Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- 2026 – dopiero w tym roku zobaczymy Apple Watcha z ekranem microLED (są problemy z produkcją tych paneli od LG). Planowano premierę na przyszły rok.
- 1.91″ – to największy ekran smartwatcha od Amazfit (w modelu Bip 5)
- 12 lub 13.09.2023 – to najpewniejsze dni na prezentację Apple Watcha Series 9 | wg Marka Gurmana
- 4000 – już tyle kroków dziennie ma wyraźnie zredukować ryzyko wcześniejszej śmierci | wg Uniwersytetu Łódzkiego (wcześniejsze minima na świecie określano na ok. 10000 kroków)
- 53% – aż tak urósł rynek wearables na terenie Indii w pierwszej połowie 2023 roku | wg IDC
- 100% – taki skok sprzedaży odnotowały smart zegarki w Indiach (w Q2 2023) | wg IDC
1. HarmonyOS 4 na smart zegarki z mini grami
Podczas niedawnego Huawei Developer Conference 2023 chiński gigant zapowiedział pierwsze ulepszenia platformy HarmonyOS w czwartej generacji. System operacyjny został zaprojektowany z myślą o wielu różnych urządzeniach, m.in. inteligentnych zegarkach. Producent elektroniki pokazał główne zmiany, które objęły przede wszystkim telefony, ale część z poprawek objęła też wspomniane smartwatche. prawdopodobnie najwięcej wykonano w obszarze niewidocznym dla oka, tj. w warstwie stabilizacji i optymalizacji oprogramowania, ale znajdą się też elementy związane z interfejsem. HarmonyOS 4 ma dodać animowane motywy dla tapet, a w przypadku wearables tarczek. Ciekawostką jest, iż w naręcznej wersji będą zintegrowane z mini grami.
Huawei chce byśmy mieli trochę więcej zabawy z noszenia smart zegarka na ręce. Bez potrzeby odblokowywania gadżetu będzie dostęp do kilku motywów z interakcją. Na pewno będą to proste gry, ale zawsze. Producent chce niebawem otworzyć API dla developerów, by tworzyli własne wariacje tego pomysłu. Ubieralne urządzenia dysponują już wystarczającym potencjałem, by obsługiwać też gry. Te już pojawiały się na Android Wear/Wear OS, ale nie specjalnie się przyjęły (m.in. z uwagi na słaby hardware i wpływ na baterię). Prawdopodobnie tarczki w HarmonyOS 4 skorzystają z nowych silników ArkEgine i GPU, które poprawiają płynność obrazu.
Publiczna beta HarmonyOS 4 jest już dostępna, ale nie wiem czasem czy na razie tylko w Chinach. Z tego co widzę, na liście kompatybilności widzę tylko najnowsze Huawei Watch 4 i Watch 4 Pro.
Wyróżniam za: nowy pomysł na zaangażowanie w interakcji ze smartwatchem
2. Minimis Glass (okulary tygodnia)
Wearables to dziś już bardzo rozległy segment, ale wciąż królują głównie smartwatche, trackery i czujniki ruchu oraz w pełni bezprzewodowe słuchawki klasy TWS. Powoli dołączają do nich też inteligentne pierścienie. Jednym z potencjalnych hitów najbliższych lat mają być jednak smart okulary. Tu oferta też zaczyna być interesująca, a propozycje nie dotyczą wyłącznie monitorów, czy rozwiązań AR. Także sprzęt sportowy korzysta na ubieralnym formacie. Minimis Glass to okulary, które mają zastąpić wszystkie inne noszone gadżety do celów fitness.
Projekt tych sportowych okularów przeciwsłonecznych ma być pierwszym tak bogato wyposażonym i do tego nie potrzebującym parowania z telefonem do pełnego działania. To w pełni niezależne wearable ma oferować monitoring aktywności i zdrowia oraz nawigację. Oprócz tego integracja z serwisem Spotify oraz bezprzewodowymi słuchawkami, czyli pełen kontakt ze światem. Gadżet najlepiej sprawdzi się w kolarstwie i przy bieganiu, ale nie tylko. To adekwatnie komputer do noszenia na nosie. Z ekranem OLED, eSIM, łącznością WiFi i Bluetooth, a także analizami rytmu serca oraz systemem Android.
Siedem godzin czasu pracy na jednym ładowaniu nie brzmi wcale źle (zwłaszcza w porównaniu z Google Glass sprzed dekady). Zadbano również o jakość elementów i materiałów sprzyjających aktywnościom. Cena Minimis Glass? 699 dolarów australijskich (ok. 450$), ale w przedsprzedaży, tj. z 36% zniżką.
Wyróżniam za: pełną niezależność (eSIM) i czujniki fitness
3. Beats Studio Pro w Polsce (1849 zł)
Oferta Beats została rozszerzona o nowe nauszne słuchawki Studio Pro. To kolejne z modeli, które będą korzystać z części technologii AirPodów, ale w bardziej uniwersalnym wydaniu – takim również pod Androidy. Apple zaproponowało cztery opcje kolorystyczne: jasnopiaskową, czarną, ciemnobrązową oraz granatową. Na początku nowe słuchawki były dostępne wyłącznie w USA, Kanadzie, Niemczech oraz Francji, a teraz dotarły również na nasz rynek. W Polsce Beats Studio Pro zostały wycenione na 1849 zł.
Czym charakteryzują się Beats Studio Pro?
