)
  • trasy zjazdowe z oznaczeniami poziomu trudności (stopnia zaawansowania)
  • ulepszenia treningu narciarskiego (automatyczne wykrywanie zjazdów)

Update dla T-Rex 2:

  • parowanie smartwatcha z rowerowymi miernikami mocy

Aktualizacja dla Balance (sport lifestyle’owy):

  • treningi na dystansie 3 km (do tej pory przez Zepp AI Coach były tylko 5 i 10 km)
  • obsługa szablonów szkoleniowych
  • automatyczne śledzenia tętna przez 3 minuty po zakończenia treningu (dodatkowe dane)
  • parowanie smartwatcha z rowerowymi miernikami mocy
  • automatyczne oszczędzanie baterii, gdy smartwatch będzie naładowany do 95%

Aktualizacje dla Cheetah (sporty wytrzymałościowe):

  • Running Power (pomiary mocy biegowej, tj. siłę i prędkość podczas biegu)
  • szablony treningowe i treningi interwałowe dla trybu Track Run
  • dokładność do dziesiętnej sekundy (0,01 s) w zapisach treningowych (poprzednio do 1s)

5. Universal Gestures dla Galaxy Watchy

Dopiero teraz zaktualizowałem swojego Galaxy Watcha 4 do One UI Watch 5.0 (bazującego na Wear OS 4). Wśród nowości najnowszej wersji software’u jest gestowa obsługa zegarka. Galaxy Watch Uniwersal Gesture to narzędzia ułatwiające korzystanie z funkcji zegarków. W głównym zamyśle mają służyć osobom z trudnościami ruchowymi, ale mogą być też używane przez wszystkich użytkowników. Wszystkie oferują nawigację bez potrzeby dotykania ekranu. Kilka z nich już Wear OS funkcjonowało (sam korzystam), ale teraz wyglądają na bardziej rozbudowane.

More Than a Gesture: How Galaxy Watch’s Universal Gestures Feature Enhances Accessibility

— Samsung Electronics (@Samsung) December 4, 2023

Gesty są dostępne do aktywacji w ustawieniach dostępności (nie można z nich korzystać przy blokadzie ekranu, czyli z Portfela Google, który tego wymaga). Gesty obejmują ściskanie pięści, stukanie palcami itd. Można nimi aktywować opcje, przełączać akcje i wiele innych.

  • Plusy: alternatywna opcja sterowania wybranymi funkcjami zegarka przez gesty
  • Minusy: nie można korzystać z ekranem blokady (czyli nie działają wtedy płatności zbliżeniowe)

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 4, Galaxy Watch 5 i Galaxy Watch 6


6. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


7. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


8. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału