Pora pożegnać się z najsłabszym w ofercie fabrycznym chłodzeniem procesora od Niebieskich. od dzisiaj użytkownicy dostaną znany, wydajniejszy model.
Wprowadzony w 2021 roku wraz z premierą procesorów Intel Core 12. generacji, cooler Laminar RS1 cechował się w całości aluminiową konstrukcją, plastikową osłoną wentylatora oraz wysokością 47 mm. Przy masie zaledwie 260 gramów mowa była o odświeżonej wersji fabrycznego chłodzenia, które towarzyszyło nam już od lat. Główną różnicą był większy wentylator, co miało zapewniać efektywniejsze odprowadzanie ciepła przy TDP do 65 W.
Na ujednoliceniu oferty korzysta Intel oraz konsumenci
Intel Laminar RS1 parowany był wyłącznie z najprostszymi procesorami, takimi jak Pentium Gold G7400 i Celeron G6900 – obydwa z TDP wynoszącym 46 W. I chociaż radził on sobie całkiem dobrze, to aktualnie na rynku brak już przedstawicieli rodzin Pentium i Celeron. Tym samym oficjalnie zakończono jego produkcję i wycofano go z rynku 27 grudnia 2024.
Intel potwierdza, iż chłodzenie RS1 nie doczeka się bezpośredniego następcy. Zamiast tego użytkownicy otrzymają model RM1, który już jest powszechnie wykorzystywane w procesorach z serii Intel Core (od i3 aż po i7) – począwszy od 12., przez 13., aż do 14. generacji. RM1 jest również standardem dla układu Intel Processor 300 (rebrandowanego Pentiuma G7400), co dodatkowo potwierdza, iż dni RS1 były policzone.
Intel Laminar RM1 jest wydajniejszy od RS1, mimo zastosowania bliźniaczo podobnej konstrukcji. Wszystko za sprawą jednej różnicy – miedzianego rdzenia, który lepiej odbiera ciepło z procesora i rozprowadza je po radiatorze.
Innymi słowy opisywana decyzja to krok w kierunku uproszczenia oferty chłodzeń Intela. Zamiast rozwijać trzy podobne coolery, firma stawia na ujednolicenie linii produktów, gdzie RM1 spełnia wymagania większości nisko- i średniobudżetowych procesorów, a wydajniejszy RH1 zapewnia chłodzenie mocniejszym chipom.