Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do 150-ego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- Apple mogło porzucić prace nad okularami AR dla macOS | wg Marka Gurmana
- Huawei bada temat czytnika palca wbudowanego w ekran smartwatcha (analizowane są nowe gesty obsługi, poprawa bezpieczeństwa danych oraz nowe UI) | patent odkrył MySmartPrice
- jeszcze w lutym możliwa premiera słuchawek Powerbeats Pro 2 | wg Marka Gurmana
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- okulary Meizu StarV Air2 z asystentem AI
- Nuance Hearing Glasses – okulary z aparatem słuchowym
- Coach by Therabody z apką na zegarki Garmin
- Fertile Window w pierścieniach Oura z potwierdzeniem skuteczności
- zrobiłem przegląd inteligentnych okularów
1. Okulary Meizu StarV Air2 (wearable tygodnia)
Na początku roku Meizu przedstawiło projekt swoich nowych smart okularów, by kilka dni później przywieźć go na targi CES w Las Vegas. Aktualnie chiński producent promuje rozwiązanie na platformie X, więc sprzęt jest chyba promowany globalnie. Mówimy o kolejnej parze okularów z elementami AR i wbudowanego asystenta. Meizu StarV Air2 wyglądają stosunkowo kompaktowo. Choć mają zgrubienia w nausznikach to całościowo są postrzegane jako ergonimiczne. Meizu chce skusić całodziennym asystentem AI (model Gemini), trybem telepromptera, a także tłumaczem real-time (dla trzynastu języków – bez polskiego). Oprócz tego oczywiście z odczytem powiadomień i informacji, systemem nawigacji, a także wyższej klasy dźwiękiem. Komfortowy ma być wyświetlacz. Zielone warstwy mają aż 2000 nitów jasności. A jak z czasem pracy na jednym ładowaniu? Producent obiecuje choćby 4h działania i szybkie ładowanie do 80% w pół godziny. Cenę określono na niecałe 500$. W zestawie widzę jakiś pierścień. Pewnie podnoszący interakcję z okularami. Czy w 2025 roku zobaczymy wzrost konkurencji w tym segmencie ubieralnych gadżetów?
- Plusy: elementy Gemini AI i prosty wyświetlacz
- Minusy: ciężko ocenić międzynarodową dostępność
2. Nuance Hearing Glasses – okulary z aparatem słuchowym
Inteligentne okulary to nie tylko urządzenia z ekranami i kamerkami, ale też ramki z głośniczkami. W przeciągu kilku ostatni lat trafiałem na kilka ciekawych modeli, w których najważniejszym elementem usług było audio. jeżeli mnie pamięć nie myli to parę lat temu model okularów przeciwsłonecznych zintegrowany z głośniczkami i Bluetooth zaproponowało Bose. Taki gadżet ma sens, bo oferuje warstwę dźwiękową w alternatywny do słuchawek sposób. Jednak dopiero z praktycznym wykorzystaniem takich „słuchawek” cała koncepcja zyskuje na wartości. Nuance Audio to jedna z nowszych marek wchodzących w skład Essilor Luxottica (w ofercie m.in. z Ray-Ban), która chce zademonstrować faktyczny potencjał drzemiący w takim formacie. Ich projekt postawi na integrację z „niewidzialnym” aparatem słuchowym.
Okulary Nuance Audio prezentują swoje możliwości już od kilkunastu miesięcy, ale z uwagi na bardzo ambitne plany, ich urządzenie wymagało odpowiednich certyfikacji, by mogło być oferowane jako okulary połączone z aparatem słuchowym. Pod tym względem trzeba spełniać pewne normy, co jest zrozumiałe. Na początku 2025 roku firma uzyskała niezbędne papiery od FDA (USA) i certyfikacje na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu sprzedaż wearable zaplanowano na pierwszy kwartał bieżącego roku. W związku z tym przyjrzenie się projektowi okularów Nuance Hearing Glasses jest o wiele ciekawsze. Ramka hearable (bo to najwłaściwsze określenie) została wyposażona w technologie nasłuchu kierunkowego (tam gdzie patrzymy), by wzmacniać dźwięk (głównie głos) rozmówcy choćby z kilku metrów.
Co więcej, jak zresztą widać na załączonym obrazku, okulary od Nuance Audio są lekkie i przypominają zwykły odpowiednik (naturalnie z opcją stosowania szkieł korekcyjnych). Jedno ładowanie (bezprzewodowe) ma wystarczyć na 8 godzin ciągłego użytkowania. Ustawienia dźwięku dostosujemy z poziomu mobilnej aplikacji. Nie trzeba będzie przechodzić żadnego testu słuchu, by nabyć urządzenie. Marka oferuje jednak internetowe narzędzia do sprawdzenia, czy ich okulary poradzą sobie z naszą wadą słuchu. Cenę Nuance Hearing Glasses określono na ok. 1100$. Warto dodać, iż od takiej kwoty startują zwykłe aparaty słuchowe.
- Plusy: aparat słuchowy w alternatywnym do słuchawki formacie
- Minusy: wciąż próg cenowy przypominający wyceny aparatów słuchowych
3. Coach by Therabody z apką na zegarki Garmin
Coraz więcej serwisów i urządzeń łączy siły z wearables, by w sposób synergiczny podnosić wzajemne możliwości. W trakcie targów CES marka Therabody przedstawiła swoje rozwiązania we współpracy z zegarkami Garmina. Ich urządzenia do odnowy mięśni zintegrowano z aplikacjami dla sportowych monitorów aktywności. Wszystko w obrębie jeszcze bardziej spersonalizowanej regeneracji ciała. Coach by Therabody to narzędzie łączące się z danymi zegarków Garmin, które dysponują przecież całkiem dokładnymi wskaźnikami w ramach planów recovery. Najnowsze algorytmy AI dla urządzeń Therabody są w tej chwili oferowane w fazie beta testów, ale mają dotrzeć na rynek jeszcze w tym roku. Dzięki nim skuteczność użytkowania urządzeń może wzrosnąć. Tak przynajmniej przekonują twórcy najnowszej propozycji.
Oprócz odczytów Garmin, w analizach mogą też uczestniczyć te z serwisów Apple Zdrowie, Strava i Google Fit, ale nie będą aż tak głębokie w bezpośredniej integracji. Garmin w ramach Body Battery gromadzi całkiem konkretny zestaw informacji na temat naszego organizmu. Zmęczenie jest mierzone na podstawie ogólnej aktywności, pracy serca, wypoczynku i poziomu stresu. Zegarki Garmin mają współpracować z modelami Theragun Pro Plus i Theragun Prime Plus. Czy pomiary z urządzeń Garmina faktycznie podniosą efektywność pracy pistoletów z masażerami, to wykazać mogą już tylko ewentualne badania. Sam pomysł brzmi nieźle, ale wymaga jakiegoś potwierdzenia studium przypadku. Zakładam, iż analizy z ciała przełożą się na odpowiednie ustawienia pracy masażera.
- Plusy: pomysłowe partnerstwo w próbie podniesienia efektywności masażera
- Minusy: integracja wymagająca dłuższego badania (może do tego celu służą beta testy?)
4. Fertile Window w pierścieniach Oura z potwierdzeniem skuteczności
Inteligentne pierścienie Oura to chyba jedne z lepiej wyposażonych modeli na rynku. Nie chodzi mi tylko o hardware (bo tu potrafiłbym już wskazać konkurencyjne modele z jeszcze szerszymi możliwościami), ale o wsparcie oprogramowaniem i jego stałe rozwijanie. Ringi od fińskiej firmy są udoskonalane aplikacjami i dodatkowymi funkcjami, by poszerzać ich zakresy pomiarowe. Jakiś czas temu Oura promowała tryb Fertile Window, czyli narzędzie do monitorowania okienka płodności. Twórcy pierścienia starają się nie tylko wprowadzać dodatkowe funkcje, ale też badać ich skuteczność. W najnowszych analizach z publikacją dla Journal of Medical Internet Research wykazano większą efektywność detekcji w porównaniu do tradycyjnego dzienniczka/kalendarza owulacji. Ring wykorzystuje do tego ciągły pomiar zmian temperatury oraz specjalistyczne algorytmy. Wskazują one odpowiednie okienka na bazie cyklu menstruacyjnego. Studium wykazało, iż Oura Ring wykrywało 96.4% owulacji wśród badanych, a średnia dokładność wynosiła +/- 1.26 dnia (kalendarze oferują +/- 3.44 dnia. Według danych, jakość pomiarowa nie zależała od wieku, długości cyklu, czy jego regularności. Średni błąd w badaniu pokazał tylko 1.48 dnia, natomiast tradycyjne metody to aż 6.63 dnia.
- Plusy: naukowe potwierdzenie skuteczności pomiarowych smart pierścienia
- Minusy: –
Czytaj więcej o: Oura Ring Gen 4
5. Inteligentne okulary (przegląd rynku)
Smart okulary są rozwijane już od dawna (dość powiedzieć, iż ponad dekadę temu debiutowały Google Glass). Przyglądam się rozwojowi tego segmentu od dawna, co pewnie widać m.in. po sekcji z ubieralnymi gadżetami. W 2025 roku dział inteligentnych modeli mocno przyspieszy. Tak przynajmniej wnioskuję po licznych premierach na targach CES, ale też wsparciu modelami AI, dzięki którym choćby proste ramki mogą zyskać wiele przydatnych funkcji. Pod koniec zeszłego roku Google zapowiedziało rozwój platformy Android XR, a nowe funkcje zyskują propozycje od Meta. Jak w tej chwili wygląda segment smart okularów? Przejrzałem większość ostatnich modeli, a także najnowszych zapowiedzi. Zapraszam na zestawienie najciekawszych propozycji. Od prostszych odmian z dostępem do cyfrowego asystenta, przez projekty eksperymentalne, aż po urządzenia bardziej zaawansowane (z pełnym AR).
Przeczytaj: najnowsze zestawienie smart okularów (2025)
Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables
Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.
6. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)
Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.
Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra
7. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)
W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.
Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)
8. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)
W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.
Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?
9. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
10. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
11. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
12. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
13. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
14. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS