Wearables tygodnia #144 (co nowego?)

5 dni temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #143 – Xreal One Pro (foto: Xreal)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • pojawił się system watchOS 11.2 dla zegarków Apple Watch
  • Mark Gurman twierdzi, iż w 2025 roku zobaczymy Apple Watche z modemami 5G (od MediaTek)
  • segment smart zegarków i smartbandów urósł w trzecim kwartale 2024 o 3% | wg raportu Canalys
  • w trzecim kwartale 2024 roku sprzedano 52.9 mln sztuk urządzeń wearables (zegarków/smartbandów) | źródło jw
  • największe wzrosty sprzedaży w Q3 2024 w segmenncie wearables odnotowały smartbandy (7%, czyli 10.4 mln sztuk) | źródło jw

The global wearable band market grew 3% year on year in Q3 2024, reaching 52.9 million units shipped.

Read more: href="https://twitter.com/hashtag/wearable?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#wearable #smartwatch #band #apple #xiaomi #huawei #samsung #noise #fitbit pic.twitter.com/adlehNpWya

— Canalys (@Canalys) December 11, 2024

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • zegarki Huawei Watch GT 5 Christmas Edition
  • Drop to skaner posiłków i tracker diety (crowdfudning)
  • Lumy aplikacją roku na Apple Watche (App Store Awards 2024)
  • VirtusX1 – kask z wbudowaną kamerką 2K (crowdfunding)
  • Android XR zwiastuje headsety i okulary nowej generacji
  • słuchawki Huawei FreeBuds Pro 4 z parametrami premium (już globalnie)
  • słuchawki Huawei FreeClip w nowym kolorze Rose Gold

1. Huawei Watch GT 5 Christmas Edition (zegarek tygodnia)

Huawei Watch GT 5 Christmas Edition (foto: Huawei).

Huawei przygotował swoje najnowsze smartwatche w świątecznym wydaniu. Do Europy (w tym Polski) trafiły specjalne edycje zegarków Huawei Watch GT5. Christmas Edition to przede wszystkim zmiany estetyczne związane z paskami oraz motywami tarczek. Świąteczne paski w dwóch odmianach (jedna do wyboru) są dodawane do zestawu z wearable w formie prezentu. Limitowana seria jest dostępna wyłącznie do 23 grudnia. Do wyboru są obie wielkości koperty, czyli 41 (czerwony pasek) i 46 mm (zielony pasek). Cennik startuje od 1149 zł.

  • Plusy: prezent gwiazdkowy w ramach normalnej ceny
  • Minusy: w niemieckim sklepie widzę jeszcze promocje zegarków ze słuchawkami Freebuds 5i jako prezent (w tym rozszerzeniem Huawei Care do trzech lat), a także tańsze Huawei Watch Fit 3 z dodatkowymi paskami. U nas takiej oferty nie widzę… Brawo Huawei! Heh

2. Drop – skaner posiłków i tracker diety (crowdfudning)

Drop tracker diety (foto: Kickstarter)

Monitorowanie spalanych kalorii jest prostsze od tych przyjmowanych. Na rynku jest znacznie więcej trackerów ruchu, niż gadżetów do analizy metabolizmu. Ta druga grupa ma przedstawicieli, ale jest to dział bardzo niszowy i z unikatowymi, rzadkimi i trudnymi do nabycia gadżetami. W crowdfundingu znalazłem nowy, który dzięki AI może na rynku coś zmienić. Drop to ubieralna kamerka do śledzenia przyjmowanych posiłków. Analizuje spożywaną żywność i automatycznie loguje do rejestru potencjalne kalorie. Mówimy zatem o trackerze diety z aplikacją, w której pojawią się podobne do innych aplikacji śledzących kalorie dzienniczki, ale z systemem logowania danych we współpracy z algorytmami Sztucznej Inteligencji i widzenia komputerowego.

Wbudowana w niewielki modulik kamerka 4K rozpoznaje jedzenie i chmurowo przetwarza obraz, by zapisać w apce przyjęte podczas posiłku kalorie. Baza danych serwisu ma możliwie precyzyjnie zapisywać odczyty, a wśród nich oferować informacje o składnikach odżywczych. Jest to zatem również rodzaj przewodnika po zdrowym odżywianiu (takiego wirtualnego „trenera”, a raczej asystenta lub „dietetyka”). W aplikacji premium funkcji ma być oczywiście więcej, np. wpływ makro. Gadżet wyceniono na 199$, a dojdzie pewnie jeszcze koszt subskrypcji. Projekt jest planowany do realizacji dopiero w czwartym kwartale 2025 roku.

