UE uszczelnia VAT w e-commerce – nowe zasady obejmą import spoza Unii

3 godzin temu

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się co do rozszerzenia zasad poboru podatku VAT na towary importowane przez platformy e-commerce spoza UE. Celem jest wyrównanie warunków konkurencji i uproszczenie rozliczeń dla firm i konsumentów na jednolitym rynku.

Nowy etap cyfrowej harmonizacji VAT

Wczoraj, 13 maja 2025 roku, podczas posiedzenia Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowe regulacje dotyczące podatku VAT w handlu elektronicznym. Zmiany obejmą towary importowane przez platformy e-commerce spoza UE i mają na celu zarówno uproszczenie procedur, jak i zwiększenie przejrzystości fiskalnej w zakresie handlu transgranicznego.

Według komunikatu opublikowanego przez polskie Ministerstwo Finansów na platformie X, nowe rozwiązania mają „ułatwić transakcje, wyrównać warunki konkurowania i uprościć procedury z korzyścią dla konsumentów i firm w całej Unii”.

Odpowiedź na rosnący import z Azji

Nowelizacja przepisów to odpowiedź na dynamiczny rozwój zakupów online z państw takich jak Chiny czy Korea Południowa, gdzie popularność zyskały platformy oferujące towary bezpośrednio konsumentom w Europie. Obecne przepisy, choć zmodyfikowane w 2021 roku (wprowadzenie IOSS – Import One Stop Shop), przez cały czas pozwalały na pewne luki, np. związane z błędnym deklarowaniem wartości przesyłek, które mogły być zwolnione z VAT przy niskiej kwocie zakupu.

Rozszerzenie poboru VAT ma ograniczyć te praktyki i wyrównać sytuację europejskich przedsiębiorców detalicznych, którzy – w przeciwieństwie do zagranicznych dostawców – nie mogą liczyć na podobne uproszczenia podatkowe.

Co zmieni się dla sprzedawców i konsumentów?

Nowe zasady mają zobowiązać platformy pośredniczące w sprzedaży (np. Amazon, AliExpress, Temu) do pobierania i rozliczania VAT bezpośrednio podczas zakupu, niezależnie od miejsca nadania przesyłki. Ujednolicone rozwiązania mają także ograniczyć przypadki niedoszacowania wartości produktów i skrócić czas odpraw celnych, co powinno przełożyć się na większą przewidywalność kosztów dla konsumentów.

Z punktu widzenia przedsiębiorców działających na rynku UE nowe przepisy oznaczają wyrównanie konkurencji – firmy lokalne, które muszą pobierać VAT, będą działać na tych samych zasadach co zagraniczne platformy.

Idź do oryginalnego materiału