Test i recenzja procesorów AMD Ryzen 7000 bez dopisku X. Jest taniej, ale czy wystarczająco tanio?

1 rok temu

Recenzja Ryzen 7000 bez X. AMD odpowiada na tańsze Intel 13 gen., ale w jakim stylu?

Premiera procesorów Ryzen 7000 nie poszła do końca po myśli AMD. CPU z nowej serii i na nową platformę (AM5) nie wzbudzają szczególnego zainteresowania, delikatnie rzecz ujmując. Wysokie ceny płyt głównych i pamięci DDR5 skutecznie zniechęcają do przejścia na nowy standard, mimo choćby ostatnich obniżek cen procesorów Zen 4.

Aby poprawić sytuację na rynku, AMD odpowiedziało nowymi premierami na ruch Intela, który wydał ostatnio tańsze warianty Intel Core 13. generacji (bez dopisku K, a więc bez odblokowanego mnożnika). Na rynek trafiły więc dziś trzy kolejne procesory z serii Ryzenów 7000 bez X, czyli z obniżonymi zegarami i poborem mocy.

Jak zmiany w specyfikacji przekładają się na wydajność i – co ważniejsze – cenę? Czy to modele CPU, które podbiją rynek i gracze rzucą się chętniej na AM5? Sprawdź test wydajności Ryzena 5 7600, Ryzena 7 7700 i Ryzena 9 7900 na tle pozostałych modeli Ryzen 7000 i Ryzena 7 5800X3D.

Sprawdź też: Test wydajności Ryzena 5 7600X i Ryzena 9 7900X

Platforma testowa

Wszystkie procesory przetestowaliśmy przy włączonej funkcji Precision Boost Overdrive 2 (PBO2), aby pozbyć się limitów mocy. Wyjątkiem naturalnie był Ryzen 7 5800X3D, którego nie można podkręcać.

Test wydajności Ryzena 7 7700 i innych Ryzenów 7000 w grach

W testach żadnych niespodzianek nie ma. Wszystkie procesory spisały się w grach zgodnie z ich specyfikacją. Różnica między modelami X a non-X jest adekwatna i generalnie sprowadza się w rozdzielczości 1080p do kilku(nastu) klatek różnicy. W takich tytułach, jak AC Valhalla, Horizon Zero Dawn i RDR2, które nie polegają zbytnio na mocy CPU, jest ona marginalna, ale już w CS:GO, Cyberpunku 2077 i Shadow of The Tomb Raider – zauważalna.

Assassin’s Creed Valhalla

Counter-Strike: Global Offensive

Cyberpunk 2077

Horizon Zero Dawn

Red Dead Redemption 2

Shadow of the Tomb Raider

Watch Dogs Legion

Test wydajności Ryzena 7 7700 i innych Ryzenów 7000 w Cinebench R23

Liczba rdzeni i wątków w poszczególnych modelach AMD Ryzen 7000 bez X nie zmieniła się, więc trudno oczekiwać drastycznych zmian w wynikach benchmarku Cinebench R23, które testuje właśnie moc rdzeni (jednego i wielu). Wszelkie różnice wynikają z modyfikacji w specyfikacji i są one analogiczne do rezultatów uzyskanych w grach.

Single-Core

Multi-Core

Pobór mocy Ryzena 7 7700 i innych Ryzenów 7000

W nowych modelach Ryzen 7000 bez dopisku udało się zbić pobór mocy. Współczynnik TDP w każdej zrecenzowanej jednostce CPU wynosi 65 W, co wpływa pozytywnie na ilość wydzielanego ciepła podczas obciążenia. W Ryzenach 5 7600 i 7 7700 udało się obniżyć TDP ze 105 W, natomiast w Ryzenie 9 7900 aż ze 170 W!

Nie spodziewaj się jednak mocno odczuwalnych korzyści w praktyce. W skrajnych przypadkach pobór zmienił się o 20 W, a zwykle różnica jest niższa przy zdjętych kajdanach.

Gaming

Cinebench R23

Prime95

Podsumowanie testu AMD Ryzen 7000 bez X. Czy tańsze warianty Zen 4 są warte uwagi?

AMD nie mogło pozwolić sobie na niewydanie procesorów Ryzen 7000 bez dopisku X. W przypadku serii Ryzen 5000 musieliśmy długo czekać na tańsze warianty, na co w dużej mierze wpłynęła pandemia i problemy z wydolnością fabryk. Nowe procesory Zen 4 oferują dokładnie taką wydajność, jakiej należało się spodziewać po wariantach bez X, do których producent tym razem dołącza BOX-owe chłodzenie.

Obniżone zegary (bazowe), które obniżyły także pobór mocy, mają wpływ na nieco gorsze osiągi, ale różnica między nimi a wersjami X nie są zwykle duże. Do tego nic nie stoi na przeszkodzie, by je wykręcić i uzyskać rezultaty na miarę droższych modeli. Ryzeny 7000 bez X są więc nieco opłacalniejsze, ale przez cały czas w obliczu przesadnie drogich płyt głównych na AM5 i pamięci DDR5, które są wymagane do komputera z procesorem Zen 4, ich opłacalność stoi pod znakiem zapytania.

Decydując się na zakup procesora Ryzena 7000 non-X, oszczędzasz także na chłodzeniu. Źródło: AMD

Różnica w cenie – po ostatnich obniżkach standardowych modeli Ryzen 7000 – nie jest też duża, by oferta AMD nagle stała się kusząca. Intel Core 13. generacji, które możesz parować z pamięciami RAM DDR4, oferują lepszą wydajność przy niższym wydatku. Atrakcyjność platformy AM5 mogą zwiększyć dopiero Ryzeny 7000X3D, ale te do tanich nie będą należeć, a sama propozycja, której trudno będzie się oprzeć, ograniczy się głównie do (naj)bardziej wymagających graczy.

Artykuł powstał we współpracy z Jackiem Pelką, specjalistą z działu inżynierii, który przetestował wydajność wszystkich uwzględnionych w recenzji procesorów.

Minusy

  • wydajność (w grach) trochę rozczarowuje
  • różnica w cenie też (po obniżkach pozostałych Ryzenów 7000)
  • mimo tańszej oferty procesory wymagają (zbyt) drogiej płyty głównej AM5 i coraz tańszych, ale przez cały czas kosztownych pamięci DDR5

Plusy

  • szersza, tańsza oferta procesorów Ryzen 7000
  • mimo rozczarowania niezła (ogólna) wydajność przy niezłych taktowaniach
  • architektura Zen 4 w niższym procesie technologicznym
  • zintegrowany układ graficzny RDNA 2, chłodzenie i możliwość OC w każdym CPU
  • niższy pobór mocy

Ocena redakcji

7/10
Idź do oryginalnego materiału