Test OPPO A79 5G. telefon z 5G za niewielkie pieniądze

9 miesięcy temu

Pod koniec minionego miesiąca w polskich sklepach pojawił nowy telefon marki OPPO dedykowany osobom, które szukają dla siebie niedrogiego telefonu z 5G – OPPO A79 5G. Ten telefon trafił niedawno w moje ręce, a więc sprawdziłam, czy jest on urządzeniem, po które warto sięgnąć.

Specyfikacja

OPPO A79 5G to telefon wyceniony w Polsce na 999 złotych i dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej (Mystery Black) i fioletowej (Dazzling Purple). Mamy w nim wyświetlacz LCD o przekątnej 6,72” i rozdzielczości FHD+, baterię o pojemności 5000 mAh oraz procesor MediaTek Dimensity 6020.

Omawiane urządzenie obsługuje rzecz jasna nie tylko 5G, ale też Bluetooth 5.3 LE i NFC. OPPO A79 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką ColorOS 13.1. jeżeli zaś chodzi o pamięć, to na jego pokładzie znalazło się 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć z pomocą karty micro SD. Pełną specyfikację telefonu umieściłam poniżej.

OPPO A79 5G – specyfikacja:

  • Procesor: MediaTek Dimensity 6020
  • Pamięć RAM: 8 GB LPDDR4x
  • Pamięć masowa: 256 GB UFS 2.2
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak
  • Wyświetlacz: 6,72”, LCD LTPS, rozdzielczość 2400 x 1090 pikseli (FHD+), odświeżanie do 90 Hz, , Panda Glass, 680 nitów jasności szczytowej, 16,7 miliona kolorów, próbkowanie dotyku do 180 Hz
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 5000 mAh, ładowanie przewodowe 33 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.8, AF
      • 2 MP, f/2.4
    • Przód:
      • 8 MP, f/2.0,
  • System operacyjny: Android 13, ColorOS 13.1
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 2,4/5 GHz, Bluetooth 5.3 LE, A-GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS, NFC
  • Złącza: USB-C z OTG, audio jack 3,5 mm
  • Typ karty SIM: Dual SIM (nano SIM + nano SIM/micro SD)
  • Wymiary: 165,6 x 76 x 7,99 mm
  • Masa: 193 g

Wygląd i jakość wykonania

Jako iż mamy do czynienia ze telefonem budżetowym, to OPPO A79 5G jest rzecz jasna zamknięty w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. O ile jego ramki mają powierzchnię matową, tak plecki już gładką i błyszczącą. W związku z tym te z łatwością zbierają odciski palców, które są doskonale widoczne. Muszę też dodać, iż OPPO A79 5G w czarnej wersji kolorystycznej w rzeczywistości nie wygląda na telefon czarny. Jego odcieniowi znacznie bliżej do szarości.

Wyspa aparatów tego urządzenia jest spora, natomiast nie wystaje mocno ponad plecki. Muszę jednak przyznać, iż jej design nie przypadł mi do gustu – jest przesadzony. Wygląd telefonów OPPO, z którymi miałam do czynienia wcześniej, był zdecydowanie lepiej wyważony. Same plecki są kompletnie płaskie i nie przechodzą w plecki płynnie. Krawędzie są dosyć ostre i mocno czuć je w dłoni podczas trzymania telefonu. Dość spory rozmiar urządzenia sprawia zaś, iż trudno obsługuje się go jedną ręką.

Na prawej ramce OPPO A79 5G znalazł się przycisk zasilania i przycisk do zmiany głośności. Obydwa przyjemnie pracują, chociaż przycisk do zmiany głośności mógłby pracować trochę ciszej. Częścią przycisku zasilania jest czytnik linii papilarnych. Ten działa najlepiej, jeżeli przyłożymy do niego środek palca. W moim przypadku czasami miewał on problemy z rozpoznawaniem brzegu kciuka.

Na lewej ramce telefonu umieszczono slot na karty SIM i micro SD. U góry widać zaś tylko otwór mikrofonu, albowiem górny głośnik znajduje się tuż nad ekranem. Na dolnej ramce mamy drugi z głośników, kolejny otwór mikrofonu, port USB-C oraz złącze mini Jack. Na marginesie, głośniki urządzenia grają dosyć głośno, ale niezbyt czysto. Brakuje im basu a tony średnie i wysokie są nieco przytłumione.

Wyświetlacz

Panel wykorzystany w OPPO A79 5G to panel 6,72-calowy LCD (LTPS) o jasności szczytowej 680 nitów. Nie sprawdza się on więc najlepiej w ostrym słońcu, ale przynajmniej oferuje dobre odwzorowanie kolorów, a jego kąty widzenia są całkiem szerokie. Miałam do czynienia ze znacznie gorszymi wyświetlaczami LCD.

Ekran OPPO A79 5G wyświetla poza tym szczegółowy obraz dzięki rozdzielczości FHD+ (2400×1080). Jego maksymalna częstotliwość odświeżania to 90 Hz, co na tej półce cenowej wcale nie dziwi, ale te 90 Hz zapewniają zadowalającą płynność animacji.

Ramki otaczające wyświetlacz w omawianym telefonie nie są przesadnie szerokie – no, może poza tą dolną. Szerokość ramek oraz wcięcie na przedni aparat sprawiają, iż ekran zajmuje 91,40% powierzchni przedniego panelu.

Jeśli chodzi o kwestię wytrzymałości wyświetlacza, to ten jest pokryty zarówno szkłem ochronnym Panda Glass, jak i fabryczną folią. Krawędzie folii są zaskakująco ostre, przez co mocno czuć je podczas przesuwania palca od krawędzi ekranu do środka, na przykład przy obsłudze gestów.

Oprogramowanie

W momencie tworzenia tej recenzji OPPO A79 5G korzystał z systemu Android 13 z nakładką ColorOS 13.1. Na razie trudno przewidzieć, kiedy ten telefon dostanie aktualizację do Androida 14, albowiem OPPO jeszcze nie wymienia go w swoim harmonogramie.

Nakładce ColorOS 13.1 jak zawsze nie mam nic do zarzucenia. Jest bowiem czytelna, prosta w obsłudze i nie zawiera reklam. Tym razem jednak OPPO mocno przesadziło z liczbą preinstalowanych aplikacji. telefon zawiera bowiem na start mnóstwo gier, aplikacje zakupowe i nie tylko. Po konfiguracji urządzenia trzeba więc siedzieć i je po kolei usuwać.

Wydajność

Za wydajność OPPO A79 5G odpowiada układ MediaTek Dimensity 6020. Co to za układ? To SoC, który w ubiegłym roku zapoczątkował nową serię procesorów Dimensity 6xxx. Wykonano go w technologii 7 nm, a zawiera on dwa rdzenie Arm Cortex-A76 2,2 GHz i sześć rdzeni Arm Cortex-A55 2,0 GHz. Jego GPU to Arm Mali-G57 MC2. Rzecz jasna jego częścią jest też modem 5G.

MediaTek Dimensity 6020 to SoC o mocno przeciętnej mocy obliczeniowej, natomiast trzeba powiedzieć, iż OPPO A79 5G działa płynnie, a jego aplikacje uruchamiają się całkiem szybko. Zatem jego wydajność wiele osób zadowoli, chociaż nie można liczyć na nim na wysokie osiągi w grach pokroju Genshin Impact czy Diablo Immortal.

Możliwości OPPO A79 5G oczywiście przetestowałam w benchmarkach. W AnTuTu 10 telefon uzyskał 390366 punktów. W benchmarku Geekbench 6 zdobył zaś 718 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1891 punktów dla wielu rdzeni. Podczas każdego z testów kultura pracy urządzenia stała na wysokim poziomie. Jego temperatura rosła w niewielkim stopniu.

