Wearables tygodnia #137 (co nowego?)

1 tydzień temu
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #136 – TicWatch Atlas (foto: mobvoi.com)

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

ICYMI w wearables:

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów. Dobiłem do setnego zestawienia wearables tygodnia! Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Tesla opracowuje apkę na Apple Watcha (prawdopodobnie z funkcję wirtualnych kluczy do pojazdów)
  • w 2025 roku spodziewana jest nowa generacja słuchawek Powerbeats Pro (Apple wstrzymało właśnie sprzedaż poprzedniego modelu tych bezprzewodowych modeli słuchawek)
  • przedstawiono w końcu system system HarmonyOS NEXT (będzie działał też w ramach wearables Huawei)
  • 200$ – aż taką zniżkę oferuje Humane na swój gadżet Ai Pin (z projekcją obrazu na dłoni i bazujący na AI) – 500$ to jednak przez cały czas dużo jak na tak nietypowe urządzenie mobilne

Co nowego zobaczył świat wearables w minionym tygodniu?

  • nowe słuchawki Xbox Wireless Headset
  • nowy Polar Vantage M3 z ulepszeniami
  • Galaxy Watch6 otrzymuje One UI 6 Watch (na Wear OS 5)
  • słuchawki Oppo Enco X3 (Chiny)
  • nowa wersja kolorystyczna zegarka Oppo Watch X z Wear OS (Chiny)
  • update AirPods Pro 2 z funkcją aparatu słuchowego

1. Upgrade słuchawek Xbox Wireless Headset

Microsoft zaprezentował nowe bezprzewodowe słuchawki wokółuszne. Xbox Wireless Headset zyskały poprawki mikrofonu i baterii, a więc i czasu pracy na jednym ładowaniu. Innym ciekawym ulepszeniem jest darmowa licencja na Dolby Atmos, potwierdzająca odpowiednią jakość urządzenia w kwestiach dźwięku (w poprzedniej generacji użytkownik musiał ją zakupić oddzielnie). Jedno ładowanie gadżetu ma teraz wystarczyć na choćby 20 godzin działania. Mikrofon otrzymał w tej generacji izolowanie głosu oraz ulepszony auto-mute (ograniczający niepotrzebne hałasy). Ten element to ewidentnie oferta dla graczy zespołowych.

Co jeszcze warto dopisać o nowej odsłonie słuchawek Xbox? W specyfikacjach widzę też Windows Sonic oraz DTS Headphone:X, czyli rozwiązania przestrzennego audio dla Windows. Oba rozwiązania ze wspomnianym już Dolby Atmos mają oczywiście podnieść efekty 3D w trakcje gamingu. W aplikacji Xbox Accessories możemy dostosować część parametrów pod własne preferencje. jeżeli chodzi o opóźnienie to tematem w Xbox Wireless Headset zajmie się chip Qualcomm S5 Gen 2 oraz Bluetooth 5.3. Nie podam jednak konkretnych wartości. Trzeba się do nich dokopać. Microsoft określił cenę na 110$.

  • Plusy: całkiem niezły upgrade (licencja Dolby Atmos, lepsza praca mikrofonu)
  • Minusy: nie potrafię wskazać (na ten moment)

2. Polar Vantage M3 (smartwatch tygodnia)

Polar stara się dotrzymywać kroku Garminowi w rozwoju swoich sportowych smart zegarków. Właśnie przedstawił trzecią generację serii Vantage M z ekranami AMOLED. Model ten jest plasowany w segmencie mid-range i w nowej odsłonie został przez producenta lekko przeprojektowany. Wciąż jest to jednak multisportowy tracker aktywności i zdrowia z całkiem sporą bazą funkcjonalności. Największym upgradem jaki odnotowałem w Polar Vantage M3 jest obecność modułu EKG, wspomniany już panel AMOLED 1.28″ (był LCD) oraz mapy offline przez dwuzakresowy GPS. Myślę, iż to zacna paczka usprawnień. Na pokładzie zegarka będzie zatem więcej smart rozwiązań do monitorowania ruchu, ale też analiz pomocnych regeneracji. Lokalizowanie przy pomocy L1 i L5 podniosą jakość pomiarów (szczególnie w terenie bardziej zabudowanym).

Producent zaznacza, iż M3 to „wyspecjalizowany, kompleksowy zegarek”. Pod tym względem oferta broni się jeszcze bardziej zaawansowaną technologią biosensorów Polar Elixir. Nie wiem czy dopracowany, ale na pewno z zastrzykiem nowości dla tej serii wearables marki Polar. Podejrzewam, iż częściowo zwiększy zakres o rozwiązania oferowane dotąd w droższych flagowcach. W bazie aktywności (dyscyplin) znalazłem ponad 150 pozycji, natomiast czas pracy określono na choćby około tydzień (z GPS 30h). Pod tym względem urządzenie wygrywa z konkurentami z Wear OS i watchOS, no ale zdecydowanie przegrywa funkcjami smart. To jednak zupełnie inne kategorie smartwatchy.

W Vantage M3 znajdziemy pomiary temperatury skóry, saturacji, no i pracy serca (przez naręczny EKG). Z kolei Smart Coaching obejmie m.in. Training Load Pro, monitorowanie wypoczynku, spalanie kalorii, no i czas gotowości do ponownego wysiłku. W Polsce cenę określono na 1719 zł.

  • Plusy: dodanie EKG, panelu AMOLED oraz dokładnej lokalizacji, a także nowych funkcji trackera
  • Minusy: dość drogi (choć ciężko go zestawić bezpośrednio ze sportowymi smart zegarkami)

3. Galaxy Watch6 otrzymuje One UI 6 Watch (na Wear OS 5)

Samsung Galaxy Watch 6 (foto: samsung.com)

Poprzednia generacja smart zegarków Samsunga otrzymuje w końcu aktualizacją do najnowszej nakładki systemowej dla Wear OS. Modele Galaxy Watch6 i Watch6 Classic mogą działać na One UI 6 Watch, która bazuje na najnowszej wersji Wear OS 5. W ostatnim czasie trwały beta testy, ale okazało się, iż platforma jest już stabilna i można ją rozsyłać do użytkowników. Testerzy bety będę mieli pierwszeństwo, a iż program ten objął tylko rynek USA i Korei Południowej, to właśnie te dwa kraje zainstalują pakiet najszybciej. Update obejmie październikowe poprawki bezpieczeństwa. Ciekawi mnie, kiedy aktualizacja będzie dostępna globalnie? Mimo wszystko, info o One UI 6 Watch to zapowiedź międzynarodowej ekspansji. Nakładka zadebiutowała wraz z najnowszą, siódmą generacją Galaxy Watchów (i odmian Ultra). Wśród poprawek jest m.in. przeprojektowany Quick Panel, karty powiadomień, gesty Double Pinch, czułość w trybie Always-on Display, a także funkcje w ramach apki Samsung Health z nowym Energy Score opartym o algorytmy AI.

  • Plusy: pakiet usprawnień dla poprzedniej generacji smart zegarków Galaxy Watch
  • Minusy: update na razie tylko dla wybranych rynków

Czytaj więcej o: Galaxy Watch6


4. Słuchawki Oppo Enco X3 (Chiny)

Oppo Enco X3 (foto: Oppo)

W Chinach marka Oppo zapowiedziała rodzinę nowych mobilnych urządzeń. Obok flagowych Androidów (serii Find X8) pojawiły się też „nowe” słuchawki. Enco X3 to w zasadzie OnePlus Buds Pro 3, ale z logotypem Oppo. Obie marki należą do tej samej grupy i od jakiegoś czasu współdzielą technologie. Wątpię jednak, by wearables pojawiły się wraz z nowymi telefonami na europejskim rynku (choć to flagowce, które podniosłyby prestiż marki). OnePlusy nie były oferowane w Państwie Środka, więc Enco X3 je tam po prostu zastąpią. Myślę, iż nie ma zatem co się na temat gadżetu rozpisywać, choć warto po prostu przypomnieć najciekawsze z rozwiązań, które w nich zmieszczono. OnePlus Buds Pro 3/Oppo Enco X3 wyróżnią się obecnością podwójnego DAC, adaptacyjnego ANC (aktywnej redukcji szumów) i tuningiem Dynaudio. Jest też Bluetooth 5.4 ze wsparciem kodeków LHDC 5.0.

  • Plusy: jedna z bogatszych ofert możliwości TWS w tej półce cenowej
  • Minusy: atrakcyjna cena przy tym poziomie rozwiązań

5. Oppo Watch X w srebrze (Chiny)

Oppo Watch X Silver (foto: Oppo)

Drugim ubieralnym gadżetem, który pojawił się na prezentacji telefonów Find X8 był zegarek Oppo Watch X. Smartwatch nie otrzymał jednak upgrade wnętrza, a nową opcję kolorystyczną koperty. Z tego co pamiętam, Oppo ze swoim urządzeniem dotarło też na Stary Kontynent (mimo, iż siostrzany OnePlus Watch 2 też na nim się oferuje). Oba modele to odpowiedniki na wzór wyżej wymienionych słuchawek. Do tej pory w palecie kolorystycznej obudowy Oppo Watch X widziałem matowe srebrny i czarny, natomiast ten najnowszy (zwany Silver) nie wygląda jakoś inaczej poza perforowanym paskiem. Zawsze to jednak jakieś przypomnienie o urządzeniu. Taką strategię stosuje już większość chińskich marek. Specyfikacyjnie nie widzę żadnych innych zmian. Nowe flagowe telefony trafią do Polski, więc być może i ta odmiana kolorystyczna zegarka również.

  • Plusy: dodatkowa opcja personalizacji zegarka
  • Minusy: jeszcze nie wiadomo, czy nie na wyłączność w Chinach

Czytaj więcej o: Oppo Watch X/OnePlus Watch 2


6. Update AirPods Pro 2 z funkcją aparatu słuchowego

Przy okazji aktualizacji bazowych słuchawek AirPods 4 marka Apple zapowiedziała update dla flagowych AirPods Pro drugiej generacji. Jedną z jego ważniejszych składowych miała być opcja przemiany TWS w aparat słuchowy. Nowy firmware jest już dostępny i oferuje zarówno zapowiadany tester słuchu, wspomniany aparat słuchowy i większa ochronę słuchu. Te rozwiązania będą jednak działać wyłącznie, gdy zostały wcześniej sparowane z iPhone/iPadem z najnowszymi systemami iOS/iPadOS 18.1.

Szybko przypomnę, o czym już na bogu na ten temat wcześniej pisałem. Ulepszenia software odczujemy głównie w ramach wsparcia słuchu. Software ma zagwarantować ochronę słuchu przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego. W aplikacji na iPhonie lub Apple Watchu przeprowadzimy test słuchu, którego wynikami będzie można podzielić się z laryngologiem (i prawdopodobnie dopasować też do profilu dźwiękowego – jak ma to miejsce w innych słuchawkach z podobnymi narzędziami).

Dzięki wspomnianemu testerowi poprawimy postrzeganie głosu, otoczenia oraz mediów (np. telewizora). Funkcje te mają trafić do użytkowników w ponad stu krajach. Komfort noszenia i gabaryty nie nawiążą do profesjonalnych aparatów, ale będą od nich 4-5 razy tańsze! Dostrojenie dźwięków w AirPodach mają funkcjonować nie tylko w normalnym otoczeniu, ale też w filmami i połączeniami telefonicznymi. Ochronę słuchu widzę na razie głównie w USA i Kanadzie.

  • Plusy: praktyczny tryb pracy słuchawek (dla osób niedosłyszących), o wiele tańsze rozwiązanie od profesjonalnych aparatów słuchowych
  • Minusy: mniej wygodne o profesjonalnych odpowiedników w trybie aparatu słuchowego (jeśli porównujemy w całodobowym użytkowaniu)

Czytaj więcej o: AirPods Pro 2


Kącik ostatnich (najważniejszych) treści z sekcji wearables

Poniżej niemały już kącik moich ostatnich publikacji powiązanych z sekcją wearables. Będę tu załączał materiały, którym poświęciłem niedawno trochę więcej czasu: zestawienia, porównania, poradniki i różnego rodzaju pomoce tematyczne. Wszystkie związane z ubieralną elektroniką.


7. Ukryte funkcje w Galaxy Watch Ultra (smarthack tygodnia)

Jak obiecywałem, smarthacki wracają do regularnych publikacji. Po ostatniej podpowiedzi, jak uruchomić program beta w zegarkach Garmin, teraz mam parę lifehacków dla posiadaczy nowych, outdoorowych zegarków Galaxy Watch Ultra. Przygotowałem krótki materiał z ciekawymi trikami i opcjami dla smartwatcha Samsunga, które warto uruchomić lub po prostu użytkować w trakcie treningu. Nie posiadam tego zegarka na co dzień (miałem go na nadgarstku dość krótko), ale spróbowałem zbudować zestawienie ukrytych w gadżecie rozwiązań oraz funkcji usprawniających pracę modelu z nakładką One UI Watch.

Przeczytaj: smarthack tygodnia – triki dla Galaxy Watch Ultra


8. Najlepsze smartwatche z Wear OS (2024/2025)

Galaxy Watch Ultra (foto: samsung.com)

W ostatnich latach na moim blogu pojawiały się zestawienia najciekawszych zegarków roku ogółem. Czasami przygotowywałem też listy modeli hybrydowych, czy zależnie od półki cenowej. Chyba nigdy (albo tylko raz) nie tworzyłem przeglądu najlepszych smartwatchy z systemem Wear OS. W ostatnich latach platforma Google przeszła korzystne dla niej zmiany, a rynek zyskał kilka nowych propozycji, a to skłoniło mnie do opublikowania ich porównania. Przejrzałem oferty i wybrałem najatrakcyjniejsze zegarki, które w 2024/2025 roku wydają się najbardziej konkurencyjne. Na tyle jednak różnorodne, iż warte głębszego przeglądu. Wskazałem w nowym artykule, które z modeli będą adekwatne dla konkretnego odbiorcy. Zapraszam do sprawdzenia.

Sprawdź: najlepsze zegarki z Wear OS (2024/2025)


9. Program testów beta w zegarkach Garmin (smarthack tygodnia)

Jeden z zegarków marki Garmin (garmin.com)

W ostatnich miesiącach zaniechałem wrzutek ze smarthackami, ale powoli staram się wrócić do regularności. Przygotowałem już wstępną listę kolejnych, które będą pojawiać się na blogu w najbliższych tygodniach. Najświeższy z tego tygodnia poświęciłem programowi beta testów systemu na sportowe smart zegarki marki Garmin. Amerykański producent uruchomił program dla klientów chcących badać nadchodzące funkcje rozszerzające zakres opcji ich trackerów. Do programu może dołączyć każdy, choć trzeba sprawdzić, czy posiadany zegarek jest na liście wsparcia takowych aktualizacji. Aktywacja beta testów nie jest trudna, ale krótko podpowiedziałem, jak tego dokonać na swoim zegarku.

Czytaj więcej: jak uruchomić program beta testów w Garmin?


10. Galaxy Watch7 vs Galaxy Watch6 (porównanie zegarków)

Galaxy Wtach6 vs Galaxy Watch7 (foto: połączenie grafik Samsunga)

Niedawno Samsung przedstawił nową generację swoich smartwatchy. Już czwartą działającą na platformie Wear OS. Nowością w ofercie był topowy Galaxy Watch Ultra dla fanów sportu i aktywności (jako outdoorowy, wzmocniony wariant w konkurencji do Apple Watcha Ultra). Wraz z nim odświeżono też bazowe odmiany zegarków. W tym roku bez edycji Classic. Galaxy Watch7 nie przeszedł wielki zmian, więc jego porównanie z poprzednikiem wydało mi się bardzo sensowne. Koreański producent dokonał upgrade’u, ale czy wystarczająco atrakcyjnego, by dopłacić za nową odsłonę? A może Galaxy Watch6 jest równie interesujący i warto oszczędzić? Spróbowałem zestawić ze sobą obie generacje smart zegarków. Przekierowanie do wpisu poniżej. Przy okazji zapraszam też do podsumowania nowości wearables w przeglądzie zeszłego tygodnia.

Sprawdź: porównanie Galaxy Watch7 z Galaxy Watch6


11. Nowości watchOS11 (jesień 2024)

W trakcie głównego Keynote konferencji WWDC marka Apple przedstawiła nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego Apple Watchów. Nowy firmware ma dodać kilka elementów. Skupi się przede wszystkim na poprawkach funkcji fitness. System watchOS 11 chce wzbogacić zegarek w ramach trackera aktywności. Poprawią się tu wybrane odczyty i funkcje. Użytkownicy będą mogli ocenić poziom kondycji i zdrowia w sposób bardziej holistyczny. Usprawniony zostanie też Stos inteligentny (nowe widgety), tarcza Zdjęcia oraz rozwiązania dla kobiet (rozszerzony tryb w ciąży). Przygotowałem artykuł, w którym o całej aktualizacji piszę znacznie więcej.

Czytaj więcej o: nowości w watchOS 11


12. Najciekawsze smart pierścienie (2024)

Oura Ring 3 (smart pierścień lidera segmentu inteligentnych pierścieni) – foto: Oura

Po zeszłotygodniowym zestawieniu najciekawszych składanych flip-phone’ów teraz zbudowałem listę najciekawszych inteligentnych pierścieni. W 2024 swoje aspiracje w tym segmencie zgłasza Samsung, więc kategoria na pewno mocno przyspieszy. Do przeglądu najlepszych smart ringów zbierałem się już od ponad roku, ale ten rok wydaje się dać branży kopa. Ledwie się zaczął, a na dwóch największych targach (styczniowych CES i lutowych MWC) zadebiutowało kilka interesujących propozycji. Zebrałem w zestawieniu najciekawsze. Mam nadzieję artykuł jeszcze zaktualizować. Niech się dzieje! Ta część wearables może niebawem przyciągnąć uwagę wielu klientów, zwłaszcza amatorów biżuterii.

Czytaj więcej: najciekawsze smart pierścienie (2024)


13. Mój test Galaxy Watch 4 (po dłuższym użytkowaniu)

Na początku 2023 roku postanowiłem kupić Galaxy Watcha z Wear OS. W sprzedaży nie było jeszcze szóstej generacji, ale ta pierwsza z platformą Google wyglądała wystarczająco atrakcyjnie, by włączyć ją do mojej kolekcji smartwatchy. Mam ich więcej nie tylko z uwagi na zamiłowanie do mobilnych technologii, ale też z chęci bliższego kontaktu ze wszystkimi ważniejszymi systemami. Samsung zaoferował Wear OS z własną nakładką i to całkiem ciekawą. Galaxy Watch 4, 5 i 6 mają podobną ofertę, więc jeżeli czwarta generacja was zaciekawiła to nowsze jednostki tym bardziej sprostają waszym wymaganiom. Zegarek sprzed dwóch lat nie jest wiele gorszy, a zdecydowanie tańszy od Galawy Watch 5 i 6.

Użytkowałem gadżet długo i sądzę, iż mogłem obiektywnie ocenić wearable koreańskiej marki. Jak wypadło? Jakie ma zalety, a jakie wady? Co oferuje, a czego zabrakło? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i uwagi. Przy okazji zaznaczę, iż zbudowałem pewnego rodzaju szablon tekstowy, który ułatwi mi publikacje testów kolejnych zegarków. Zawarłem w nim najważniejsze rozwiązania jakich oczekujemy od inteligentnych zegarków i kolejne publikacje będą kierowały się tymi samymi wytycznymi.

Czytaj więcej o: test Galaxy Watch 4


14. Mój test gogli HTC Vive XR Elite

Po kilku tygodniach zabawy z nowymi goglami Vive XR Elite od HTC przyszedł czas na publikację materiału. Przedstawiam moje wrażenia z nowego headsetu VR tajwańskiej marki. Bardziej uniwersalnej jednostki, która łączy też cechy okularów AR, mobilnego monitora dla różnych urządzeń oraz urządzenia Mixed Reality. Sprzęt zarówno do użytku w pełni niezależnego, bezprzewodowego, ale i współpracy z trybie PCVR. Z nowymi kontrolerami ruchu o bardziej gamingowej charakterystyce oraz lekkiej konstrukcji z wymienną baterią (równoważącą balans gogli na głowie). Poznałem najciekawsze zalety gadżetu. Znalazłem też elementy, które można w urządzeniu poprawić. Jak wypadła recenzja? Zapraszam do przeczytania i obejrzenia krótkich nagrań w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej: test gogli HTC Vive XR Elite

15. Google Home na Wear OS (testy tygodnia)

Zwykle proponuje tutaj premierę jakiegoś inteligentnego modułu lub aktualizacje funkcji którejś ze smart platformy. Tym razem w środku tygodnia przygotowałem krótki test serwisu Google Home w wersji na smartwatche z Wear OS. Akurat korzystam z jednego z takich modeli to pomyślałem, iż od razu sprawdzę naręczną wersję usług Google dla domu. Poniżej przekierowanie do wstępnych analiz aplikacji w modelu preview (w ramach serii Mój Smart Dom). Apka dopiero się rozwija i nie oferuje jeszcze zbyt wiele. Da się jednak korzystać i zegarki z Wear OS w końcu proponują tu coś konkretniejszego.

Czytaj więcej o: test Google Home na Wear OS


Idź do oryginalnego materiału