Trudności natury psychicznej zmorą Polaków. Pomóc może arteterapia

2 miesięcy temu

Badanie Huawei CBG Polska, przeprowadzone metodą CAWIS w listopadzie 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków, roztacza dość przygnębiającą wizję kondycji psychicznej naszych rodaków. Aż 88 procent uczestników badania przyznało, iż doświadcza różnych trudności natury psychicznej. Receptą na odprężenie i poradzenie sobie z napięciem ma być zdaniem producenta oraz ekspertów arteterapia, czyli terapia dzięki sztuki.

Arteterapia odpowiedzią na problemy natury psychicznej

49 procent uczestników badania Huawei CBG Polska skarży się nad poddenerwowanie. Aż 52 procent ma zaburzenia snu, a 43 procent zgłasza trudności z koncentracją oraz obniżenie nastroju. 55 procent respondentów uznało, iż malowanie jest czynnością odprężającą, ale tylko 5 procent rysuje lub maluje, aby odprężyć się psychicznie. Tymczasem arteterapia może działać zbawiennie – twierdzi Huawei.

Arteterapia to technika wspierająca zdrowie psychiczne, popularna na świecie od dekad, a w Polsce rozwijająca się od lat 80 XX wieku. Wykorzystuje sztukę, aby pomagać ludziom regulować emocje, rozwijać świadomość siebie oraz zdobywać wgląd w ich przeżycia. Terapia oparta na twórczości, czy to malowaniu, rysowaniu, czy innych formach artystycznych, nie wymaga talentu ani szczególnych umiejętności – liczy się tu chęć wyrażenia siebie.

Twórczość i kreatywność to cechy, które może rozwijać każdy, dlatego arteterapia jest dla wszystkich. Systematyczne tworzenie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi, silnymi emocjami, a każdy kolejny obraz będzie uwidaczniał zmiany, jakie w procesie terapii zachodzą u autora dzieła. Profesjonalne sesje arteterapii są przestrzenią, gdzie poprzez sztukę możemy spotkać się sami ze sobą, rozpoznać i nazwać to co się w nas w tej chwili dzieje. Nie potrzebujemy wielkiego talentu ani doświadczenia – kropkę i kreskę potrafi narysować każdy. Dodajmy do tego kolor, tło, jakieś dodatkowe elementy i już może wyjść z tego obraz, który powie nam coś o nas samych

– podkreśla Anna Sikorska, arteterapeutka.

Firma Huawei zorganizowała 29 października warsztaty arteterapeutyczne, podczas których uczestnicy korzystali z nowych tabletów HUAWEI MatePad Pro 12.2″ PaperMatte Edition. Tworzenie także dzięki takich urządzeń ma ułatwiać obniżanie poziomu stresu, napięcia i regulować emocje. Angażowanie obu półkuli mózgu sprzyja też rozwojowi poznawczemu.

Badania wykazują, iż większość z nas ma problemy ze stresem, a jednym ze sposobów radzenia sobie z nim jest sztuka i aktywność twórcza. Dlatego chcemy zachęcić posiadaczy tabletów do rozpoczęcia przygody z rysowaniem. Jest to sposób na wyrażanie siebie i uwolnienie tego, co w nas siedzi. W dodatku rysowanie na tablecie nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, długich przygotowań czy sprzątania. To wszystko sprawia, iż rysowanie na tablecie jest niezmiernie przyjemnym doświadczeniem i może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie

– skomentowała Dorota Rakowska, Marketing Director Huawei CBG Polska.

Sesja arteterapii trwa zwykle 50-80 minut i jest dostępna w formie sesji indywidualnych lub warsztatów grupowych. Pamiętajcie, iż taką sesję możecie zafundować sobie także w domu, choćby jeżeli nie macie tabletu – wystarczą Wam kredki i ołówek.

Gdy poczujecie, iż poziom emocji lub stresu wchodzą na wysoki poziom i utrzymują się dłuższy czas, pamiętajcie o tym, iż warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Definitywny koniec kultowych kiosków RUCH-u – także ajencyjnych

Źródło: Huawei

Huaweitabletyzdrowiezdrowie psychiczne
Idź do oryginalnego materiału