Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
W każdym nowym przeglądzie (już siedemdziesiąte!!) znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- Samsung przesunął prezentację nowych gogli XR o 3-6 miesięcy (prawdopodobnie z uwagi na projekt Apple). Spodziewany debiut to luty 2024 | wg SBS Biz
- 2024/2025 – na przełomie tych lat gogle Apple Vison Pro mają trafić na rynku poza USA (projekt tego sprzętu jest eksperymentalny i trudniejszy w realizacji) | wg Marka Gurmana
- Apple będzie prawdopodobnie sprzedawać gogle Vision Pro wyłącznie na umówione wizyty (i to w wybranych sklepach Apple Store)
1. Update dla Garminów Forerunner 255 i 955
Garmin przygotował aktualizację funkcji dla dwóch swoich sportowych smart zegarków – Forerunnera 255 i 955. Co prawda jeszcze w trybie beta, ale niedługo ma on dotrzeć do urządzeń marki. Myślę, iż w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Wśród nowości dla tych dwóch modeli są m.in. Hill Score i Endurance Score, które pojawiły się wraz z Fenixami 7 Pro i Epixami Pro. To interesujące acz trudne w zrozumieniu analizy.
Poniżej krótko wyjaśnię obie nowe opcje, a na liście znajdziecie jeszcze pozostałe ulepszenia w ramach nadchodzącego update’u:
- Hill Score to ocena zdolności naszego organizmu do pokonywania wzniesień
- Endurance Score to wynik wytrzymałości, który pozwala na ocenę gotowości do długotrwałych wysiłków – bierze pod uwagę dane z VO2 Max, Acute Load i Chronic Load
- muscle maps dla Cardio, Pilates i HIIT
- mapy pogodowe dla widoku Weather
- aplikacja Workout na liście Activities & Apps
- nowe aktywności: piłka nożna, krykiet, tenis, sporty motorowe i kilka innych
2. Honor Magic Watch 4 z dual eSIM
Łączność komórkowa w smart zegarkach to już nic unikatowego. Praktycznie każdy flagowy model posiada tryb eSIM dla LTE, by uniezależnić naręczny gadżet od połączenia ze telefonem. Można dzięki temu aktualizować dane, ale też korzystać z rozmów telefonicznych. Honor w najnowszym Magic Watch 4 poszedł o krok dalej i zaoferował podwójny „slot” eSIM. W dodatku w budżetowej wersji. Urządzenie przypomina stylistycznie Apple Watche. Ma ekran AMOLED, GPS i sporo funkcji. Na razie został przedstawiony jedynie w Chinach, ale czuję, iż dotrze też do Europy (Honor sam przyznał, iż to dla nich jeden z ważniejszych rynków).
Wyróżniam za: dual eSIM w budżetowym smartwatchu
Czytaj więcej o: Honor Magic Watch 4
3. BMW Motorrad ConnectedRide Smartglasses
Era okularów AR przyspiesza. W tej chwili większym zainteresowaniem (ale przez cały czas niszowym) cieszą się jednak odmiany HUD (Head-Up Display). Takie wearables sprawdzają się najlepiej w kolarstwie i na motocyklach, gdzie wsparcie przeziernego ekranu pozwala skupić się na jeździe. BMW pokazało swój projekt tej kategorii. Motorrad ConnectedRide Smartglasses zaoferują HUDy w stylu szyb samochodowych, czyli przedstawią ważne informacje na linii wzroku.
Motocykliści mają już pewien wybór kasków ze wsparciem HUD, ale BMW Motorrad (sekcja motocyklowa) proponuje format okularów. Taki rodzaj ma być bardziej uniwersalny, a więc sprawdzić się ogólnie na jednośladach – także skuterach i rowerach. Okulary wykorzystają łączność Bluetooth i aplikację na telefony. Ma to być ergonomiczny projekt, więc kompatybilny z kaskami. Oczywiście w komfortowym wydaniu i filtrami UVA/UVB. Na razie gadżet przedstawiono podczas berlińskiego BMW Motorrad Days, ale wariant konsumencki ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Podano przewidywaną cenę. BMW Motorrad ConnectedRide Smartglasses mają kosztować ok. 700€.
Wyróżniam za: własny projekt okularów z ekranami HUD (dla jednośladów)
4. Beats Fit Pro w edycji Fragment Design i update dla
Stosunkowo często w moich zestawieniach pojawiają się jakieś limitowane edycje słuchawek TWS. Najnowsza dotyczy modeli od Beats. Hearables należące do Apple (i wykorzystujące sporo ich rozwiązań) zostały lekko zmodyfikowane przez Fragment Desing założone przez Hiroshime Fujiware. adekwatnie to jedyną widoczną zmianą w gadżecie będzie wyżłobiony logotyp japońskiego studio. Wariant tych konkretnych Beats Fit Pro ma kosztować niecałe 200 dolarów. Ma być dostępny w sklepach Apple, SSENSE i END.
Apropos Beatsów. Producent udostępnił też aktualizację softu dla Beats Studio Buds. Update 10M4372 zredukuje pewnie błędy i poprawi stabilność elektroniki. Nie sprecyzowano jednak, co konkretnie ten firmware wniesie.
Wyróżniam za: kolejną edycję słuchawek Beats (Fit Pro mają już dwa lata)
Czytaj więcej o: Beats Fit Pro i Beats Studio Buds
5. UE Premier – słuchawki IEM z 21 przetwornikami!
Nie miałem wcześniej czasu napisać o tych słuchawkach, bo w kilku poprzednich przeglądach był nadmiar ważniejszych treści. W tym tygodniu jest jednak przestrzeń dla projektu UE Premier przygotowanego przez Ultimate Ears Pro wspólnie z The Knowles Corporation. Te monitory do profesjonalnego użytku otrzymał zestaw aż 21 przetworników/driverów i to nie łącznie, a na każdą ze stron. To pierwsza taka propozycja na rynku.
If you haven’t heard, after relentless experimentation and non-stop development, we are pleased to introduce UE PREMIER, our most advanced IEMs ever. Loaded with a groundbreaking 21 drivers. That’s right! 21#uepro #ultimateearspro #iems #inearmonitors #tour #liveshow #uepremier pic.twitter.com/TuloWIYeZu
— Ultimate Ears Pro (@UltimateEarsPro) July 11, 2023
Ten model IEMów został pokazany na kwietniowych 2023 NAMM Show w Kalifornii. Słuchawki te z racji swojej ceny i budowy są oczywiście przeznaczone dla zawodowców – muzyków, producentów, ale też audiofilów z zasobnym portfelem. UE Premier wyceniono na aż 3000 dolarów. W tej cenie na pewno nie będziemy musieli się martwić o jakość dźwięku. Każdy z elementów do audio został przez UE Pro indywidualnie dopracowany, by jak najwierniej reprodukować poszczególne częstotliwości. Zakres jest od 5 Hz do 40 kHz. Obsadzenie szczelne, a tłumienie pasywne, ale dostosowane do skanów ucha.
Wyróżniam za: przekroczenie kolejnej bariery w słuchawkach dousznych IEM
6. Haptyczna koszulka OWO w edycji Assassin’s Creed
A teraz dość nietypowe „wearable”. Firma OWO oferuje haptyczne koszulki, dzięki którym podnoszone są wrażenia z gry. Ich najnowsza edycja została zaprojektowana dla Assassin’s Creed Mirage, która zadebiutuje w październiku tego roku. Wspólnie z Ubisoftem dostarczona będzie dodatkowa warstwa odczuć przez odzież z wibracyjnymi elementami. Będą one zsynchronizowane z parkourem, ale i ciosami wymierzanymi naszej postaci. Punkty dotyczą kilku obszarów klatki piersiowej, brzucha, rąk i pleców. Algorytm ma symulować intensywność – od powiewu wiatru, aż po kucia.
Do kalibracji doznań służy aplikacja mobilna na telefony. Kompatybilnych gier nie jest zbyt wiele (są pozycje natywne, ale i mody), ale może kooperacja z Ubisoftem pomoże wypromować gadżet, choć nie wierzę w przedostanie się propozycji do mainstreamu. Koszulka OWO z kodem do gry i pełnym zestawem na pewno będzie droższa niż 500€ (tyle kosztował model Founder Edition).
7. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
8. Nadchodzi watchOS 10 – jakie zmiany? Moje podsumowanie
Podczas czerwcowego WWDC Apple przedstawiło nowości systemowe dla praktycznie wszystkich swoich urządzeń. Wśród nich znalazły się też inteligentne zegarki. Dziesiąta odsłona firmware’u dla Apple Watchy zapowiada się ciekawie. Zmieni sposób interakcji z gadżetem powracając do motywu widgetów. Gigant z Cupertino przeprojektował watchOS, by lepiej spełniał swoją rolę w naręcznym wydaniu. System operacyjny ma zachować spójność z wcześniejszymi iteracjami, ale nieco inaczej oferować dostęp do informacji.
Premiera finalnej wersji jesienią. Do tego czasu pojawi się pewnie jeszcze kilka dodatkowych funkcji, m.in. te skrojone pod planowanego Apple Watch Series 9. Na razie podsumowałem te najważniejsze. Poniżej przekierowanie do publikacji.
Wyróżniam za: zmiany interfejsu skracające kontakt z treściami (przyspieszony dostęp do informacji)
Czytaj więcej o: watchOS 10
9. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS
10. Najciekawsze smartwatche (2023)
Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.
Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)