- zaawansowanej platformą akustycznej Beats
- przetworniki 40 mm
- personalizowanie dźwięku przestrzennego (Dolby Atmos) i dynamiczne śledzenie ruchu głowy
- aktywna redukcja hałasu (dynamiczna/adaptacyjna?) i tryb transparentny
- kompatybilność z iOS i Android (szybkie parowanie Google) i szybkie przełączanie
- natywne wsparcie ekosystemu Apple: parowanie przez iCloud, Siri, odszukiwanie słuchawek
- porty i łączność: audio USB-C, Bluetooth (Class 1), jack 3.5 mm
- wsparcie korektora (EQ) – dwa profile Beats Signature przy USB-C
- czas pracy: do 40 godzin na jednym ładowaniu
- szybkie ładowanie Fast Fuel (4h po 10 minutach)
- tryb słuchawkowy z odszumianiem otoczenia przez mikrofony
Wyróżniam za: technologie Apple i lepsza od AirPodów kooperacja z Androidami
4. Shock Clock Max (crowdfunding)
Gdy wiele lat temu pisałem o pierwszej generacji bransoletki Shock Clock (wtedy jeszcze pod inną nazwą) nie przypuszczałem, iż jej twórcy przygotują kilka kolejnych generacji. O tych kolejnych już nie pisałem, ale najnowsza propozycja wydaje się już większym upgradem – na co zresztą twórcy wyraźnie zwracają uwagę. Wciąż wszystko skupia się na budzeniu, ale teraz w bardziej zaawansowanej odmianie. Wearable ma znacznie głębiej analizować nasz sen.
Wcześniejsze modele to głównie szokowa pobudka przez integrację „prądziku” z naszym budzikiem. Teraz twórcy proponują bardziej kompleksowe narzędzie w formie zegarka z ekranem, na którym zobaczymy m.in. informacje związane z jakością wypoczynku. Shock Clock Max ma być efektem pracy aż dekady istnienia marki stojącej za gadżetem. Co znajdziemy w topowej odmianie?
- ekran z adekwatnym do późnej pory podświetleniem (by nie męczyć wzroku przy odczytach i ustawieniach budzika bezpośrednio z nadgarstka)
- czytnik pracy serca (do głębszej oceny snu, oddechu itd.)
- mini gry pozwalające szybciej wybudzić głowę po alarmie (wciąż „kopiącym”)
- tryb latarki (ekranowy) – w razie nocnej potrzeby
- nowe optymalizacje algorytmów przetwarzających dane (metryki, czy wskazówki dotyczące utrzymania najlepszej dla organizmu pory spania)
Kampania w crowdfundingu ma ruszyć 26 sierpnia. We wczesnej fazie Shock Clock Max ma kosztować 99$.
Wyróżniam za: interesujące połączenie smart zegarka i „kopiącego” motywatora
Znalezione na: Indiegogo
5. Google Pixel Watch 2 (przecieki)
W październiku zeszłego roku zadebiutował pierwszy smartwatch Google. Jest więcej niż pewne, iż w podobnym okresie 2023 roku zobaczymy następcę Pixel Watcha. Amerykański gigant na pewno chce się włączyć do walki z Apple Watchami i Galaxy Watchami, a więc coroczne ulepszenia są koniecznością. Pixel Watch 2 musi zyskać na wydajności, bo jego poprzednik działał ledwie na Exynosie 9110. Pora na najnowsze rozwiązania Qualcomm. Kilka przecieków wskazuje, m.in. serwis Android Authority, iż nowy Pixel będzie pracował na Snapdragonie W5 Gen 1. Wear OS powinien na tym skorzystać.
Drugą poprawką będzie bateria. Ma być pojemniejsza, co powinno wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Nie sądzę, by poprawki były tu jakieś diametralne, gdyż Wear OS należy do ciężkich systemów, ale bardzo możliwe, iż lepiej zoptymalizowany układ da tu pewne oszczędności. W publikacji odnotowano również obecność ekranu OLED 1.2″ (384×384) od Samsung Display (zamiast BOE), no i oczywiście Wear OS czwartej generacji prosto z pudełka. Pixel Watch 2 byłby oczywiście pierwszym zegarkiem z Wear OS 4. Google ma wbudować w gadżet łączność UWB (Ultra Wide Band), a więc m.in. tryb kluczy do samochodów.
Wyróżniam za: nowego Snapdragona, większą baterię i Wear OS 4
6. NameDrop w Apple Watchach
O NameDrop w nowym iOS 17 i watchOS 10 już pisałem, ale teraz pojawiły się pierwsze animacje pokazujące sposób działania wymiany kontaktów (głównie animacje). Przypomnę, iż tryb ten ma ułatwić i przyspieszyć transfer naszych „wizytówek” między urządzeniami Apple. To adekwatnie rozwiązanie, które powinno być dostępne lata temu, ale Apple dopiero teraz wpadło na pomysł wygodniejszego przesyłu.
watchOS 10 Beta 5 adds Apple Watch support for NameDrop! pic.twitter.com/Zp0b8CYL0I
— Aaron (@aaronp613) August 9, 2023
Od czerwca, gdy podczas WWDC przedstawiono nową funkcję, wiadome było, iż oprogramowanie ma pozwolić na wymianę informacji zarówno między iPhone’ami, jak i smart zegarkami (oraz na linii iPhone <-> Apple Watch). Najnowsze informacje o NameDrop znaleziono w piątej becie watchOS 10.
Wyróżniam za: ciekawy, szybki sposób wymiany „wizytówek” lub kontaktów
7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
8. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie
Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.
Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.
Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)
Czytaj więcej o: watchOS 10
9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
10. Najciekawsze smartwatche (2023)
Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.
Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)