Znalezione na Kickstarterze

  • Plusy: automatyka w logowaniu danych wsadowych dot. kalorii (ale też składników odżywczych)
  • Minusy: jeszcze w fazie crowdfundingu (premiera dopiero za rok)

3. Lumy aplikacją roku na Apple Watche (App Store Awards 2024)

Okazuje się, iż aplikacja nie musi być skomplikowana, by zostać apką roku na zegarki Apple Watch. W ramach App Store Awards 2024 programem mijającego już roku wybrano Lumy. To pogodowe narzędzie dostępne z poziomu nadgarstka. O wyróżnienie rywalizowało z dwoma wcześniej nominowanymi apkami: LookUp (nauka słownictwa) i Watch to 5K (dla biegaczy). Lumy wyróżniono za „pomoc w życiu z rytmem słońca i księżyca”. Najważniejszym zadaniem programu jest planowanie dnia z uwzględnieniem poziomu nasłonecznienia. Od chęci złapania witaminy D, aż po złote godziny pod fot na Insta. Oczywiście z prognozami na cały tydzień. Twórcy dostosowali apkę do State of Mind debiutującego w iOS 18 (to ono proponuje spersonalizowane sugestie związane ze światłem słonecznym). Wszystko na bazie nastroju i wellbeing w aplikacji Apple Zdrowie. Myślę, iż właśnie za integrację z ekosystemem iOS aplikacja otrzymała nagrodę.

  • Plusy: aplikacja nie musi być nowatorska, by otrzymała tytuł roku
  • Minusy: nie jestem usatysfakcjonowany ostatnimi nominacjami (a konkretnie ostatnim poziomem aplikacji ogółem – coraz ciężej o coś unikatowe na smartwatche)

Yay! Lumy has been awarded Apple Watch App of the Year at the #AppStoreAwards! Thanks to @AppStore and Everyone who supported us in this journey pic.twitter.com/8ZFmILj044

— Waple Stuff (@WapleStuff) December 11, 2024


4. VirtusX1 – kask z wbudowaną kamerką 2K (crowdfunding)

O inteligentnych kaskach pisał tu bardzo często. Modele doposażone w system czujników oraz wbudowane oświetlenie to już powoli mainstream. Chyba właśnie z tego powodu producenci szukają elementów wyróżniających ich rozwiązania na tle konkurencji. W crowdfundingu znalazłem projekt kasku VirtusX1, w którym znalazła się zintegrowana kamerka 2K. Oczywiście obok są też inteligentne LEDy i kierunkowskazy, więc wariant kompleksowy. Rejestrator video jest stosowany w kokpitach pojazdów, ale coraz częściej również wśród kierowców jednośladów. Zarówno rowerzyści, jak i motocykliści stosują to najczęściej kamerki akcje (z mocowaniami na klatkę piersiową lub na kasku). VirtusX1 ma być estetyczniejszą propozycją kierowaną do kolaży i kierowców UTO (urządzenia transportu osobistego, np. hulajnogi).

Kask otrzymał doświetlenie o jasności 260 lumenów, sygnalizację (widoczność) ze wszystkich stron oraz kamerkę nagrywającą w 1080p/60fps do dokumentowania przejazdu. Rzecz jasna na potrzeby dowodowe w razie nieprzyjemnej sytuacji na drodze. W VirtusX1 widzę choćby zintegrowane głośniczki i mikrofonik, a choćby tryb lokalizacji GPS. Nagrania można zapisywać na karcie pamięci microSD lub przekazywać przez Wi-Fi bezpośrednio do aplikacji I’m Back na telefony. Kask spełnia też odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Cennik gadżetu startuje od 179$ (-40% finalnej ceny).

  • Plusy: kompleksowy wariant smart kasku (zintegrowany z wieloma modułami)
  • Minusy: pierwsze sztuki dotrą na rynek dopiero w lipcu 2025 (przy udanej zbiórce funduszy)

Znalezione na Indiegogo


5. Android XR dla gogli, okularów i headsetów Rzeczywistości Rozszerzonej

Project Moohan, czyli prototyp gogli Samsunga z Android XR (foto: Google i Samsung).

Segment XR (czyli rzeczywistości rozszerzonej) rozwija się już od wielu lat, ale tak naprawdę dopiero ostatnie generacje headsetów, no i debiut Apple Vision Pro skupiły uwagę na goglach do tego celu. XR to rozwiązania łączące elementy VR, AR i MR, czyli wirtualną, rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość. Pojęcie „rozszerzona” pozwala nada cyfrowym warstwom bardziej ogólnego znaczenia, by wspólnymi siłami wkroczyć odpowiednio na rynek. Przewiduje się, iż w 2025 swoje gogle tego typu (w sensie najnowszą generację) przedstawi Samsung, a za pewien czas mogą zadebiutować przystępniejsze modele z visionOS od Apple. Generalnie przyszły rok może w branży coś zmienić. Potwierdzają to nowe wytyczne Google odnośnie ekosystemu Android XR, o którym więcej napisałem na blogu wczoraj.

