Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do 150-ego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- 12 mln $ kary zapłaci Fitbit za wady baterii (przegrzewające się i mogą oparzyć nadgarstek) – w 2022 roku firma musiała wycofać z oferty serię smart zegarków Ionic
- Samsung potwierdził na Galaxy Tech Forum, iż opracowuje nieinwazyjny sposób pomiarów poziomu glukozy we krwi przy użyciu narzędzi Sztucznej Inteligencji (powinien trafić do nowej generacji wearables Galaxy)
- Apple opracowuje visionOS w wersji na smart okulary (Vision Pro są zbyt kosztowne), choć raczeni nie w formie niezależnego wearable
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- RePebble, czyli powrót e-tuszowego zegarka Pebble
- okulary Halliday z „proaktywną” AI (crowdfunding)
- jak przywrócić zegarki Garmin po awarii z 28 stycznia?
- unikatowy zegarek Atari Asteroids Watch
- Xiaomi Smart Band 9 Pro w edycji PlayStation (Chiny)
- smart kask iC-R od Intelligent Cranium Helmets
1. Pebble powraca! (wearable tygodnia)
Od tego zegarka zaczynałem interesować się inteligentnymi modelami. Pebble debiutował ponad dekadę temu i spopularyzował segment wearables swoim e-tuszowym wyświetlaczem. Twórcy podeszli do tematu w sposób adekwatny, tj. oferując energooszczędny wyświetlacz, pozwalający na jednym ładowaniu korzystać z naręcznych funkcji przez kilka dni. Później markę przejął Fitbit (a ich z kolei Google), więc gadżet praktycznie przestał istnieć. Amerykański gigant ogłosił otwarcie softu, a to z kolei umożliwiło byłym twórcom na wskrzeszenie smartwatcha.
Zegarki Pebble były wspierane do 2017 roku. Potem tę rolę przejęło Rebble – projekt starający się utrzymywać elektronikę przy życiu. Teraz sam Eric Migicovsky, czyli założyciel oryginalnego Pebble, wspomniało o budowaniu następcy z Pebble OS na pokładzie. Niestety, nowy gadżet otrzyma nową nazwę, bo prawa do tej pierwszej ma oczywiście Google. Migicovsky obiecuje, iż nad urządzeniem będzie siedziała mała grupka programistów i inżynierów, by zachować odpowiedni charakter odświeżonego zegarka. Należy się też domyślać, iż z softu open-source, który udostępni Google skorzysta też wiele innych zespołów, ale to „RePebble” będzie kojarzone z dziedzictwem Pebble.
- Plusy: e-papierowy wyświetlacz z esencjonalnym wyposażenie i długi czas pracy
- Minusy: zbyt wcześnie na poszukiwanie wad (oryginalny Pebble cierpiał na ograniczony multitasking i nie specjalnie wielki katalog aplikacji, co było też poniekąd wynikiem słabego chipa i ograniczonego wyświetlacza)
2. Okulary Halliday z „proaktywną” AI (już w crowdfundingu)
Na początku stycznia przy okazji relacji z targów CES zwracałem uwagę na model inteligentnych okularów Halliday. Twórcy zaznaczali w Las Vegas, iż gadżet trafi jeszcze w tym miesiącu do crowdfundingu i rzeczywiście tak się stało. Smart okulary z „proaktywną” AI na pokładzie prezentują tam pełny zakres swoich możliwości. Asystent w tym wydaniu ma korzystać z dobrodziejstw noszonego formatu. Wearable na nos powstają od lat, ale to właśnie algorytmy Sztucznej Inteligencji mogą nadać im większy rozgłos. Kierunek rozwoju z uwzględnieniem modeli generatywnej AI w ramach chatbotów ma tu większy sens niż w zegarkach, telefonach, czy komputerach.
Okulary Halliday nie różnią się jakoś specjalnie od wielu innych poprzedników, które próbowały wejść do mainstreamu. W ramkę wbudowany mały ekran projekcyjny (ekwiwalent panelu 3.5″), którego treści będą widziane wyłącznie przez użytkownika. Do tego czas pracy z ośmioma godzinami działania na jednym ładowaniu, więc z praktycznie całym dniem gotowości na zadania. Co prawda, nie ma tu kamerki, a więc AI mocno traci na możliwościach, ale asystent bazuje na dźwięku, m.in. prowadzonych rozmowach. Pozwoli analizować komunikację (m.in. podsumowując je), no i reagować na prompty. To już całkiem bogaty w opcje zestaw, o ile umiemy wydobyć z niego potencjał. Większość z nas dopiero uczy się chatów z botami, ale gwarantuję wam, iż jest tu mnóstwo działań i jeszcze więcej tych dopiero docierających na rynek.
