Wearables tygodnia #81 (co nowego?)

1 rok temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #80 – Amazon Echo Frame 3 (foto: amazon.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • 18.01.2024 Samsung ma zorganizować Galaxy Unpacked dla serii Galaxy S24 (mówi się, iż na tym evencie pojawi się też Galaxy Ring) | termin wg Ice Universe
  • 400 000 do 600 000 – taka ma być produkcja gogli Apple Vision Pro w 2024 roku (daleko od prognoz Apple, które zakładały milion sztuk) | wg Kuo
  • iFixit rozebrało Apple Watch Ultra 2 (jest tak samo trudno naprawialny i adekwatnie bez większych zmian konstrukcyjnych, tryb Double-Tap działa raczej dzięki oprogramowaniu, a nie nowemu hardware)
  • Qualcomm przedstawił dwa nowe układy obliczeniowe dla wearables (gogli i okularów)

1. Fitbit Charge 6 – gdzie upgrade?

Nie spodziewałem się wielkich zmian przy szóstej generacji Fitbit Charge. Po przejęciu marki przez Google widzę większą koncentrację na wzbogacaniu Pixeli, co było do przewidzenia. Fitbit jednak żyje i stara się rozwijać aktualną ofertę. Najnowszy smartband zachował swój format sprzed dwóch lat, ale zyskał we wnętrzu. Udao się udoskonalić kilka elementów, ale nie wszędzie potencjalni klienci będą zadowoleni.

Co zatem nowego i lepszego znajdzie się w Fitbit Charge 6?

  • dokładniejsze czujniki – Fitbit informuje, iż sensor tętna jest „najdokładniejszy, kiedykolwiek zastosowany w trackerze fitnessowymi” marki. Doczytałem się, iż precyzja odczytów np. przy HIIT wzrosła o 60%.
  • pojawiło się sterowanie muzyką (ale niestety bez Spotify, które było w Charge 4, a w poprzedniku zniknęło – Google stawia oczywiście na własny YouTube Music)
  • Fitbit Charge 6 (foto: Google)

    opcja korzystania z Map Google i Google Portfela bezpośrednio z urządzenia (z tego co widzę, z zasobów zniknie Fitbit Pay)

  • kopertę uzupełniono o haptyczne przyciski (łatwiejsza nawigacja podczas aktywności)
  • pojawi się opcja parowania trackera z maszynami na siłowniach
  • Fitbit wycenił Charge 6 na 160€ (drogo, ale to chyba najbardziej zaawansowany tracker fitness jaki znajdziemy na rynku: z EKG, SpO2, VO2 Max)

BTW: miałem dwa Fitbity Charge 5 i oba przestały mi działać… W obu przypadkach wyświetlacza, bo wibracje wskazywały na powiadomienia, a świecenie PPG na pracę czujników. Mam nadzieję, iż poprawiono szczelność koperty.

Wyróżniam za: poprawę precyzji odczytów fitness i dodanie przycisków


2. Meta Quest 3 z datą premiery

Końcówka września to od kilku lat coroczny event Meta związany z technologiami VR/AR. Wcześniej jako Oculus Connect, teraz Meta Connect. Firma Marka Zuckerberga przedstawiła rozwiązania i nowe urządzenia dla cyfrowej rzeczywistości. Na keynote spodziewano się daty premiery niedawno zaprezentowanych gogli i faktycznie producent zdradził na ten temat konkretne szczegóły. Meta Quest 3 mają dotrzeć na rynek 10 października. Sprzęt pracuje na nowcyh Snapdragonie XR2 Gen 2, podwaja potencjałem możliwości wcześniejsze generacji Questów, dysponuje wyższą rozdzielczością oraz lepszą głębią. Niestety ekrany wciąż z odświeżaniem 90Hz.

Przyjemną dla graczy informacją będzie kooperacja Questów 3 z katalogiem Xbox Cloud Gaming. Od grudnia pojawi się też wsparcie aplikacji Microsoft 365, a pod sam koniec roku także cały Windows. Urządzenia Meta ma startować od 500$.

Wyróżniam za: lepszy ekran, wydajniejszy procesor i rozwinięcie software’u

Czytaj więcej o: Meta Quest 3


3. Ray-Ban Meta – okulary z poprawkami

W zeszłym tygodniu pisałem o nowej generacji smart okularów Amazona, w tym o nowej odsłonie rywala od Meta. Na evencie Meta Connect pojawiła się nowa odsłona smart okularów Ray-Ban Meta. Jest upgrade względem Ray-Banów Stories sprzed dwóch lat. Kamera ma 12 megapikseli i nagrywanie obrazu w 1080p przy 60 fps, ale wciąż limitowaną do 60 sekund długość nagrań. W tej generacji można nie tylko rejestrować filmy, ale również je streamować. Oczywiście pod storki na Insta. Wbudowano 32 GB na dane. Pięć mikrofonów zarejestruje spatial audio, czyli przestrzenny dźwięk. Jest też szybsza łączność WiFi 6 i Bluetooth 5.3.

The next generation of Ray-Ban Meta smart glasses is here They’re lighter and more comfortable, with a new ultra-wide 12 MP camera and improved audio Pre-order yours today!

— Meta Newsroom (@MetaNewsroom) September 27, 2023

Głośniczki brzmią donioślej i przepuszczają mniej szumów. Sporo usprawnień zyskamy dzięki nowym narzędziom Meta AI. Okulary będą praktyczniejsze. Fraza „Hey Meta” uaktywni asystenta AI. Pomoże m.in. w rozpoznawaniu obiektów widzianych okiem kamerki (a’la Google Obiektyw), czy tłumaczenie tekstu (jak Tłumacz Google). Ciekawie wygląda wsparcie napraw z instrukcjami, gdy widzimy coś zepsutego. Tego u Google nie widziałem. Pomoc tego typu rozwiązań ma być dostarczana przez cztery godziny – tyle czasu w jednym ładowaniu mają pracować Ray-Ban Meta Smart Glasses (razem z etui 36h).

W ofercie pojawi się też alternatywny design mocniej zbliżony do okularów marki Ray-Ban. Etui oczywiście z trybem ładowania. Ray-Ban Meta wyceniono na niecałe 300$. Dodam jeszcze, iż gadżet działa na nowym Snapdragonie AR1 Gen 1, o którym więcej niżej.

Wyróżniam za: praktyczniejsze rozwinięcie rozwiązaniami AI


4. Xiaomi Watch 2 Pro z Wear OS (smartwatch tygodnia)

Xiaomi staje się kolejną chińską marką, która chce spróbować systemu Wear OS w swoich smart zegarkach. Do tej pory partnerem Google z Państwa Środka było jedynie Mobvoi (TicWatche). Teraz platformę spróbuje wykorzystać znacznie bardziej rozpoznawalna marka.

Xiaomi Watch 2 Pro ma wszystkie cechy zegarków z Wear OS, także wariację z 4G LTE. Jak mówię, iż wszystkie to wszystkie – znacznie krótszy od innych modeli Xiaomi czas pracy na jednym ładowaniu także. Obiecane jest niby kilkadziesiąt godzin, ale mimo najnowszego, lepiej zoptymalizowanego Snapdragona W5+ Gen 1 nie spodziewam się więcej niż 1.5 dnia przy regularnym użytkowaniu.

Wyróżniam za: podjęcie Wear OS na pokładzie Xiaomi

Czytaj więcej o: Xiaomi Watch 2 Pro


5. Xiaomi Smart Band 8 dostępny globalnie

Niedawno Xiaomi pokazało ósmą generację smartbandów w wersji Pro i to przed globalną dostępnością bazowego wariantu trackera. Przy okazji prezentacji flagowych telefonów Xiaomi 13T zapowiedziano międzynarodową wariację jednej z popularniejszych smart bransoletek fitness. Xiaomi Smart Band 8 debiutował w Chinach w kwietniu. Teraz będzie oferowany także w Europie.

Smart Band 8 nie otrzymał wielkiego update’u. Przypomina w większości poprzednika. Ma zaoblony ekran AMOLED 1.62″ z trybem Always-On Display (AOD). W szczycie świeci z jasnością 600 nitów. Na pokładzie ten sam zestaw trybów fitness, ale z nowym, bardziej interaktywnym przekazem (uprzyjemniającym ćwiczenia i trening). Największą różnicą w ósmej generacji jest bogatszy zestaw personalizacji paskami, opaskami i bransoletkami. Chiński producent przygotował szerszą ofertę materiałów i stylów. Jest choćby opcja wisiorka (tu gadżet lepiej poradzi sobie z analizami postury).

Jeśli chodzi o czas pracy to jak zawsze jest świetnie. W aktywnym AOD będzie to sześć dni, natomiast maksymalnie i bez ciągle aktywnego wyświetlacza choćby 16 dni. Xiaomi proponuje za Smart Band 8 ok. 40€.

Wyróżniam za: kolejne ulepszenia przy zachowaniu relatywnie niskiej ceny

Czytaj więcej o: Xiaomi Band 8


6. Snapdragon XR2 Gen 2 i AR1 Gen 1

Przedstawiłem wyżej nowe urządzenia Meta, czas na odkrycie ich możliwości obliczeniowych. Przy okazji prezentacji Meta marka Qualcomm omówiła potencjał najnowszych generacji swoich chipów. Snapdragon XR2 Gen 2 zadebiutuje w goglach Quest 3, a Snapdragon AR1 Gen 1 w okularach Ray-Ban Meta. Obie propozycje przyszykowano dla nowych generacji wearables na głowę. Warto tu dopisać, iż oba Qualcomm budował we współpracy z Meta, więc w teorii z myślą o urządzeniach tego producenta.

Experience more true-to-life #MR and #VR experiences with the @Meta Quest 3, which uses the power of the new #Snapdragon XR2 Gen 2 Platform for double the graphical performance, 8x better #AI, and more. pic.twitter.com/RRfjxDMJ9f

— Snapdragon (@Snapdragon) September 27, 2023

Snapdragon XR2 Gen 2 ma 2.5x wydajniejsze GPU i aż osiem razy szybsze przetwarzanie AI względem poprzednika. Układ został zoptymalizowany do wsparcie Mixed Reality, czyli rozwiązań rzeczywistości mieszanej. Procesor poradzi sobie z ekranami 3000 x 3000 pikseli na oko oraz lepszą jakością tekstur przy wyższym fps.

Chipset ma oferować swoje możliwości goglom 2 w 1, a więc umożliwiać przeskakiwanie między trybem VR i AR. W tym drugim otrzymamy kolorowy pass-through z lagiem tylko 12 ms (przez kamerki). Chip jest zgodny z Wi-Fi 7, więc zagwarantuje szybką łączność. Udało się też zmniejszyć zużycie energii GPU aż o połowę.

The #Snapdragon AR1 Gen 1 Platform is the future of smart glasses. The first dedicated Snapdragon platform for smart glasses – now powering the @ray_ban Meta smart glasses, the AR1 Gen 1 on Ray-Ban Meta collection allows you to capture high quality photos and videos with… pic.twitter.com/UHpDrPnqwO

— Snapdragon (@Snapdragon) September 27, 2023

Snapdragon AR1 Gen 1 to z kolei SoC (system-on-chip) dla wszelkiego rodzaju inteligentnych okularów. Ma przyspieszyć działanie narzędzi Sztucznej Inteligencji, które będą wykorzystywały kamerkę w ramce. Do tego poprawi odszumianie i efekty echo w ramach dźwięku. Ma też skuteczniej radzić sobie z obrazowaniem (podwójne ISP) na czym zyska jakość zdjęć. Układ ogarnie aparaty do 12 megapikseli przy fotkach i 6 mega dla video. Również audio zyska, bo Snapdragon ma rejestrować spatial audio przez choćby osiem mikrofonów rozmieszczonych w okularach.

Wyróżniam za: konkretne ulepszenia dla gogli i smart okularów nowej generacji (modele innych partnerów Qualcomm pojawią się na rynku dopiero w 204 roku)


7. Smartwatch i słuchawki TWS z linii Black Shark

Black Shark to linia gamingowych produktów Xiaomi. Chińska marka oferuje tu nie tylko telefony, ale też akcesoria. W zeszłym tygodniu firma przedstawiła cztery nowe elementu ekosystemu. Wśród nich są dwa wearables – zegarek i słuchawki True Wireless Stereo. O ile gamingowe słuchawki rozumiem to już smartwatch w takim wydaniu nie jest konieczny (chociaż zdarzały się m.in. modele od Razer).