Fotografia

OPPO A79 5G wykorzystuje podwójny aparat z tyłu i pojedynczy z przodu. Aparat tylny składa się z sensora 50 MP z autofokusem oraz sensora 2 MP. Aparat przedni to z kolei sensor 8 MP.

Aplikacja aparatu dostępna w tym telefonie jest prosta w obsłudze i czytelna. Wszelkie jej funkcje znajdują się tam, gdzie można się ich spodziewać. Aplikacja zawiera oczywiście standardową, rozwijaną karuzelę trybów, częścią której o dziwno nie jest tryb makro. Muszę jednak przyznać, iż brak trybu makro nie jest czymś, co mi przeszkadza.

Zdjęcia dzienne

Niestety zdjęcia wykonywane tylnym aparatem OPPO A79 5G za dnia mocno rozczarowują. Są bardzo ciemne, a ich detale potrafią gdzieś ginąć. Ponadto łatwo dostrzec na nich skutki braku optycznej stabilizacji obrazu. Wystarczy delikatnie poruszyć telefonem, aby zdjęcie wyszło rozmyte.

Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne są oczywiście jeszcze mniej szczegółowe. Widać też na nich mnóstwo szumu. Włączenie trybu nocnego w obydwu kwestiach nie daje zbyt wiele.

Aparat przedni

Zdjęcia z aparatu przedniego są nieco mydlane (i wręcz mocno mydlane nocą), ale gdy wykonujemy je trybem podstawowym, można się nimi zadowolić. W trybie portretowym algorytmy nie radzą sobie zbyt dobrze z odcinaniem bohatera zdjęcia od tła. Są mocno nadgorliwe i rozmywają, włosy czy krawędzie odzieży.

Możliwości wideo

Zarówno przednim, jak i tylnym aparatem OPPO A79 5G możemy nagrywać materiały wideo w rozdzielczościach 720p i 1080p. W obydwu przypadkach liczba rejestrowanych klatek na sekundę ograniczona jest do 30.

Bateria

OPPO A79 5G zawiera baterię o pojemności 5000 mAh, która pozwala cieszyć się telefonem bez sięgania po ładowarkę spokojnie przez dwa dni. Trzeba tu jednak zaznaczyć, iż ładowarka nie znalazła się w zestawie ze telefonem. Ładowarkę o obsługiwanej mocy ładowania – do 33 W – trzeba więc dokupić oddzielnie.

Podsumowanie

Dzięki telefonom takim jak OPPO A79 5G obsługa 5G nie jest domeną urządzeń tylko ze średniej i wysokiej półki. Trzeba jednak przyznać, iż to, iż OPPO A79 5G obsługuje ten standard sieci komórkowych, odbija się mocno na jego innych możliwościach. W końcu, producent musiał dokonać niemałych kompromisów, aby to urządzenie przez cały czas było bardzo przystępnie wycenione. Te kompromisy zostały dokonane zwłaszcza w kwestii aparatów fotograficznych i oprogramowania. Zrezygnowano także z ładowarki w zestawie.

Jasne, OPPO A79 5G ma inne zalety poza obsługą transmisji 5G. Cechuje się długim czasem pracy na baterii, obsługuje ładowanie o mocy 33 W, a jego wydajność jest dokładnie taka, jakiej można się po tej półce cenowej spodziewać. Doceniam też, iż w tak niskiej cenie OPPO A79 5G oferuje 8 GB pamięci RAM. Ten telefon to jednak dobra propozycja przede wszystkim dla tych osób, którym zależy na 5G w jak najniższej cenie.

Mocne strony:

  • Obsługa 5G
  • Możliwość rozbudowy pamięci
  • Ładowanie 33 W
  • Długi czas pracy na baterii
  • Zadowalająca wydajność
  • Złącze mini jack

Słabe strony:

  • Brak ładowarki w zestawie
  • Kiepskie możliwości fotograficzne
  • Czytnik linii papilarnych miewa problemy z rozpoznawaniem palca
  • Zbyt dużo preinstalowanych aplikacji
OPPOsmartfonsmartfony
Idź do oryginalnego materiału