Interakcję z okularami ułatwi dotykowy panel z boku zauszników ramki, ale w komplecie reagujący na gesty pierścień na palec. Wszystko w ramach dyskretnego, prywatnego systemu sterowania. Oczywiście bezpieczeństwo danych zależy od poziomu ochrony naszych ruchów od strony software’owej. To już jednak ogólniejszy wątek wobec współczesnych chatbotów. Cena w crowdfundingu startuje od 399$ (finalnie 489$). Plan realizacji to kwiecień. Znalezione na: Kickstarterze
- Plusy: asystenta AI w kompaktowym, dyskretnym wydaniu
- Minusy: stosunkowo prosty interfejs graficzny (koncentracja na AI)
3. Awaria w zegarkach Garmin – jak przywrócić je do pracy?
W zeszłym tygodniu jedna z aktualizacji softu dla zegarków Garmina powodowała w kilku modelach dość poważne problemy z ich działaniem (a raczej nie działaniem). Na ekranach Fenixów 8, Lily 2, ale też golfowych Approach S70, bardziej uniwersalnych Vivoactive 4/5, smart odmian Venu 3 i chyba praktycznie wszystkich Forerunnerów pojawiał się niebieski trójkącik i zapętlenie przy restarcie. Awaria była globalna została spowodowana przez jeden plik CPE/EPO, przez który w trakcie próby lokalizacji przez GPS naręczne gadżety się zawieszały. To nie pierwsza taka wtopa w historii marki Garmin.
Garmin na szczęście zareagował i uruchomił odpowiednie aktualizacje oraz instrukcje naprawy urządzeń. Poradniki dotyczą głównie posiadaczy, którzy w sposób aktywny użytkują zegarki (i namierzali 28 stycznia swoje położenie przez GPS).
- jeśli nie łączyliście się z GPS (wyłącznie i włączcie zegarek, a potem dokonajcie synchronizacji z apką Gamin Connect lub przez narzędzia Garmin Express)
- jeśli widzicie logo niebieskiego trójkąta oznaczającego zawieszenie się zegarka (w trybie zapętlonego resetu) – możecie manualnie usunąć wadliwy plik na kompie, ale i tak nie zresetuje to smartwatcha. Potrzebny będzie hard reset (przytrzymanie przycisku przez 20 sekund wyłączy zegarek). Podłączamy zegarek do PC w trybie pamięci masowej, by usunąć szkodliwe pliki z folderu SWRemote. Resetujemy zegarek.
- niektóre modele potrzebować mogą metody pełnego resetu, czyli wyczyszczenia pamięci urządzenia (stracimy tylko ustawienia, ale i dane od ostatniej synchronizacji – te w pamięci smartwatcha)
W sieci znalazłem informacje, iż soft reboot dot. modeli Fenix 8 i Lily , hard reset: Approach S70, Vivoactive 4 i 5, Venu 3 i serii Forerunner, natomiast usuwanie plików przez Garmin Express głównie starszych generacji: Fenix 7, Quatix 7, Epix Gen 2, Enduro 2, Tactix 7, D2, Descent Mk3 oraz Instinct 3. Przepraszam za ogólnikowe instrukcje, ale nie chcę brać za nie odpowiedzialności. Celem informacji jest głównie wskazanie na problem oraz uspokojenie, iż przywrócenie pracy Garminów jest możliwe (na różne sposoby zależnie od odmiany modelu).
- Plusy: wszystkie zegarki można przywrócić do pracy
- Minusy: niektóre czynności mogą być problematyczne dla użytkowników (+ możliwa strata zapisu danych o treningach sprzed ostatniej synchronizacji) – generalnie wtopa!
4. Atari Asteroids Watch (zegarek tygodnia)
Asteroids to jedna z bardziej kultowych gier Atari. Celebruje już 45-lecie istnienia. Marka przeżywająco ostatnio renesans (m.in. przez licencjonowane wyroby) postanowiła wejść we współpracę z producentem zegarków Nubeo i przygotować limitowaną edycję gadżetu z okazji jubileuszu popularnej gry. Zegarek nie jest może smart, ale ma oryginalny system wskazywania godziny. Oczywiście przy użyciu kosmicznych UFO. Tarcza ma nawiązywać do gry, a dzięki ograniczonej liczbie sztuk (do 125 modeli) nada kolekcjonerskiego charakteru. W tej chwili urządzenie kosztuje prawie 500€, a finalnie ma być jeszcze droższe (ponad 1600€), więc teoretycznie może to być interesująca inwestycja. Odczyt godziny nie będzie na nim łatwy, ale chyba właśnie o to w projekcie chodziło. Widać też stylistyczne nawiązanie do Atari VCS.
- Plusy: unikatowy wariant (możliwa kolekcjonerska wartość w przyszłości – choć nie jest to do końca Atari)
- Minusy: nie jest to model smart
5. Xiaomi Smart Band 9 Pro w edycji PlayStation (Chiny)
Pod koniec stycznia odbył się chiński Nowy Rok. W okolicach tego dnia w Państwie Środka pojawia się sporo promocji, a producenci próbują przyciągnąć interesującymi wariacjami swoich produktów. Specjalną edycję otrzymał m.in. smartwatch Xiaomi Smart Band 9 Pro, któremu Sony zaprojektowało limitowaną edycję w ramach 10-lecia PlayStation na terenie Chin. Wariacja ta otrzymała specjalny masek w motywach oznaczeni PlayStation i przycisk z charakterystycznymi dla brandu figurami. prawdopodobnie podobne element znajdą się też w oprogramowaniu, tj. tarczki i interfejs. Wyjątkowe jest też opakowanie. Hardware’owo będzie to jednak dokładnie ten sam zegarek, który zadebiutował na rynku pod koniec zeszłego roku. Posiada duży panel AMOLED z przekątną 1.74″ i aż 21-dniowy czas działania na jednym ładowaniu (maksymalny). Jak się pewnie domyślacie, raczej wątpliwa jest globalna dostępność tej odmian, ale kto wie?
- Plusy: interesująca wariacja dla fanów marki PlayStation
- Minusy: raczej propozycja wyłącznie na rynek chiński
6. Smart kask iC-R od Intelligent Cranium Helmets
W zeszłym tygodniu przy okazji jednej z kamerek na kask przypominałem o inteligentnych kaskach. Dzisiaj jest okazja do przypomnienia o takich rozwiązaniu. Zdaje się, iż o projekcie iC-R od Intelligent Cranium Helmets wspominałem na blogu już bardzo dawno temu. Teraz jeden z modeli marki zyskuje zdolności AI, dzięki którym kamerka wyeliminuje martwe punkty. Zwiększy to widoczność i orientację na drodze, a więc i bezpieczeństwo poruszania się po ruchliwych ulicach.
Kask ma być oferowany w trzech odmianach. Najnowszą serię przedstawiono na targach CES 2025. Obiecuje odpowiednie standardy bezpieczeństwa, inteligentną detekcję wypadków oraz wspomnianą wyżej Sztuczną Inteligencję. Obraz tyłu ma aż 240 stopni pola widzenia z dwóch oddzielnych kamerek. Nie będzie zmuszał do odwracania głowy.
Obraz z kamer wyświetli się w trybie HUD, czyli na linii wzroku. Z przodu mamy 120-stopniowy zakres widzenia, a więc teoretycznie pełną panoramę w 360 stopniach bez potrzeby nadmiernego kręcenia głową. Podoba mi się też opcja rejestratora video z frontową kamerką 1080p/60fps (ze 152 stopniami). Panel HUD (head-up display) pozwoli też obserwować wskaźniki prędkości, powiadomień z telefonu, czy nawigacji. Mało tego. Model ma trzy opcje łączności: Duplex Bluetooth Mesh, Unlimited Range Mobile Network dla 15 kierowców i bezprzewodowy PTT intercom. Trzeba będzie tylko pamiętać o ładowaniu baterii kasku. Cennik startuje od 650$ za Economy Edition iC-Re, a kończy się na choćby 1850$ za Sport Plus Edition iC-Rs+.
- Plusy: kompleksowy smart kask dla motocyklistów i różne odmiany (półki cenowe)
- Minusy: w topowej wersji bardzo drogi (ale nie mam porównania z bezpośrednimi rywalami)
Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables
Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.
7. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)
Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.
Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra
8. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)
W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.
Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)
9. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)
W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.
Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?
10. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
11. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
12. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
13. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
14. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
15. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS