Umiera produkcja PC w Europie. EKWB z poważnymi problemami

3 tygodni temu

Znana słoweńska firma zajmująca się między innymi chłodzeniami wodnymi czy pastami termoprzewodzącymi walczy w tej chwili z problemami z płynnością finansową.

Pierwsze sygnały o tym, iż w EK Water Blocks nie dzieje się najlepiej mogliśmy zauważyć już w marcu 2024 roku. Do szerszego grona fanów technologi dotarły wtedy informacje o niezgodności ich produktów z tym, co było deklarowane przez samą firmę na opakowaniu lub stronie internetowej. Wygląda na to, iż jednak był to tylko czubek góry lodowej.

Poszkodowani są zarówno kontrahenci, jak i pracownicy

Siedziba EKWB w Komendzie na Słowenii

Kanał Gamers Nexus skontaktował się z szeregiem klientów i dostawców słoweńskiej firmy od których uzyskał niepokojące informacje. Wielu z nich ma problem z wyegzekwowaniem należnych im pieniędzy lub zamówionego sprzętu. Jak wynika z przeprowadzonego śledztwa dziennikarskiego – zobowiązania EK sięgają dziesiątek tysięcy euro i ciągną się już od kilku miesięcy. Firma tłumaczy się ze wszystkich zarzutów problemami z płynnością finansową.

Wszystkie nasze pieniądze są w tej chwili w towarze. Nie mamy płynności finansowej by płacić pracownikom czy kontrahentom, pomimo tego, iż na papierze dysponujemy odpowiednimi kwotami.

Anonimowy pracownik EKWB

Sytuacja nie dotyczy tylko płaszczyzny B2B – poszkodowani są również pracownicy. Niezapłacone nadgodziny czy wręcz całkowite niewypłacanie pensji przez okres sięgający od trzech miesięcy do nawet roku to z pewnością działania karygodne. Pojawiły się też informacje o problemach w komunikacji z firmą, która zdaje się unikać konfrontacji. Gdyby tego było mało, w całą sprawę zamieszany jest też amerykański urząd podatkowy, który również ma powody do interwencji. Chodzi o niezapłacone podatki w Texasie.

Edvard König, założyciel EKWB

Z czego jednak wynikają problemy z finansami? Winnym jest wyspecjalizowany segment, którym zajmuje się EKWB – ich produkty muszą być dostosowane do konkretnych modeli konkretnych producentów, przykładowo kart graficznych. Wiąże się to z koniecznością zamówienia dziesiątek części, których choćby minimalne ilości mogą być całkiem spore. jeżeli firma ich nie sprzeda natychmiast – a tak się właśnie dzieje – te zalegają w magazynach, które trzeba opłacić oraz stanowią zamrożoną gotówkę niemożliwą do zainwestowania w kolejne części. Warto również zaznaczyć, iż produkty oferowane przez EK Water Blocks nie należą do najtańszych, co tylko napędza to błędne koło.

EK-Quantum Vector² – dla kart NVIDIA GeForce RTX 4080 z linii ROG Strix i ASUS TUF

Nie dziwi więc, iż ilość wysyłanych do dostawców ofert handlowych znacznie spadła. Kilku, do których udało się dotrzeć, mówi o spadku dostaw realizowanych do EKWB nawet o 32% na przestrzeni roku. Kłopotliwy system zamówień to jednak nie wszystko – równie ważne są fabryki produkujące gotowe podzespoły, a te w większości należą do zewnętrznych podwykonawców firmy, i to według ich zasad musi ona grać (np. MOQ). Chodzą również słuchy o problemach na wysokich szczeblach dotyczących zarządzania finansami, co jest już tylko wisienką na tym gorzkim torcie.

Przebieg kariery Edvarda Königa

Czy Słoweńcy będą w takim razie w stanie wyjść na prostą? Pierwszy krok już podjęto, a był nim powrót na stanowisko CEO Edvarda Königa, założyciela firmy. Będzie on teraz osobiście zajmował się finansami firmy, co może przynieść spore korzyści – wszakże to on odpowiada za jej światowy sukces. Chodzą również słuchy o możliwej sprzedaży budynku należącego do EKWB, ale nie są one na ten moment potwierdzone. Najważniejsze jest w tej chwili jednak aby firma wydała jasne stanowisko dotyczące sprawy, co mogłoby nieco złagodzić narastającą wokół nich wrogość ze strony środowiska biznesowego i pracowników.

Idź do oryginalnego materiału