Wearables tygodnia #146 (co nowego?)

1 tydzień temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #145 – Polar 360 B2B (foto: polar.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • 5.2 mld$ – aż taką wartość osiągnęła marka Oura (od smart pierścieni). W 2025 roku fińska marka ma przedstawić nowe produkty w swoich ofercie (kolejne wearable?)
  • możliwe odświeżenie pierścienia Galaxy Ring na styczniowym Galaxy Unpacked oraz pierwszego headsetu Samsunga z platformą Android XR
  • Apple Watch Series 11 ma, nie tylko przejść z LTE na 5G, ale zaadaptować też łączność satelitarną (plotki przekazują, iż zegarek ma dzięki temu zwiększyć swoją niezależność i użyteczność)
  • Mark Gurman z Bloomberga przewiduje, iż kolejna generacja słuchawek AirPods Pro otrzyma odczyty tętna oraz temperatury (a spekuluje się też o kamerkach z obsługą AI – nie spodziewam się ich jednak jednocześnie)
  • Mark Gurman z Bloomberga przewiduje, iż kolejna generacja słuchawek AirPods Pro otrzyma odczyty tętna oraz temperatury (a spekuluje się też o kamerkach z obsługą AI – nie spodziewam się ich jednak jednocześnie)

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • Meta z Ray-Ban szykują smart okulary z ekranem
  • co może zaoferować Galaxy Ring 2?
  • Haptiknit – haptyczny rękaw do VR
  • OnePlus Watch 3 zyska moduł EKG?

1. Okulary Meta Ray-Ban zyskają wyświetlacz

Ray-Ban Meta (foto: rayb-ban)

Meta rozwija swoje inteligentne okulary już od kilku lat. Powstały chyba trzy generacje elektronicznego gadżetu wkomponowanego w style ramki od Ray-Ban (markę partnerską w tym projekcie). Wearable bardzo niszowe i ograniczone w obsłudze funkcji AI przez dotykowy panel i głosowe komendy (+ kamerkę do „widzenia” otoczenia lub rejestrowania obrazu). W drugiej połowie 2025 roku może zadebiutować jednostka doposażona w mały wyświetlacz, a więc rozwinięta o elementu wizualizujący część treści (również w obrębie interfejsu sterowania). Czwarta odsłona mocniej nawiązywałaby do inteligentnych okularów XR. Przypomnę, iż na jesiennym Meta Connect 2024 odsłonięto projekt prototypowych Orion AR z ekranem.

Ekranik w Ray-Ban Meta oferowałby odczyty powiadomień i głębszą komunikację z wirtualnym asystentem Meta AI. Takiego modułu bardzo w tego typu formacie brakuje, więc upgrade o ekranik byłby mile widziany – zwłaszcza, iż rozwój całego segmentu w 2025 roku powinien być pod tym względem wyraźny. Rewelacje na ten temat podaje Financial Times.

  • Plusy: pożądany upgrade (komunikaty i opcje z warstwą wizualną)
  • Minusy: będzie to raczej prosty wyświetlacz (utrzymujący prosty, intuicyjny format smart okularów)

2. Galaxy Ring 2 już w styczniu?

Galaxy Ring (foto: Samsung)

Inteligentny pierścień Samsunga dopiero poszerza zasięgi samej dostępności w poszczególnych regionach świata (Polska dołączyła jakoś w pierwszej połowie listopada), więc nie pozostało globalnie oferowanym gadżetem. Koreańczycy mogą jednak chcieć usprawniać niszowe wearable możliwie szybko. Sugerują to najnowsze plotki na temat ewentualnego odświeżenia obrączki już w trakcie styczniowego Galaxy Unpacked, na którym prezentowana będzie rodzina flagowych telefonów, a możliwe, iż również gogle rzeczywistości rozszerzonej (w postaci rywala dla Apple Vision Pro).

Galaxy Ring 2 byłby na tej imprezie zaskakującą niespodzianką, ale całkiem możliwą z punktu widzenia planów rozwojowych Samsunga. Pierwszy model pokazano w trakcie lutowych targów MWC w Barcelonie, natomiast sprzedaż uruchomiono w lipcu (w Korei i USA). Jak już wyżej pisałem, w części państw wyrób pojawił się dopiero jesienią. Czy ulepszenia drugiej generacji demonstrowane 22 stycznia nie byłyby zbyt wczesne? jeżeli nie będą drastyczne (a na pewno nie będą) to upgrade podnoszący konkurencyjność gadżetu miałby sens. Według kilku źródeł, Ring 2 od Samsunga ma zyskać dwa kolejne rozmiary, ale też dokładniejsze czujniki oraz ulepszone algorytmy AI do analizowania danych. Czas pracy miałby utrzymywać się na poziomie siedmiu dni (niezależnie od rozmiaru pierścienia). Nie ma na razie mowy o NFC, ale zobaczymy.