Google zapowiada ekosystem do budowania aplikacji XR oraz samych gogli i okularów, które mają korzystać z nowych, imersyjnych funkcji oraz algorytmów Gemini. Innymi słowy, poznajemy kolejne podejście amerykańskiego giganta do ery wearables Extended Reality. Czy tym razem się uda? Wszystko wskazuje na to, iż kompleksowe i głębsze opcje pozwolą upowszechnić się środowisku XR na dobre.

Czytaj więcej o: Android XR (headsety z Gemini)

  • Plusy: przemyślana strategia wdrażania nowej generacji XR
  • Minusy: na efekty trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać (co widać na przykładzie Apple Vision Pro)


6. Słuchawki Huawei FreeBuds Pro 4 z parametrami premium (już globalnie)

Huawei FreeBuds Pro 4 (foto: Huawei)

Zaprezentowane dwa tygodnie temu w Chinach nowe słuchawki Huawei trafiły na rynek globalny. Huawei wprowadziło do sprzedaży kolejne modele klasy True Wireless Stereo. Co każdą ich generację jestem pełen podziwu, jak spore postępy w nich widać. Ciągle wydaje się, iż w kolejnym wydaniu ciężko będzie przebić mocno podkręcone specyfikacje. Najnowsze FreeBuds Pro 4 pokazują, iż TWS wciąż można w wyraźny sposób ulepszać.

Huawei FreeBuds Pro 4 to pierwsze słuchawki marki z HarmonyOS NEXT na pokładzie. We współpracy ze telefonami z HarmonyOS 4.3 lub nowszym zaoferuje transfer bezstratnego audio w aż 2.3 Mbps (48 kHz/24-bit). Oprócz tego kodeki L2HC 4.0, HWA Lossless oraz certyfikacja Hi-Res Wireless. Wewnątrz podwójny przetwornik (11 mm). Aktywna redukcja szumów we FreeBuds Pro 4 tłumi choćby do 100dB! To najwyższy wynik w segmencie słuchawek TWS w historii. Huawei dodało też śledzenie ruchów głowy w ramach spatial audio. Czujniki posłużą też do obsługi słuchawek gestami głowy. W Europie cenę określono na 199€. Jak na ten pakiet opcji to IMO niewygórowana kwota.

  • Plusy: rekordowe tłumienie (do 100dB) i świetne kodeki oraz transmisja danych
  • Minusy: aż ciężko się do czegoś przyczepić


7. Huawei FreeClip w opcji Rose Gold

Rok temu Huawei rozszerzyło ofertę swoich TWS o nietypowy model o otwartej konstrukcji. FreeClip mają unikatowy format obejmujący ucho w stylu klipsa. Otwarty design ma oczywiście swoje wady i zalety, ale generalnie jest alternatywą dla zamkniętych modeli. Chiński producent (i nie tylko on) chce mieć w sekcji wearables pełną ofertę odmian, więc rok po debiucie przypomina o FreeClip nową opcją kolorystyczną. Rose Gold z racji wykończenia ma przyciągnąć głównie panie.

Mimo dziwnego kształtu słuchawki mają zapewnić wszystkie najważniejsze standardy prawdziwie bezprzewodowych „pchełek”. Przetworniki mają 10.8 mm (podwójny magnes „pchający” dźwięki w stronę ucha z systemem „reverse sound wave system” gwarantującą prywatność odsłuchu i połączeń telefonicznych). Jest też Bluetooth 5.3 (podwójne połączenie jednocześnie), certyfikacja IP54 i aż 8h czasu pracy na jednym ładowaniu (36h łącznie z etui). W Europie Huawei FreeClip kosztują 199€.

  • Plusy: alternatywna forma słuchawek typu TWS i otwarta konstrukcja (jeśli ktoś woli)
  • Minusy: brak opcji odcięcia się od otoczenia (zaleta jest jednocześnie wadą, więc zależy od której strony na nią patrzeć – jest zależna od potrzeb klienta)

Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables

Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.


7. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)

Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.

Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra


8. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)

Galaxy Watch Ultra (foto: samsung.com)

W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.

Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)


9. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)

Jeden z zegarków marki Garmin (garmin.com)

W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.

Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?


10. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)

Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7 (foto: połączenie grafik Samsunga)

Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.

Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6


11. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


12. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


13. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


14. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

15. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału