Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.
ICYMI w wearables:
W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.
Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):
- już ponad 1100 szkół w Polsce korzysta z lekcji w wirtualnej rzeczywistości z goglami HTC Vive
- Apple planuje wprowadzić w Apple Watchach 11 moduł 5G (do tej pory eSIM tylko z LTE)
- kolejna generacja Apple Watchów może w końcu otrzymać monitorowanie ciśnienia krwi (ale tylko w zakresie tendencji zmian, a nie wskazywania dokładnych odczytów ciśnienia skurczowego/rozkurczowego). Podobno utrudnienia związane z wdrażaniem funkcji wymusiło na Apple rezygnację z debiutu funkcji w tegorocznych zegarkach
Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?
- opublikowano 2024 Garmin Connect Data Report
- platforma Polar 360 dla B2B
- smart Okulary Looktech AI Glasses (crowdfunding)
- okulary Ray-Ban Meta z Live AI oraz integracją z serwisem Shazam
- wysoka koncentracja PFAS w paskach do smart zegarków popularnych marek
1. 2024 Garmin Connect Data Report
Garmin to marka, która ma silną pozycję w segmencie wearables, szczególnie tego sportowego. Klientów jest na tyle dużo, iż dane przez nich generowane są stosunkowo miarodajnym źródłem do fajnych statystyk i porównań użytkowników poszczególnych krajów. Pod koniec roku amerykańska firma publikuje „2024 Garmin Connect Data Report”, a wraz z nim sporo interesujących informacji. Trudno uznać je za w pełni przekonujące, bo struktura odczytów zależy od stopnia popularności producenta w danym kraju, ale ich uśrednienie umożliwia jakiś wgląd w stan sportowy/mentalny danej nacji. Na podobnej zasadzie porównywane są wyniki z modułów GPS od TomTom, mi.in. odnośnie zakorkowania poszczególnych miast i krajów. Wybrałem tylko kilka ze statystyk Garmin. Resztą znajdziecie w przekierowaniu na załączonym X.
See how Garmin users around the world lived this past year:
— Garmin (@Garmin) December 17, 2024
- Holendrzy mieli najwyższe Body Battery (74), a Japończycy najniższe (66)
- Holendrzy byli też liderami w spaniu (średni Sleep Score 73), Indonezyjczycy najgorsi (64)
- Malezyjczycy mieli najwyższe wyniki stresu (33), a Koreańczycy z Południa najniższe (28)
- użytkownicy Garminów wykazują średnio o 2.48 roku „młodsze” dane fitness od ich aktualnego wieku. U mężczyzn ten wynik jest wyższy – 2.75 roku, u kobiet niższy – 1.94 roku.
- 8317 to dzienna średnia kroków (w Hong Kongu spaceruje się najwięcej (10340), a w Indonezji najmniej (5375))
Podsumowanie :
- Plusy: przyciągające uwagę dane wskazujące globalne statystyki
- Minusy: myślę, iż zakres dany spory, ale nie uznałbym go za realny wyznacznik (mimo wszystko, bardzo interesujące wskazówki i zestawienia informacji)
2. Platforma Polar 360 dla B2B
Polar ma w ofercie sporo zegarków i trackerów aktywności. Najnowsze wearable, które dokłada do oferty jest kierowane do segmentu B2B. Polar 360 to monitor bez ekranu, któremu najbliżej adekwatnościami do odpowiedników Whoop (sprzedawanych już w czwartej generacji). Fiński producent buduje dzięki niemu platformę skierowaną do rozwiązań bardziej biznesowych. Najnowszy tracker otrzymał większość najważniejszych algorytmów, które znamy ze smartwatchy, m.in.: metryki Sleep Plus Stages, Nightly Recharge, SleepWise, Nightly Skin Temperature, 24/7 Heart Rate, Respiration Rate, czy Steps/Floors. Ten dział oferty ma pozwolić głębiej współpracować z różnymi firmami i organizacjami, co w niedalekiej przyszłości powinno dostarczyć nowych danych, a także nowe rynki.
Chodzi o rozwój badawczy oraz budowanie relacji biznesowych. Odczyty z trackerów aktywności docierają już do różnych usług, nie tylko tych sportowych. Generalnie jednak Polar chce się w większości trzymać blisko sekcji zdrowotnych, wellness, a dane z czujników od partnerów mają też wpływać na poprawę jakości przetwarzania informacji. Polar nie będzie pierwszą marką, która stawia na taki rozwój. Podobne programu oferuje Apple, Samsung, Fitbit, ale też Oura w swoich smart pierścieniach. Platforma Polara ma niebawem zacząć wspomagać swoimi analizami różne segmenty. Od militarnego, przez placówki lecznicze, aż po monitorowanie stanu zdrowotnego/kondycyjnego/mentalnego kadr korporacyjnych.
- Plusy: producent powinien zyskać na badaniach i analizach oraz współpracach z innymi markami
- Minusy: chciałem napisać, iż brak ekranu, ale może faktycznie w tym formacie jest zbędny?
3. Smart Okulary Looktech AI Glasses (crowdfunding)
Na początku tygodnia pisałem o Android XR, które przygotowywane jest m.in. do smart okularów. Te wkraczają na rynek już od kilku lat, ale dopiero w 2025 roku zaczną wskazywać konkretny kierunek rozwoju (szczególnie dzięki technologiom AI). Na Kickstarterze znalazłem kolejne wearable na nos, w którym proponowane są najnowsze trendy technologiczny, tj. algorytmy i modele Sztucznej Inteligencji. Możliwości okularów Looktech AI Glasses będą demonstrowane w trakcie styczniowych targów CES w Las Vegas. Ich pełne specyfikacje podano w crowdfundingowej kampanii.
Ramkę okularów o kompaktowych gabarytach wyposażono m.in. w kamerkę 13 megapikseli, która rejestruje obraz w rozdzielczości 2K i z systemem Super Anti-Shake. Obiektyw będzie działał w stylu Google Glass sprzed dekady, ale z zabezpieczeniami Transport Layer Security (TLS), czyli szyfrowaniem end-to-end oraz dodatkowym Advanced Encryption Standard dla danych osobowych i warstwy interakcji z chatbotami. Już ponad dziesięć lat temu dostrzegano problem prywatności, a teraz, gdy wszystko przetwarza AI całe otoczenie musi mieć jakąś „gwarancję” ochrony. Szczególnie, iż obraz rejestrowany taką kamerką będzie można edytować i modyfikować ostatnio modnymi narzędziami generatywnej AI. Na pewno odczujemy tu też opcje w stylu Google Lens (Obiektyw).
Smart okularom przygotowano spersonalizowaną asystę AI, bezdotykową kontrolę i całkiem długi czas pracy (aż 14 godzin na jednym ładowaniu). Looktech AI Glasses mają dostarczą możliwości chatbotów i modeli różnych serwisów. Od ChatGPT, przez Claude, po Gemini. Te z kwartału na kwartał zyskują kolejne rozwiązania i pozwalają wygodniej uzyskiwać odpowiedzi od podobnych narzędzi dostępnych w smartonach. Okulary będą też służyć do notatek, zapisków, przypomnień, tłumaczeń, podsumowań, czy komunikacji. Tym wszystkim zajmie się wirtualny asystent Memo. Propozycja ma współpracować z telefonami z iOS i Androidem. W crowdfundingu gadżet wyceniono na 209$ (-40% z finalnych 349$). Rozwiązanie dotrze na rynek w okolicach kwietnia 2025 roku.
- Plusy: stosunkowo smukła ramka i sporo rozwiązań AI w wygodnym formacie
- Minusy: dość drogie (choć jeszcze ciężko ocenić koszty z uwagi na nietypowy format i zakres działania)
4. Okulary Ray-Ban Meta z Live AI i Shazam
W trakcie Meta Connect 2024 zwiastowano kolejne ulepszenia dla inteligentnych okularów amerykańskiego giganta. Ray-Ban Meta są rozwijane już od kilku lat, a ostatnie trendy w algorytmach Sztucznej Inteligencji pozwoliły rozwinąć projekt o kilka elementów bardzo pasujących do tego rodzaju elektroniki. Spółka Marka Zuckerberga wdrożyła funkcje, które zapowiadała na wrześniowym evencie. Mowa o Live AI oraz integracji z serwisem Shazam. Pierwsze pozwoli wykorzystać część rozwiązań bez frazy wybudzającej, np. tłumaczenie na żywo, natomiast drugie ułatwi rozpoznawanie granej w tle muzyki. Meta AI są stopniowo wdrażane do smart okularów, by pokazać praktyczność algorytmów. Trzeba jednak zauważyć, iż wszystko to wciąż pozostało bardzo niszowe i dostępne wyłącznie w wybranych językach. Do tego trzeba dograć w okularach konkretne modele tłumacza. Cieszy jednak, ze stopniowo takie opcje trafiają na rynek. W tym przypadku w obrębie aktualizacji v11.
Meta AI w okularach Ray-Ban musi się rozwijać, bo na horyzoncie jest przedstawiany przeze mnie w zeszłym tygodniu Android XR, czyli platforma m.in. dla inteligentnych okularów z wykorzystaniem algorytmów Gemini. jeżeli chodzi o dostępność powyższych funkcji to Shazam udostępniono wszystkim posiadaczom okularów, natomiast Live AI wymaga obecności w Early Access Program. Ten niestety u nas jest niedostępny
- Plusy: rozwijanie możliwości okularów o kolejne funkcje, m.in. AI
- Minusy: „przykro nam, ale program Early Access okularów Ray-Ban Meta nie jest w tej chwili dostępny w Twoim regionie
5. Wysoka koncentracja PFAS w paskach do smart zegarków popularnych marek
Wearables to segment elektroniki, który istnieje już ponad dekadę. Już od kilku lat jest w mainstreamie i w pozytywny sposób nakręca swoimi coraz ciekawszymi funkcjami do większej aktywności. Przez całodobowe zbieranie danych zwraca uwagę na stan zdrowia oraz kondycję. Przyjęło się, iż trackery i inteligentne zegarki mają wiele zalet, ale jedno z badań wskazuje, iż powinny być użytkowane z odpowiednimi paskami. Okazuje się bowiem, iż wiele popularnych pasków zawiera wysokie stężenie niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych. Chodzi o PFAS, czyli „związki perfluoroalkilowe oraz związki polifluoroalkilowe (…), które sątrwałymi zanieczyszczeniami organicznymi i są wykrywane w środowisku i organizmach żywych” (za Wikipedią). Ich stężenie jest analizowane w ramach codziennych przedmiotów, wskazując na zagrożenie wywoływane coraz większym ich nagromadzeniem w naszych ciałach. Mogą prowadzić do poważnych schorzeń.
Najnowsze badania nad tym problemem (Environmental Science & Technology Letters) wskazują na wysoką koncentrację PFAS w paskach od zegarków, które przylegają do ciała często całą dobę. 22 różne modele pasków m.in. od Apple Watchy, Fitbitów, Pixeli od Google, a także Samsungów Galaxy Watch pokazały 20 różnych związków PFAS. W dziewięciu wykryto PFHxA. Mediana wykazała 800 ppb, a jeden przekroczył choćby 16000 ppb (jednostek koncentracji). Dla porównania, wcześniej wykrywano 200 ppb w kosmetykach, a od 2026 roku na terenie Europy będą ustalone normy ograniczające taką koncentrację do 25 ppb. Praktycznie wszystkie przebadane paski wypadły dość słabo. Ciekawostka jest, iż paski kosztujące powyżej 30$ zawierały więcej fluoru niż te poniżej 15$. Autorka raportu – Alyssa Wicks – sugeruje czytanie składu i wymuszanie na na producentach informowania o nim, co nie jest przecież proste.
- Plusy: kolejne potwierdzenie coraz powszechniejszego problemu
- Minusy: nie zanosi się, by problem malał (na razie wciąż narasta)
Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables
Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.
6. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)
Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.
Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra
7. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)
W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.
Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)
8. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)
W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.
Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?
9. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)
Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.
Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6
10. Nowości watchOS11 (jesień 2024)
W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.
Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11
11. Najciekawsze smart pierścienie (2024)
Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.
Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)
12. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)
Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.
Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.
Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4
13. Mój test gogli HTC Vive XR Elite
Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.
Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite
14. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)
Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.
Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS