W tym miejscu testerzy pocą się, aby Wasze zegarki działały lepiej. Odwiedziłem Huawei Health Lab

4 dni temu

Rosnąca konkurencja na rynku urządzeń noszonych sprawia, iż najwięksi gracze angażują ogromne środki w rozwój swoich produktów. Podczas wizyty w chińskim Dongguan miałem okazję osobiście przekonać się, jak testowane są urządzenia ubieralne Huawei, aby pomiary zdrowotne rejestrowane przez poszczególne sensory byłym maksymalnie precyzyjne.

Huawei Health Lab położony w Songshan Lake specjalizuje się w rozwoju nowych technologii w obszarze fitness i health. Co ciekawe, zaawansowana aparatura i sprzęt laboratoryjny są w stanie odtworzyć warunki występujące podczas konkretnych aktywności fizycznej.

Wizyta w Huawei Health Lab została zorganizowana i sfinansowana przez Huawei Polska.

Wiarygodne pomiary kluczem do sukcesu

Ogromny nacisk na kwestie zdrowotne w przypadku produktów Huawei widać już od dawna. Pomiar EKG z nadgarstka, czy choćby ciśnienia tętniczego nikogo już nie dziwi. Co więcej, niektóre produkty, jak WATCH D2, mają choćby certyfikację wyrobu medycznego. To tylko potwierdza, jak ambitne jest podejście producenta do pomiarów zdrowotnych.

Naszpikowanie zegarka dziesiątkami funkcji to jedno, a jakość pomiarów i ich wiarygodność to zupełnie inne sprawy. Nie brakuje na rynku urządzeń, które obiecują cuda, a finalnie okazuje się, iż dane prezentowane przez aplikację mają się nijak do rzeczywistości. Aby śledzenie aktywności było skuteczne potrzeba naprawdę zaawansowanych rozwiązań i żmudnego testowania każdego z aspektów. To, jak robi to Huawei, może być wzorem dla innych producentów.

Huawei Health Lab w Chinach

W tym laboratorium nie ma nudy

Stwierdzenie „odwiedziłem laboratorium” może brzmieć dość nudno, ale nie w przypadku Huawei Health Lab i osoby lubiącej aktywność fizyczną. Odwiedzając poszczególne stanowiska z aparatura przekonałem się, iż sport traktuje się tutaj na serio.

W laboratorium znajdziemy komorę symulującą wysokość, dzięki której badacze mogą precyzyjnie odwzorować warunki wysokogórskie, w tym temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie odpowiadające wysokościom do 6000 metrów n.p.m. To niezbędna aparatura do pomiaru zmian w ludzkim ciele na różnych wysokościach i w różnych warunkach klimatycznych.

Dzięki komorze możliwe jest symulowanie ekstremalnych warunków klimatycznych: temperatura od -10°C do +40°C oraz wilgotność od 35% do 95%. Testowanie produktów oraz sensorów realizowane jest w kontrolowanych warunkach środowiskowych bez konieczności prowadzenia badań terenowych.

Jako biegacz amator nie mogłem sobie odmówić krótkiej przebieżki na bieżni. Jest ich tutaj całkiem sporo, a ilość zaawansowanej aparatury naprawdę szokuje. W obszarze badań fizjologii wysiłku fizycznego znajdziemy mierniki funkcji sercowo-płucnych i metabolizmu oraz pasy do pomiaru tętna. Dzięki tym urządzeniom badacze mogą monitorować VO2 max, zużycie kalorii i tętno podczas treningu.

Oczywiście sport to nie tylko bieganie, a pomiary muszą obejmować również inne dyscypliny. Właśnie w tym celu stworzono „Multifunctional Motion Research Zone”.

Zaawansowana aparatura pozwala pracownikom Huawei analizować ruch ciała, postawy oraz parametrów fizjologicznych podczas wysiłku fizycznego. To sprzęt rodem z instytutów badawczych oraz specjalistycznych ośrodków sportowych, gdzie przeprowadza się testy symulujące rzeczywiste warunki podczas różnych aktywności sportowych.

Niestandardowej wielkości bieżnia o wymiarach 3500 x 2500 mm ma multum zastosowań. Prowadzi się tutaj analizę postawy ciała i ruchu podczas biegania, jazdy na rowerze, jazdy na nartach, rolkach oraz deskorolce. Sprzęt pozwala na pomiar parametrów fizjologicznych, takich jak metabolizm gazowy i praca układu oddechowego w trakcie treningu. Urządzenie pozwala na symulację prędkości do 50 km/h oraz regulację nachylenia od -4 do 12 stopni.

W tytule publikacji napisałem, iż testerzy pocą się, aby smartwatche zbierające dane zdrowotne były jeszcze dokładniejsze. Zapomniałem dodać, iż pocenie się to nie wszystko… w Huawei Health Lab można się też nieźle zmoczyć. Tak, mają tu basen!

Urządzenie „Swimming Research and Testing Zone” oczywiście nie jest zwykłym basenem pływackim, a cała instalacja służy do przeprowadzania badań oraz analizy ruchów i postawy ciała podczas pływania.

Basen wyposażono w systemy kontroli przepływu wody, które symulują realistyczne warunki pływackie. Huawei podaje, iż aparatura umożliwia symulowanie różnych warunków treningowych (np. regulowana prędkość przepływu wody do 1,5 m/s i zakres temperatury wody od 5°C do 45°C). System kamer podwodnych analizuje technikę pływania, w tym uderzenia ramion, ruch nóg, koordynację oddechową i opór ciała w wodzie.

Oczywiście przedstawione urządzenia to jedynie namiastka pełnych możliwości ośrodka. Są tutaj boiska do sportów zespołowych, ścianka wspinaczkowa, siłownia, stanowisko strzeleckie, a choćby symulator gry w golfa!

Technologia w służbie zdrowia

Wizyta w Huawei Health Lab wyraźnie pokazała mi, iż za dobrymi wynikami sprzedaży smartwatchy tej marki stoi coś więcej niż tylko marketingowe slogany. To setki godzin spędzonych na badaniach, analizach oraz ciągłym udoskonalaniu technologii, dzięki którym użytkownicy mogą lepiej monitorować swoje aktywności i śledzić dane zdrowotne.

Mam nadzieję, iż przyszłość nas zaskoczy, a sprzęt z kategorii wearables będzie oferował jeszcze więcej funkcji związanych nie tylko z poprawią komfortu codziennych treningów, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na jakość naszego życia.

Warto przypomnieć, iż to kolejna już wizyta naszej redakcji w tego typu ośrodku, wcześniej odwiedziliśmy Huawei Health Lab w Helsinkach.

Źródło: wł.

Huaweisportzdrowie
Idź do oryginalnego materiału