Tryb podzielonego widoku ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro z otwartymi dwiema różnymi książkami
Trzecia opcja trybu podzielonego ekranu pozwala na wyświetlenie książki i okna aplikacji do odręcznych notatek.
Tryb podzielonego widoku ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro z otwartą książką i aplikacją do odręcznych notatekFunkcja ta działa w taki sposób, iż zapamiętuje notatki dla każdej książki. Ponadto możemy je wyeksportować do pliku PDF.
Odświeżanie ekranu
Wybierając z menu e-booka ikonę przy prawym dolnym rogu ekranu, przejdziemy do ustawień odświeżania. Do wyboru mamy cztery tryby: HD256, HD, normalny i ekstremalny. Po jednej stronie mamy tryb, który ma w założeniu najdokładniej odświeżać stronę, ale nieco wolniej, po drugiej tryb odświeżający najszybciej, ale mniej dokładnie.
Ustawienia trybu i częstotliwości pełnego odświeżenia ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProDodatkowo suwakiem możemy ustawić częstotliwość pełnego odświeżenia strony w przedziale od 0 do 50.
Pozostałe ustawienia
Wybierając ikonę trybiku w górnym menu e-booka, przejdziemy do ustawień. Nie ma ich za wiele.
Pozostałe ustawienia aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProMożemy tu włączyć gest szczypania, wyeksportować zrzut strony jako plik PNG. Możemy wybrać też kierunek zmiany stron. „od prawej do lewej” to domyślny układ, w którym dotknięcie pasa przy prawej krawędzi ekranu przenosi nas do następnej strony, w przy lewej do poprzedniej.
Nie wiem do czego służy ustawienia „naciśnij i przytrzymaj menu”. Nie da się tej opcji odznaczyć.
Obsługa plików PDF
Aplikacja Xreader obsługuje pliki PDF, ale nie radzi sobie z innymi formatami, opartymi na skalowaniu strony, a nie tekstu. Nie obsłużymy ani plików DJVU, ani komiksowych formatów CBR czy CBZ.
Zoom czyli przybliżanie Aplikacja Xreader umożliwia przybliżanie tekstu na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z gestu szczypania. Druga metoda to wybranie ikony z literami Aa oraz użycie lupy ze znakiem “plus” w celu przybliżenia lub “lupy” ze znakiem minus w celu oddalenia.
Ustawienia wyświetlania pliku PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProGestem muśnięcia możemy przechodzić do innego fragmentu strony. Niestety odbywa się to z pewnym opóźnieniem, któremu towarzyszy pojawianie się ikony klepsydry na ekranie.
Dopasowanie i przycinanie
W ustawieniach układu tekstu znajdziemy wiersz „przycinanie”, a w nim opcje dopasowania tekstu do ekranu.
Pierwsza z nich powoduje dopasowanie strony tak, aby zmieściła się całości w pełnej wysokości lub szerokości ekranu.
Ustawienia wyświetlania pliku PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro
Dopasowanie strony PDF do wielkości ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro w trybie poziomymDrugą opcję można określić jako „dopasowanie do wysokości”.
Dopasowanie strony PDF do wysokości ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro w trybie poziomymWybranie trzeciej ikony powoduje przybliżenie fragmentu strony tak, by zajmowała ona całą szerokość ekranu. Do dolnej części strony przejdziemy, wykonując czynność zmiany strony.
Strona PDF w trybie dopasowania do szerokości ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProPrzerywana linia będzie wyznaczać granicę poprzedniego widoku ekranu. Jednocześnie przycinane są marginesy.
Kolejna opcja to dopasowanie do szerokości i długości ekranu, czemu może towarzyszyć zmiana proporcji tekstu i kształtu czcionki.
Dopasowanie strony w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro do wielkości ekranu, by zajmowała jego całą powierzchnięOstatni przycisk w tym rzędzie to przycinanie manualne, które pozwala wybrać zasięg obszaru strony wyświetlanego na ekranie.
Ręczne przycinanie strony PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProWybór zatwierdzamy przyciskiem „ok” na dole.
Ustawienia kontrastu W przypadku plików PDF mamy również dwa narzędzia do poprawy kontrastu tekstu. Pierwsze z nich sprowadza się do wyboru jednego z 5 poziomów jasności.
