Jaki telefon do nagrywania wideo wybrać? Test aparatów w telefonach Pro i Ultra 2023
Stories, tiktoki, wideoblogi, relacje z imprez, występy dzieci na szkolnych przedstawieniach, ceremonie zaślubin, teledyski, a choćby filmy kinowe. To wszystko jesteśmy dzisiaj w stanie nagrać telefonem, a coraz bardziej zaawansowane funkcje wideo sprawiają, iż możemy uzyskać naprawdę profesjonalne efekty.
Pytanie tylko, jaki telefon do nagrywania filmów wybrać, żeby obraz był ostry, stabilny oraz wyraźny zarówno w najciemniejszych, jak i najjaśniejszych partiach kadru? Żeby pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru, przetestowaliśmy aż 19 flagowych telefonów 2023 roku i przygotowaliśmy próbki kilku rodzajów wideo.
Aby ułatwić przeglądanie i porównywanie tak wielu materiałów, testowane telefony podzieliliśmy na dwie grupy. Pierwsza z nich to flagowe telefony do 5000 zł, o których przeczytacie w artykule Roberta:
Test wideo we flagowych telefonach do 5 tysięcy złotych
Druga grupa, ta opisana poniżej, to telefony plasujące się w 2023 roku na najwyższej półce. Z reguły warianty flagowców z przydomkiem Pro lub Ultra. Wyposażone w najlepsze zestawy aparatów i funkcji AI, jakimi dysponuje dany producent:
Wideo statyczne w rozdzielczości 4K 60 kl./s
Nowoczesne telefony potrafią nagrywać w bardzo wysokiej jakości 8K. Taka rozdzielczość dopiero raczkuje w sferze wideo. Zarówno do jej nagrywania, jak i do jej odtwarzania potrzebny jest bowiem odpowiedni sprzęt. A póki co kilka urządzeń peryferyjnych oferuje taką możliwość.
Bez problemu natomiast znaleźć można telewizory, monitory czy projektory, które odtwarzają obraz w bardzo dobrej jakości 4K.
Dlatego pierwszym testem wideo, jakiemu poddaliśmy flagowe telefony, było statyczne filmowanie w wysokiej, ale optymalnej na dziś jakości 4K w klatkażu 60 fps (ang. frames per second, pl. klatki na sekundę kl./s – jest to liczba kadrów wyświetlanych w ciągu jednej sekundy, która przekłada się na płynność obrazu. Dla przykładu mała liczba klatek powoduje efekt klatkowania, zbliżony bardziej do pokazu slajdów niż odtwarzania filmu).
Jedynie Sony Xperia 1 IV w jakości 4K zaoferowała 30 fps, więc z takich maksymalnych ustawień skorzystaliśmy.
Do tego testu wybraliśmy widok panoramy miasta z drogą szybkiego ruchu na pierwszym planie. Sceneria okazała się doskonała, bo wymagająca. Aparaty telefonów musiały poradzić sobie z mnóstwem detali oraz ruchem nagrywanych obiektów. Zadania nie ułatwiła także ponura pogoda. Oto efekty:
Xiaomi 13 Pro – 4K, 60 fps
vivo x90 Pro – 4K, 60 fps
Sony Xperia 1 IV – 4K, 30 fps
Samsung Galaxy S23 Ultra – 4K, 60 fps
OPPO Find x5 Pro – 4K, 60 fps
Huawei Mate 50 Pro – 4K 60 fps
Google Pixel 7 Pro – 4K, 60 fps
Apple iPhone 14 Pro – 4K, 60 fps
Filmowanie ze stabilizacją
Nagrywanie w pogoni za psiakiem, którego chcemy uwiecznić na filmie, relacjonowanie imprezy podczas tańca czy pamiątkowy film ze spaceru głównym deptakiem zwiedzanego miasta. Każde takie nagranie w ruchu potrzebuję odpowiedniej stabilizacji, by stworzyć przyjemny dla oka film bez drżącego obrazu.
Gimbal to doskonałe rozwiązanie jeżeli potrzebujesz najbardziej profesjonalnych efektów. Jednak współczesne telefony, dzięki sprzętowym rozwiązaniom stabilizacyjnym, takim jak OIS czy wbudowany gimbal, same w sobie potrafią dobrze ustabilizować obraz.
Który telefon radzi sobie z tym zadaniem najlepiej? Doskonale widać to w poniższych filmach, nagrywanych w trakcie dynamicznego spaceru, a momentami także biegu, polną dróżką z widokiem na panoramę miasta.
Xiaomi 13 Pro – Full HD, 30 fps
vivo x90 Pro – Full HD, 60 fps
Sony Xperia 1 IV – 4K, 30 fps
Samsung Galaxy S23 Ultra – QHD, 60 fps
OPPO Find x5 Pro – Full HD, 60 fps
Huawei Mate 50 Pro – Full HD, 60 fps
Google Pixel 7 Pro – Full HD, 30 fps
Apple iPhone 14 Pro – 2,4K, 60 fps
Test trybu wideo w nocy
Ostatni test wideo tylnych aparatów okazał się dla naszych telefonów nie lada wyzwaniem. Filmowanie w nocy i przy słabym oświetleniu jest z technicznego punktu widzenia bardzo ciężkim zadaniem dla takich niewielkich urządzeń mobilnych. Największą pracę w takich warunkach musi adekwatnie wykonać oprogramowanie.
Flagowe telefony korzystają z najnowszych rozwiązań zarówno w sferze hardware’owej, jak i software’owej. Poniższy test skutecznie zweryfikował zatem ich realne możliwości.
W zależności od oferowanych ustawień filmy zostały nagrane w trybie nocnym lub trybie ulepszania obrazu w gorszym oświetleniu. Choć rozjaśnienia kadrów realizowane są kosztem rozdzielczości, postanowiliśmy przetestować tę opcję, aby dać jak najpełniejszy obraz możliwości video prezentowanych przez flagowe telefony w 2023 roku.
Niestety wśród testowanych tu telefonów tylko dwa zaoferowały tryby z nocnym ulepszenie: Xiaomi 13 Pro oraz OPPO Find x5 Pro. Pozostałe nagrania wykonaliśmy zatem w rozdzielczościach 4K.
Xiaomi 13 Pro – tryb nocny, 4K
vivo x90 Pro – 4K
Sony Xperia 1 IV – 4K
Samsung Galaxy S23 Ultra – 4K
OPPO Find x5 Pro – tryb ulepszania AI, 4K
Huawei Mate 50 Pro – 4K
Google Pixel 7 Pro – 4K
Apple iPhone 14 Pro – 4K
Choć jakość obrazu nie jest powalająca, a efekty dość różnorodne, na wyróżnienie zasługują te telefony, które jednak pokazały, co kryje się w mroku ulicy i potrafiły skorzystać z niewielkich źródeł oświetlenia – lamp ulicznych i okna. Są to: Samsung Galaxy S23 Ultra, Xiaomi 13 Pro i Oppo Find x5 Pro. Nieco więcej niż konkurencja potrafi też pokazać Apple iPhone 14 Pro.
Test nagrywania wideo aparatem przednim
Aparaty selfie z reguły mają słabszą jakość niż obiektywy główne. Z tego powodu blogerzy czy tiktokerzy często decydują się na nagrywanie siebie tylnym aparatem, który uniemożliwia bieżące podglądanie obrazu i ewentualne redukowanie kadru. Jednak czy tak samo będzie w przypadku flagowych telefonów i to w wariancie Pro/Ultra?
Redakcyjny kolega Robert, z którym wspólnie tworzyliśmy wielki test aparatów w telefonach, ponownie przeszedł się dróżką, którą widać na powyższych filmach. Tym razem nagrywając wideo przednią kamerą w maksymalnej rozdzielczości i klatkażu, jaki oferuje dany telefon.
Xiaomi 13 Pro – selfie Full HD, 30 fps
vivo x90 Pro – selfie Full HD, 60 fps
Sony Xperia 1 IV – selfie 4K, 30 fps
Samsung Galaxy S23 Ultra – selfie 4K, 60 fps
OPPO Find x5 Pro – selfie Full HD 30 fps
Huawei Mate 50 Pro – selfie 4K, 60 fps
Google Pixel 7 Pro – selfie 4K, 60 fps
Apple iPhone 14 Pro – selfie 4K, 60 fps
Werdykt – jaki telefon do nagrywania filmów wideo wybrać?
Współczesne telefony na papierze mogą chwalić się najbardziej profesjonalnymi parametrami i funkcjami wideo, takimi jak nagrywanie w 8K, hiper-stabilizacja czy kinowe efekty filmowe AI. Najważniejsze jest jednak to, jak ich aparaty w praktyce radzą sobie z odwzorowaniem obrazu.
O ile ostrość, jasność czy stabilizację można łatwo obiektywnie ocenić, tak już styl obrazowania będzie indywidualnym wyborem użytkownika. Zatem jeżeli najbardziej przypadły Ci do gustu filmy z modelu X to znaczy, iż właśnie ten telefon będzie najlepszym wyborem dla Ciebie.
Jesteśmy niezwykle ciekawi, na który model padł Twój wybór. Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.
Zobacz wszystkie artykułu z Wielkiego testu aparatów w telefonach 2023:
- Wielki test telefonów 2023. Jak przeprowadziliśmy testy foto-wideo flagowców?
- Test aparatów we flagowych telefonach | Pro i Ultra
- Test aparatów we flagowych telefonach do 5 tysięcy złotych
- Test wideo we flagowych telefonach do 5 tysięcy złotych
Sprawdź również wielki test aparatów w telefonach na YouTube