Jak uratować się od upałów? Naukowcy z University of Massachusetts Amherst znaleźli sposób na rozwiązanie tego corocznego problemu z wykorzystaniem specjalnej powłoki.
Naukowcy przeszli samych siebie. Specjalna powłoka chroni przed upałem
Pozostanie w przyjemnym chłodzie w upalne dni może być proste. Tak proste, jak noszenie ubrań pokrytych elegancką matową białą powłoką wykonaną z… kredy. Tak przynajmniej twierdzą wspomniani naukowcy, którzy opracowali nowatorską powłokę na tkaniny, która odbija światło słoneczne, znacznie obniżając temperaturę pod tkaniną. Kluczowym składnikiem tej innowacyjnej powłoki jest węglan wapnia, czyli ten sam związek, który znajduje się w kredzie i wapieniu, który od dawna jest używany w tynkach odbijających światło, aby chłodzić budynki w rejonach o gorącym klimacie.
Czytaj też: Kontrola umysłów u myszy już możliwa. Kiedy kolej na ludzi?
Zespół badawczy w dążeniu do tej powłoki najpierw potraktował małe kwadraty tkaniny cienką warstwą kleju, a następnie wielokrotnie zanurzał je w roztworach zawierających jony wapnia lub baru oraz jony węglanowe, lub siarczanowe. Proces ten spowodował tworzenie się kryształów węglanu wapnia na tkaninie, co skutkowało trwałą, odblaskową matową białą powłoką. W testach przeprowadzonych na zewnątrz w świetle słonecznym przy temperaturach przekraczających 32 ºC, powlekane tkaniny były o choćby 8 ºC chłodniejsze niż tkaniny niepowlekane w ten sam sposób. To ekologiczne podejście nie tylko zwiększa komfort poprzez chłodzenie noszącego bez potrzeby używania energii, ale także okazuje się trwałe w czasie, wytrzymując wielokrotne prania.