Discover our new products available for preorder now on pic.twitter.com/PD5gOz4BMU

— Black Shark (@blckshrk_global) September 20, 2023


Black Shark S1 Smart Watch otrzymał ekranik AMOLED 1.43″, metalową kopertę z certyfikacją IP68 oraz całodobowe monitorowanie pracy serca, natlenienie krwi oraz ponad 100 trybów sportowych. Wbudowany głośniczek i mikrofonik posłużą do odbierania połączeń telefonicznych. Xiaomi proponuje aż 10-dniowy czas pracy, co paruje się z pozostałymi smartwatchami marki (nie licząc tego nowego z Wear OS). Cena: ok. 50$.

Black Shark Lucifer Earphones to słuchawki TWS z otwartą konstrukcją, czyli nie odcinającą od otoczenia. Większy format pozwolił na zastosowanie większych przetworników 16.2 mm. Są potrzebne, bo dźwięki z zewnątrz nieco wpływają na odbiór audio. Model otrzymał łączność Bluetooth 5.3 oraz odporność zgodną z IPX4. Czas pracy na jednym ładowaniu to aż 7 godzin (28h łącznie z bankiem energii w etui). Cena: ok. 40$.

Wyróżniam za: rozszerzenie oferty na rynkach międzynarodowych


8. Budżetowe wearables od Nothing

Już kilka miesięcy temu Nothing z siedzibą w Londynie zapowiadało rozwinięcie oferty o bardziej budżetowe jednostki wearables. Uruchomiono w tym celu submarkę CMF, której wyroby skierowano na początek na konkretne rynki. Urządzenia mają być tańsze, ale dysponować niezbędnikami. W dodatku w atrakcyjnym designie. To drugie jest jednym z bardziej rozpoznawalnych elementów marki Nothing. Producent stawia na stylistyczny minimalizm. Proponuje smart zegarek i słuchawki TWS.

Watch Pro. See more, go further. pic.twitter.com/kLuSjvFDvf

— CMF by Nothing (@cmfbynothing) September 26, 2023

CMF Buds Pro mają ciekawy, okrągły transporterek do ładowania i prostą estetykę samych słuchawek. CMF chce identyfikować się z czarnymi, szarym i pomarańczowymi barwami, więc gadżet dostępny w tych dwóch opcjach. TWS otrzymały aktywną redukcję szumów (ANC) do aż 45 dB w zakresie 5000Hz. Działają najdłużej ze wszystkich słuchawek tego typu od Nothing. Z aktywną ANC choćby do 6.5h (i aż 11h bez). Kosztują ok. 50$.

Buds Pro. Silence meets power. pic.twitter.com/GxDw9s27p6

— CMF by Nothing (@cmfbynothing) September 26, 2023

CMF Watch Pro to smart zegarek z ekranem AMOLED 1.96″ (410 x 502) i jasnością szczytową 600 nitów. Odświeżanie panelu to 58Hz, a więc znacznie więcej od standardowych 30Hz w budżetowych modelach. Koperta nawiązuje kształtem do Apple Watcha, ale ma swój własny flat design. W kopercie udało się zmieścił moduł GPS. W ofercie sportowych funkcji sporo aktywności. Są analizy pracy serca i SpO2, a także monitoring snu i stresu. Nie zabraknie opcji Bluetooth Calling, która staje się już w segmencie inteligentnych zegarków standardem (połączenia telefoniczne przez głośniczek i mikrofonik). Cena to ok. 40$.

Wyróżniam za: lubiany przeze mnie minimalizm w designie


8. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite


9. watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie

watchOS 10 (foto: Apple.com)

Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.

Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.

Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)

Czytaj więcej o: watchOS 10


10. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


11. Najciekawsze smartwatche (2023)

Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)

Idź do oryginalnego materiału