Strona skanu w PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro przed zastosowaniem ustawień zwiększających kontrast
Drugie narzędzie, określone jako „wybielanie znaku wodnego”, pozwala na „wzmocnienie” jasnych odcieni szarości.
Strona skanu w PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro po zastosowaniu ustawień zwiększających kontrast i czytelność tekstuWykorzystując obie opcje, można ze skanu o nie za wysokim kontraście, uzyskać czarną czcionkę na białym tle, co pozytywnie wpływa na komfort czytania.
Obracanie tekstu i układ strony W ustawieniach aplikacji Xreader znajdziemy również opcje obracania tekstu. Wybór pierwszej od prawej powoduje zmianę układu tesktu z pionowego na poziomy lub odwrotnie, w zależności od położenia czytnika, pod warunkiem, iż w górnym rozwijanym menu mamy włączoną funkcję „autoobracanie”.
Wybór trybu poziomowego w pliku PDF w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro skutkuje pojawieniem się możliwości wyświetlenia dwóch stron na ekranieAplikacja oferuje dwa warianty trybu poziomego i jeden pionowego. Niestety przy korzystaniu z autoobracania tekst znika i pojawia się z powrotem w nowym układzie po dopiero dotknięciu palcem ekranu.
Wyświetlanie dwóch stron w jednym widoku ekranu w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X ProXreader pozwala również w trybie poziomym na wyświetlenie dwóch stron w jednym widoku ekranu,
Tryb reflow W aplikacji Xreader znajdziemy też tryb reflow, nazywany też trybem rozpływu. Jego działanie sprowadza się do zmuszenia pliku PDF, by zachowywał się jak czytnikowy format (EPUB, MOBI), w którym skalowalna jest czcionka, a nie strona.
Tryb reflow włączany jest w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro z poziomu zakładki zmień układTryb reflow włączymy z poziomu zakładki „zmień układ” w menu ustawień układu tekstu, przyciskiem „wł.” w wierszu „zmiana układu strony”.
Przy mniejszym rozmiarze czcionki tekst w trybie reflow w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro może nie zajmować całej szerokości ekranuPrzy wybraniu mniejszego rozmiaru czcionki tekstu może nie zajmować całego obszaru ekranu. Przy czcionce o rozmiarze większym od 80 problem znika. Tryb reflow pozwala na wybranie jednego z trzech rozmiarów interlinii.
Zwiększenie rozmiaru czcionki tekst w trybie reflow w aplikacji Xreader na PocketBook InkPad X Pro pozwala sprawić, by tekst zajmował całą szerokości ekranu.Uzyskany tekst da się czytać, choć miłośnicy dobrego składu znajdą powody do narzekania. W podanym przykładzie za sukces można uznać, iż myślniki „nie odpadają od tekstu”. Pewnym mankamentem jest brak możliwości wyłączenia justowania, które skutkuje nadmiernie dużymi odstępami między wyrazami w niektórych miejscach, a choćby powstawanie odstępu między kropką a ostatnim słowem w zdaniu. Inny problem, to fakt, iż skorzystanie z wyszukiwania w tekście automatycznie „wyrzuca” z trybu reflow.
Aplikacja PocketBook Reader
Uzupełnieniem systemowej aplikacji Xreader jest aplikacja PocketBook Reader, występująca na czytniku pod skróconą nazwą „Reader”. Obecność dwóch aplikacji do czytania od razu narzuca przypuszczenie, iż pewnie każda z nich ma coś, czego brakuje drugiej.
PocketBook Reader obsługuje min. formaty DJVU, CBR i CBZ, z którymi nie radzi sobie Xreader. Ponadto posiada funkcję TTS, czyli czytania na głos, których brakuje w aplikacji Xreader, ponadto lepiej współpracuje z usługami tłumaczenia tekstu.
Biblioteka
Do biblioteki przejdziemy, wybierając zakładkę „książki”. W górnej części ekranu pojawi się rząd ikon. Kliknięcie pierwszej z nich przenosi nas do wyświetlania wszystkich książek. Druga iona pozwala na przeglądanie według folderów, a trzecia według kolekcji. Kolejne prowadzą do usług przechowywania e-booków w chmurze jak: PocketBook Cloud, Google Drive czy Dropbox.
W przypadku PocketBook Cloud synchronizowane są także kolekcje. Ich wadą jest sposób wyświetlania e-booków niedostosowany do specyfiki ekranów E Ink. Zamiast przewracania stron, mamy przesuwanie slidera z okładkami książek. Możemy je posortować według tytułu, autora, daty dodania dodania i serii, a także filtrować według formatu.
Opcje sortowania e-booków w bibliotece w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X Pro
Dostępne pozycje mogą być wyświetlane w formie listy z miniaturą okładki, tytułem i formatem pliku lub w formie samych okładek rozmieszczonych w siatce.
Ustawienia sortowania e-booków w bibliotece na PocketBook InkPad X Pro. W tle okładki e-booków w układzie siatkiW ustawieniach możemy edytować rozmiar wyświetlanej miniatury okładki.
Biblioteka w PocketBook Reader pozwala na wyszukiwanie po frazie w tytule, imieniu i nazwisku autora.
Wyświetlanie kolekcji w bibliotece aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProW ustawieniach możemy określić foldery, z których e-booki mają pojawiać się w bibliotece. Aplikacja pozwala na tworzenie, edytowanie kolekcji, czyli książek zgrupowanych pod określoną nazwą. Domyślnie PocketBook Reader ma takie kolekcje jak „Ulubione”, „Przeczytam”, „Czytam” i „Przeczytane”.
Dodawanie e-booka do kolekcji w bibliotece aplikacji PocketBook InkPad X ProZ poziomu aplikacji możemy przenieść e-booka do chmury, wyświetlić i edytować jego metadane. Mamy również możliwość wyboru aplikacji, którą otworzymy e-booka.
Wyszukiwanie e-booka po w frazie w bibliotece aplikacji PocketBook Reader na PockeBook InkPad X ProZ poziomu PocketBook Readera możemy otworzyć książkę w aplikacji Xreader.
Czytanie
E-booki dzięki aplikacji PocketBook Reader możemy otwierać na dwa sposoby pierwszy z nich to skorzystanie z systemowej biblioteki lub przeglądarki plików. W jednym i drugim przypadku przytrzymujemy palec na ikonie pliku z kontekstowego menu wybieramy opcję: „otwórz przy użyciu”.
Menu wyboru aplikacji do otwierania wybranego e-booka na PocketBook InkPad X ProPrzy okazji możemy wybrać, czy dana aplikacja ma być domyślna dla danego formatu. E-booki możemy też otwierać z poziomu biblioteki lub skrótów w aplikacji PocketBook Reader.
Poniżej przykładowe czasy otwierania z przeglądarki plików i z poziomu aplikacji PocketBook Reader.
S. Lem, Solaris, EPUB, 612 KB – 7,5 s. z przeglądarki, 7,5 s. z aplikacji,
W. Hugo, Nędznicy, EPUB, 1,32 MB – 5,5 s. z przeglądarki, 6 s. z aplikacji,
E. Marat, M. Wójcik, Ostatni cichociemny, MOBI, 59,1 MB – 11 s. z przeglądarki, 10,2 s z aplikacji,
M. Wardzynska, Był rok 1939, EPUB, 2,5 MB – 11 s. z przeglądarki, 10,2 s z aplikacji,
plik PDF, 22,9 MB – ok.10 s. z przeglądarki, 7,2 s z aplikacji,
plik DJVU, 6,6 MB – ok. 25 s. z przeglądarki (po 13 s. widać stronę, ale ciągle trwa animacja ładowania), 25 s z aplikacji,
plik PDF 130 MB –19 s. z przeglądarki, ok. 30 s z aplikacji,
plik CBZ 36,2 MB – ok. 25 s. z przeglądarki, 18 s z aplikacji,
plik CBR 36,76 MB – ok. 37 s. z przeglądarki, 37 s z aplikacji.
Podczas ładowania niektórych dużych plików sam podgląd strony pojawia się wcześniej, a na ekranie jeszcze przez kilka lub kilkanaście sekund widzimy efekt animacji towarzyszący ładowaniu pliku. Otwieranie książek przy pomocy PocketBook Reader zajmuje więcej czasu niż z wykorzystaniem systemowej aplikacji Xreader.
Zmiana stron spis treści i nawigacja
Strony możemy zmieniać przy pomocy fizycznych przycisków. Jest to najprostszy i najbardziej pewny sposób. Przytrzymanie fizycznego powoduje szybką zmianę stron do momentu jego zwolnienia.
W przypadku skorzystania z ekranu dotykowego, w przypadku e-booka z przypisami na stronie, przy dotknięciu bocznej krawędzi ekranu, aplikacja zamiast do następnej strony przenosiła do sekcji przypisów. Bez problemów działa zmiana stron przy pomocy gestu muśnięcia wzdłuż lub w poprzek ekranu.
Menu e-booka w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProNawigować po książce lub dokumencie, możemy również przesuwając kulkę na osi, umieszczonej na górnej krawędzi dolnego menu.Pod nią zobaczymy numer strony i liczbę stron w książce.
Przy lewej krawędzi ekranu w dolnym menu pojawia się numer poprzednio wybranej strony. Dotknięcie w tym miejscu powoduje przejście do niej.
Do spisu treści przejdziemy wybierając ikonę z symbolem listy w lewej części górnego menu e-booka. PocketBook Reader obsługuje wielopoziomowe spisy treści. By rozwinąć tytuły podrozdziałów należy wybrać czarny trójkąt po lewej stronie tytułu rozdziału.
Widok zagnieżdżonego spisu treści w pliku EPUB w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProPo spisie treści możemy nawigować z wykorzystaniem fizycznych przycisków. Aplikacja pozwala też przewijać spis, przesuwając palcem po ekranie. Wybranie danego tytułu, otwiera książkę na początku rozdziału.
Wyszukiwanie w tekście
Aplikacja PocketBook Reader umożliwia wyszukiwanie w tekście. W tym celu z górnego menu e-booka wybieramy ikonę lupy, a następnie wpisujemy wyszukiwaną frazę i zatwierdzamy przyciskiem z ikoną lupy.
Strona e-booka w formacie EPUB w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProAplikacja przeniesie nas do pierwszego miejsca, w którym dana fraza została odnaleziona.
Strona e-booka z przyciskami nawigacji po wynikach wyszukiwanio w tekście w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProNa ekranie pojawią się menu nawigacyjne pozwalające na przechodzenie do następnego i cofanie się do poprzedniego miejsce, w którym odnaleziono wyszukiwaną frazę. Wybierając ikonę lupy wrócimy do ekranu wpisywania.
Zakładki, zaznaczenia, notatki
Aplikacja PocketBook Reader umożliwia pracę z tekstem przez dodawanie zakładek, zaznaczeń i notatek.
Dodanie zakładki wymaga dotknięcia prawego górnego rogu strony, w którym pojawi się ikona wstążki. Wstawiać zakładkę możemy też z poziomu menu e-booka.
Strona e-booka z ikoną dodanej zakładki w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProZaznaczanie tekstu odbywa się w trzech krokach. Najpierw przytrzymujemy palec na początku zaznaczenia. Następnie przesuwamy go do końca fragmentu. W tle pojawi się wieloelementowe menu.
Menu zaznaczania tekstu w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProWybieramy ikonę pisaka, jeżeli chcemy tylko dodać zaznaczenie. Kolejny i ostatni krok to wybór koloru, którym tekst ma być zakreślony.
Jeśli chcemy dodać notatkę, to z wywołanego przy zaznaczaniu tekstu menu, wybieramy ikonę chmurki z plusem. Następnie w oknie, które pojawi się u góry strony, wpisujemy treść notatki i zatwierdzamy ikoną „fajki”.
Dodawanie notatki tekstowej do zaznaczenia w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProZaznaczenie z notatką ma jasnoszare tło i jest przy nim ikona w formie komiksowego dymku. By przejść do listy dodanych zakładek i zaznaczeń, należy wybrać ikonę z menu e-booka, która prowadzi do spisu treści.
Lista dodanych zaznaczeń i notatek w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X Pro z opcją eksportu do pliku HTMLPod kartą w formie dymku znajdziemy dodane zaznaczenia i notatki. Możemy je posortować według daty lub strony, rosnąco lub malejąco. Każda pozycja składa się z godziny i daty dodania, trzech wierszy z treścią zaznaczenia oraz ewentualnie treści notatki ujętej w grafikę w formie dymku.
Notatki możemy wyeksportować, wybierając przycisk „eksportuj”, w lewym dolnym rogu okna. W folderze /PocketBook w pamięci czytnika pojawi się plik html z notatkami.
Można go otworzyć w aplikacji Xreader, ale lepsza będzie przeglądarka internetowa, bo poprawnie wyświetli numery stron i tło dodanego zaznaczenia wraz z wyróżnieniem tekstowej notatki.
Ustawienia czcionki i układu tekstu
Pod względem ustawień czcionki PocketBook Reader zdecydowanie przewyższa Xreadera. Po pierwsze – poprawnie odczytuje czcionkę osadzoną w pliku. Po drugie – mamy tu bogatszy wybór czcionek.
Ustawienia czcionki w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X Pro
Postrzępiona czcionka w aplikacji PocketBook Reader na ekranie PocketBook InkPad X ProJest też pewien minus. Czcionka, jeżeli jej z bliska jest dość wyraźnie postrzępiona. Nie pomaga choćby odświeżenie ekranu.
Menu e-booka w aplikacji PocketBook Reader na ekranie PocketBook InkPad X ProMenu wywoływane jest tradycyjnie dotknięciem środkowej części ekranu. W jego górnej części znajdziemy przycisk zamknięcia e-booka, skrót do spisu treści ikonę wyszukiwania oraz ikonę dodawania zakładki.
Przy prawym dolnym rogu znajdziemy przycisk ustawień tekstu, którym możemy przejść do ustawień kroju i rozmiaru czcionki, wielkości interlinii marginesów, wyrównania tekstu. Znajdziemy tu też możliwość włączenia dzielenia wyrazów. Rozmiar czcionki możemy też zmieniać gestem szczypania.
Ostatni przełącznik, opisany omyłkowo w polskim menu po niderlandzku (Negeer de, documentstijl), co onznacza: „ignoruj styl dokumentu”. Niektóre elementy formatowania są określone w pliku e-booka i aby je „nadpisać” można skorzystać z tej opcji. W testowanym pliku mimo ustawienia wyrównania do lewej tekst był wyjustowany.
Ustawienia czcionki i układu tekstu w aplikacji PocketBook Reader na ekranie PocketBook InkPad X ProUstawienia czcionki i układu tekstu nie zawsze działają w sposób jasny, stabilny i przewidywalny. W pewnym momencie uzyskałem mikroskopijną czcionkę i tekst z pliku EPUB podzielony na trzy kolumny.
W zakładce widok możemy włączyć pokazywanie paska postępów czytania, a także wybrać wyświetlanie dwóch stron obok siebie, które działa tylko w trybie poziomym.
Ustawienia widoku strony w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProFunkcja nocne światło powoduje, iż tekst staje się nieco bledszy. Na telefonie ta funkcja powoduje nadanie ciepłej barwy tłu ekranu.
Funkcja „obrót” pozwala zablokować automatyczną zmianę układu tekstu wskutek innego ułożenia czytnika.
Pozostałe ustawienia czytania
Wybierając z dolnego menu ikonę trybiku, możemy przejść do rozszerzonych ustawień. Umożliwiają one wybór sposobu wyróżniania akapitów.
Ustawienia wyróżniania akapitów w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProMożemy tu określić rozmiar wcięcia akapitu i wybrać jedną z opcji dzielenia wyrazów (brak, mniej, standardowe, więcej, maksymalny).
Aplikacja pozwala wybrać jeden z trzech stylów czcionki: domyślna, serif, sans-serif i monospace. W tym miejscu mamy możliwość ograniczenia liczby dostępnych krojów, do tych, które są użyteczne podczas czytania.
W ustawieniach możemy wybrać program, wykorzystywany podczas korzystania z tłumaczenia tekstu. Do wyboru są: Google Translate, Lingvo Dictionaries Offline, Fora Dictionary, a także wybrać tryb tłumaczenia tekstu.
Ustawienia aplikacji pozwalają wpływać na wygląd i sposób zachowania kontekstowego menu, które pojawia się podczas zaznaczenia tekstu. Możemy tu wybrać kolor wyróżnienia, ograniczyć listę i wybrać kolejność elementów w menu kontekstowym.
Ustawienia kolejności wyświetlania elementów w menu kontekstowym w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProStos ustawień zostało zamieciony pod hasło „inny”. Tylko działanie części z nich jest dla mnie zrozumiałe. Cóż może znaczyć „ekran narzucony” czy „spowolnienie narzucone”. Możemy tu włączyć niestandardowe ikony zakładek, które przypisujemy z poziomu ich listy. W ten sposób możemy wstawić np. figurę szachową.
Opcja wyboru niestandardowej ikony zakładki w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProMamy możliwość wyboru folderu, do którego zostaną wyeksportowane notatki, a także ich formatowania przez zmianę pliku z arkuszem stylu.
Wybierając opcję „ustawienia tylko dla tego dokumentu” możemy wybrać układ nawigacji (od lewej do prawej lub odwrotnie), kodowanie tekstu i język. Ostatnia opcja pozwala na podgląd i edycję metadanych.
Obsługa PDF i DJVU
PocketBook Reader obsługuje formaty, w których skalowalna jest strona, a nie tekst, czyli PDF, DJVU, CBR i CBZ. W wielu przypadkach sam rozmiar ekranu powinien zapewniać względnie komfortową lekturę.
Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, iż 10 cali to za mało. Wtedy możemy skorzystać z kilku dostępnych opcji. Po kliknięciu w ikonę „Aa” w menu e-booka znajdziemy funkcje przycinania marginesów.
Opcje przycinania marginesów w PDF w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProDo dyspozycji mamy trzy opcje. Pierwsza z nich to automatyczne przycinanie marginesów, które powoduje, iż blok tekstu zostaje tak przybliżony, by zajmował prawie całą szerokość ekranu.
Automatyczne przycinanie marginesów w pliku PDF w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProPrzejście do niżej położonej części strony, która nie mieści się w ekranie odbywa się przy pomocy przycisku „dalej” lub dotknięcia pasa przy prawej krawędzi ekranu.
Druga opcja „przycinania”’ dzieli w trybie poziomym stronę na dwie połowy.
Trzecia ikona na dole ekranu pozwala przejść do przycinania manualnego. Możemy tu określić, czy wybrany zakres przycięcia ma mieć zastosowanie do bieżącej strony, wszystkich i nieparzystych stron.
Opcja manualnego przycinania marginesów w PDF w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProPrzyciskiem „resetowanie” powrócimy do domyślnego układu.
Wybierając przycisk widok z menu e-booka przejdziemy do ustawień wyświetlania strony. Opcja „dopasuj stronę” powoduje takie przybliżenie strony, by zajmowała ona całą szerokość ekranu. W zasadzie taki sam efekt daje również skorzystanie z opcji dopasowania do szerokości.
Ustawienia widoku strony PDF w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProWybranie dopasowania do ekranu spowoduje wyświetlenie strony tak, by zmieściła się w całości w widoku ekranu. W większości przypadków ten sam efekt uzyskamy, korzystając z dopasowania do wysokości.
Aplikacja pozwala ponadto wybrać wyświetlanie dwóch stron jednocześnie w trybie poziomym.
Wyświetlanie dwóch stron pliku PDF w jednym widoku ekranu w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X ProMożemy także włączyć pasek postępów czytania. Nie zauważyłem, by jakikolwiek wpływ na wyświetlanie tekstu miała opcja „nocne światło”.
Na PocketBook Reader możemy skorzystać z trybu reflow, który znajdziemy wybierając ikonę „Aa” z menu e-booka. By go uruchomić, wystarczy przestawić przełącznik „Formatowanie tekstu”.
Wtedy zyskujemy możliwość regulowania wielkości, kroju czcionki, interlinii, marginesów, a także wyboru sposobu wyrównania tekstu. Aplikacja pozwala również na włączenie dzielenia wyrazów w trybie reflow.
W praktyce w testowanym pliku nie miałem możliwości zmiany kroju, wielkości czcionki czy wyrównania tekstu.
Ustawienia trybu reflow w aplikacji PocketBook Reader na PocketBook InkPad X Pro