  • Plusy: szybka aktualizacja ewentualnych możliwości (ulepszenia precyzji pomiarów)
  • Minusy: wciąż pierścień będzie w tyle za rywalami (obecnymi na rynku od kilku lat)

Czytaj więcej o: Samsung Galaxy Ring


3. Haptiknit – haptyczny rękaw do VR

“Knit Haptic Pneumatic Sleeve” | Video: Skylar Tibbits, MIT Self-Assembly Lab; Foto: Susan Williams, MIT Self-Assembly Lab. Źródło: news.stanford.edu

Do sekcji wearables trafiają zwykle dość podobne modele urządzeń. Tym razem mam jednak coś ciekawszego, a przynajmnniej bardziej unikatowego. Haptiknit to rękaw do przekazu haptyki z wirtualnego świata, czyli rodzaj dodatkowych efektów w trakcie przebywania w cyfrowym środowisku z goglami VR na głowie. Precyzyjna kontrola i nawigacja w tym obszarze jest już od dawna na wysokim poziomie, natomiast cały czas realizowane są prace nad odpowiednikami do lepszego odczuwania takiego otoczenia. Oczywiście dla lepszej imersji całego Virtual Reality. Tzw. „miękka robotyka” jest niegłupią drogą do połączenia wielu różnych rozwiązań. W omawianym przypadku chodzi o sieci wykorzystujące powietrze.

Pompowane motorki pozwalają bowiem przekazywać kontakt z obiektami bez zbędnej elektryki. Prototypowy rękaw Haptiknit nie wygląda może ergonomicznie z uwagi na wiele wystających mechanizmów, ale kwestią czasu jest ich miniaturyzacja lub lepsze rozmieszczenie. Symulacje wibracji i odpowiednie algorytmy w połączeniu z VR mogą znacznie wzbogacić interakcje. Rozwiązanie jest opracowywane przez jeden z zespołów ze Stanford University pod przewodnictwem profesor Allison Okamury z MIT. Na ten moment technologie są rozwijane na przedramieniu, ale kiedyś mogą objąć całe ciało. Kombinezony VR to przyszłość. Tak przynajmniej wskazują niektóre filmy SF. Wcale nie muszą służyć wyłącznie do rozrywki (branża porno już pewnie bacznie się przygląda!), bo mogą się też sprawdzić przy rehabilitacjach, szkoleniach, czy edukacji. Kwestia umiejętnego połączenia z oprogramowaniem VR

  • Plusy: eksperymentalny moduł haptyczny do rozwiązań VR
  • Minusy: wciąż wczesna faza rozwoju, więc raczej bez szybkiego wejścia do mainstreamu


4. OnePlus Watch 3 z EKG i obrotową koronką (przeciek)

7 stycznia zaplanowano prezentację produktową OnePlusa. Gwiazdą wydarzenia będzie seria telefonów trzynastej generacji, ale przy okazji eventu chińska marka chce też przedstawić odświeżony smart zegarek z systemem Wear OS. Od poprzedniej generacji minie niebawem rok. Urządzenie debiutowało w lutym, a lekko zmieniona wariacja „R” w lipcu. Od jakiegoś czas wiadomo (w bazach certyfikacji), iż OnePlus Watch 3 otrzyma baterię o większej pojemności aż 648mAh (aktualne modele mają po 500 mAh, czyli aż o prawie 30% mniej), a to sugeruje doładowanie gadżetu jakimiś nowymi rozwiązaniami.

Exclusive: OnePlus Watch 3 to Feature Major Upgrades, Including a Rotating Crown

— Smartprix (@Smartprix) December 20, 2024


Teraz serwis smartprix.com sugeruje, iż OnePlus Watch 3 może zostać wzbogacony o kolejny standard, tj. moduł EKG. Jest on oferowany już w bardzo wielu smartwatchach, więc jego brak obniża wartość urządzenia w oczach potencjalnych klientów. Na renderach dostarczonych przez źródło widać też obrotową koronkę, której w drugiej generacji nie było. Zwiększy zakres opcji nawigacyjnych w systemie Google. To element, który również jest standardem w konkurencyjnych zegarkach. W tych z Wear OS jest w zasadzie normą. Wcześniejsze przecieki na temat nowego Watcha w trzeciej odsłonie zapowiadały obecność układu Snapdragon W5 Gen 1, 2 GB RAM, 32 GB na dane, systemu Wear OS 5 w połączeniu z lżejszym RTOS (jak obecnie), a także opcjonalną wariację z LTE (eSIM).

  • Plusy: konkretne ulepszenia zegarka (EKG, pojemniejsza bateria, koronka)
  • Minusy: w większości to elementy będące standardem w konkurencyjnych modelach

Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables

Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.


5. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)

Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.

Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra


6. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)

Galaxy Watch Ultra (foto: samsung.com)

W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.

Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)


7. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)

Jeden z zegarków marki Garmin (garmin.com)

W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.

Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?


8. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)

Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7 (foto: połączenie grafik Samsunga)

Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.

Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6


9. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


10. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


11. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


12. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

13. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału